Estonian Academy Of Music And Theatre

Giriş

Resmi açıklamayı okuyun

Estonya Müzik ve Tiyatro Akademisinin misyonu, insan merkezli bir Estonya toplumunun gelişmesine, yaratıcı bir zihniyetin yaygınlaştırılmasına ve Estonya dilinin ve kültürünün eğitim yoluyla müzik ve tiyatro alanlarında korunmasına katkıda bulunmak ve Yaratıcı ve araştırma çalışmalarının teşvik edilmesi.

EAMT, Estonya ulusal kültürünün doğal değerlerinin korunmasını ve Avrupa müzik ve tiyatro eğitiminin akademik geleneklerini korurken müzik ve tiyatro dünyasındaki en son gelişmelere açıktır.

EAMT, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarıyla müzik ve tiyatronun tüm önemli alanlarında yüksek eğitim sunan, kamu müzik ve tiyatro üniversitesidir. Yaklaşık 700 öğrencisiyle EAMT, altı Estonya kamu üniversitesi ve üniversite düzeyinde yüksek öğrenim kurumları arasında en küçük olanı olmasına rağmen, uluslararası düzeyde orta ölçekli müzik ve tiyatro akademileri ile karşılaştırılabilir.

Lisans programlarında vokalistler ve enstrümantalistlerin yanı sıra şeflere, bestecilere, müzikologlara, müzik öğretmenlerine ve ses mühendislerine eğitim verilir. Yüksek lisans programları ayrıca oda müziği, eşlik, çağdaş doğaçlama ve kültürel yönetim konularında ek eğitim ve öğretim de sunmaktadır. Müzisyenler için müfredat, solist, topluluk ve orkestra performansına veya operasına odaklanır; müzik teorisi ve tarihinin yanı sıra beşeri bilimlerdeki diğer alanlar da incelenmektedir. Öğretim nitelikleri edinmek de mümkündür.

Estonya Müzik ve Tiyatro Akademisi'nin kısa tarihi

Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, Estonya'daki müzik eğitimi tarihsel olarak üniversitelerin ve kiliselerin faaliyetleriyle ilişkilendirilmiştir. Zaten 19. yüzyılın sonunda, farklı enstrümanlarda uzman eğitim veren birçok özel müzik okulları vardı.

Tallinn ve Tartu'da iki bağımsız müzik eğitimi kurumunun kurulduğu 1919 yılı, Estonya'da yüksek müzik eğitiminin başlangıcı olarak görülüyor. Tartu Yüksek Müzik Okulu, şimdi de Heino Eller Müzik Okulu olarak bilinen güçlü bir ikincil müzik eğitim kurumu haline geldi.

Mevcut EAMT'nin öncülü olduğu düşünülen Talin Yüksek Müzik Okulu, 28 Eylül 1919'da Estonya Konser Salonu'nda açılış töreniyle "Estonya" Topluluğu Müzik Bölümü tarafından kuruldu. 1919-1923 yılları arasında okul müdürü Mihkel Lüdig'dir.

1923 yılında bu kurum Tallinn Konservatuarı olarak değiştirildi. 1925'te okul yöneticileri yeni tüzükleri kabul ettiler ve bu değişikliklerle okul profesör fakültesini seçtiler: R. Bööcke, A. Kapp, J. Paulsen, P. Ramul ve A. Topman. A. ile birlikte. ve Th. Petersburg Konservatuarı'ndan profesörlüğünü alan Lemba ve J. Tamm, şimdi Tallinn Konservatuarı'nda 8 profesör vardı. Rakamlar daha sonra artacaktı. İlk on öğrenci 1925 yılında mezun oldu. Konservatuarın akademik seviyesi, öğrencilerinin birçoğu 1930'lu yıllarda uluslararası yarışmalara katıldığı için oldukça yüksek olarak kabul edilebilir. Bunların en başarılısı Tiat Kuusik'tir ve Tiat Kuusik 1938'de Viyana'daki Uluslararası Şan Yarışması'nda birincilik ödülü almıştır.

Başlangıçta özel bir kurum olan Konservatuarı 1935 yılında devletleştirildi. 1938'de Devlet Dram Okulu açıldı.

1940'da başlayan Sovyet işgali, Konservatuarı etkilemek için başarısız olmadı. Amaç, müzik eğitimi sistemini Sovyetler Birliği'nin egemen görüşleri ile uyumlu hale getirmekti. Müfredatın yeniden düzenlenmesi hemen hemen izledi. Bu değişikliğe bir örnek, kilise müziğinin uzmanlaşma alanı olarak ortadan kaldırılması; Dahası, siyasi odaklı konular öğretimi başladı.

Alman işgal güçlerinin gelişini takiben, Konservatuarı önceki öğretim faaliyetlerini geri yüklemek için mücadele etti. Principal'a geri dönen J. Aavik, mümkün olduğunca çok eski akademik eğitmen seçmeye çalıştı. Bununla birlikte, savaşın gerçekleri çalışma sürecini önemli ölçüde engelledi. 9 Mart 1944 hava saldırısı sırasında Konservatuarı inşa etmenin yanı sıra ekipmanlarının çoğunu neredeyse tamamen yok etti. Kasım 1944'te, başka bir güç değişikliği sonrasında, Konservatuarı yeniden açtı. 3 Kaarli Caddesi'ndeki bir ev, Konservatuar'ın geçici evi olarak seçildi. 1950'de Estonya Komünist Partisi Merkez Komitesi VIII genel kurul toplantısı Konservatuarı çalışanları için yıkıcı bir sonuçla gerçekleşti. Birçok dikkat çekici öğretim görevlisi ideolojik nedenlerden ötürü ayrılmak zorunda kaldı; Bunlardan üçü - A. Karindi, R. Päts ve T. Vettik - tutuklandı ve bir çalışma kampına gönderildi.

