Université de Pau et des Pays de l'Adour

Giriş

Resmi açıklamayı okuyun

Çok disiplinli bir üniversite

Pau Üniversitesi ve Pays de l'Adour (UPPA), üç ana eğitim alanını kapsayan çok disiplinli bir üniversitedir:

 • Hukuk, ekonomi, işletme, yönetim
 • Bilim ve Teknoloji
 • edebiyat, dil, sanat, sosyal bilimler ve beşeri bilimler ve spor

UPPA, öğrencilerine 5 UFR (Öğretim ve Araştırma Birimleri) ve iki Doktora okulu aracılığıyla lisans, yüksek lisans ve mesleki dereceler ve doktoralar almak için başlangıç veya sürekli eğitim, çalışma / çalışma programları veya çıraklık eğitimi sunmaktadır.

Üniversite ayrıca iki IUT (Üniversite Teknoloji Enstitüsü), bir IAE (Üniversite Yönetim Okulu), iki mühendislik okulu (ENSGTI, endüstriyel teknoloji mühendisliğini kapsayan ve ISA BTP inşaatı kapsayan), sürekli bir eğitim departmanı ve bir çıraklık eğitim merkezini içermektedir.

İdeal bir çalışma ortamı

UPPA'nın özel özelliklerinden biri, dağlara ve okyanusa kadar İspanya sınırına yakın konumu, çok insan ölçeğinde 5 kampüste: Anglet, Bayonne, Pau, Mont-de-Marsan ve Tarbes.

Her kampüs öğrencilere modern ve etkili iletişim araçları, üniversite kütüphanesi, spor aktiviteleri, kültürel bir program ve çeşitli öğrenci dernekleri sunmaktadır.

UPPA'daki öğretim ekipleri, 11.500 öğrencimizin derslerini tamamlamaları için hazırlar, ancak aynı zamanda öğrencilerin ihtiyaçlarına da dikkat ederler ve her zaman erişilebilir olurlar ve kalite sürecimize bağlı kalırlar.

Kariyer rehberliği ve profesyonel tavsiye de her çalışma programının kalbindedir: öğrenci profesyonel projesi, eski öğrencilerle toplantılar, iş fuarları, staj ve iş bulma konusunda yardım.

İkinci yıl için Bakanlık, diploma programlarında öğrenci desteği ve başarısı için 18'ini ve master'ları için 18'ini (80 üniversiteden) UPPA'yı 12. sırada bulmuştur.

Uluslararası düzeyde bilimsel araştırma

CNRS, INRA ve INRIA gibi araştırma organlarıyla ilişkili 24 araştırma birimiyle UPPA'da yapılan araştırma şunları kapsar:

 • 5 stratejik tema
  • Çevre ve malzemeler
  • Coğrafi kaynakları
  • Su ortamları ve kaynakları
  • Adalet ve bölgeler
  • Alanlar, sınırlar ve karıştırma
 • ve enine ve çok disiplinli bir tema: enerji, çevresel ve sosyal geçişler.
 • Institut Carnot ISIFoR (Fosil kaynaklarının sürdürülebilir mühendisliği enstitüsü).
 • Equipex MARSSEquipex MARSS (Reaktivite ve Türleşme Bilimleri için Kütle Spektrometresi merkezi).
 • XYLOFORESTXyloforest Program ağında Equipex (ahşap sektörünün gelişimi).
 • STORE-EX ağındaki Labex (enerjinin elektrokimyasal depolanması).
 • LabCom, URGO ile paylaşılan laboratuvar.

Bölgesinde köklü bir üniversite var

1970 yılında kuruluşundan bu yana, UPPA, yerel kurumsal ve endüstriyel ortaklarla ilişkiler kurdu ve bu onu Güney Aquitaine'nin ekonomik gelişiminde önemli bir oyuncu haline getirdi.

Total, Turboméca, Arkema, Toyal, Messier-Dowty gibi büyük yüklenicilerle çok güçlü bağlantılar kurdu ve yüzlerce işbirliği anlaşmasıyla KOBİ / SMI'yi destekledi.

UPPA yerel yetkililer tarafından da desteklenir ve ComitaA, Üniversiteler Topluluğu ve Aquitaine'deki Yüksek Öğrenim Kuruluşlarının bir parçasıdır. Ayrıca SATT Aquitaine (Aquitaine Sciences Transferi) üyesidir.

