Mamaself+

Giriş

Resmi açıklamayı okuyun

Altı üniversite konsorsiyumu

Mamaself Konsorsiyumu, Malzeme bilimleri, Mühendislik Fiziği, Kimya alanında 6 ana Avrupa Üniversitesini içermektedir:

 • Rennes Üniversitesi 1, Fransa,
 • Montpellier Üniversitesi, Fransa,
 • Technische Universität of München (TUM), Almanya,
 • Ludwig Maximilian Üniversitesi, München (LMU), Almanya,
 • Torino Üniversitesi, İtalya
 • Adam Mickiewicz Üniversitesi, Polonya.

Ortaklar malzeme biliminde geniş bir geçmişe ve Büyük Ölçekli Tesislerle uzun bir işbirliğine sahiptir. Kültürel ve tarihsel olarak zengin Avrupa kentlerinde bulunurlar. Eğitim ve araştırmanın tam entegrasyonu sayesinde, konsorsiyum üniversiteleri benzersiz bir kurs programında farklı uzmanlıkları bir araya getirmeyi başarmışlardır.

Rennes Üniversitesi 1

Kökeni orta yaşına kadar uzanan Rennes1 Üniversitesi, 1969 yılında bir devlet üniversitesi olarak yeni statü altında kuruldu. Rennes 1 Üniversitesi, Fransa'da, kıta Avrupasının en batısındaki (Brittany) yer almaktadır.

Disiplinlerarası bir üniversitede bilimsel bir kampüs

MAMASELF, Malzeme Bilimi alanında Avrupa Ustası

Üniversite Rennes 1, dört ana bilimsel alandan oluşan, çok disiplinli, çok yönlü bir üniversitedir:

 • Matematik ve BİT (Bilgi ve İletişim Bilimleri
 • Yaşam ve Sağlık Bilimleri,
 • Malzeme Bilimleri
 • İnsan ve Toplum Bilimleri

Üniversite şu anda yaklaşık 30.000 öğrenciyi (yaklaşık 4.500 uluslararası öğrenci dahil) ve sürekli eğitimde 2.000'den fazla öğrenciyi ağırlamaktadır, bunların hepsi 1.600 öğretmen ve tam zamanlı araştırmacı ve yaklaşık 950 idari ve teknik personel ile çevrilidir.

Rennes1 Üniversitesi, Paris'ten sadece bir buçuk saat uzaklıkta ve Mont Saint-Michel veya Saint-Malo gibi prestijli mekanlardan bir saat uzaklıktadır. Varlıklarımızı temel alan ve 21. yüzyıldaki inovasyon ve bilgide yer almaya kararlı olan önceliğimiz, canlı bir uluslararası üniversite oluşturmaktır.

Rennes Bilim Üniversitesi tüm önemli bilimsel ve teknolojik alanları kapsamaktadır.

Bilimsel kampüs, Mamaself kursunun gerçekleştiği yeşil Beaulieu Kampüsü şehirde bulunuyor.

Uluslararası

Rennes 1 Üniversitesi'nin dinamik bir uluslararası ilişkiler politikası vardır. Uluslararası kursların ve bilimsel işbirliklerinin devam eden gelişimi, olağanüstü sonuçlara ulaşmamızı sağlamıştır.

Bir öğretim düzeyinde, yalnızca İngilizce olarak öğretilen dereceler sunuyoruz : yüksek lisans derecesi, uluslararası partnerlerle iki kat derece ve kampüs dışı eğitim seansları.

Bilimsel işbirliklerimiz arasında Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) veya Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırma Enstitüsü (INSERM) ile birlikte 17 Uluslararası İlişkili Laboratuar (LIA) ve Uluslararası Araştırma Grubu (GDRI) bulunmaktadır.

Öğretim üyesi olmayanların hareketliliğini arttırma taahhüdümüze ek olarak, dünyanın dört bir yanından gelen ve giden öğrenciler, öğretim görevlileri ve araştırmacılar, Université de Rennes 1'in küresel ağını karakterize ediyor. .

