Bilişim Bilimleri Yüksek Lisans Programı - İnsan Teknoloji Etkileşimi (Yüksek Lisans Teknolojisi)

Genel

Okulun internet sitesinden bu program hakkında daha fazla alın

Program açıklaması

Geleceğin dijital ürün ve hizmetlerini tasarlayan insanlardan biri ol

Dijital teknolojiler yaşamın her alanında önemli bir rol oynamaktadır. Modern toplumlar, kullanıcı dostu, yenilikçi ve sürdürülebilir ürün ve hizmetlerin nasıl tasarlanıp geliştirileceğini ve çeşitli teknolojik cihazlarla etkileşime girmenin yollarını tam olarak anlayan uzmanlara ihtiyaç duyarlar.

İnsan-Teknoloji Etkileşimi (HTI) yüksek lisans çalışmaları insan-bilgisayar etkileşimi, dijital sistemler ve ilgili alanlarda geniş bir çalışma kümesi sunmaktadır. HTI çalışmalarında, dijital hizmet tasarımı, kullanıcı deneyimi değerlendirmesi, kullanıcı psikolojisi, insan merkezli yazılım geliştirme, kullanılabilirlik mühendisliği, multimodal insan-bilgisayar etkileşimi ve araştırma becerileri konularında güncel bir teknik bilgi edineceksiniz.

Teknolojik açıdan bakıldığında, çalışmalar mobil ve masaüstü uygulamaları, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, endüstriyel makineler ve insan-robot etkileşimi için kullanıcı arayüzlerinin tasarımını ve geliştirilmesini kapsar. HTI çok disiplinli bir alandır ve farklı açılardan çeşitli alanlardaki profesyonellerle çalışacaksınız.

Daha geniş bir anlamda, teknolojinin insanların yaşamını nasıl etkilediğini ve verimli, ilgi çekici ve etik dijital ürünler ve hizmetler tasarlamayı öğreneceksiniz. Derecesi çeşitli ders projelerinde uygulamalı çalışmalara götürür, aynı zamanda bilimsel düşünme ve yazma için temel sağlar.

İnsan-Teknoloji Etkileşimi (Yüksek Lisans) ve İnsan-Teknoloji Etkileşimi (Yüksek Lisans Teknik) parçaları, 2020 Ağustos'undan itibaren yeni bir lisans programı olan Bilgisayar Bilimi Yüksek Lisans programındaki yedi derece programdan ikisidir.

Çalışmalar hakkında bilgi

 • Tür: Yüksek Lisans
 • Kazanılan Derece: Yüksek Lisans
 • Planlanan süre: 2 yıl
 • Çalışmaların kapsamı: 120 AKTS
 • Şehir: Tampere
 • Kampüs: Hervanta Kampüsü
 • AB üyesi olmayan / AEA vatandaşları için öğrenim ücreti: 12000 €

Öğrenim hedefleri

Adaylar, İnsan-Teknoloji Etkileşimi alanında Yüksek Lisans of Science ve / veya Yüksek Lisans of Science (Tech) derecesine sahip olmak için başvurabilirler. Lütfen ilgilendiğiniz lisans programının uygunluk kriterlerini dikkatlice kontrol edin.

Çalışmaları tamamladıktan sonra, etkileşimli ürün ve hizmetlerin kullanıcı deneyimi ile ilgili temel teori ve uygulamalarda ustalaşırsınız. İnsan-teknoloji etkileşimindeki kullanıcı ihtiyaçlarını ve özelliklerini hesaba katabilirsiniz. Çalışmalar etkileşimli sistemleri insan merkezli tasarım ilke ve süreçlerine göre tasarlama, prototipleme, uygulama ve değerlendirme becerileri sunar. Sanal Gerçeklik ve etkileşimli robotlar gibi mobil bilgisayar kullanımı ve yeni bilgisayar paradigmaları dahil farklı uygulama alanlarına farklı kullanıcı arayüzü stilleri ve etkileşim teknikleri de uygulayabilirsiniz. HTI'de temel araştırma becerilerine sahipsiniz ve doktora çalışmalarına başvurabilirsiniz.

Takım çalışması, çok disiplinli ve çok kültürlü iletişim, sunum, tartışma, eleştirel bilgi arama ve yansıtma gibi iş hayatı için birkaç önemli meta-beceri de öğrenirsiniz.

