Bakım Mühendisliği Yüksek Lisans

Genel

Okulun internet sitesinden bu program hakkında daha fazla alın

Program açıklaması

Etkili işletme ve bakım süreçleri sürdürülebilir bir gelecek için çok önemlidir. Bu yüksek lisans programı, hem endüstriyel hem de akademik talepleri karşılamak üzere tasarlanmıştır, böylece teknik ve rekabetçi sektörde veya akademi'de kariyerinizi devam ettirebilirsiniz.

Bakımın amacı, erken teşhis ve sorunların önlenmesi ile sistemleri hatasız tutmaktır. Bir şirketin verimliliği ve karlılığı büyük ölçüde bakım performanslarına bağlıdır. Bakım iyileştirilerek, kalite ve güvenilirlik geliştirilirken büyük tasarruf sağlanabilir. Programda, hataların nedenlerini analiz etmeyi ve süreçte iyileştirmeler yapmayı öğrenirsiniz. Ayrıca, sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunan enerji tüketimini veya maliyetli arızaları azaltan çözümlerin nasıl uygulanacağını da öğreneceksiniz.123683_170519-ltu3-014.jpg

Açıklama

Program hem endüstriyel hem de akademik ihtiyaçları karşılamak için geliştirilmiştir. Bu nedenle, program gerçek endüstriyel problemlerle uğraşırken yüksek bir akademik düzeyde tutmak için tasarlanmış dersler içermektedir. "Durum İzleme ve Duruma Dayalı Bakım" veya "Bakım için Tasarım" gibi kurslar, öğrencilere bugün neler yapıldığını ve nasıl geliştirileceğini öğretmek için endüstriden ve en gelişmiş yöntemlerden örnekler kullanır. "Otomatik Kontrol" ve "Verilerden Kararlara e-Bakım" gibi diğer dersler, öğrencilere Bilgi İletişim Teknolojilerinin endüstriyel çözümlerde daha fazla nasıl uygulanabileceği konusundaki becerilerini ve bilgilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için verilmiştir. Amacımız, tüm öğrencilerin "gerçek dünya" ile ilgili bir yüksek lisans tez projesinde çalışması ve LKAB, Vattenfall, İsveç Ulaşım Otoritesi, SSAB, Boliden, Saab Havacılık, Metso Minerals, ABB ve SCA gibi şirketler öğrencilerimiz için projeler geliştirmek. .

123472_iStock_000060020934_Large.jpg

İşgücü piyasası

Günümüzde Bakım Mühendisleri için artan bir talep var ve iyi bir eğitim ile işyerinde bakım tekniklerini uygulayabilmelisiniz. Program yüksek akademik standartlara uygun olarak tasarlandığından, hem endüstri hem de akademik kariyer için gerekli bilgileri kazanmak için ilgili endüstriyel projelerle çalışacaksınız.

Uygulama

Giriş koşulları
  • Aşağıdaki alanlardan birinde en az 60 ECTS dersi içeren en az 180 kredilik veya eşdeğeri lisans derecesi: Bakım Mühendisliği, Enerji Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Malzeme Bilimi, İnşaat Mühendisliği veya eşdeğeri ve matematikte en az 15 ECTS .
  • İngilizce dilinde belgelenmiş beceriler.
İngilizce Dil Gereksinimleri
  • Kurslar ve programlar için İngilizce dil koşulları İngilizce 6 / İngilizce Kurs B'ye eşdeğerdir.
seçim
  • Seçim prosedürü akademik niteliklere, nitelik ve nicelik yönlerine dayanmaktadır.

Zorunlu dersler

Programın İçeriği ve Yapısı

Bakım Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi için, programın müfredatına uygun olarak toplam 120 kredi gereklidir. Bakım Mühendisliği konusundaki derece projesi de dahil olmak üzere, ileri düzeyde en az 90 kredi gereklidir.

İlk çalışma dönemi Bakım Mühendisliğinin bilimsel temellerini ele almaktadır. İlk yıl ayrıca Gelişmiş Bakım tekniklerini ve Durum İzleme, Çalışma Araştırması ve e-Bakım gibi yöntemleri içerir. İkinci yıl, öğrencilerinin endüstriyel uygulamalar üzerinde durularak bakım için Tasarım konusunda uzmanlaşmış çalışmalar yürüttükleri Güvenilirlik mühendisliği ve proje derslerinin ileri çalışmalarını içerir. Program ana çalışma alanı içinde bir derece projesi ile sona erer.