Université de Rennes 1 politikası son derece yenilikçi ve riskli projelerin ortaya çıkmasını teşvik ve modern olanaklar sağlayan ve disiplinler ötesi researchto adresi majör mevcut ve gelecekteki toplumsal sorunları besleyerek bilimsel ve teknolojik alaka excellen t temel ve disiplin araştırma etmektir.

Rennes Üniversitesi'nde Araştırma1

Üniversite Rennes 1, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde ve uluslararası bilim camiasının bir parçası olarak tanınan, çok disiplinli araştırmalar için büyük bir merkezdir.

Université de Rennes 1'de yapılan araştırma, çeşitli alanlarda hem ulusal hem de uluslararası düzeyde ünlüdür. İsmi, birkaçı olarak, Matematik ve Kimya bölümleri Şangay'ın sıralamasında sırasıyla ilk 150 ve 200 arasında yer alırken, Dünya bilimleri de QS sıralamasında 200'de yer alıyor.

Neredeyse 1600 fakülte ve bilim adamının tamamı ca. 1100 doktora öğrencisi, prestijli ulusal araştırma kuruluşları tarafından ortak olarak etiketlenmiş 32 araştırma biriminde / laboratuvarında toplanmıştır.

Montpellier Üniversitesi

Tarihçe

1879'da kurulan Kimya Enstitüsü, 1941'de Montpellier'in Kimyası Ecole Nationale Supérieure'i oldu. Montpellier, uzun zamandır kurulmuş bir tıp fakültesine ve Eczacılık okuluna ve 1706'da oluşturulan saygın bir Kraliyet Bilim Derneği'ne sahipti. 1810'da Fen Fakültesi, başlangıçta yedi sandalye ile başladı: matematik, astronomi, fizik, kimya, zooloji, botanik ve mineraloji.

1964 yılında fakülte, öğretim ve araştırma için 146.000 m2 bina inşa edilen şehrin kuzeyindeki 30 hektarlık bir kampüste yer almak için Montpellier'in merkezini terk etti.

Montpellier Üniversitesi (Université des Sciences olarak adlandırılır)

Enstitü Charles Gerhardt Montpellier

Chimie Moléculaire ve Matériaux Enstitüleri Enstitüsü, Charles Gerhardt Montpellier (ICGM), 1 Ocak 2007 tarihinde kuruldu. Montpellier sitesinde kimya direğinin (Pôle Chimie Balard) önemli bir oyuncusu olarak. ICGM'nin amacı, moleküler ve malzeme kimyası alanlarında araştırma, eğitim ve teknoloji transferinde bir mükemmeliyet merkezi sunmaktır.

Enstitü, moleküler, makromoleküler ve inorganik sentez, katı hal kimyası, malzeme bilimi, teori ve modelleme, kataliz, enerji üretimi ve depolanması, elektronik ve sağlık hizmeti.

Uluslararası

Montpellier Üniversitesi, tüm dünyadan ve özellikle Avrupa ve Akdeniz ülkelerinden gelen 2332 uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Ayrıca, Montpellier Üniversitesi prestijli Shangai sıralamasında belirir ve en iyi on Fransız Üniversitesi arasında yer alır.

Montpellier Üniversitesi, farklı çerçevelerdeki çeşitli uluslararası projelere şiddetle katılmaktadır. UM2'nin Erasmus programında da büyük bir tecrübesi var. Bu, yabancı öğrencilere sunulan karşılama hizmeti için bir işletim altyapısı anlamına gelir. UM2, Erasmus Mundus'un ve ilgili programların gelişimini üniversitenin en yüksek önceliklerinden biri olarak belirlemiştir.

Technische Universität München (TUM)

Technische Universität München, ilk gününü 1868'de bağımsız 'Kraliyet Politeknik' şeklinde gördü. İlk rektörü Carl Max von Bauernfeind’in açılış konuşmasında belirttiği gibi, kuruluş “teknolojinin dayanmasına canlandırıcı bilim kıvılcımlarını getirmek için” kuruldu. Kuruluşundan bu yana, Technische Universität München, birçok alanda uluslararası bir üne kavuşmuştur: Nobel Ödülü kazananların üniversitemizden geldiği için gurur duyuyoruz.

