Çin Ekonomik ve Siyasi İşler Yüksek Lisansı (MCEPA)

Genel

Okulun internet sitesinden bu program hakkında daha fazla alın

Program açıklaması

banner_mcepa_700X300

GPS, yeni, yenilikçi, iki yıllık, tam zamanlı bir derece sunmaktan gurur duyuyor: Çin Ekonomik ve Siyasi İşler Yüksek Lisansı. 2017 sonbaharından başlayarak, öğrenciler, çağdaş Çin'le ilgili en önemli konuları derinlemesine araştırmak üzere UC San Diego'nun dünya çapındaki Çin bilim adamları topluluğuyla birlikte çalışacak.

Bu profesyonel derece, UC San Diego'nun titiz profesyonel eğitimini bir uzmanın Çin'e olan ilgisiyle birleştirmeyi sağlar. Öğrenciler, Çin'in ekonomisine ve siyasetine derinlemesine dalmak için disiplinler arası araçları kullanmanın yanı sıra, Asya Pasifik Bölgesi'ndeki yerini ve ABD ile ilişkisini göz önünde bulundurmak için eğitildi.

İktisat, yönetim, siyaset bilimi ve politika analizini kapsayan derece temel fakültenin uzmanlığı, Çin siyaseti, toplumu, tarihi ve dili konusunda uzmanlaşmış diğer UC San Diego akademisyenleri tarafından desteklenmektedir. Sonuç, bir dizi akademik, iş, diplomatik ve hükümet pozisyonu için mezunlar hazırlayan akademik ve profesyonel eğitimdir.

Derecenin köşe taşı, disiplinlerarası bir kapsül projesinin tasarım ve uygulamasıdır. Bu araştırma projesi, lisans programının son altı ayı boyunca seçkin öğretim üyelerimiz tarafından yönlendirilmektedir. Kapsül, çağdaş Çin'in araştırılması için araştırma tasarımının ve yöntemlerinin ustalığını teşvik eder ve orijinal ve ikincil Çince kaynakların eleştirel analizini gerektirir. Orijinal dil kaynağı materyalini kullanma becerisi, Çin'in ciddi profesyonel analizi için çok önemlidir, bu nedenle, öğrencilerin gerçekleştirmeyi teklif ettikleri araştırma türüne uygun dil becerilerine sahip olmaları gerekir.

Programa Genel Bakış

MCEPA, tamamlanması için 96 birim gerektirir. Tüm öğrenciler ilk yıl boyunca gerekli temel ekonomi, yönetim, siyaset bilimi ve nicel yöntemler eğitimini 28 alırlar. Diğer 24 ünite Çin'e özgü derslerden oluşuyor ve 24 birim, öğrencinin seçilmiş uzmanlık alanı olan Çin Ekonomisi, Çin Çevresi, Çin Dış İlişkiler ve Güvenlik veya Çin Siyaseti ve Kamu Politikalarına göre kişiselleştirilmiş bir program oluşturmak için seçiliyor.

Son 20 ünite, “Kaynaklar ve Yöntemler” ile başlayıp iki çeyreklik bir kaptaşı koşulu ile takip edilen üç aşamalı bir araştırma serisine ayrılmıştır. Kapsül, bir öğretim üyesi ile birebir çalışmaya izin verir ve öğrenciler projelerinin bir parçası olarak alan araştırması yapmaya teşvik edilir.

Çekirdek Müfredat

Tüm adaylar aşağıdaki dersleri bir C veya daha iyi bir şekilde doldurmalıdır.

Gerekli Çekirdek (28 adet; 7 ders):

 • Yönetimsel ekonomi.
 • Küreselleşme.
 • Sayısal Yöntemler I.
 • Nicel Yöntemler II.
 • Uluslararası Siyaset
 • Uluslararası Ekonomi veya Politika Yapma Süreçleri.
 • Sayısal Yöntemler III veya uygun bir sayısal yöntemler dersi.

Gerekli Çin Kursları (24 adet; 6 ders):

 • Üç zorunlu Çin çekirdek dersi, çalışmanın ilk yılında alınacaktır:
  • Çin Siyaseti.
  • Çin'in Ekonomik ve Sosyal Gelişimi.
  • Çin Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik.
 • Daha sonra Çin'e özgü seçmeli dersler listesinden üç ek ders seçilecektir.