Eğitim dili hakkında daha fazla bilgi

Programın resmi dili İngilizce olup, tüm derslerin, sınavların ve öğrenci hizmetlerinin İngilizce olarak düzenlenmesi anlamına gelir. Sonuç olarak, hem yazılı hem de konuşma İngilizcesinde yeterlilik mutlak bir önkoşuldur. Öğrencilerin kabul için başvuru yaparken dil yeterliliklerinin onaylı bir sertifikasını vermeleri gerekmektedir. Öğrenciler ayrıca, Fince dilinde bir ders tamamlamak zorundadırlar. Onlara günlük Fin ve Fin kültürüne giriş sağlar.

Çalışma içeriği

Teknoloji günlük yaşamımızda artan bir rol oynamaktadır ve çok çeşitli teknolojik cihazlarla etkileşimde bulunmak için etkili ve zevkli yöntemler geliştirmek konusunda derin bir anlayışa sahip profesyonellere sahip olmak önemlidir.

Kullanıcı deneyiminden ve duygularından, bakışlar ve ifadeler, dokunuş, konuşma ve insan fizyolojisinin yüz ifadelerinin yenilikçi kullanımına, kullanıcı arayüzlerinde yenilikçi kullanımına kadar çok çeşitli konuları kapsayan kurs birimlerinde bilginizi derinleştirebilirsiniz. Program sizi bilimsel düşünme ve yazma ile çeşitli kurs projelerinde uygulamalı çalışmalara yönlendirir.

HTI master'ın çalışmaları Tampere University yürütülen HTI araştırmalarına doğrudan bir bağlantıya sahiptir. Cihazlarla, dijital ortamlarla ve insanlarla etkileşimde bulunmak için teknoloji aracılı yeni yöntemler üzerine çok disiplinli araştırmalar yapılmaktadır. Tampere University HTI araştırma grupları, gelecek için daha sezgisel kullanıcı arayüzleri keşfetmekte ve geliştirmektedir. Amaç, teknolojilerin mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini hedef alan yeni teknolojilerin tasarımını insan yetenekleri ve ihtiyaçları ile eşleştirmektir.

Öğrenim ücretleri

Programın öğrenim ücreti, ücret ödeyen öğrenciler için burs sistemine sahip olan AB / AEA dışı öğrenciler için akademik yıl başına 12.000 Euro'dur.

Çalışmaların yapısı

Yüksek lisans derecesi 120 AKTS kredisinden oluşur. Her ECTS kredisi yaklaşık 27 saat öğrenci çalışmaktadır. Piste bağlı olarak, kurslar 80-90 AKTS değerindedir ve kalan 30-40 AKTS yüksek lisans tezini başarıyla tamamlamaları için verilir. Programın süresi iki yıldır. Öğrenciler genellikle dersleri tamamlayan üç dönem ve bir yüksek lisans tezi hazırlarken bir sömestr geçirirler. Çalışmalar Ağustos sonunda başlar ve akademik yıl Mayıs sonunda sona erer.

Bilişim Bilimleri Yüksek Lisans programı ya Yüksek Lisans of Science ya da Teknoloji Yüksek Lisans derecesi önde gelen yedi çalışma izleri oluşur:

 • Veri Bilimi (Yüksek Lisans)
 • Makine Öğrenimi (Yüksek Lisans Tezi)
 • İstatistiksel Veri Analizi (Yüksek Lisans)

ve

 • İnsan-Teknoloji Etkileşimi (Yüksek Lisans)
 • İnsan-Teknoloji Etkileşimi (Yüksek Lisans Teknolojisi)
 • Yazılım, Web
 • Yazılım, Web

Şu anda, Gelecekteki İnsan-Teknoloji Etkileşimi (Yüksek Lisans Tech) parçasındaki çalışmalar, Bilgi Teknolojisi Yüksek Lisans programında yürütülmektedir. Lütfen 2020-21 İnsan-Teknoloji Etkileşimi (Yüksek Lisans Teknoloji) müfredatının 2020 Mart'ında hazır olacağını unutmayın.

