Coğrafyada Usta

Genel

Program açıklaması

Gezegenimizin coğrafi gelişimi ve farklılaşması nasıl anlaşılır?

University of Helsinki Coğrafyası, 2018 Şangay sıralamasında 42. sırada yer alır ve aynı zamanda 2018 QS Dünya Üniversite Sıralamasında Konuya göre dünyanın en iyi 50'si arasındadır. Her sonbahar yaklaşık 60 yüksek lisans öğrencisi çalışmalarına başlar.

Coğrafyada Yüksek Lisans Programımız, coğrafyanın belli başlı bazı alanlarında faaliyet gösteren yüksek kaliteli araştırma gruplarına dayanmaktadır. Üç çalışma yoluna ayrılmıştır:

 1. fiziksel coğrafya,
 2. beşeri coğrafya ve
 3. Jeoenformatik.

Öğrencilere çağdaş işgücü piyasasında gerekli olan bir takım beceriler verilir. Coğrafya disiplini, sizi University of Helsinki okumanızı isteyen, uluslararası kabul görmüş ve canlı bir bilim topluluğudur.

Ders çalışıyor

Coğrafyada yüksek lisans programından mezun olan öğrenciler, güçlü teorik ve pratik becerilere sahiptir. Coğrafyada eğitim mevcut sosyal ve çevresel konularda geniş bir anlayış sunar.

Öğrencilerimiz kendi alanlarında uzman olarak hem bağımsız olarak hem de çok profesyonel ekiplerin üyeleri olarak çalışabilirler . Program dahilindeki öğretim coğrafya araştırma gruplarının çalışmaları ile bağlantılıdır. Bitirme tezini, bir araştırma grubundaki veya bir ilgili araştırma alanındaki araştırma bölümündeki çalışmaların bir parçası olarak yazmak genellikle mümkündür.

Neden Coğrafya?

Yüksek lisans programını araştırma ve uzmanlık konusunda tamamlayan öğrencilerin güçlü yönleri:

 • teorik bilgileri uygulama yetenekleri
 • Çok katmanlı bölgesel sorunların geniş bir anlayışı
 • disiplinler arası uzman grupları içinde güçlü etkileşim becerileri
 • Coğrafi olay ve araştırma bulguları hakkında yazılı, sözlü ve grafiksel iletişim kurma becerisi
 • Çeşitli araştırma verilerini kullanma ve yorumlama becerisi
 • Coğrafyadaki çok yönlü metodoloji bilgisi
 • Jeoinformatik ve haritacılıkta en yeni yöntemleri uygulama becerisi
 • sorumlu ve etik bilimsel uygulamaların benimsenmesi.

Yapı ve içerik

Coğrafyada yüksek lisans programı 120 kredilik (AKTS) oluşur ve iki akademik yılda bir yüksek lisans derecesi olarak mezun olmalısınız. Aşağıdaki çalışma varlıkları derece dahil edilmiştir:

 • Çalışma izine göre 60 yüksek lisans dersi (yüksek lisans tezi 30 kredi dahil)
 • Kendi programınızdan veya diğer programlardan 60 kredilik ders
 • Öğretmen yetiştiren öğrenciler için 60 pedagoji dersi kredisi
 • Diğer çalışmalar çalışma hayatını veya uluslararası çalışma veya çalışma dönemlerini içerebilir
 • İş-yaşam oryantasyonu ve kariyer planlaması
 • Kişisel çalışma planı

Yüksek Lisans programı hem genel hem de ders çalışmalarına özgü dersleri içerir. Coğrafyada Yüksek Lisans programı dahilinde ders vermek, Aalto Üniversitesi ile ortaklaşa uygulanmakta olan Kentsel Çalışmalar ve Planlama (USP) alanındaki Yüksek Lisans programı ile kusursuz bir şekilde bağlantılıdır.