Technische Universität München, sunduğu alanların seçimi açısından Avrupa'da eşsiz bir konuma sahiptir. Tabii tıp ve yaşam bilimleri ile birlikte doğa ve mühendislik bilimlerinin tüm alanlarını kapsar.

Technische Universität München'in öğretim programları, Almanca Diplomasına yönlendiren 26 ders içermektedir ve yakın zamanda 45 lisans ve yüksek lisans dersi verilmektedir.

Ludwig Maximilians Universität (LMU)

Ludwig-Maximilians-Universität (LMU) Münih, asırlık bir geleneğe sahiptir ve bugün Almanya'daki uluslararası üne sahip ve en güçlü araştırma üniversitelerinden biridir.

İnsanlar eşsiz akademik çeşitliliğini aramak için LMU Münih'e geliyorlar. 18 fakültesi, yaklaşık 700 profesör ve araştırma ve öğretme için 3.000 akademik personel odası sunmaktadır. Beşeri bilimler ve kültürel çalışmalar, hukuk, ekonomi ve sosyoloji ya da tıp ve bilimler gibi tüm alanları kapsayan geniş ve kapsamlı bir öğrenme fırsatları yelpazesi sunarlar.

Araştırma istatistiklerimiz kendileri için konuşmaktadır: LMU Münih, Alman Araştırma Vakfı (DFG) tarafından finanse edilen 24 İşbirlikçi Araştırma Merkezinin bir parçasıdır ve bunlardan 13'üne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, 12 DFG Araştırma Eğitim Grubuna ve Elit Bavyera Ağının bir parçası olarak üç uluslararası doktora programına ev sahipliği yapmaktadır. Dış finansmanda yılda 120 milyon avro çekiyor ve ulusal ve uluslararası finansman girişimlerine yoğun bir şekilde katılıyor. Bütün bunlar LMU Münih'in neden ulusal ve uluslararası sıralamada üst sıralarda yer aldığını gösteriyor.

150 denek içerisinde sayısız kombinasyon halinde sunulan lisans programları ile sunmamız gereken kurslar oldukça geniştir. % 16'sı bize yurtdışından gelen 47.000 öğrenci şu anda bu fırsatlardan yararlanmaktadır. Çalışmalarını geleceğe yatırım olarak görüyorlar, daha sonraki kariyerleri için bir fırlatma rampası. İnancımızı hayal gücüne, açık fikirlere ve yaratıcı zekaya dayandırırız.

Torino Üniversitesi

65.000 öğrenci, 4.000 profesör ve personel, 4.000 lisansüstü ve doktora sonrası öğrenci, Torino'nun çeşitli bölgelerinde ve Piedmont Bölgesi'ndeki kilit noktalarda bulunan 120 bina ile, Torino Üniversitesi gerçekten bir tür şehir içinde olduğunu iddia edebilir. -bir şehir, kültürü tanıtmak, araştırma, yenilik, eğitim ve istihdam sağlamak. Arkasındaki altı yüz yıllık bir geleneğe ve modern kaynakların zengin bir varlığına sahip olan Torino Üniversitesi, bugüne kadar misyonunu üstlendi ve geleceğe doğru yapmaya devam edecek.

Üniversite, hemen hemen her bilgi alanını kapsayan 12 Okul ve ülkedeki en iyi 11 araştırma merkezinden üçüne sahiptir.

Sunulan derecelerden bazıları, Askeri Strateji, Biyoteknoloji, Restorasyon (Venaria), İşletme, Spor Bilimleri gibi İtalya'da benzersizdir. Şehir ve bölge için yeni nesil yöneticileri besleyen Kamu Politikası ve Yönetimi Okulu.

