Philipps University Marburg

Giriş

Resmi açıklamayı okuyun

Hesse'deki gelenek açısından en zengin üniversite olan Philipps-Universität, çığır açan araştırmaları, genç akademisyenler ve araştırmacılar için örnek niteliğinde bir destekle, çekici bir akademik sunumla orta çağdan kalma tarihi bir şehir merkezi ile büyüleyici bir ortamda birleştiriyor. Hesse'nin önde gelen araştırma enstitülerinden biri olan 12 Leibniz Ödülü sahibi ile Philipps-Universität'ın bilimsel odağı enfeksiyon ve tümör araştırması, sentetik mikrobiyoloji, malzeme bilimleri, bilişsel ve uygulamalı sinirbilimleri, dil dinamikleri araştırması, biyolojik çeşitlilik ve iklimdir. araştırma ve çatışma araştırması.

Philipps-Universität, sadece geleneğe sahip bir Alman üniversitesi değil, aynı zamanda 1527 yılında Protestan bir kurum olarak kurulmuş dünyanın en eski üniversitesidir. Yaklaşık beş yüzyıldır araştırma ve öğretim yeri olmuştur.

Bugünlerde Marburg'da okuyan yaklaşık 25.000 öğrenci var - dünyanın her yerinden yüzde 12.

Mühendislik bilimleri haricinde hemen hemen tüm bilimsel disiplinler, Philipps-Universität Marburg temsil edilmektedir. Farklı disiplinler 16 farklı departmana atanmıştır.

Çok sayıda kuruluş, üniversitenin hizmet yelpazesini tamamlar ve zenginleştirir. Örneğin, bu tür kuruluşlar özel araştırma faaliyetleri yürütebilir veya iletişim, BT ve yabancı dil alanlarında Philipps-Universität Marburg destekleyebilir.

145470_pexels-photo-5676744.jpeg

Marburg Üniversitesi Tarihi

Landgrave Philipp'in Kuruluşu: Lutheranism ve Kalvinizm Arasında Bir Üniversite (1527-1653)

30 Mayıs 1527'de, Hessenli Büyük Landgrave Philipp Reformu kendi topraklarında başlattıktan sonra Universität Marburg'u kurdu; Üniversite de adını 20. yüzyılın başlarından beri almıştır. Hala var olan dünyanın en eski Protestan üniversitesi, dört teoloji, hukuk, tıp ve felsefe fakültelerinde 10 profesör ve yaklaşık 90 öğrenci ile faaliyet göstermeye başladı. Philipp'in 1567'deki ölümünün ardından, bölgesi dört oğlu arasında bölündü ve başlangıçta oğulları üniversiteyi birlikte yönetti. Günah çıkarma çatışmaları, Philipp'in torunu, Hessen-Darmstadt'lı Landgrave V. Louis'i 1607'de Giessen'de kendi üniversitesini kurmaya sevk etti - o zamanlar Kalvinist olan Marburg'un aksine, Lutherci.

Hessen-Kassel Reform Devlet Üniversitesi (1653-1807)

Otuz Yıl Savaşları sırasında askeri olarak da yürütülen çatışma, Marburg'da üniversite hayatının kesintiye uğramasına neden oldu. Yeniden kurulan üniversite, profesörlerini reforme edilmiş mezhebe bağladı. Aydınlanma Çağı'nın en etkili düşünürlerinden biri olan filozof Christian Wolff'un 1723'te atanması, Marburg için bir ilerleme dönemini tetikledi ve Rus evrensel bilim adamı Michail Lomonossow da dahil olmak üzere yakından ve uzaktan öğrencileri kendine çekti. 1780'lerden başlayarak, belirleyici bir rol oynayan ünlü tıp profesörlerinin yardımıyla işler yeniden toparlanmaya başladı. 1800'den kısa bir süre sonra hukukçu Friedrich Carl von Savigny, Marburg'un en tanınmış iki öğrencisi Jacob ve Wilhelm Grimm için profesör ve akıl hocası olarak çalıştı.

Vestfalya Krallığı Üniversitesi ve Hessen Seçmenliği (1807-1866)

Napolyon'un en küçük kardeşi Jérôme yönetiminde 1807'de Vestfalya Krallığı'nın kurulmasıyla birlikte, Marburg Universität'ın varlığı da tehlikeye girdi. Göttingen ve Halle'deki üniversitelere ek olarak, krallıkta yalnızca bir üniversite daha olacaktı. Marburg, Rinteln ve Helmstedt'in aksine sözleşmeyi aldı. 1858'de Üniversitede modern bir cerrahi koğuş inşa edildi ve 1813'te yine Hessen Seçmenliğine bağlı bir eyalet üniversitesi oldu. Wilhelm Roser burada çalıştı. Anayasa avukatı Sylvester Jordan, 1839'da Marburg'un şatosunda hapsedilmiş olmasına rağmen, 1831 Hessen Seçmenliği anayasası üzerinde çalıştı. Ünlü kimyager Robert Bunsen de bu sırada Marburg'da araştırma ve öğretim yapıyordu.

1874 - Marburg Prusya Oldu (1866-1933)

1866'da Marburg Universität Prusya oldu. Bununla birlikte kelimenin tam anlamıyla bir patlama geldi. Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte profesörlük sayısı iki katına çıktı ve öğrenci sayısı 2.500'e çıktı. 1900'lerde, ünlü profesörler Marburg'daki tüm bölümlerde öğretmenlik yapıyordu. Filozoflar Hermann Cohen ve Paul Natorp bu dönemde sözde "Marburg Okulu" nu kurdular. İlk Nobel Tıp Ödülü, 1901 yılında difteri tedavisinin keşfi ve Hijyenik Profesörü Emil von Behring'e verildi. "Alte Universität", 1874'ten 1891'e kadar harap Dominik manastırının bulunduğu yere inşa edildi. 1908'de ilk kız öğrencilerin üniversiteye kaydolmasına izin verildi. Marburg'un akademik prestiji 1920'lerde yüksekti. Martin Heidegger ve Rudolf Bultmann Marburg'da öğretmenlik yapıyordu. Bununla birlikte, öğrenci topluluğu büyük ölçüde milliyetçiydi. Sözde Marburg Öğrenci Birliği, 15 işçinin vurularak öldürüldüğü Mechterstädt cinayetlerinde önemli bir rol oynadı.

Ulusal Sosyalist Yönetim ve İkinci Dünya Savaşının Ardından Yeniden Açılma (1933-1945)

1933'te Nazilerin iktidarı ele geçirmesinin ardından, akademik özyönetim ortadan kaldırıldı ve - Almanya genelinde olduğu gibi - Führerprinzip, Marburg Universität'ta tanıtıldı. Profesörler ve öğrenciler de Marburg'daki görevlerinden zorlandı. Onlardan biri - Hint-Germen çalışmaları profesörü olan Hermann Jacobsohn - sonuç olarak intihar etti. Yahudiler tarafından yapılan doktora tezlerinin geçersiz olduğu ilan edildi ve Marburg Üniversitesi Kütüphanesi sadece savaş sırasında değil, Ulusal Sosyalistler tarafından yapılan büyük çaplı kitap hırsızlığından da kazanç sağladı. İlahiyat Fakültesi, özellikle Hans von Soden ve Rudolf Bultmann, Aryan paragraflarına karşı çıktı ve Günah Çıkarma Kilisesi'ni destekledi. 1931 bahar döneminde, Nazi Öğrenci Örgütü Marburg öğrenci senatosunda çoğunluğu elde etmişti. Otoriter, tamamen ideolojik bir üniversite artık bilimsel ve bilimsel performans açısından yüksek bir performans gösteremedi ve 1939'da savaşın patlak vermesiyle bu gelişmeler daha da kötüleşti.