Kurslar ve öğretim

Coğrafyada yüksek lisans programı çalışma izlerine ayrılmıştır. Çalışma izleri, öğrencilere coğrafyanın farklı alanlarında uzmanlaşma fırsatı sunar. Yüksek Lisans programı hem genel hem de ders çalışmalarına özgü dersleri içerir. Coğrafyada yüksek lisans programında yer alan öğretim, Aalto Üniversitesi ile ortaklaşa uygulanan kentsel çalışmalar ve planlama alanındaki yüksek lisans programı ile sorunsuz bir şekilde bağlantılıdır.

Farklı çalışma izlerinde öğretme ve yapı bilgisi:

Yüksek lisans tezi

Yüksek Lisans tezi (Pro mezuniyet) , coğrafya bilgilerinizi derinleştirdiğiniz ve araştırmacı olarak becerilerinizi geliştirdiğiniz denetimli bir son araştırma projesidir. Tez 30 kredi verir.

Tez çalışmasının amacı, bağımsız bilgi arama, mevcut bilgilerin analizi ve eleştirel yorumlama konusundaki yeteneklerinizi geliştirmektir. Yüksek Lisans tezinde, konunuzdaki merkezi bir konu veya fenomen hakkındaki derinlemesine bilginizi ve bilimsel araştırma yöntemlerini kullanma yeteneğinizi gösterirsiniz. Değerli bir yüksek lisans tezi, coğrafi fenomenler hakkında yeni bilgiler üretecek ve bulguları açıkça ve iyi bilimsel uygulamalara göre rapor edecektir.

Bitirme tezini, bir araştırma grubundaki veya bir ilgili araştırma alanındaki araştırma bölümündeki çalışmaların bir parçası olarak yazmak genellikle mümkündür.

Öğrenci ve öğrenci hayatı

Öğrenci hayatı ve özellikle de öğrenci organizasyon kültürü Finlandiya'da son derece zengin ve çeşitlidir. Ayrıca University of Helsinki öğrenci topluluğu çok aktif. Fakülte ve konu organizasyonlarından siyasi ve toplumsal organizasyonlara, koro ve orkestralardan spor ve oyun kulüplerine kadar University of Helsinki Öğrenci Birliği (HYY) bünyesinde 250'den fazla öğrenci kuruluşu faaliyet göstermektedir . Faaliyetleri yıldönümü kutlamaları, akademik akşam yemeği partileri, kültürel etkinlikler, buluşmalar ve gezilerdir.

Bir öğrenci ve Öğrenci Birliği (HYY) üyesi olarak, birçok avantaj ve hizmetten yararlanma hakkınız vardır. Örneğin, uygun fiyatlı öğrenci konutları, temel sağlık hizmetleri, spor tesisleri ve öğrenci fiyatlı yemekler . Ayrıca, örneğin ülke genelindeki toplu taşıma ücretlerinde çok sayıda indirim elde edersiniz.

Kariyer

Coğrafya Yüksek Lisans Programı mezunları güçlü teorik ve pratik becerilerin yanı sıra mevcut sosyal ve çevresel konuların geniş bir anlayışa sahip. Alanında uzman, bağımsız çalışan ve çok profesyonel ekip üyesi olarak çalışan programı tamamladıktan sonra öğrencilerimiz iş piyasasında çok başarılı oldular. Yüksek Lisans derecesini tamamladıktan sonra, lisans üstü çalışmalara devam etmek de mümkündür.

Son Güncelleme Kas 2019

Okul Hakkında

The University of Helsinki offers a wide range of Master’s Degree Programmes, taught entirely in English. The scope of our programmes is 120 ECTS credits, completed with two years of full-time study. ... Devamını oku

The University of Helsinki offers a wide range of Master’s Degree Programmes, taught entirely in English. The scope of our programmes is 120 ECTS credits, completed with two years of full-time study. All programmes comply with the national legislation governing university education and are, therefore, recognised globally. Daha Az