Araştırma için her zaman öncü olan Turin Üniversitesi, tarım ve gıda bilimi, sosyal politika, bilişim, sahne sanatları, iletişim bilimleri ve kültürel mirasın korunması gibi daha yeni fakat eşit derecede önemli sektörlere ayrılıyor. Üniversite aynı zamanda tarih, felsefe, hukuk, ekonomi ve tıp gibi geleneksel konularda şanlı araştırma geleneğini sürdürmeye kendini adamıştır.

Üniversite, “Sağlık ve Bilim Şehri” gibi prestijli projelerde kilit bir oyuncu olmuştur. Mısır'dan çağdaş sanata kadar bölgenin müze ağına büyük ilgi duyuyor. Kendi medya, radyo, televizyon ve sinema prodüksiyonlarını yönetiyor.

Aynı zamanda, Hindistan, Çin ve Asya, Latin Amerika, Doğu Avrupa ve Akdeniz'de ortaya çıkan birkaç ülke ile ortaklıklar ve bölgede faaliyet gösteren çok sayıda uluslararası kuruluşla uluslararası düzeyde aktif durumdadır.

Adam Mickiewicz Üniversitesi

Poznan'daki Adam Mickiewicz Üniversitesi, Poznan'daki en büyük akademik kurum ve en iyi Polonya üniversitelerinden biridir. Şu anda, öğrenci nüfusu yaklaşık 40.000 öğrenci ve 1.200 Doktora öğrencisidir. öğrenciler. Üniversitenin misyonu, iş, kamu hizmetleri ve sosyal sorumluluk geliştirme ile ortaklaşa kaliteli araştırma ve öğretim yoluyla bilgiyi ilerletmektir.

Üniversite, disiplinlerarası ve uluslararası niteliklerine önem vererek, araştırma programlarını ve çalışma müfredatının içeriğini sürekli olarak genişletir ve günceller.

Üniversite şu anda 370 görevli profesör ve 2200'den fazla akademisyen olmayan çalışan dahil olmak üzere yaklaşık 3.000 öğretim elemanı istihdam etmektedir. AMU, diğerleri arasında, Biyoloji Fakültesi, Kimya Fakültesi, Fizik Fakültesi ve Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi olmak üzere 15 fakülteden oluşmaktadır.

Bilimsel araştırmanın gelişimi için çok önemli iki ana araştırma merkezi vardır: NanoBioMedical Center ve Advanced Technologies Center.

İlişkili ortaklar

Mamaself konsorsiyumunun Avrupa ve Avrupa dışındaki Ortak Kurumlarla güçlü ilişkileri vardır. Mamaself öğrencileri, yüksek lisans tez dönemini (SEM 4) Mamaself konsorsiyumunun Ortak Kurumlarından birinde geçirebilirler. Tüm ortaklar disiplinlerinde dünya çapında lider gruplara mensup oldukları için bu, öğrencilerimizin bu laboratuvarlarda staj yapmaları ve yüksek lisans tezi için mükemmel bir araştırma teması ve etkinlikleri kazanmaları için bir şanstır.

 • Kyoto Üniversitesi - Japonya
 • Tokyo Teknoloji Enstitüsü - Japonya
 • Paul Scherrer Enstitüsü - İsviçre
 • Hindistan Teknoloji Enstitüsü Madras - Hindistan
 • Cornell Üniversitesi - ABD
 • Connecticut Üniversitesi - ABD
 • Güney Federal Üniversitesi - Rusya
 • Sao Paulo Üniversitesi - Brezilya

Büyük ölçekli tesisler

Mamaself konsorsiyumu Büyük Ölçekli Tesislerle güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Bu program, öğrencilere Yüksek Lisans kursu sırasında ve Büyük Ölçekli Tesislerde çalışma fırsatı sunacak ve bu şekilde belirli aranan yeterlilikler kazanacaktır.

Neden Büyük Ölçekli Tesisler?