Kariyer fırsatları

Farklı endüstri sektörlerinde kullanıcı arayüzü geliştiricisi, kullanıcı deneyimi ve etkileşim tasarımcısı, yeni dijital hizmetler ve ürünlerin hizmet tasarımcısı veya kullanılabilirlik ve müşteri deneyimi uzmanı gibi mezuniyet sonrası seçilecek birçok iş fırsatı vardır. Kariyer fırsatları mükemmeldir ve insan-teknoloji etkileşimi uzmanları endüstri tarafından takdir edilmektedir.

Gelecekteki olası kariyerlerden bazıları:

 • İnsanları doğal ortamlarında inceleyen, teknoloji ve UI tasarımları yaratan etkileşim tasarımcısı;
 • Gelişmiş ön uç yazılım çözümlerini uygulama becerisine sahip kullanıcı arayüzü geliştiricisi;
 • Teknoloji tasarımlarının kullanımı kolay ve insan amaçlarına uygun olmasını sağlayan kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi uzmanı veya
 • Kullanıcı ihtiyaçlarına ve kullanıcı deneyimine önem veren ürün yöneticisi.

Programın başarıyla tamamlanmasının ardından, HTI mezunları Finlandiya ve yurtdışındaki doktora programlarına giriş için başvuruda bulunabilirler.

Diğer taraflarla işbirliği

Kendi lisans programınızdaki çalışmalara ek olarak, Tampere yüksek öğrenim topluluğu tarafından çeşitli alanlarda sunulan öğretimin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Tampere, hizmet tasarımı, yazılım geliştirme, oyun şirketleri ve akıllı makine endüstrisi de dahil olmak üzere HTI uzmanlarına ihtiyaç duyan çeşitli şirketler için canlı bir sanayi merkezidir. Tampere University araştırma ekipleri bu firmaların geniş bir yelpazesi ile işbirliği yapıyor.

Uygunluk kriterleri

Yüksek Lisans programlarındaki uygunluk kriterleri iki bölümden oluşur: Tampere University genel uygunluk kriterleri ve genel kritere bilgi ekleyen ve / veya ekleyen programa özgü uygunluk kriterleri. Uygun sayılmak için her ikisiyle de görüşmelisiniz. Hem genel uygunluğu hem de programa özgü uygunluk kriterlerini karşılamayan adaylar Tampere University öğrenci olarak seçilmeyecektir.

Genel uygunluk

Tampere University Yüksek Lisans programına başvurabilmek için

 1. Lisans derecesi - ulusal olarak tanınan birinci aşama derece
  • Bu, en az 180 ECTS'ye (Avrupa kredisine) veya üç yıllık tam zamanlı çalışmaya karşılık gelir.
  • Başvurduğunuz yüksek lisans programı için ilgili alandan
  • Akredite bir yüksek öğretim kurumundan
 2. VE İngilizceyi akademik amaçlar için iyi bir emir.

Finlandiya dışındaki bir üniversitede tamamlanmış bir lisans derecesi, verildiği ülkede üniversite düzeyinde yüksek lisans derecesi çalışmaları için uygunluk sağlamalıdır.

Lisans derecesinin son yılında başvuru yapan adaylar, lisansın 31 Temmuz 2020 tarihine kadar tamamlanması durumunda başvurabilirler. Bu durumda şartlı olarak kabul edilebilirler .

Yüksek Lisans derecesine sahip adaylar, yalnızca sağlam temellere dayanan sebepler ve Tampere University yeni derecenin başvuru sahibine önemli yeni bilgi ve beceriler sağladığını gösterebiliyorsa kabul edilebilir.

Programa özel uygunluk kriterleri

Önceki derece, başvurduğunuz Yüksek Lisans programı ile yakından ilgili bir alandan olmalıdır. Bilişim Bilimleri, İnsan-Teknoloji Etkileşimi (Yüksek Lisans teknolojisi) izindeki Yüksek Lisans programında, önceki derece aşağıdaki (veya çok ilgili) alanlardan birinde olmak zorunda:

 • Bilgi işlem, bilgi teknolojisi, bilgisayar bilimi, elektrik mühendisliği, yazılım mühendisliği veya matematik, fizik ve temel programlama becerilerinde uzmanlık gerektiren diğer alanlar

Finlandiya'da derecesini tamamlayan adaylar, programın uygun olması için belirlenen minimum not ortalamasına uymak zorundadır. Asgari düzeyde, Fince olarak sunulan aynı yüksek lisans programına kabul edilme ile aynıdır.

 • Finlandiya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde (AMK) lisans derecesi için minimum not ortalaması: 3,20 / 5
 • Bir Fin üniversitesinde (yliopisto) tamamlanan lisans dereceleri için minimum not: 2,80 / 5

ECTS ağırlıklı kümülatif not ortalaması sayılırken, sadece sayısal notu olan dersler (tez dahil) dikkate alınır. Lisans derecesinin son yılında başvuru yapan adaylar, başvuru sırasında ve mezun olduktan sonra asgari kümülatif not ortalamasını karşılamalıdır.

Dil beceri gereksinimleri

Tüm başvuru sahipleri, akademik amaçlarla iyi derecede İngilizce bildiğine dair kanıt sunmalıdır. İngilizce dil yeterliliğini göstermenin iki yolu vardır: dil testleri ve önceki çalışmalar.

Minimum İngilizce dil sınavı sonucu gereklilikleri

Test adı

 • TOEFL iBT: Toplam 92, 20 yaş altı bölüm yok
 • IELTS (akademik): 6.5, bölüm 5.5, altı
 • PTE (akademik): 62 toplam, 42'nin altında olmayan
 • C1 Gelişmiş: C
 • C2 Yeterliliği: C1
 • Finlandiya Ulusal Dil Yeterlilik Sertifikası (İngilizce): Yeterlik seviyesi 5

* Önceki CAE ve CPE, C1 Advanced ve C2 Proficiency olarak yeniden adlandırıldı.

Önceki çalışmalar

Tampere University tarafından listelenen belirli çalışmaları tamamladıysanız, bir dil sınavı puanı vermekten muaf tutulabilirsiniz. Sadece bu çalışmalar kabul edilir. Geçerli bir dil testi sonucu olmadan başvurursanız, istisnaları dikkatlice inceleyin.

giriş

Bilgisayar Bilimleri programına en fazla 145 öğrenci kabul edilmektedir.

Bilgisayar Bilimleri programı aşağıdaki parçaları içerir: Veri Bilimi (Yüksek Lisans), İnsan-Teknoloji Etkileşimi (Yüksek Lisans), İnsan-Teknoloji Etkileşimi (Yüksek Lisans Teknolojisi), Makine Öğrenimi (Yüksek Lisans Teknolojisi), Yazılım, Web

Kabul prosedürü

Programa, tam bir başvuruda bulunan (son başvuru tarihine kadar başvuru ve başvuru belgeleri) ve resmi uygunluk kriterlerini yerine getiren adaylardan seçilir.

Öğrenci seçimi, başvuru belgelerinde gösterilen akademik niteliklere ve esaslara dayanan bir kabul komitesi tarafından yapılır. Lütfen şartları yerine getiren tüm başvuru sahiplerinin kabul edilemediğini unutmayın.

Yüksek Lisans programına kabul edilen öğrencilerin daha önceki derecelerini tamamlayıcı çalışmalarla tamamlamaları gerekebilir.

Finlandiya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nden (AMK) derecesi olan tüm öğrencilerin, genel olarak öğrencinin geçmişine bağlı olarak Matematik, Fizik ve Kimya derslerini içeren bir çalışma paketini tamamlamaları gerekmektedir. Çalışmalara 2020 sonbaharında başladığında, kabul edilen öğrencilere bu çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir.

puanlama

Uygun başvuru sayısı yıllık olarak kabul edilebilecek öğrenci sayısını aşıyor. Öğrenci seçimi başvuru belgeleri tarafından verilen akademik nitelikler ve esasa dayanan bir kabul komitesi tarafından yapılır.

Bu programda, başvuru sahipleri önceki yeterlilikler için aldıkları kabul noktalarına, İngilizce becerilerine ve uygulamayı destekleyen diğer ilgili faktörlere göre sıralanır.

Giriş puanları (en fazla 100 puan) aşağıdaki kategorilerde verilmiştir:

 • Önceki yeterlilikler maksimum 60 puan
 • İngilizce dil becerileri maksimum 10 puan:
  • 5 puan: örneğin TOEFL 92 / IELTS 6,5 ve Tampere University tarafından kabul edilen önceki çalışmalarla kanıtlanmışsa
  • 10 puan: örneğin TOEFL 103 veya daha yüksek / IELTS 7,5 veya daha yüksek
 • Uygulamayı destekleyen diğer ilgili faktörler en fazla 30 puan
 • Özgeçmiş / Özgeçmiş ve başvuru ile birlikte verilen motivasyon mektubu, bu kategoride verilen giriş noktalarının temelini oluşturur.