Dünyaya açık bir üniversite

Coğrafi durumu nedeniyle UPPA, İspanya ile birlikte, aşağıdakileri yaparak orijinal sınır ötesi işbirliğini geliştirmek için oldukça iyi bir konuma sahiptir:

 • PYREN Projesi: “Geleceğe yatırım” tarafından finanse edilen IDEFI (yenilikçi eğitimde mükemmeliyet inisiyatifi),
 • belirli burslar,
 • şirketlerdeki stajlar,
 • 10 çift derece ve ortak tez denetimleri (2015'te 34).

UPPA, 1,700 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar ve kendi öğrencilerine birçok ortaklığı sayesinde uluslararası hareketlilik fırsatı sunar:

 • Dünya çapında 51 ortak ülke,
 • Üniversiteler arası 80 işbirliği anlaşması,
 • 179 Erasmus ortak üniversiteleri.

Enerji ve Çevre, UPPA tarafından yürütülen I-SITE projesi için anahtar kelimeler

Hükümet tarafından başlatılan “Gelecekteki Yatırımlar” programının bir parçası olarak UPPA, E2S - Enerji Çevre Çözümleri projesiyle I-SITE projesi (Girişimler - Bilim - Yenilik - Bölgeler - Ekonomi) için bir teklif sundu. Haziran 2016'da önceden seçilen proje, bölgenin güçlü özel ve kamu R ile bağlantılı INRA ve lnria ile bir konsorsiyuma dayanıyor

Konsorsiyum, bu projeyi, şirketlerle (Total, Arkema, TIGF ve Safran Helikopter Motorları) ve akademik ortaklarla (CEA, CNRS, Bask Ülkesi ve Saragossa Üniversitesi) sinerji içinde, enerji ve çevre geçişi üzerinde yürütecek. E2S yerel yönetimler tarafından da desteklenmektedir: Aquitaine-Limousin-Poitou-Charentes Région, Pyrénées-Atlantiques ve Landes Départements , Pau Béarn Pyrénées Communauté d'agglomération , Mont-de-Marsan Agglomération ve Lacq-Orthez ve Bask Komünistler de komünler .

E2S ekipleri, büyük endüstriyel ortakların araştırma ve yenilik gelişmeleri doğrultusunda enerji geçişi, coğrafi kaynaklar, su yaşam alanları ve doğal ve antropojenik değişikliklerin çevresel etkileri ile ilgili zorlukları karşılayacak. Amaç, hedeflenen bilimsel engelleri yıkmaktır (CO2 depolanması, biyogaz üretimi, yeni piller, tam elektrikli düzlemin geliştirilmesi, vb.).

Bilim, Beşeri Bilimler, Sosyoloji ve Hukuk uzmanları bu nedenle UPPA'nın özellikle en üst düzeydeki kurumlarla (Stanford, Berkeley, MIT, vb.) Özellikle ortak koltuklar aracılığıyla en ileri alanlarda uluslararası çekiciliğini artıracak; daha yüksek bir kalite politikası olan E2S alanında İngilizce olarak verilen lisansüstü dersler.

Proje ayrıca üniversitenin yönetişim ve organizasyonunda, her biri öğretim, araştırma ve yenilik de dahil olmak üzere üç ana fakülteye dayanan bir yapıya doğru ilerleyecek değişiklikleri içermektedir. E2S temalarında akademik araştırmacı sayısını artırmak için insan kaynakları konusunda özel çaba gösterilecektir. Yerel endüstriyel ortaklıklar konsorsiyumun güçlü yanlarını tamamlayacak ve bu alanlarda araştırma ve inovasyona önemli bir destek sağlayacaktır.

Konumlar

Anglet

Address
Allée du Parc Montaury
64600 ANGLET

64600 Anglet, Nouvelle-Aquitaine, Fransa
Telefon
00 33 5 59 40 70 00

Bayonne

Address
8 allées des platanes
64100 BAYONNE Cedex

Bayonne, Nouvelle-Aquitaine, Fransa

Mont-de-Marsan

Address
371, rue du Ruisseau - BP 201
40004 MONT-DE-MARSAN

40000 Mont-de-Marsan, Nouvelle-Aquitaine, Fransa

Pau

Address
Université de Pau et des Pays de l'Adour
Avenue de l'Université
BP 576
64012 PAU cedex

64000 Pau, Nouvelle-Aquitaine, Fransa

Tarbes

Address
11 Rue Morane-Saulnier, 65000 Tarbes, France
Tarbes, Occitanie, Fransa