ITECH Lyon

Giriş

Resmi açıklamayı okuyun

ITECH-Lyon, malzeme (plastik, tekstil kompoziti), kimya (boya mürekkepleri-yapıştırıcılar), kozmetik ürünleri ve deri-ayakkabı-deri eşyalar alanında mühendisleri yüzyılı aşkın süredir eğitiyor. ITECH-Lyon, profesyonel dernekler ve kuruluşlar tarafından desteklenen ve profesyonellerin yarattığı özel bir okuldur. Uluslararası, ITECH-Lyon'un varlığını ve değişimini (ABD'den Çin'e ve Avrupa'ya kadar) dünyada gelişen teknolojinin temelinde.

Daha fazla bilgi edinmek için Avrupa web sitemizi ziyaret edin: ITECH-EURO.eu

ITECH-Lyon'un ilk mesleki öğretimi ise, araştırma ve yenilik, kaleleridir. Bunlar, bölgesel, ulusal ve Avrupa'daki araştırma ve geliştirme alanlarında güçlü ortaklıklar vasıtasıyla tercüme etmek.

 • 500 öğrenci
 • Yüksek öğrenim için özel enstitü
 • Uluslararası değişim anlaşmaları
 • "Commission des Titres d'Ingénieur" tarafından tanınan mühendislik derecesi

Benzersiz ve farklı

Institut Textile et Chimique de Lyon (Lyon Tekstil ve Kimya Enstitüsü), Lyon'daki profesyonellerce bir yüzyıl önce kurulan tekstil, deri ve kimya okullarının doğrudan altındaki tek mühendislik okuludur. ITECH-Lyon, boyaları, mürekkepleri, yapıştırıcıları, kozmetik ürünleri, deri ve kullanım yerlerini (ayakkabı, deri eşyalar) inceleyerek mühendisleri plastik, tekstil, kompozitler ve kimya eğitir. Birlik statüsüyle ITECH-Lyon, profesyonel birlikler ve şirketler tarafından oluşturulmuş ve desteklenmiş bir Grande Ecole'dur. ITECH-Lyon, ana mühendislik kursuna ek olarak lisansdan lisans seviyesine kadar dersler vermektedir: BTS (Brevet de teknisyen superieri - yüksek mesleki eğitim sertifikası), profesyonel derece (ortaklaşa Université Claude Bernard tarafından verilir), Post-Premier Döngüsü (lisansüstü) ve Specialist Masters (Conférence des Grandes Ecoles onay ITECH Lyon , dünya çapında varlığını ve uluslararası borsalarını (ABD'den Çin'e ve Avrupa'dan) güçlendirecektir. Eğitim ITECH-Lyon'un ana mesleği olan güçlü yönleri arasında endüstriyel ilişkiler özelliğidir ITECH-Lyon ve onun iştiraki olan ITECH Entreprises, tüm bölgesel, ulusal ve Avrupa çapında araştırma ve geliştirme alanlarında güçlü ortaklıklar kurmasına ve aynı zamanda da mesleki, lisansüstü ve lisansüstü eğitime devam etmesine neden olmaktadır. çeşitli sözleşme türleri aracılığıyla, şirketlere sunulan teknik ve insan kaynaklarının üniversiteler, sanayi çalışmaları, analizler, denemeler, danışmanlık, olası personel görevlendirme (tam zamanlı araştırma profesörleri) ve mesleki eğitim de dahil olmak üzere ekipman kiralama ile işbirliği içinde bir veya daha fazla yıllık araştırma projeleri. ITECH Başkanı Lee Philippe Reynaud ve Genel Müdürü Jérôme Marcilloux'un vurguladığı gibi: "Okulumuz yeniliklerle şirketlerin katma değerini artırmaya katkıda bulunuyor."

ITECH, enstitüden çok, yüz yıllık bir kurum.

