Üniversiteler

Farklı eğitim yerleri hakkında detaylı bilgi

Farklı ülkelerdeki eğitim olanakları için aşağıdaki linklere tıklayın. O ülke hakkındaki genel bilgileri, yüksek öğrenim sistemini, eğitim maliyetlerini, akademik yıl takvimini ve uluslararası öğrenciler için eğitim seçeneklerini sizin için listeledik. Aynı zamanda sağlık sigortası, öğrenci vizesi ve yaşam giderleri hakkında pratik bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dünyada Yüksek Öğrenim Olanakları

Uzmanlaşmanın ve globalleşmenin önem kazandığı modern ekonomide, ister kısa kurslar olsun, ister MBA ya da master derecesi olsun, yüksek lisans programları giderek önem kazanmaktadır. Aslında, yüksek lisans programlarındaki yükseliş bazı ülkelerde lisans programlarının yükselişinden fazladır. Dünyada binlerce üniversitede ve hayal edebileceğiniz binlerce alanda master ve doktora programları mevcuttur ve yüksek lisans yapmak isteyen herkes kendine uygun bir program ve okul bulabilmektedir.

Dünyada farklı türlerde üniversiteler ve yüksek öğrenim kurumları vardır. Ülkeden ülkeye değişiklikler olsa da hepsi aşağıdaki kategoriler altında toplanabilir:

 • Araştırma ve ders programına odaklı genel üniversiteler vardır ve birçok farklı akademik disiplinde eğitim verirler;
 • MBA ve diğer işletme programlarına yoğunlaşmış İşletme okulları;
 • Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi akademik disiplinlere yoğunlaşmış Teknik eğitim kurumları;
 • Heykel, resim, tiyatro ve dans gibi sanat alanlarına yoğunlaşmış sanat okulları;
 • İlköğretim ve orta öğretim kurumlarında öğretmenlik yapacak kişilere eğitim vermeye odaklanmış Eğitim bilimleri okulları.

Araştırma odaklı üniversitelerde master programlarına katılan öğrencilerin araştırma projesi hazırlaması ya da derslere ek olarak tez yazmaları beklenmektedir. Diğer eğitim kurumlarında sunulan master programlarında da proje hazırlanması istenebilir fakat daha çok ders programına ve pratik eğitime önem verilmektedir. Neredeyse tüm Doktora programları özgün araştırma ve tez gerektirir.

Örneğin Ortadoğu uluslarası işletme gibi disiplinlerde eğitim almak isteyen öğrenciler için yurt dışında okumak avantajlı bir alternatif olacaktır. Gitgide birçok öğrenci yüksek öğrenimlerini (Kolej ya da Üniversite seviyesinde) yurt dışında tamamlamayı tercih etmektedir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Fen ve Kültürel Organizasyon (UNESCO) İstatistik Kurumuna göre (UIS), 2000 yılında yurtdışında okuyan öğrenci sayısı 2 milyon iken, şimdi ikiye katlayarak 4 milyona ulaşmak üzeredir. Doğu Asya ve Pasifik orijinli öğrenciler bu sayının yüzde 28'ini oluştururken, Kuzey Amerika ve Avrupa orijinli öğrenciler yüzde 15'ini oluşturmaktadır. Yurtdışına en çok öğrenci gönderen ülkeler Çin, Hindistan ve Kore Cumhuriyeti'dir. Merkez Asya orijinli öğrencilerin yüzde 6'sı ve Sahraaltı Afrikalı öğrencilerin yaklaşık yüzde 5'i yurtdışında okumaktadır ve bu nedenle dünya üzerinde en haraketli öğrenci bu öğrencilerdir. Uluslararası öğrenciler arasında şu anda en popüler ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avusturalya, Fransa, Almanya ve Japonya'dır.

Birçok öğrencide oturdukları ülkeden başka bir ülkedeki üniversitede uzaktan ya da online eğitim almaktadır. Bu öğrenciler UIS istatistiklerinde olmadığı için uluslararası öğrencilerin sayısı olasılıkla 4 milyonun üzerindedir.

