Pavol Jozef Safarik University Faculty of Arts

Giriş

Resmi açıklamayı okuyun

Hakkımızda

Psikoloji Bölümü, sosyal psikoloji ve çalışma psikolojisi alanında psikoloji ve lisansüstü (doktora) eğitimi alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi (lisans ve yüksek lisans derecesi) için akreditasyona sahiptir. Eğitim alanında ana odak noktamız, psikolojik araştırmalarda rol oynayabilecek gelecekteki profesyonel psikologlar ve danışmanlık, okul psikolojisi, klinik uygulama ve işe alım, seçme, motivasyon gibi birçok klasik psikolojik alanda rol oynayabilecekleri kalite hazırlığıdır.118050_Pavolpic3.JPG

Fotoğraf: Tomáš Hrivňák

Bölüm Tarihçesi

1968'de, Psikoloji eğitimi UPJŠ'de gerçek oldu. UPJŠ, şehir ve bölge açısından ve Slovakya'da psikolojinin durumu ve daha da geliştirilmesi açısından önemli bir olaydı. UPJŠ’de psikoloji çalışmasının açılmasının önemini takdir etmek için, o zaman Çekoslovakya’da psikoloji çalışmanın sadece dört üniversitede mümkün olduğu ve üçünün Çek Cumhuriyeti’nde mümkün olduğu belirtilmelidir. 1968 yılına kadar Slovakya'da sadece Bratislava'daki Comenius Üniversitesinde psikoloji okumak mümkündü.

Psikoloji Bölümü'nün oluşumunda önemli bir rol, psikolojik iş yerlerinin önemli bir merkezi olan Kosice'de bir durum oynadı. Psikolojik hizmetleri uygulamada kullanmanın tüm ana alanlarından işyerleri burada işlev görmüştür. 1959 yılında, Bölgesel psikolojik ve eğitim kliniği ve kariyer tercihleri merkezi tarafından prof. PhDr. J. Hvozdík, DrSc. Birkaç yıl sonra, Bölgesel evlilik ve evlilik danışmanlığı kuruldu. Ayrıca, Kosice'de klinik psikoloji en iyi temsili yardımcı profesör Mgr ile iyi gidiyordu. A. Stančák, CSc, o zamanlar aynı zamanda UPJŠ Tıp Fakültesinde doçent oldu. VS psycho’de çalışma psikolojisi için bir çalışma alanı inşa edildi ve 1970’lerin başında tamamlandıktan sonra Slovakya’da ve eski Çekoslovakya’nın en önemli bölümlerinden biri oldu.118051_PavolPic.JPG

Fotoğraf: Tomáš Hrivňák

UPJŠ’deki açılışından beri Psikoloji eğitimi veren bir uygulayıcı olan Prešov'da bir Sanat Fakültesi oldu. Kosice'ye bağlı şartların ağırlığı, kurucusu prof. Çabalarıyla Psikoloji Bölümünün Kosice'ye fiziksel olarak yerleşmesine neden olmuştur. PhDr. J. Hvozdík, DrSc. Kosice, Psikoloji Bölümü'nün ve psikoloji çalışmalarının yapıldığı kentin merkezi oldu. Başka bir şehirde okumayı sağlamadaki problemler, Psikoloji Bölümünü ve tüm psikoloji çalışmalarını Prešov'a yerleştirme çabalarının artmasıydı. Çok yıllı bir sürecin doruk noktası, bölümün 1984'te yer değiştirmesiydi. Bölüm yönetimi 1984'te doçent doktora yaptı. L'dir. Fábryová, CSc., Daha sonra, 1989 yılında doçent PhDr. V. Kubáni, CSc. 1990 yılında Doçent PhDr. J. Frejenčík, CSc. Psikoloji Bölümünün başına geçti. 1989'dan sonraki sosyo-politik değişimler, Psikoloji Bölümünün ve psikoloji çalışmalarının Kosice'ye geri gönderilmesini sağladı. Bu 1991 yılında oldu. Doçent PhDr istifa sonra. J. Ferjenčík, CSc., Bölüm başkanı olarak aday doçent PhDr idi. M. Mesárošová, CSc. Ve daha sonra doçentlik PhDr. Š. Vendel, CSc.

1 Ocak 1997, Prešov'da görev yapan UPJŠ fakültelerinden Prešov Üniversitesi'ne geldi. Psikoloji Bölümü, Edebiyat Fakültesi'nin bir parçası olarak Prešov Üniversitesi'nin bir parçası oldu.

Bölünmeden sonra eski UPJŠ öncelikli olarak sosyal bilimler ve beşeri bilimler alanında yeni fakülteler kurmak için şartların yaratılması olarak kabul edildi. Her üç sınıfta programlar için akreditasyon aldıktan sonra (lisans, yüksek lisans, doktora) ve belirli organizasyonel düzenlemeler yapıldıktan sonra 2005 yılında yeni kurulan Filoloji ve Sosyal Bilimler Enstitüsü UPJŠ (Sanat Fakültesi öncüsü) psikoloji çalışmasını açtı. O zaman (sonbahar 2005), psikoloji çalışmaları için bir işyeri olarak psikoloji Bölümü kuruldu. 1 Ocak 2007, UPJŠ Sanat Fakültesinin yeni bölümü oldu.

Kurulduğu günden beri Psikoloji Bölümü'nü 1968-1996 döneminde UPJŠ’deki Kosice’deki psikoloji çalışmaları geleneğine adamıştır. Tüm dönem boyunca, Prešov Üniversitesi'ndeki bir fakülte haline gelen, bir yerleşim yeri olarak, UPJŠ UPJŠ Fakültesinde bir çalışma olduğu gerçeğini hesaba katar. Bunun sayesinde, özgün UPJŠ'deki psikoloji eğitimi ve Psikoloji Bölümü hakkındaki tüm tarihçemiz aynı zamanda Prešov Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Enstitüsü'nün bir parçasıdır.

117587_5.jpg

Konumlar

Košice

Address
Moyzesova 9, 040 59 Košice,
201 on the first floor

Košice, Kösice Bölgesi, Slovakya

Programlar