Synchrotron radyasyon ışın hatları, endüstriyel malzemeler ile temel ilgi alanları üzerinde çok ölçekli ve çok görevli araştırmalar elde etmeyi sağlayan yüksek performanslı cihazlardır. Stratejik önemleri göz önüne alındığında, her bir UE hükümeti, her bir ulusal senkrotron kaynağı için 100 milyon Euro'dan fazla genel bir bütçe taahhüt eder. Bu alandaki endüstriyel talep, eczacılıktan biyoteknolojiye, kimyadan (petrokimya) malzemelere (metaller, alaşımlar, plastikler, polimerler, seramikler, camlar, vb.), Mikroelektronikten havacılığa, çevreden enerjiye kadar oldukça geniş bir yelpazededir. kaynaklar.

Büyük Ölçekli Tesislerde Mamaself ortakları

Konsorsiyum, Avrupa düzeyinde endüstri ortaklıkları ile birlikte “Büyük Ölçekli Tesisler” ile ilgili çeşitli araştırma projelerini ele almaktadır.

Mamaself öğrencileri, ilgili bir konu seçtikleri takdirde, yüksek lisans tez dönemini (SEM 4) Mamaself konsorsiyumunun Ortak Kurumlarından birinde geçirebilirler.

ILL Grenoble, Fransa

Institut Laue-Langevin, nötron biliminin ve teknolojisinin öncü bir uluslararası araştırma merkezidir. Dünyanın nötron biliminin amiral gemisi merkezi olan ILL, bilim adamlarına sürekli olarak geliştirilmekte ve geliştirilmekte olan 40 en son teknolojiye sahip enstrüman besleyen çok yüksek miktarda nötron akışı sağlamaktadır.

Bir servis kurumu olarak, ILL tesislerini ve uzmanlığını misafir bilim adamlarının kullanımına sunar. Her yıl, 40'tan fazla ülkeden 1400 araştırmacı ILL'yi ziyaret etmektedir. Bilimsel bir inceleme komitesi tarafından seçilen 800'den fazla deney yıllık olarak yapılmaktadır. Araştırma, öncelikle çeşitli alanlarda temel bilime odaklanır: yoğun madde fiziği, kimya, biyoloji, nükleer fizik ve malzeme bilimi, vb.

Bazıları motor tasarımları, yakıtlar, plastikler ve ev ürünleri üzerinde çalışırken, diğerleri hücresel ve moleküler düzeyde biyolojik işlemlere bakıyorlar. Yine de diğerleri, geleceğin elektronik cihazlarına katkıda bulunabilecek fiziği aydınlatıyor olabilir. ILL, nötron ışınlarını, evrenimizin nasıl oluştuğunu, bugün nasıl göründüğünü ve yaşamı nasıl sürdürdüğünü açıklamaya yardımcı olan temel süreçleri araştırmak için özel olarak uyarlayabilir.

ILL ayrıca, R ile yakın ve farklı gizlilik seviyelerinde işbirliği yapar.

ILL'deki bütün bilim adamları - kimyagerler, fizikçiler, biyologlar, kristalograflar, manyetizma ve nükleer fizik uzmanları - aynı zamanda nötron araştırma ve teknolojisinde uzmanlar ve birleşik bilgi birikimleri bilimsel topluluğa sunulur.

ILL, malzeme bilimlerindeki birçok araştırma alanını kapsayan 40 bilimsel cihaza yoğun nötron ışını iletir. Her yıl yaklaşık 800 deney, katı hal fiziği, kimya, kristalografi, jeoloji, yumuşak madde veya biyoloji alanlarında 1400 araştırmacı tarafından gerçekleştirilmektedir.

ESRF Grenoble, Fransa

Grenoble Fransa'da bulunan Avrupa Senkrotron Radyasyon Tesisi (ESRF), ABD'de (APS) ve Japonya'da (Bahar-8) diğer 3. kuşak senkrotron kaynakları ile rekabet eden dünyadaki en yoğun senkrotron kaynaklı X-ışınları ışığından biridir. . 13 üye devlet ve 8 bilim adamı tarafından finanse edilen ESRF, yılda yaklaşık 6500 bilimsel ziyaretçinin aşağıdaki alanlardan birinde uzmanlaşmış 43 ışın hattına erişmesine izin veriyor: sert yoğun madde bilimi, uygulamalı malzeme bilimi, mühendislik, kimya, yumuşak yoğun madde bilimi, yaşam bilimler, yapısal biyoloji, tıp, dünya ve bilim, çevre, kültürel miras, yöntemler ve enstrümantasyon.