Konservatuarın yaratıcı ortamı, 1950'lerin ortalarında canlanma görmeye başladı. "Geçici olarak yok olan" birkaç öğretim görevlisi geri dönemedi. 1957 yılında Drama Fakültesi Konservatuarda kuruldu; Voldemar Panso ilk başkanı oldu. Toompea'daki eski Toomkool binasında Drama Fakültesi açıldı. 1970'lerde 1950'de kapatılan organ sınıfı tekrar açıldı. 1971'de kapsamlı müzik sisteminde müzik öğretmenleri yetiştirmeye yönelik bir program yeniden başlatıldı. Konservatuvara katılan öğrenci sayısı önemli ölçüde arttı. 1982'de rektör olarak atanan Venno Laul, yeni bir okul tesisi kurma fikrini tekrar gündeme getirdi. Projenin tasarım aşamasını denetlemeye devam etti; Gerçek inşaat işi bir sonraki rektörün sorumluluğunda oldu.

1989'da, okulun kuruluşunun 70. yıldönümünden hemen önce eski adı olan "Tallinn Konservatuarı" restore edildi. Dört yıl sonra okul "Estonya Müzik Akademisi" olarak değiştirildi (Eesti Muusikaakadeemia). Bu değişiklik gerekli görüldü, çünkü Avrupa'da "konservatuar" daha çok ikincil bir müzik eğitim kurumuna atıfta bulunmaktadır.

1987-1993 yılları arasında, Toompea'daki iki katlı binanın hepsini kullanmaya başlamasına olanak sağlayan Drama Fakültesi binasında kapsamlı yenileme ve yeniden inşa edildi. 1995 yılında Drama Fakültesi Yüksek Tiyatro Okulu olarak değiştirildi.

1992'de Prof. Peep Lassmann rektör seçildi. Çalışma yapısının kapsamlı bir reformu başlatılmış ve okul konu temelli bir çalışma sistemini benimsemiştir. Derece çalışmaları dört yıllık programın öğrencilerine lisans derecesi almalarına olanak tanıyan tanıtıldı. 1993 yılında iki yıllık yüksek lisans programı eklendi. 1996'da müzikoloji dalında dört yıllık bir doktora programı sunulurken, 2000 yılında belirli programlar icracılara ve bestecilere yönelik olarak tasarlandı. 2006'da dramatik bir sanat için yaratıcı bir vurgu içeren yeni bir program eklendi.

1999'da Estonya Müzik Akademisi nihayet 55 yıldır beklediği şeyi verildi - Tallinn'in merkezinde yeni bir bina. Şu an itibariyle, özellikle işlevselliği ve teknolojik çözümleri açısından dünyadaki en iyi ve en modern konservatuar binalarından biridir.

Yeni EAM binasında yüksek müzik eğitimi kurulması için özellikle tasarlanmış 7 500 metrekare kullanılabilir alan bulunmaktadır. Sınıfların düzenlenebileceği 60 derslik ve 14 prova odası bulunmaktadır. EAMT'nin 130-200 kişilik koltuklarından, 77 öğrenci için büyük bir salonla kombine edilen bir koro sınıfı, yeni bir barok orguyla 40 kişilik bir seçme odasında, opera stüdyosunda, elektronik müzik laboratuarında özel sözler yapılmalıdır ve kayıt stüdyosu, bilgisayar olanaklarına sahip bir kütüphane ve bir öğrenci yemek salonu. Bina, duvar panelleri ekleyerek veya çıkararak var olan herhangi bir odanın akustiğini ayarlamak için seçeneklerle ses yalıtımlı odalara sahip en yüksek akustik gereksinimleri karşılar.

Bugün EAMT, uluslararası düzeyde rekabetçi bir öğrenme ve araştırma tesisi. Çoğu Estonya müzisyeni EAMT ile ya kendi çalışmalarıyla ya da öğretim yoluyla katıldı. En tanınmış mezunlarımız arasında, besteciler Arvo Pärt ve Erkki-Sven Tüür, piyanistler Peep Lassmann ve Kalle Randalu ve şef Olari Elts, Tõnu Kaljuste, Eri Klas, Vello Pähn ve Arvo Volmer bulunmaktadır. Estonya tiyatrolarındaki aktörlerin ve yönetmenlerin çoğunun da Drama Okulumuzun mezunları vardır. Akademinin bugünkü ismi - Estonya Müzik ve Tiyatro Akademisi - 2005'te kabul edildi.

Konumlar

Talin

Address
Estonian Academy Of Music And Theatre
Tatari 13,

10116 Talin, Harju İlçesi, Estonya

Keystone bursu

Sunduğumuz burs seçeneklerini keşfedin