 • ITECH, profesyoneller tarafından kurulan iki yüksek öğrenim okulunun ESITL ve EFT'nin birleşmesinden 1988'de doğdu.
 • ESITL (Lyon Tekstil Endüstrisi Yüksek Okulu), 1840 yılında Lyon'un ipek endüstrisinin istisnai geleneğinin somut örneğinde kuruldu.
 • 1899'da kurulan EFT (Fransız Tabaklama Okulu), 1969'da bir Boya, Mürekkep ve Yapıştırıcılar bölümünü eklemeden önce Plastics Engineering'e (CNAM ile) dallanmadan önce Deri konusunda uzmanlaşmış olan Lyon Üniversitesi Endüstriyel Kimya Enstitüsünün bir koludur. ve daha sonra 1983'te ESCEPEA (Yüksek Deri ve Boya Mektubu, Mürekkep ve Yapıştırıcılar) haline geldi.
 • 1988 yılında ESITL ile birleşmesi ITECH'in kurulmasını ve Tekstil bölümünün kurulmasını sağlamıştır.
 • Hem ana okullarının profesyonel uzmanlığını devralan ITECH, öğretilerinin tamamlayıcı niteliklerini ve her zaman iş dünyasıyla sürdürdüğü yakın ilişkileri istihdam etmiştir. ITECH, bu varlıklara ek olarak, kursları sistematik bir şekilde yeni makineler ve teknolojik gelişmeler içerdiği için ilerici eğitim de sunmaktadır.

ITECH-Lyon, 4 profesyoneli "polimer materyalleri ve kaplamalar" üzerine odaklanan tek bir ders halinde birleştirmek amacıyla kurulmuştur: formülasyon kimyası, plastik mühendisliği, deri ve tekstil. pic_1_surfpic_2_glassespic_3_cars ITECH-Lyon, polimer ve uygulamaları, özellikle plastik, tekstil, kompozitler ve kimya (boya, mürekkep, yapıştırıcı ve kozmetik ürünleri kapsayan) yanı sıra deri ve kullanım alanları (ayakkabı, deri ürünler) alanlarında mühendisleri eğitiyor. ITECH-Lyon, özel bir birliktir ve profesyonel birlikler ve şirketler tarafından kurulmuş ve desteklenen, Devlet tarafından akredite edilmiş bir Grande Ecole'dur. ITECH Lyon ayrıcalıklı akademik ve endüstriyel sözleşmeleriyle dünya çapındaki varlığını ve uluslararası değişimlerini güçlendirir. Yenilik, ITECH-Lyon'un, hem dersleri hem de Araştırma için geçerli olduğu sloganıdır

Okul: 450'den fazla öğrenci

4 eğitim düzeyi: * ITECH Mühendis: 3 yıl (lisans üstü kabul) 4 ana dal: Formülasyon Kimya (boya, mürekkep, yapıştırıcı, kozmetik, vb ...), Plastikler ve kompozitler, Tekstil ve kompozitler, Deri. Lisansüstü çalışmalara kabul (Kimya Lisans, ...). CTI (Fransız Mühendislik Yeterlilik Komitesi) ve EURACE tarafından akredite edilmiştir. YENİ Avrupa Bölümü: Formülasyon Kimyası major; Tüm dersler İngilizce olarak öğretilmektedir; Boya Endüstrisinin Sponsorluğu (Öğrenim ücretleri ve Uluslararası Staj) * Uzmanlaşmış "Mastère": 1 yıllık "İnovasyon ve yeni ürün mühendisliği: konseptten pazara" İlk eğitim veya sürekli eğitim olarak lisansüstü çalışmalara (mühendislik derecesi, yüksek lisans veya eşdeğeri) kabul edilmesi. Conférence des Grandes Ecoles tarafından akredite edilen ders. * Kozmetikte Sertifika ve Renkli Ürünlerin Formülasyonu: 1 yıl Yapışkanlar / kozmetik / renk / boya ve mürekkepler. 2 yıllık lisans eğitiminden sonra kabul * IPL Yaz Okulu: 5 hafta Haziran ortası ila Temmuz ayı ortası, materyallerin polimer uygulamalarına odaklanmaktadır. Fransızca eğitimi: 40 saat eğitim; 50 saatlik küçük grup çalışması, artı kültür gezileri ve daha fazlası.

Polimer Bilimleri: Günümüzde her şey polimerlerle ilgilidir!

Lüks endüstrideki deri ürünleri, helikopter bıçakları, anti-UV mürekkepleri, her mevsimlik ve her türlü hava koşullarına dayanıklı kıyafetler, bisiklet kasaları ve benzerlerinden üretilen bisiklet çerçeveleri, günümüzde polimerlerden doğrudan uygulamaların bulunduğu alan, modern bilim dalında mükemmelliği temsil etmektedir. kompozit malzemeler, yeni anti-alerjik tekstil ürünleri ... hepsi mühendislerin yaratıcılığı yoluyla ortaya çıkıyor. Sentezleme ve polimerlerin taşınması, güçlü bir bilimsel eğitim gerektirir (kimya, mekanik, ...). Bununla birlikte, gelişen uygulamalar tat ve tutku meselesidir. Deri ürünler, tekstil ve plastik malzemeler ve formüle edilmiş kimya ürünleri (boya, mürekkep, yapıştırıcı, kozmetik, ...) konusunda uzman ITECH Lyon Mühendislik Okulu, bilimin ve özellikle polimer biliminin temelini eğitim yapmıştır. Özellikle birbirini tamamlayan özellikleri, sürekli bilimsel ve ekonomik gelişme gösteren polimer bilimlerinin ilerlemesine yardımcı olmuştur.