Yeni başlayanlar için İsveççe denizaşırı öğrencilere sunulmaktadır. Elbette derece dahil değildir ve zorunlu derslerin yanı sıra okunur.

Kredi

Program 120 Kredi gerektiriyor.

Dereceler
  • Yüksek Lisans Derecesi (120 kredi) - Binbaşı; Bakım Mühendisliği
Zorunlu dersler

Zorunlu Dersler: 97.5 Kredi

kod kurs Kredi seviye Yorum Yap
D0001B Uygulamalı Yöneylem Araştırması 7,5 İlk seviye
D0019B Çalışma Ortamında Güvenlik İçin İnsan Faktörleri 7,5 İlk seviye
D0020B Durum İzleme için Nesnelerin İnterneti ve Sinyal Analizi 7,5 İlk seviye
D7007B Bakım Mühendisliği 7,5 İkinci seviye
D7008B Durum İzleme ve Durum Bazlı Bakım 7,5 İkinci seviye
D7010B Verilerden Kararlara e-Bakım 7,5 İkinci seviye
D7011B Bakım İçin Tasarım 7,5 İkinci seviye
D7012B Gelişmiş Güvenilirlik Mühendisliği 7,5 İkinci seviye
L7001A Deneysel Akustik ve Dinamik 7,5 İkinci seviye
X7013B Mühendisliği Yüksek Lisans Derecesi, yüksek lisans 30,0 İkinci seviye
Zorunlu Dersler: 22.5 Kredi

İsteğe bağlı alan 22,5 kredidir. Verilen kredi sayısına kadar seçmeli derslerin seçilmesi zorunludur. Verilen seçmeli derslerin verilen kredilerin sayısının bir dereceye kadar karşılanması gerekir.

kod kurs Kredi seviye Yorum Yap
D7001B Maden Otomasyonu 7,5 İkinci seviye Seçilebilir
E7012E Mekatronik 7,5 İkinci seviye Seçilebilir
F0040T Sürdürülebilir Enerji Sistemleri 7,5 İlk seviye Seçilebilir
F7011T Enerji Santrali ve Sistem Mühendisliği 7,5 İkinci seviye Seçilebilir
M7010T Mekanik Sistemlerde Dinamik 7,5 İkinci seviye Seçilebilir
M7012T Kırılma Mekaniği ve Yorulma 7,5 İkinci seviye Seçilebilir
R7003E Otomatik kontrol İkinci seviye Seçilebilir
R7008E Endüstriyel Otomasyon 7,5 İkinci seviye Seçilebilir
S7001E Stokastik Sinyaller 7,5 İkinci seviye Seçilebilir
T7001T Deformasyon ve Kırılma 7,5 İkinci seviye Seçilebilir
T7016T Malzeme Mekaniği 7,5 İkinci seviye Seçilebilir
Zorunlu Dersler Dışında Verilen Ders - Zorunlu Değil - İskandinav Olmayan Öğrenciler İçin
kod kurs Kredi seviye Yorum Yap
S0046P Uluslararası Öğrenciler için İsveççe 1 3,0 İlk seviye Seçilebilir

123474_Agnes.jpg

Mezun Hikayesi

İşi etkilemek için harika fırsatlara sahip heyecan verici ve çeşitli işlerim var. Kiruna'daki LKAB olarak, güvenli bir çalışma ortamı ve belirlenen süre ve maliyet çerçevesinde yüksek kaliteli onarımlar için çalışıyoruz.