1945'ten Beri Üniversite

Marburg, İkinci Dünya Savaşı'na büyük ölçüde zarar görmeden katlandı. Zaten Eylül 1945'te Universität yeniden açıldı. Başka yerlerde olduğu gibi, Nasyonal Sosyalizm ile hesaplaşma, 1960'ların sonlarında öğrenci hareketinin arka planının bir parçasıydı. Marksist siyaset bilimci Wolfgang Abendroth muazzam miktarda bilimsel ve siyasi çekiciliğe sahipti. Marburg'un "kırmızı üniversite" olarak ününe katkıda bulundu. Aynı zamanda, Philipps-Universität, 1970 civarında yaklaşık 10.000 öğrencisi ile kitleler için modern bir üniversiteye dönüşüyordu. Marburg'un genişlemesi mekansal olarak okunabilir: Yönetim için çok sayıda yeni bina, beşeri bilimler enstitüleri ve ana kütüphane kilit unsurlardı 60'lardaki gelişmeler. Doğa bilimleri ve tıp için, 1970'ten itibaren Lahnberge'nin tepesine Üniversite Kliniği de dahil olmak üzere devasa binalar inşa edildi.

1970/71, üniversitenin tarihi üzerinde derin bir etkiye sahipti. Temel bir yeniden yapılanma vardı. Rektörlük görevi kaldırılarak yerine Başkan getirildi. Sayıları beşe ulaşan fakülteler feshedildi ve yerine 21 bölüm geldi.

Sözde Bologna Süreci, Kliniğin özelleştirilmesi ve hem Lahnberge'nin tepesinde hem de Lahn Nehri Vadisi'ndeki yeni inşaat planları, üniversitenin gelişiminin sonu veya görünürde sonuçları olmayan başka bir fırtınalı aşamasını başlattı. Üniversitenin şu anda 16 bölümü ve yaklaşık 25.000 öğrencisi vardır.

145484_pexels-photo-3184325.jpeg

Kaynak Geliştirme ve Mezunlar Hizmeti

Personel birimimiz, Philipps-Universität'ta öğrenciler, öğretmenler ve bölge için ek faydalar sağlayan projeler için bağış toplama kampanyalarını koordine eder. Sizi üniversitenin geleceğini şekillendirmede bize katılmaya davet ediyoruz: Almanya Bursu veya Corona Acil Yardım Fonu desteği veya ücretsiz bir hibe ile mevcut sera kampanyamız için bir bağışla. Finansman fırsatlarımızı ve başarılarımızı burada sizlere sunmak istiyoruz. Sizinle iletişime geçmeyi dört gözle bekliyoruz.

UMR'de Yaşam

Philipps-Universität Marburg , 500 yılı aşkın süredir uluslararası öğrencileri ve akademisyenleri ağırlıyoruz. Bizi güzel ortaçağ kenti Marburg'da, Hessen eyaletindeki Alman masal rotası boyunca bulacaksınız. Burada, çevrenizin gelenekleri ve tarihi sizi büyüleyecek ve ilham verecek ve dost canlısı küçük şehir ruhumuz, varır varmaz kendinizi evinizde hissetmenizi sağlayacaktır.

Bize öğrenci, doktora adayı, araştırmacı veya değişim öğretmeni veya yöneticisi olarak gelin, Marburg'da sizi büyük fırsatlar bekliyor. Dünyanın ilk Nobel Ödülü sahibi Emil von Behring gibi büyük beyinlerin izinde yürüyeceksiniz; dünyaca ünlü kimyager Robert Bunsen; ve hikayeleri Hessen'den dünyanın en uzak köşelerine kadar uzanan Grimm kardeşler. Söylendiği gibi: diğer şehirlerin bir üniversitesi var - Marburg bir üniversitedir.

Konumlar

Marburg

Address
Biegenstraße,10
35037 Marburg, Hesse, Almanya

Keystone bursu

Sunduğumuz burs seçeneklerini keşfedin