Malzeme bilimi araştırmalarında, kırınım, spektroskopi veya görüntüleme gibi tercih teknikleri, çok yüksek parlaklık ve senkrotron ışık ışınının düşük yakınsaması nedeniyle son derece yüksek çözünürlük ve performansa ulaşır. Bu, yüksek mikotonlu analizlere veya birkaç pikosaniyelik bir çözünürlüğe kadar ultra hızlı zaman çözümlü deneylere izin verir.

LLB Saclay, Fransa

Laboratoire Leon Brillouin (LLB) Merkez Ulusal de la Recherche Scientifique (CNRS) ve Commissariat l'Energie Atomique (CEA) tarafından finanse edilen bir Fransız ulusal laboratuvarıdır. LLB, temel ve uygulamalı bilimde nötron saçılması ve spektroskopisinin kullanılmasını teşvik eder. LLB, Saclay'de 1980'den beri nötron akısı sağlayan 14MWh'lik bir reaktör olan Orphee'de kurulu ışın çizgileri üzerinde spektrometreler geliştirmekte ve sürdürmektedir. LLB ayrıca kendi araştırma konularını da geliştirmektedir. Bilimsel aktivite temel olarak yoğunlaşmış maddede üç alan arasında dağılır: fiziksel kimya, malzemelerin yapısal yönleri ve faz geçişleri, manyetizma ve süper iletkenlik.

Synchrotron Soleil, Fransa

Senkrotron ışık kaynağı SOLEIL, Saclay'de CNRS (Merkezi Ulusal de la Recherche Scientifique) ve CEA (Commissariat 'l'Energie Atomique ve aux Energies Alternatives) tarafından işletilen ulusal bir Fransız 3. nesil senkrotrondur. SOLEIL, eski Fransız senkrotron ışık kaynağı LURE'ün (Orsay) yerini aldı ve ilk fotonlarını 2008'de teslim etti. SOLEIL, araştırmacılara, kızıl ötesi ışınlardan X ışınlarına kadar geniş bir yelpazedeki spektroskopik yöntemleri ve X'teki yapısal yöntemleri kapsayan 32 ışın çizgisi sunuyor. ışın kırınımı ve yayınımı. Ana araştırma alanları fizik, kimya, malzeme bilimleri, yaşam bilimleri (özellikle biyolojik makromoleküllerin kristalografisinde), yer bilimleri ve atmosfer bilimleridir.

PSI Villigen, İsviçre

Paul Scherrer Enstitüsü (PSI), ETH Zürih ve EPFL'yi de kapsayan İsviçre Federal Teknoloji Alanı Enstitülerine ait çok disiplinli bir araştırma enstitüsüdür. 1988 yılında kurulmuştur. PSI, doğa bilimleri ve teknolojisi için çok disiplinli bir araştırma merkezidir. Üniversiteler, diğer araştırma enstitüleri ve endüstri ile ulusal ve uluslararası işbirliğinde PSI, katı hal fiziği, malzeme bilimleri, temel parçacık fiziği, yaşam bilimleri, nükleer ve nükleer olmayan enerji araştırmaları ve enerji ile ilgili ekoloji alanlarında faaliyet göstermektedir.

PSI, birçok farklı kuruma bağlı araştırmacılara tesislerinde erişim sağlayan bir Kullanıcı Laboratuvarıdır ve birkaç tane partikül hızlandırıcısı çalıştırmaktadır. 72 MeV arkadaşı ön hızlandırıcılı 590 MeV siklotron bunlardan biridir. 2011 itibariyle, bu proton siklotronların dünya rekoru olan 2,2 mA'ya kadar proton ışını sunmaktadır. Spallasyon nötron kaynağı kompleksi sürüyor. 2001 yılında inşa edilen İsviçre Işık Kaynağı (SLS), 2.4 GeV elektron depolama halkasına sahip bir senkrotron ışık kaynağıdır. Elektron ışını parlaklığı ve stabilitesi açısından dünyanın en iyilerinden biridir. SwissFEL adında bir X-ışını serbest elektron lazeri şu anda yapım aşamasındadır ve 2016 yılında çalışmaya başlaması planlanmaktadır.

