Fizyolojik Alanda Yüksek Lisans

Genel

Program açıklaması

P²food, Burgundy Üniversitesi - Franche-Comté ve AgroSup Dijon tarafından sunulan, gıda seçiminin fizyolojik ve psikolojik belirleyicileri üzerine odaklanan 2 yıllık, kursa dayalı, tam zamanlı uluslararası bir araştırma Yüksek Lisans derecesidir.

Yiyecek, tüketicilerin hayatında basitçe beslemekten çok daha büyük bir rol oynar. Her gün, insanlar çeşitli yiyecek seçimleri yaparlar. Diyetleri, beslenme durumları ve sağlıkları ile çevre üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir.

Etkili programlar oluşturmak ve yeni ürünler geliştirmek, tavsiyelere uygun beslenme düzenlerini geliştirmek ve gıda sürdürülebilirliğini artırmak için tüketicilerin yiyecek seçim nedenlerinin daha iyi anlaşılması gerekmektedir. Her ne kadar basit görünmekle birlikte, yemek seçenekleri birçok faktöre ve etkileşimlerine dayanan karmaşık davranışlardır. Bu Yüksek Lisans Derecesinde, gıda seçiminin fizyolojik ve psikolojik faktörlerine odaklanılmıştır.

Program Açıklaması

Bu Yüksek Lisans programında bir öğrenci olarak, gıda özellikleri hakkında derinlemesine bilgi ve insan gıda davranışı hakkında temel bilgiler edineceksiniz. Duyusal ve tüketici araştırma metodolojisi kazanacaksınız. Açlık, tokluk ve doygunluk mekanizmalarını ve lezzet içinde yer alan faktörleri anlayacaksınız. Stres ve ruh halinin yiyecek davranışları üzerindeki etkisini inceleyecek ve kültürel bağlamın yiyecek seçimlerini nasıl etkilediğini araştıracaksınız. Temsil ve tüketicilerin gıdaya karşı tutumlarının ve ayrıca beslenme değişikliklerine karşı direnç sebeplerinin önemini inceleyeceksiniz. Bu konuyu disiplinlerarası bir şekilde ele almanın neden gerekli olduğunu anlayacaksınız.

Müfredat

Bizim yaklaşımımız öğrenci merkezli ve katılımcı. Dersler, seminerler ve pratikler, atölye çalışmaları ve bireysel / takım projeleri birleştirir. Aşağıdaki modüller bu programda sunulanların göstergesidir. Bu liste mevcut organizasyona dayanmaktadır ve gıda endüstrisindeki yeni ihtiyaçlara cevap olarak yıldan yıla değişebilir.

112902_FOODcurriculum.jpg

Gelecekteki kariyer umutları

Bu Yüksek Lisans Derecesi, öğrencilere sektördeki bir kariyer için işle ilgili yeterlilik ve becerileri kazandırmayı (beslenme alanında proje lideri veya araştırma mühendisi; tüketici bilimi ve

Giriş koşulları

Başvuru Gıda bilimi, beslenme, biyoloji ve biyokimya Lisans veya eşdeğeri (180 AKTS) sahip olmalıdır. Psikoloji veya sinirbilimleri ile ilgili bir Yüksek Lisans veya eşdeğeri (240 AKTS) tamamlayanlar doğrudan 2. yıla başvurabilirler.

İngilizcenin anadili olmayan veya İngilizce dilini öğrenmemiş adayların İngilizce seviyelerini onaylamak için sertifika vermeleri gerekecektir. Aşağıdaki sınavlar gerekli İngilizce seviyesinin bir sertifikası olarak kabul edilecektir:

 • CECRL: minimum B2 seviyesi
 • TOEFL: Minimum 87 puan
 • TOEIC: minimum 785 puan
 • BULATS: Minimum 60 puan
 • Cambridge'in İlk Sertifika İngilizce'si
 • Parlak Dil Testi: seviye 3 minimum

İngilizce, anadili olan veya Lisans Diploması süresince İngilizce'yi en az bir dönem doğrulayan adaylar için böyle bir belge gerekli değildir. Ancak, her iki durumda da adaylar başvuru dosyasında kesinlikle belirtmelidir.

Başvuru dosyası “tamamlandı” olarak değerlendirildiğinde, seçim için çeşitli kriterler dikkate alınacaktır:

 • Üniversite seviyesi (notlar).
 • Sektöre olan yoğun ilgi, dosyanızı değerlendiriyor. Bu ilgi, bu alandaki deneyimlerle (staj, proje ve deneyimler) gösterilebilir ve / veya kapak mektubunda açıklanabilir. Çalışmalarınızı geri almayı veya çalışma alanınızı değiştirmeyi planlıyorsanız, bu daha da önemli olacaktır.
 • Profesyonel proje.

Başvuru prosedürü

Fransız diplomasına sahip öğrencilerin e-aday olarak 21/04/2019 - 21/06/2019 tarihleri arasında başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Avrupa Birliği ülkeleri, Avrupa Ekonomik Bölgesi ülkeleri veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşı olan adaylar:

UBFC uygulama portalı üzerinden başvurunuz.

 • Açılış tarihi: 14 Şubat 2019
 • Son teslim tarihi: 21 Haziran 2019

Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre Konfederasyonu Dışındaki ülkelerin milliyetine sahip olan ve bir Kampus Fransa ofisi ile aşağıdaki ülkelerden birinde yaşayan adaylar:

Cezayir, Arjantin, Benin, Brezilya, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Şili, Çin, Kolombiya, Komor Adaları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Cibuti, Mısır, Gabon, Hindistan, Endonezya, İran, Fildişi Sahili, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Madagaskar, Mali, Moritanya, Mauritius, Meksika, Fas, Peru, Kongo Cumhuriyeti, Gine Cumhuriyeti (Gine-Conakry), Rusya, Senegal, