Din, Sağlık ve Zindelik Yüksek Lisans Programı

Genel

Program açıklaması

Din ve maneviyat, sağlık ve zindelik deneyimimizde ne gibi bir rol oynamaktadır? Mevcut sağlık hizmetlerinin biyomedikal odak noktası bizi nasıl etkiliyor?

Bu disiplinlerarası lisans programı, farklı, bireyselleşmiş ve son derece teknolojik toplumlarda, psikolojik, kültürel, etik ve politik açılardan hasta veya sağlıklı olmanın ne demek olduğunu incelemektedir. Sadece dini, kültürel, politik, fiziksel ve teknolojik çeşitlilik sağlığımızı iyileştirmeye veya sürdürmeye çalışmamızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda 'sağlığın' ilk başta olduğunu düşündüğümüzü etkiler.

İlahiyat ve Dinsel Etütler Yüksek Lisans Programındaki bu parçanın iki uzmanlığı vardır: 'Manevi Bakım [Geestelijke Verzorging]' ve 'Etik ve Çeşitlilik'.

 • Etik ve Çeşitlilik konusundaki uzmanlık, sağlık ve refahın antropolojik, sosyolojik ve etik boyutlarını incelemek için akademik bilgi ve becerileri kazandırır. Bu uzmanlık İngilizce olarak öğretilir.
 • Spiritual Care'deki uzmanlık , sağlık ve refahın psikolojik, ahlaki ve ruhsal boyutlarını incelemek için gereken akademik ve pratik bilgi ve becerileri kazandırır ve böylece ruhsal bir bakıcı olmanızı sağlar [ geestelijk verzorger ]. Bu uzmanlık çoğunlukla Hollandaca öğretilir.

Bu programı neden Groningen'de öğrenmelisiniz?

 • Klinik, deneysel, kavramsal ve tarihsel yaklaşımların eşsiz bir birleşimi;
 • Spiritual Care (Geestelijke Verzorging) uzmanlığı SKGV (Stichting Kwaliteitsregister Geestelijke Verzorging);
 • En son araştırma ve teorileri güncel gelişmelerle ilişkilendiririz;
 • Alanında uluslararası alanda tanınmış uzmanlar tarafından mezhepsiz bir üniversitede öğretti.

program

Yıl 1

Din, Sağlık ve Refah alanında MA izleri şunlardır:

 • Giriş dersi birimi: Din, Sağlık ve Refah Perspektifleri (5 AKTS);
 • Bakımda Etik Üzerine Bir Ders Ünitesi (5 AKTS);
 • Araştırma Yöntemleri üzerine bir ders birimi (5 AKTS;
 • Uzmanlığınıza bağlı olarak üç seçmeli (15 AKTS);
 • Yerleşim (10 ECTS) ve Tez (20 AKTS).

Giriş dersi, din, sağlık ve refah arasındaki paçaları, psikolojik, antropolojik ve felsefi bakış açılarından düşünmemize yardımcı olan bazı temel teori ve kavramları özetlemektedir. Vaka çalışmaları ağırlıklı olarak Ruhsal Bakım alanından alınacaktır.

Bakımda Etik dersi, insan yaşamına çeşitli müdahale biçimlerini çevreleyen ahlaki meseleleri araştırıyor. Teknik olasılıkların sınırları sürekli değişiyor. Etik uzmanları ötenaziyi, ölüm sürecinde saygınlığı nasıl tartışıyorlar? Ve belirli bağlamlarda iyi bakımın ne olduğunu nasıl tanımlarız? İlişkilendirme ile ilgili olarak ilişkisellik, güvenlik açığı ve somutlaşma gibi konular, bakım etiği perspektifinden tartışılacaktır.

Dersler

 • Zorunlu: Bakımda Etik (5 EC)
 • Zorunlu: Din, Sağlık ve Refah Üzerine Perspektifler (5 EC)
 • Seçmeli: Din, Cinsiyet ve Cinsellik (Etik ve Çeşitlilik) (5 EC, isteğe bağlı)
 • Seçmeli: Manevi Bakım (Manevi Bakım) (5 EC, isteğe bağlı)
 • Zorunlu: RHW (5 EC) hakkında araştırma yapmak
 • Seçmeli: (Ötesi) Biyoetik (Etik ve Çeşitlilik) (5 EC, isteğe bağlı)
 • Seçmeli: İyileştirme, Mülkiyet ve Hastalık (Etik ve Çeşitlilik) (5 EC, isteğe bağlı)
 • Seçmeli: Psikopatoloji ve Din (iki uzmanlık) (5 EC, isteğe bağlı)
 • Yerleşim (Manevi Bakım) (15 EC)
 • Yerleşim (Etik ve Çeşitlilik) (10 EC)
 • Tez Tez Semineri (20 EC)

Çalışma yükü

Haftada ortalama 28 saat ders ve kendi kendine çalışma.

Yurt dışında okumak

 • Yurt dışı eğitim isteğe bağlıdır
 • Ortalama 20 hafta boyunca
 • Maksimum 30 EC

Yüksek Lisans, bu üniversitelerdeki çalışmanın bir bölümünü takip etmek için Avrupa içindeki ve dışındaki diğer üniversitelerle çeşitli döviz sözleşmelerine sahiptir.

Giriş koşulları

Kabul şartları

Hollandaca diploma

Belirli gereksinimler Daha fazla bilgi
Değerlendirme görüşmesi Özel Uzmanlık Geestelijke Verzorging Geldt een intakegesprek. Het intakegesprek, wederzijdse verwachtingen te bespreken is bedoeld olduğunu. Bu konuda uzmanlaşmak ister misiniz? Geestelijke Verzorging dien je voorafga ve totolating to to master us in e to unacureing to doorlopen te tonaing.
Not listesi Een overzicht van behaalde de gevolgde bacheloropleiding ile sonuçlandı ve een toelichting op de gevolgde vakken ile buluştu.
Önceki eğitim

Uzmanlık Etiği ve Çeşitlilik: Teolojide Bachelordiploma, Religiewetenschappen, Letteren, Sociale Wetenschappen Filosofie (zoals antropoloji, psikoloji, sosyoloji). Başa Dön El Sanatları ve El Sanatları Malzemeleri, Ev Dekorasyonu ve Dekorasyonu. Bij aanvang van de studie gaan biz bu konu ile ilgimizi çektiğiniz için hazırladıkları ve teorik tartışmaların, edebiyatta öleceği anlaşılır. Studenten, een andere vooropleiding moeten een premasterprogramma volgen ile tanıştı.

Uzmanlık Geestelijke Verzorging: Religiewetenschappen (WO) Lisans Teolojisi, öncü van specifiek voorbereidende vakken (30 ECTS) ile tanıştı. WO-opleiding'in (asıl lisans öğrencisi) Andere afgeronde HBO'su, 60 ECTS değerinde premaster van maximaal 60 ECTS ile karşılaştınlmıştır.

Yazılmış istek Motivasyona ve kısaca şuraya bir kez daha cevap verin: Geestelijke Etik ve Çeşitlilik Verzorging. Kısaca, kısaca, şahane bir şey söyleyeyim, bir şey yapmadan önce (1 sayfa). Bijuteri uzmanı Geestelijke Verzorging, farklı kategorideki en çok tercih edilen tasarımlardan başlıyor. Etik ve Çeşitlilik konularında uzmanlık eğitimi alan akademi danışmanı ve gazeteci kağıdında uzmanlaşmıştır (bij voorkeur je bachelor-scriptie).

Uluslararası diploma

Belirli gereksinimler Daha fazla bilgi
Not listesi Lisans programınızın notlarının, takip edilen derslerin açıklamasını içeren bir not listesi.
Dil testi İngilizce yeterliliği gereklidir. Minimum gereksinimler: TOEFL 580 kağıt / 237 bilgisayar / 92 internet veya IELTS: 6.5 (her bir kısımda 6.0). İngilizce dilinin ana dilini konuşanların yanı sıra VWO sertifikasına sahip Hollandalı başvuru sahipleri bu şarttan muaftır.
Önceki eğitim

Lisans, İlahiyat, Dini Araştırmalar, Sanat, Felsefe veya Sosyal Bilimler (örneğin Antropoloji, Psikoloji, Sosyoloji). Eski çalışmanıza ve kurslara bağlı olarak bir okuma paketi sağlanacaktır. Bu literatürde belirtilen kavramların ve teorik tartışmaların farkında olduğunuzu varsayıyoruz.

Başka bir lisans derecesine sahip öğrencilere bir köprüleme programı aracılığıyla izin verilebilir.

Yazılmış istek Kabul kuruluna, bu çalışma programının seçimini açıklayan bir motivasyon mektubu (en fazla 1 sayfa), bir akademik makalenin yazılı bir örneğiyle birlikte, tercihen lisans tezi ile verilir.

dil gereksinimleri

sınav Minimum puan
IELTS genel bandı 6.5
IELTS dinleme 6
IELTS okuma 6
IELTS yazımı 6
IELTS konuşuyor 6
TOEFL kağıt bazlı 580
TOEFL bilgisayar tabanlı 237
TOEFL internet tabanlı 92

Son başvuru tarihi

Öğrenci türü Son tarih Kursu başlat
Hollandalı öğrenciler 01 Haziran 2021 01 Eylül 2021
AB / AEA öğrencileri 01 Haziran 2021 01 Eylül 2021
AB / AEA dışı öğrenciler 01 Haziran 2021 01 Eylül 2021

Kayıt Prosedürü

Hollandaca olmayan niteliklere sahip uluslararası öğrenciler ve Hollandalı öğrenciler University of Groningen bir yüksek lisans programına otomatik olarak kabul edilmez. Tam kayıt işlemi, düzenli Hollanda niteliklerine sahip Hollandalı öğrencilere göre daha uzun sürer ve üç adımdan oluşur: başvuru, kabul ve kayıt.

Öğrenim ücretleri

Milliyet Yıl Ücret Program formu
AB / AEA 2020-2021 2143 € tam zamanlı
AB / AEA dışı 2020-2021 9500 € tam zamanlı

İş imkanları

Bu Yüksek Lisans derecesi sizi bir hastane, bakım evi veya psikiyatri hastanesi gibi bir bakım kurumunda, örneğin manevi bakım görevlisi olarak çalışmaya hak kazandırır. Ayrıca, halk sağlığı, küresel (zihinsel) sağlık ve sağlık bakımında bir politika görevlisi ya da bir tıbbi-etik komitede bir danışman olabilirsiniz. Günümüzde, ruhsal bakım verenler kendi uygulamalarını başlatmaları için giderek yaygınlaşmaktadır.

İş örnekleri

Ruhsal Bakıcı

Spiritual Care'deki uzmanlık alanında, çok çeşitli dini gelenek ve kişisel inançları inceleyeceksiniz. Gruplara ve bireylere nasıl rehberlik edeceğini, yaşamlarında anlam ve istikrar bulmalarına yardımcı olmayı öğreneceksiniz. Ayrıca, şirket çalışanlarını eğitebilir ve politika düzeyinde tavsiye ve görüşler sunabilirsiniz. Manevi Bakıcılar, bakım kurumlarında, örneğin genel veya psikiyatri hastaneleri, bakımevlerinde veya zihinsel engelli insanlar için kurumlarda iş bulabilir. Bu günlerde, manevi bakıcıların bir kurum için çalışmak yerine kendi uygulamalarını başlatmaları giderek daha yaygın hale geliyor.

Politika Danışmanı Sağlık (bakım)

Örnek olay incelemeleri ve bakım uygulamalarına dayanarak, etik sorular, çeşitlilik ve sağlık konularında bilgi ve anlayış kazanacaksınız. Hükümet, hasta kuruluşu veya bakım kurumu için politika görevlisi olarak veya örneğin tıbbi-etik bir komitede danışma pozisyonunda çalışabilirsiniz.

Öğretmen

Bu Yüksek Lisans programını tamamladıktan sonra, Dini Araştırmalar konusunda ortaokul öğretmeni olmak için konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olacaksınız. Ayrıca, uygulamalı bilimler bir üniversitede İlahiyat öğretimi gibi yüksek mesleki eğitimdeki bir pozisyonu da seçebilirsiniz. Aynı zamanda bir öğretmen olarak didaktik becerilere ihtiyaç duyduğunuz için, normal yüksek lisans programınızı tamamladıktan veya Eğitim'deki iki yıllık yüksek lisans programında bu parçayı takip ettikten sonra Eğitim Alanında Yüksek Lisans yapmanız önerilir.

Akademik araştırma

Geleneksel din biçimleri, yaşamınızdaki yeni anlam ve amaç arayışlarına yol açmaktadır. Modern sağlık ve refah görüşleri nasıl bir araya gelir? Maneviyat ve dini inançların rolü nedir? Günümüzdeki ikilemler ve bu ikilemlerle ilgili farklı düşünceler hem refahımızı hem de bakım sistemimizi düzenleme biçimimizi nasıl etkiliyor? Mevcut sağlık sistemimizde profesyonel manevi danışmanın işlevi nedir? Bu yüksek lisans programı, bu soruları ve diğer soruları yanıtlamanızı sağlayacaktır. İki yıllık Araştırma Yüksek Lisans derecesi programı, Din, Sağlık ve Refah alanında da bir uzmanlık sunar. Research Yüksek Lisans's, akademik araştırmalarda bir kariyere hazırlanmanın en iyi yoludur.

Araştırma

Din, Sağlık ve Refah Yüksek Lisans Programı multidisipliner bir programdır ve bu nedenle Din, Sağlık ve Refah Merkezi ve bağlı bilim adamlarının uzmanlığından yararlanacaksınız. Din, Sağlık ve Refah Merkezi, İlahiyat ve Dini Araştırmalar Fakültesi'nin bir parçasıdır ve bu uzmanlıklara odaklanmaktadır.

Manevi Bakım

Manevi bakım uzmanları ve papazlar, yaşam olaylarının yol açtığı sorularla mücadele eden insanlara destek ve yardım sağlayarak sağlık hizmetine katkıda bulunur; şiddetli fiziksel ve zihinsel hastalık gibi. Bu yaşam olayları, sosyolojik, felsefi, ahlaki bir karışımla bildirilen, disiplinlerarası bir yaklaşım gerektiren anlam, amaç, öz-kimlik ve değer ile ilgili sorular ortaya çıkarabilir; antropolojik, teolojik ve psikolojik teoriler. Bu teoriler din, maneviyat, başa çıkma; insan ilişkileri ve sağlık / refah. Alandaki araştırmalar, biyopsikososyal-ruhsal refahı geliştirmek veya sürdürmek için hem uygulamayı hem de politikayı bilgilendirmek için teorik ve ampirik görüşlerin nasıl kullanılabileceğine ve bu hedefleri desteklemek için sağlık hizmetleri ve toplum bakımının nasıl organize edileceğine odaklanmaktadır.

Etik ve Kültürel Tarih

Bu alandaki çalışma, hem sağlık hem de refah çevresinde genel olarak yapılan temel kavram ve uygulamaların kültürel ve tarihsel olarak bilgilendirilmiş bir analizine odaklanmaktadır. Bu daha sonra Dünya Sağlık Örgütü'nün (örneğin) önerileri üzerine işlenecek olan temel teorik kavramları tanımlamak için gelişir. Kavramlar eleştirel bir şekilde incelenir; Hem uygulanabilirliği hem de daha geniş bir kültürel-tarihsel harita içindeki durumları açısından.

