Resmi açıklamayı okuyun

A IC2MP (Poitiers Kimya Enstitüsü: Malzeme ve Tabii Kaynaklar) 2012 yılında kurulmuş çok disiplinli bir araştırma enstitüsü: malzemelerin incelenmesinde uzman (Yönetmen Sabine Petit), (killer, katalizörler, ...), doğal çevre (su, toprak, ...) ve reaksiyonları (doğal veya neden). Enstitü, özellikle sentez, dekontaminasyon ve doğal kaynakların sömürüsü üzerinde duruluyor. CNRS ve Poitiers Üniversitesi (UMR CNRS 7285): Enstitü iki kurum bağlıdır.

Bu enstitü yaklaşık kırk yıl CNRS kalma tarafından tanınması ile Kimya ve Yerbilimleri dört laboratuvar tamamının veya bir kısmının birleştirme sonucudur. Bu dört laboratuarlar vardı: Organik Kimyada Kataliz (Lacco, 6503 UMR) Laboratuvar Sentezi ve Doğal Maddelerin Reaktivitesinin (SRSN, 6514 UMR), Su Kimyası ve Mikrobiyoloji (LCME Laboratuvarı Laboratuvar, UMR 6008 - Takım su kimyası ve su arıtma Hidrojeoloji, kil, toprak ve değişiklikler) Laboratuvar (hydrasa, 6269 UMR).

Vivez Poitiers gelen Coralie Lali üzerinde Vimeo.

Şekillerde IC2MP: Enstitü 250 kişilik bir kadroya sahiptir: 100 araştırmacı (Poitiers Üniversitesi ve 25 CNRS 75 öğretim üyesi), 50 daimi personel (üniversite ve 24 CNRS 26) araştırmaları desteklemek, 86 doktora öğrenci ve 14 doktoralı ve geçici personel. Bu SFA Fakültesi ve ENSIP tesislerinde bir araya Poitiers Üniversitesi'nden kampüs bilim 13055 m2 kapsar. Bu analitik sunuyor ve deneysel olağanüstü suları ENSIP platformu, hidrojeolojik deneysel sitesi etiketli (SEH) ve site yasaklar üzerinde araziler anlamına gelir; Büyük ekipman parkı: elektron hızlandırıcısı, SEM, microtomograph X-ışını, NMR, XPS, düşük kütle spektrometre ve yüksek çözünürlüklü olanları (GC / MS, LC / MS, GC / MS-MS, LC-MS / MS, MALDI-TOF ) ... IC2MP endüstriyel kumaşlar (ADEME, ANDRA, AREVA, CNES, Fransa Agrimer, HONDA, IFP, IRSN, LAFARGE, Pierre Fabre, OSEO, Rhodia, Sanofi, SAUR, Süveyş, Toplam, Veolia, ...) birçok ortaklıklar geliştirmektedir. Özel sözleşmelerin yıllık ortalama tutarı ise 1 milyon Euro veya Enstitü konsolide bütçesinin yaklaşık% 15 olduğunu. IC2MP özellikle de, doğal ortamda transfer ve reaktivite çalışma ile doğal ve sentetik moleküllerin malzemeler, sentez geliştirme ve karakterizasyonu, kirlilik süreçleri dahil olmak üzere temiz süreçlerin, araştırma bilimsel ve teknik know-how bir süreklilik kapsar su ve toprak. Uygulama endişe alanları sürdürülebilir bir ortamda enerji, malzeme ve doğal kaynaklar.

Program dili:
  • Ingilizce

Bu okulun aynı zamanda sundukları:

Yönetici Kursları

University of Poitiers

IMACS kil bilim liderlik geniş bir yelpazede 4 kurumlar tarafından tasarlanan Bilim entegre Master. ... [+]

ENVIRONMENTS- EKONOMİK JEOLOJİ-TOPRAK YÖNETİMİ-GEOTEKNİK MÜHENDİSLİĞİ-GEOMATERIAL-NANO MALZEME IMACS kil bilim liderlik geniş bir yelpazede 4 kurumlar tarafından tasarlanan Bilim entegre Master:

Fransa'da Poitiers Üniversitesi (UP) (koordinatörü), Portekiz Aveiro Üniversitesi (UA), Yunanistan'ın Girit Teknik Üniversitesi (TUC) (Hanya), Rio Grande Federal Üniversitesi, Brezilya Sul (UFRGS) (Porto Alegre) yapmak.

Neden kil mineralleri? ortak kullanılabilirlik ve kendilerine özgü fiziksel ve kimyasal özelliklerinden killer sonuçlarında faiz. Hiçbir diğer mineraller şu anda çok büyük bir ilgi çekmek.

daha yakın zamanda tuğla, fayans, seramik gibi ve kağıt kaplama ve atık yönetimi için kendi geleneksel antik kullanıma ek olarak, killer birçok yeni uygulama alanı bulmaktadır. Onlar ucuz nanomalzemeler çünkü Kil mineralleri, teknoloji bir destek sağladı, ve gibi, onlar üstün mekanik ve termal özellikleri ile polimer nanokompozit sentezi için büyük bir potansiyele sahiptir. adsorpsiyon, kolloidal ve reolojik özelliklerin optimizasyonu da tıbbi kullanımları, kirlilik kontrolü ve çevre koruma için kil mineralleri kullanarak umutları açar. Kil mineralleri ekonomik jeoloji (önemli maden kaynağı olarak ve enerji kaynağı arama hem de) ve toprak yönetimi bir rol oynamaktadır. Killer de çok olumsuz heyelan, mudflows şeklinde tezahür geoteknik mühendisliği etkileri, ve kil bazlı inşaat malzemelerinin bozulmasına var.... [-]

Fransa Poitiers Portekiz Aveiro Brezilya Porto Alegre Yunanistan Heraklion  + 4 Daha fazla
Eylül 2019
Ingilizce
Tam zamanlı
2 yıl
Kampüs
İngilizce Devamını oku

IMACS Overview

Studying in Poitiers

Location address
Bât B27 - TSA 51106
4, rue Michel Brunet
86073 POITIERS CEDEX 9

Poitiers, Nouvelle-Aquitaine, FR