Atık havuzların ve baca gazı tesislerinin stratejik bakımının büyük önem taşıdığı sürdürülebilir bir toplum için çalışıyoruz. Luleå University of Technology Bakım Mühendisliği Lisans Programını şiddetle tavsiye ederim. Stratejik bakım, güvenli ve verimli üretim süreçlerinin, kalitenin korunmasının ve çevresel gereksinimlerin sağlanmasının anahtarıdır.
Agnes Nilsson, LKAB şirketinde Bakım Mühendisi

123639_Madhav_fixed.jpeg

NASA'da çalışan araştırmacı

Luleå University of Technology yüksek lisans öğrencisi olan Madhav Mishra, Amerikan uzay ajansı NASA'da üç aylık bir araştırmaya davet edildi. Operasyon ve bakım bölümünün yanı sıra, SKF-LTU Üniversitesi Teknoloji Merkezi'nde de çalışıyor.

- Daveti aldığımda gerçekten çok mutlu oldum. Aslında, NASA kelimesini duyurudan sonra bütün gece kafamda tekrarladı. Madhav Mishra'ya göre NASA'ya gideceğimi hiç düşünmedim ve onların ofisinde çalışacağım.

Davet, 1 Temmuz - geçen Eylül arasında başlayan NASA Ames Araştırma Merkezi'ndeki araştırmacılarla 3 aylık bir işbirliğine geliyor ve Madhav Mishra bunu elde etmek için çok çalıştı. Sonunda, örgütün Madhav'ın bir gün orada çalışmak istediğini söyleyen üst düzey araştırmacılarından biriyle tanıştı. Şaşırtıcı bir şekilde, sonunda merkezin müdürü tarafından bağlantıya geçti ve Skype ile röportaj yaptı.

- NASA'ya gelebilecek sadece hiç kimse yok, bu yüzden arka planımı dikkatlice kontrol etti ve oraya sığacak olursam diyor.

Luleå University of Technology Madhav Mishra, NASA'da üç aylık bir işe başladı.

123640_IMG_0309.jpeg

Ömrü hesaplar

Madhav Mishra'nın Luleå University of Technology araştırması, akıllı bilyalı rulmanlar için kullanım ömrünü nasıl hesaplayacağınızla ilgilidir. Temel olarak dönen makinelerin prognozu ve teşhisi ile ilgilidir. Teşhisin halihazırda gerçekleşen olayları analiz etmeyi içerdiğini belirten prognostiğin gelecekle ilgili olduğunu ve tahmin edeceğini açıkça vurguluyor.

- Bölümümüzde çeşitli bakım araştırmaları ile uğraşıyoruz ve bunun anlamı tanı ile çok fazla uğraştığımız anlamına geliyor, ancak öngörme alanındaki bilgimizi arttırmamız gerekiyor.

Çok sayıda bilimsel literatür okuyarak NASA'nın bunu yapmaya devam ettiğini fark etti. Oradaki bilim insanlarıyla temasa geçti ve araştırmalarını sordu. Bu şekilde, kademeli olarak uzay ajansında bir iletişim ağı kurdu.

- Planım oraya seyahat etmek ve araştırmamı geliştirmek, aynı zamanda gelecekteki iletişim kurabileceğimiz bir ağ kurmak. NASA ile Luleå University of Technology arasında işbirliği kurmanın mümkün olup olmadığını görebiliyoruz ve bunun için bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Tahmini alanında, NASA'nın bilim adamları, uçak ve batarya ömrü hakkında birçok çalışma yaptılar. Ömrü hesaplamak için, biri fiziksel ya da veri güdümlü ya da bunların bir kombinasyonu olan farklı modellerle çalışır. Madhav Mishra'nın araştırma amacı hibrit bir model geliştirmek ve NASA araştırmacıları ile birlikte yararlı bir algoritma geliştirmek. Hesaplamalar gelecekteki hataları tahmin etmek, aksaklıkları önlemek ve yüksek maliyetlerden kaçınmak için kullanılacaktır.

Son Güncelleme Mar 2020

Keystone bursu

Sunduğumuz burs seçeneklerini keşfedin

Okul Hakkında

The Luleå University of Technology is experiencing strong growth with world-leading competence in several areas of research. Our research is conducted in close collaboration with industries such as Bo ... Devamını oku

The Luleå University of Technology is experiencing strong growth with world-leading competence in several areas of research. Our research is conducted in close collaboration with industries such as Bosch, Ericsson, Scania, LKAB, SKF, and leading international universities. The Luleå University of Technology has a total turnover of SEK 1.7 billion per year. We currently have 1 650 employees and 15 500 students. Daha Az