Sağlıklı psikoloji

Araştırma yollarından biri açıkça psikolojiktir; davranış, psikoloji ve kültürün fiziksel sağlık ve iyilikteki rolüne odaklanmak. Daha spesifik olarak, bu alandaki konular, davranış değişikliği yoluyla hastalığın önlenmesi, psikolojik teori ve başa çıkma, stres ve çeşitlilik (sosyo-ekonomik durum, kültür, cinsiyet ve din) uygulamalarıyla tıbbi tedavinin optimizasyonu yoluyla tıbbi tedavinin optimizasyonu. Sağlık psikolojisi disiplinlerarası bir alandır; sosyal bilimlerden, psikolojik geleneklerden, beşeri bilimlerden, tıptan ve yaşam bilimlerinden çizim.

Kültürel Antropoloji ve Kültür Sosyolojisi

Bu araştırma alanı, din antropolojisinin ve tıbbi antropolojinin alt alanlarındaki antropolojik ve sosyolojik yaklaşımlarla bilgilendirilir. Ayrıca, uygulama ve sağlık konularına feminist yaklaşımlar araştırılmaktadır. Ampirik araştırmalar, birçok insanın sağlık ve refahı ele almanın bütünsel yollarını aradığı bakış açısıyla geliştirilmiştir.

Öğretim elemanları ve uzmanlık alanları

MA bünyesinde Din, Sağlık ve Refah alanındaki görevliler, kendi araştırmalarını öğretime getirmektedir; seçilen herhangi bir uzmanlığın en son noktasında bir kariyer için mezunlar hazırlamak.

 • Christoph Jedan, Din ve Etik Felsefesi Profesörüdür. Araştırmalarında temel terimler ölüm, ölme ve ölme tarihi; din ve duygu; ve 'levenskunst' (Yaşam Sanatı).
 • Kim Knibbe, Din Sosyolojisi ve Antropolojisi dalında doçenttir. Afrika diasporasındaki cinsellik ile ilgili dini ve laik kavramlar arasındaki ilişkiyi araştırıyor ve dinin, küreselleşmenin ve sağlığın iç içe geçtiğini düşünüyor.
 • Brenda Mathijssen, Psikoloji, Kültür ve Din yardımcı doçentidir. Uzmanlığı, insanın ölüme karşı tutumu, etnik ve kültürel ve dini çeşitliliğin sağlık ve refah ile ilgili rolü alanlarında yatmaktadır.
 • Hanneke Muthert, Din Psikolojisi ve Ruhsal Bakım yardımcı doçentidir. Ruhsal bozukluklar ve din arasındaki ilişkide ve travmada yas ve yasla başa çıkmada uzmanlaşmıştır.
 • Anja Visser, Spiritual Care'de yardımcı doçenttir. Geleneksel dini kurumlar dışındaki maneviyat ve din formları konusunda uzman ve tedavi edilebilir veya kronik kanser formlarıyla başa çıkarken maneviyatın rolü konusunda uzmanlaşmıştır.
Son Güncelleme Ağu 2020

Keystone bursu

Sunduğumuz burs seçeneklerini keşfedin

Okul Hakkında

The University of Groningen has a rich academic tradition dating back to 1614. From this tradition arose the first female student and the first female lecturer in the Netherlands, the first Dutch astr ... Devamını oku

The University of Groningen has a rich academic tradition dating back to 1614. From this tradition arose the first female student and the first female lecturer in the Netherlands, the first Dutch astronaut and the first president of the European Central Bank. Geographically, the University is rooted in the Northern part of the Netherlands, a region very close to its heart. Daha Az
Groningen , Leeuwarden + 1 Daha fazla Daha az