Uzmanlık Alanları

Tüm adaylar aşağıdaki dersleri bir C veya daha iyi bir şekilde doldurmalıdır.

Zorunlu Uzmanlık Alanları (24 adet; 6 ders):
Uzmanlık alanları şunlardır:

 • Çin Ekonomisi.
 • Çin Çevresi.
 • Çin Dış İlişkiler ve Güvenlik.
 • Çin Siyaseti ve Kamu Politikası.

Öğrenciler, seçtikleri uzmanlık alanında araştırma yapan ve / veya araştırma yapan bir fakülte danışmanı ile çalışırlar. Öğrenciler fakülte onayı ile altı ders bireysel bir program inşa etmelidir. Bu kurslar hem disiplin alt alanlarında gelişmiş çalışmalar hem de karşılaştırmalı ülkeler arası içeriği içerir.

Kurs Araştırma Serileri

Tüm adaylar aşağıdaki dersleri bir C veya daha iyi bir şekilde doldurmalıdır.

Gerekli Kaynaklar ve Yöntemler Dersleri (12 adet, 3 ders):
Siyaset ve Ekonomi Üzerine Çin Kaynakları

Ayrıca, öğrenciler aşağıdaki GPS kurslarından ikisini seçebilirler:

 • CBS ve Mekansal Veri Analizi.
 • Saha Deneylerini Tasarlama.
 • Büyük Veri Analizi.
 • Teknolojik Yeniliklerin Değerlendirilmesi.

Alternatif olarak, bekleyen fakülte onayı, öğrencilerin Çin hakkındaki araştırmaları ile açık bir ilişkisi olması kaydıyla, GPS dışındaki yöntemlere veya kaynak kurslarına kaydolabilirler.

Gerekli Capstone (8 adet, 2 çeyrek):

 • Capstone Araştırma.
 • Capstone Projesi Geliştirme.

Capstone projeleri gerçek dünya danışmanlığına bir cevap olabilir veya öğrenci tarafından bağımsız olarak tanımlanabilir. Konu ilk çeyrekte öğretim üyesi tarafından ve ikinci çeyrek danışman olarak görev yapacak olan proje konusunda uzman bir ikinci öğretim üyesi tarafından onaylanmalıdır.

Kapsül projesinin, programın dört bileşeninin ustalığını göstermesi bekleniyor:

 • Titiz bir veri toplama ve analizi için metodolojilerin geliştirilmesi.
 • Analiz için seçilen “problemi” çevreleyen tarihsel düzenleyici, politik ve / veya ekonomik süreçlerin derinlemesine anlaşılması.
 • Araştırmanın merkezinde “problem” in çalışma detaylarının ustalığı.
 • Mandarin Çincesi'nde gerekli düzeyde bir araştırma yeterliliğinin gösterilmesi.

İsteğe bağlı: Öğrenciler, yaz aylarında Çin'deki saha çalışmasını, programın bir ve ikinci yılı arasında gerçekleştirmeleri için şiddetle tavsiye edilir. GPS, hem yaz hem de yılın iki çeyreğini kapsayacak şekilde genişletilmiş saha çalışması ve eğitim fırsatları yaratmak için Çin'de ortak üniversitelerle birlikte çalışacaktır.

Maliyet

MCEPA tuition and fees 2018/19


* Sağlık sigortası kayıt koşulu olarak gereklidir. Öğrenciler otomatik olarak Öğrenci Sağlık Sigortası Planına (SHIP) kayıt olurlar, ancak halihazırda bir sigorta planının kapsadığı öğrenciler bir sağlık ücreti feragati için hak kazanabilirler. Feragat kriterleri, teslim süreci ve son teslim tarihi de dahil olmak üzere daha fazla bilgi için Öğrenci Sağlık Sigortası Planı sayfasına bakınız.

Son Güncelleme Mar 2020

Okul Hakkında

We are a true global society of faculty, staff, students and community partners dedicated to the advancement of knowledge through education and research — all with an eye on building a Pacific communi ... Devamını oku

We are a true global society of faculty, staff, students and community partners dedicated to the advancement of knowledge through education and research — all with an eye on building a Pacific community. The school is anchored in the reputation and successes of UC San Diego and the University of California system. We are guided by individuals who strive to maintain a climate of fairness, cooperation and professionalism that is embodied in our ethical principles. Furthermore, we believe that diversity, equity and inclusion are essential ingredients of academic excellence. Daha Az