Araştırma alanları:

 • Katıhal fiziği ve malzeme bilimleri
 • Temel parçacık fiziği
 • Yaşam bilimleri ve tıp
 • Nükleer enerji ve nükleer güvenlik
 • Nükleer olmayan enerji
 • Enerji ile ilgili ekoloji
FRM II Münih, Almanya

Araştırma nötron kaynağı Heinz Maier-Leibnitz (FRM II), Garching'deki Araştırma Merkezinin binasında bulunan Technische Universität München (TUM) 'un merkezi bir bilimsel enstitüsüdür. FRM II, 2005 yılında kullanıcı operasyonuna girdi ve bilim, sanayi ve tıp için nötronlar sağlıyor.

Kaynak, kullanılabilir kiriş süresinin yaklaşık% 30'u için sanayinin emrine verilir. Buna, sektör tarafından finanse edilen, örneğin, yarı iletken endüstrisi için silikon katkısı, nükleer tıp ve endüstri için radyoizotopların üretimi, elementel analiz ve tümör tedavisi gibi, endüstrinin finanse ettiği, kamu kesesi ve sözleşmeli araştırmalarla finanse edilen araştırmalar dahildir.

Reaktör işleminin temel amacı, yüksek bir nötron akısı sağlamaktır. Elektrik üretmek için kullanılmaz. 20 megawatt termal enerji ile FRM II, elektrik üretmek için geleneksel bir nükleer santral tarafından üretilen termal gücün sadece% 0.6'sını üretiyor. Dünyanın en iyi termal performans oranına nötron akısına sahiptir ve bu nedenle dünyadaki en etkili ve modern nötron kaynaklarından biridir.

ELETTRA

Elettra - Sincrotrone Trieste (İtalya'da), Bilimsel Araştırmada mükemmelliği teknoloji bilgisi transferiyle birleştirmeyi amaçlayan Ulusal Araştırma Laboratuvarı, Alan Bilim Parkı'nın bir parçası olan multidisipliner bir uluslararası araştırma merkezidir.

Elettra, yüksek kaliteli senkrotron ve serbest elektron lazer elektromanyetik radyasyon üretme ve bunu malzeme biliminde uygulama konusunda uzmanlaşmıştır. Ultraviyole ışınlarından X ışınlarına kadar ışık üretir. Çoğu ışın hattında mevcut olan spektral parlaklık 1019 foton / s / mm2 / mrad2 /% 0.1 bw'ye kadardır ve FEL kaynaklarının zirve parlaklığının 1030 foton / s / mm2 / mrad2 /% 0.1 bw'ye çıkması beklenmektedir.

Elettra araştırmacılara, bilimsel araştırmaların farklı alanlarında geniş yelpazede spektroskopi kapsayan 28 ışın çizgisi sunabilir: kimyadan fiziğe, sert madde bilimlerinden yumuşak maddeye ve biyolojiye.

Bu ışın hatlarında çeşitli deneysel teknikler kullanılmaktadır: Fotoelektron Emisyonu, Görüntüleme, Saçılma ve Kırınım, Emilim / Emisyon / Yansıma, Litografi.

Stratejik coğrafi konumu nedeniyle, Elettra, Orta Avrupa Girişimi'nin (CEI) bilim ve teknolojisinin birincil ağının bir parçası olarak Orta ve Doğu Avrupa'dan birçok bilimsel araştırmacının ilgisini çekmektedir.

Konumlar

Rennes

Address
University of Rennes 1,
Rue du Thabor

35000 Rennes, Brittany, Fransa

Münih

Address
Technische Universität München,
Arcisstraße,21

80333 Münih, Bavyera, Almanya

Torino

Address
University of Torino,
Via Giuseppe Verdi,8

10124 Torino, dağ eteği, İtalya