Mühendislik programı

Bu eğitim 2 temel bilim alanına dayanır: kimya ve fizik-mekanik. Temel bilgi, öğrencileri kendi anadallarına hazırlamak için 1. yıl geliştirilir. ITECH'de eğitim, polimer bilimlerine odaklanır. ITECH mühendisleri, kariyerleri boyunca bu alandaki becerilerini, seçtikleri büyüklükle, kolaylıkla ilk iş bulmalarına yardımcı olurlar. ITECH, teknik ve bilimsel becerilerin yanı sıra, öğrencilerine sosyal ve ekonomik bilimler ile sosyal bilimler alanlarını ve birçok sunumunu ortaya koymalarını ve geliştirmelerini sağlar. ITECH Mühendislik Derecesi, Fransa dışındaki bir kariyer sonrasında ilgilenenlere "Yüksek Lisans" ın eşdeğeridir.

Eşsiz ve Farklı

ITECH mühendisleri 3 yıl içinde eğitiyor. Sunulan eğitim türü:

 • Düzenli öğrenci statüsü
 • Çıraklık statüsü (okulda ve bir şirkette 3 yıl boyunca değişen dersler)

Normal kursu izleyen öğrenciler, 1. yılın ardından sundukları 4 ana dersten birini seçerler:

 • Formülasyon Kimyası: Boya, Mürekkep, Yapıştırıcılar ve Kozmetik
 • Plastik materyaller
 • Tekstil Malzemeleri
 • Deri

ITECH, Conference des Grandes Ecoles'un üyesidir ve kimya mühendisliği derecesi CTI tarafından (Komisyon des Titres d'Ingénieurs) akredite edilmiştir.

Dinamik bir etkileşim

ITECH uzmanlar tarafından yaratılmıştır ve sürekli değişen bir endüstriyel ortama demirlemiştir. Bu nedenle, her alandaki profesyonel sendikalar ve sanayiciler (boya, mürekkep, kozmetik, plastik, deri ve tekstil) Enstitü Yönetim Kurulunda yer almaktadır. pic_5_tablepic_6_people Okul, öğretilen programların yönelimlerini güncellemek ve hassaslaştırmak için bu ilgili sendikal grupların uzmanlığını dikkate alır. Firmalarla oluşturulan ilişkiler, gelecek mühendislerin uyumluluğunu artırmada katkıda bulunuyor (Konferanslar, bilgi günleri, profesyonel forumlar ...). Bu, 2014 yılında açılan yeni bir program örneğidir. ITECH, önümüzdeki on yılda gerekli boya mühendislerine olan talebi karşılamak için Avrupa Formülasyon Kimyası Okulu'nu başlattı. Avrupa Bachelor öğrencilerini boya sektöründe yüksek talep gören bu büyüklüğe çekmek için tüm dersler İngilizce olarak öğretilmektedir.

Kusursuz yaratıcılık

Herhangi bir bilim gibi, polimer alanlarındaki gelişmeler de disiplini uygulayan araştırmacıların ve mühendislerin yaratıcılığına dayanıyor. ITECH öğrencisi, yarattığı bilim ve teknoloji sürekli gelişmekte olduğu için yaratıcı olmalıdır. Bu özellik, ITECH'deki öğretimde dikkate alınmaktadır. Çok disiplinli çalışma ortamını bütünleştirmede tek başına bir güvence oluşturmaktadır. Ancak öğrencinin yaratıcı yanını teşvik etmek için ITECH, öğrencilerin son yıl proje çalışmalarını araştırmacıların başında, R başkanlarının önünde sunmalarını sağlayan 3 yılık kurs sonunda Proj'ITECH'i organize eder

Uygulamalı eğitim

ITECH, öğrencilere güçlü bir mesleki tecrübe sağlamada kararlıdır. Çok disiplinli bir öğretim üzerine, enstitü, normal statü öğrencileri için şirketlere zorunlu olarak en az 10 ay staj ekliyor.

