University Of Tuebingen

Giriş

Resmi açıklamayı okuyun

66821_top.jpg

Yenilikçi, disiplinlerarası, uluslararası: Bu üç kelime , Tübingen Üniversitesi'ni özel kılan şeyi özetler . Mükemmel araştırma ve öğretim, Tübingen’in küreselleşmiş bir dünyada geleceğin zorluklarına cevap vermesidir. Hem yüksek öğrenim kurumlarında hem de üniversite dışı araştırma kurumlarında dünyanın dört bir yanındaki ortaklarla değişimleri sürdürüyoruz. Fakülteler ve konu sınırları boyunca ağlar ve işbirliği başarılı stratejimizin temelidir. Bu, uluslararası sıralamadaki iyi konumumuza yansımıştır. Ayrıca, “mükemmel” ünvanıyla ayrılan onbir Alman üniversitesinden biriyiz.

Uzun gelenekler

500 yıllık tarihe sahip olan Tübingen Üniversitesi, Almanya'nın en eski ülkelerinden biridir. Birçok büyük entelektüel, Kübler, Hegel, Hölderlin ve Schelling'in de aralarında bulunduğu Tübingen'de eğitim gördü ve çalıştı. Dahi yer - yerin ruhu - artık her zamankinden daha güçlüdür.

Tübingen'deki Fizik Tarihi

Matematik ve fizik Tübingen'de astronomi ile başladı. 1507'de, yani üniversitenin kuruluşundan 30 yıl sonra, Duke Ulrich, yazar Johannes Stöffler'i (1452-1531) sanatçıların öğretim üyelerine "Matematik" için bir profesör olarak çağırdı. Şu anda matematik ve astronomi Tübingen'de yakından bağlantılıydı. Stoeffler temel olarak Astronomik Efemeris'in yayınlanmasıyla biliniyordu; burada gezegenlerin gidişatını 20 yıl öncesine kadar masaya yatırmıştı.

Ayrıca Tübingen belediye binasında Astronomik Saat'i kurdu. Ardından astronomik hesaplamaları için ilk bilgisayar makinesini geliştiren Johannes Kepler ve Wilhelm Schickard (1592-1635) öğretmeni Michael Mästlin (1546-1601) gibi astronomi temsilcileri izledi. Schickard Tübingen'de İbranice ve Astronomi için profesörlük yaptı. Fakülte adına her yıl bir akademik etkinlik düzenleyen Johannes Kepler (1571-1630), sadece Tübingen'de öğrenci olarak kaldı. Teolojik doktrinler üzerindeki anlaşmazlıklar, Kepler'in Tübingen'deki bir profesörlüğe atanmasını engelledi.

1863 yılında Almanya'da bir üniversitede ilk Fen Fakültesi Tübingen'de kuruldu. Bu, jeoloji, kimya, botanik ve zooloji için matematik ve fizik başkanlarına ek olarak oluşuyordu. 19. yüzyılda, her şeyden önce, 1885'de başlayıp 10 yıl boyunca elektromanyetik salınımlar alanında çalışan Karl Ferdinand Braun (1850-1918) 'den bahsetmeye değer. Katot ışınlı osiloskop - Braun tüpü - televizyon ve bilgisayar monitörlerinin gelişimi için başlangıç ​​noktası. Anten teknolojisinin gelişmesine yaptığı katkılar, güçlü radyo ve TV istasyonları sağlamıştır.

Tübingen'deki 20. yüzyıl fiziğinin ilk yarısında, özellikle nükleer fizik tarafından karakterize edildi. Friedrich Paschen (1865-1947), Ernst Back (1936-1948) ve Walter Gerlach'ın isimleri atomik fizik ve kuantum mekaniği üzerine temel deneylerle ilişkilidir. Hans Geiger (1882-1945) radyoaktivite ve nükleer fizik alanlarında çalıştı. Onun adıyla öncelikle iyonize edici parçacıkları tespit etmek için Geiger sayacı ilişkilidir.

1970 yazında, Matematik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, çeşitli bölümlere çözüldü. Diğerleri arasında Matematik ve Fizik Bölümü - 1979 Fizik Bölümü - ortaya çıktı. 1973 yaz döneminde, bu fakültelerin enstitülerinin büyük bir kısmı Morgenstelle bölgesindeki yeni binalara taşınabildi.

2002/03 kış sömestrinde üniversitenin yapısal reformunun bir parçası olarak, Matematik Fakültesi ve Fizik Fakültesini ortak bir Matematik ve Fizik Fakültesine bağlamıştır. 2010/11 kış döneminde daha yapısal bir reformda, Matematik ve Doğa Bilimleri Fakültesi kuruldu ve Fizik şimdi bu fakültenin bir bölümü.

68240_neckarfrontkobusch.jpg

Konumlar

Tübingen

Address
Eberhard Karls Universität Tübingen
Geschwister-Scholl-Platz

72074 Tübingen, Baden-Württemberg, Almanya

Keystone bursu

Sunduğumuz burs seçeneklerini keşfedin