Öğrenciler birçok farklı nedenle yurtdışında okumayı tercih etmektedirler:

 • Belirli bir akademik disiplinde dünyanın en iyi programlarından birinde eğitim alabilme seçeneği. Ek olarak, Bazı akademik disiplinler belirli ülkelerde ya da en iyi programlar sadece bir bölgede sunulmaktadır. Örneğin, Budist Çalışmaları üzerine eğitim almak isteyen biri en iyi programı Tayland'ta bulacaktır.
 • Farklı bir kültürde eğitim almak. Bölge çalışmalarında kurslara, master ya da doktora programlarına katılacak öğrencilerin o bölgede eğitim alarak kültürünü benimsemeleri gerekmektedir. Ek olarak, Uluslararası İşletme okuyacak öğrenciler, yurtdışında okuyarak ve yaşayarak çok değerli deneyimlere ve kazanımlara sahip olabilirler.
 • Program ana dilden başka bir dilde veriliyorsa öğrenciler ikinci bir dilde yeterlilik kazanarak avantaj elde edebilirler. Ek olarak, günümüzde birçok uluslararası master ve doktora programları İngilizce konuşulan ülkeler dışında da İngilizce olarak sunuluyor olsa bile, öğrenciler o ülkenin dilini öğrenmek için ek dersler alarak ya da yerel kültürün içine dahil olarak kendilerini geliştirme olanağına sahip olabilirler.

Yüksek Lisans yapacak öğrenciler kendi ülkelerinde ya da yurtdışında eğitim alma konusunda kararsız olduklarında aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurabilirler:

 • Yaşam masrafları da dahil olmak üzere programın maliyeti. Bazı ülkelerde eğitim daha ucuz ya da ücretsiz olabilir ama yüksek yaşam maliyetleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak birçok ülkede üniversiteler burs ve mali yardım imkanları sunmaktadır ve bunların bir kısmı uluslararası öğrencilere verilmektedir. Bu ülkelerin uluslararası öğrencilere haftada kaç saat çalışma izni verdiği de önemlidir ve bazı ülkelerde uluslararası öğrencilere çalışma izni bile verilmemektedir. Sağlık sigortası masrafları da bir ülkeden diğerine büyük ölçüde değişmektedir.
 • Yapılan masraf, edinilen kültürel deneyimler ve dilsel beceriler de eğitimin kalitesi kadar önem arz etmektedir. Onaylı tüm master programları belirli bir standartta olsa bile, eğitim yöntemleri okula, programa ve kültüre göre değişebilmektedir. Ek olarak, bazı öğrenciler kendi dillerinde eğitim almadıklarında daha az öğrendiklerini ifade etmektedirler.
 • Dil becerileri gereklidir. Eğitim alınacak dilde yeterli düzeyde bilgi ve beceriye sahip olmayan öğrenciler, bu seviyeye gelebilmek için fazladan bir yıl okumaktadırlar. Bazı öğrenciler gerekli dil yeterliliğini kendi ülkelerinde kurslara katılarak gidermektedirler, bazı öğrenciler de yurtdışında bir yıl dil eğitimi almaktadırlar.
 • Sunulan eğitim türleri, part time ya da full time, online ya da uzaktan eğitim. Birçok ülke öğrencilerin öğrenci vizesi alarak full time programlara katılmasını istemektedir. Ancak, o ülkede çalışma izniyle bulunan öğrenciler part time programlara katılarak eğitim alabilmektedirler. Ek olarak online ve uzaktan eğitim programları öğrencilere esneklik sağlamaktadır.
 • Ailesi olan öğrencilerin, aile yakınlarına olan etkisi. Aile bireylerinin de o ülkenin diline hakim olması gerekebilir ve bazı ülkeler öğrenciye çalışma izni verse bile aile fertlerine çalışma izni vermeyebilir.

Dünyanın birçok ülkesindeki üniversiteleri şimdi araştırın. Ne aradığınızı biliyorsanız o ülkenin üstüne ya da programın üstüne tıklayın. Ya da tüm dünyada sunulan programları araştırın ve bilgileri okuyarak fikir edinin.

Devamını oku Daha Az