Nasıl başvurulur?

Uygulama adım adım kontrol listesi
 1. Başvurmak istediğiniz programın genel uygunluk ve programa özel uygunluk kriterlerini kontrol edin. Aynı anda üç program uygulamanıza izin verilir.
 2. Başvuru belgelerinizi nasıl uygulayacağınız ve hazırlamaya başlayacağınız konusundaki talimatları okuyun.
 3. Gerekirse bir dil testi yapın, lütfen dil gereksinimlerini inceleyin.
 4. Başvuru süresi açıldığında, başvuru süresi boyunca Studyinfo.fi adresindeki çevrimiçi başvuru formunu doldurun ve başvuru için gerekli ekleri yükleyin. Başvuru dönemi 4 Aralık 2019, saat 8: 00'de GMT 2 - 15 Ocak 2020, saat 15: 00'de GMT 2.
 5. Gerekli olan tüm muhafazaları yükleyin ve varsa eğitim şartlarını postayla gönderin. Belgeler, Tampere University Öğrenci Kabul Ofisine 31 Ocak 2020 tarihine 15.00 GMT 2'de ulaşmalıdır.
 6. Kabul sonuçlarının 2020 yılının başlarında açıklanmasını bekleyin.
 7. Size bir çalışma yeri teklif edilirse, verilen son tarihe kadar kabul etmeyi unutmayın.
 8. Gerekirse öğrenim ücretini ödeyin. Finlandiya'ya gelişinizi hazırlamaya başlayın.
 9. Öğrenci olarak kayıt olun ve Tampere University topluluğuna katılın!
Online başvuru formu

Online başvuru formu, başvuru süresince yalnızca Studyinfo.fi adresinde hazır olacaktır. Başvuru süresi 4 Aralık 2019'da saat 08: 00'de (GMT2) başlar ve 15 Ocak 2020'de saat 15: 00'te (GMT2) sona erer.

Kutular

Gerekli tüm belgelerin kopyalarını başvuru formunda ek olarak yüklemeniz gerekecektir. Genel uygulama eklerine ek olarak, bazı programlar bu programlara uygulanırken gereken ek programa özel ekleri listelemiştir.

Gerekli tüm ekleri Studyinfo.fi adresindeki çevrimiçi başvuru formunuza yüklemeniz gerekecektir. Yüklemeye ek olarak, eğitim belgelerinizin resmi olarak onaylanmış kopyalarını Posta yoluyla Tampere University Kabul Ofisine göndermelisiniz. Belli ülkelerde belli derecelerde verilen adaylar, belgelere özellikle dikkat etmek zorundadır ve bu ülkelerden gelen belgeler belirli bir şekilde sunulmalıdır. Bu ülkeye özgü gereklilikler, düzenli gerekliliklerden önce her zaman her şeyden önce izlenmelidir.

Adaylar 31 Ocak 2020 tarihine kadar gelmeleri için eğitim belgelerini Tampere University Kabul Ofisine göndermelidir.

Bu programa başvururken programa özel hiçbir ek yok.

Kabul sonuçları ve itirazlar

Başvuru sonuçları 2020 Nisan ayı başında ilan edilecektir. Tüm başvuru sahipleri başvuru sonuçları hakkında bilgilendirilecektir.

Son Güncelleme Mar 2020

Keystone bursu

Sunduğumuz burs seçeneklerini keşfedin

Okul Hakkında

The University of Tampere and Tampere University of Technology merged on January 2019. The new foundation-based Tampere University together with Tampere University of Applied Sciences form a new highe ... Devamını oku

The University of Tampere and Tampere University of Technology merged on January 2019. The new foundation-based Tampere University together with Tampere University of Applied Sciences form a new higher education community in Tampere with competitive edges in technology, health and society. Our higher education community is the second largest university community in Finland with our 35 000 students, 50 international degree programmes, 3 500 international students and 1 000 international partnerships. Daha Az