Düzenli durum

1. yılın sonu: Uluslararası tecrübe - en az 6 hafta Bu uluslararası deneyim, kültürlerarası bir yaklaşımla önceden hazırlanır ve raporun içeriğine ilişkin beklentiler tamamen tanımlanır. Bu, her öğrencinin deneyiminin bireysel bir derlemesidir ve sonraki dönemdeki kültürlerarası derslerde yansıma için temel oluşturmaktadır. İkinci sınıfın sonunda: Mühendislik yerleştirmesi - minimum 8 hafta Ayrıcalıklı stajyerlik durumundaki pratik başvuru, öğrencilerin kurumsal hayatın gerçekleriyle yüz yüze gelmelerine ve şirketlerin maddi, ekonomik ve insani gereksinimlerini tanımasına olanak tanır. 3. yıl sonu: Son yıl projesi - maksimum 6 ay Bu, genellikle genç mühendislere emanet edilen bir projedir. Öğrenciler, zaman zaman karmaşık olduklarını kanıtlayan durumlarda özerk olarak hareket edebilecek ve karmaşık konuları ele alabilecek durumda olduklarını kanıtlarlar. Proje, Fransa'da veya yurtdışında bir şirket veya laboratuarda en az 5 aylık bir yerleştirmeyi içermektedir. İsteğe bağlı 1 yıllık işe yerleştirme (2. ve 3. yıllar arası) Öğrenciler, isterlerse bir şirket veya yabancı laboratuvarla 1 yıllık bir işe yerleştirme yapabilir, ancak yurtdışında en az 6 ay geçirmekle yükümlüdürler. Aslında, Fransa dışında uzun süreli kalışlar her zaman son derece yararlıdır ve öğrencileri kariyer planı boyunca iyice düşünmeye yönlendirir.

İş ve İstihdam

ITECH mezunlarının yarısı, lisansları teslim edilmeden önce sözleşmesini imzaladı. 6 aydan sonra, mezunların% 90'dan fazlası işe alınır. Faaliyet sektörleri

 • Kimya sanayi, kimyasal ürünler üreticileri
 • Kozmetik, boya, vernikler, yapışkanlar, mürekkepler,
 • Havacılık endüstrisi, otomotiv, ambalaj, kompozit malzemeler, plasturgi
 • Deri sanayi, ayakkabı, deri eşya, tabakhane, lüks
 • Tekstil sanayi, teknik ve tıbbi tekstil, giyim
 • Ticaret ve dağıtım
 • Danışmanlık

ITECH Kariyer Danışmanlığı Hizmeti, 25 yıldan uzun bir süredir istihdam edilen mezunlara yardımcı oluyor. Profesyonel bir danışman ve çalışma psikolojisi uzmanıyla yakın işbirliği içerisinde profesyonel bir proje ve meslek arayışı içinde öğrencilere eşlik eder. Ortalama olarak, ITECH'e direkt olarak gönderilen ve Kariyer Danışmanlık Hizmeti tarafından her yıl taranan 300 teklifimiz var: Mühendisler ve uzmanlaşmış Üstatlar için% 60, teknisyenler için% 40.

ITECH ENTREPRISES: "Grande Ecole" 'un uzmanlığı endüstriyel kullanıma bırakılmıştır.

YAPIŞTIRICILAR, OTOMOTİV, KOZMETİK, RENKLER, DERİ, MÜREKKEPLER, PLASTİK, BOYALAR, BOYALAR ITECH-Lyon ve yan kuruluşu ITECH Entreprises, çeşitli teknik ve insan kaynakları kaynaklarını çeşitli sözleşme türleri aracılığıyla şirketlere sunmaktadır. Bu hizmetler Araştırma (CIFRE [endüstriyel araştırma eğitim anlaşmaları], Araştırmalar), R

Beceri platformları

ITECH-Lyon'un tüm beceri platformları, çeşitli şemalar altında şirketlerin kullanımına sunulan, pilot ölçekte yüzeyleri işlemek ve tedavi etmek için gerekli kaynakları barındırır.

 • Formülasyon kimyası (boya, mürekkep, yapıştırıcı, kozmetik, vb.)
 • plastik maddeler
 • tekstil
 • Deri
 • Analitik laboratuarlar

Konumlar

Lyon

ITECH LYON

Address
ITECH LYON
87 chemin des mouilles
ECULLY cedex

69134 Lyon, Auvergne-Rhone-Alpes, Fransa
Telefon
+33 4 72 18 04 80

Keystone bursu

Sunduğumuz burs seçeneklerini keşfedin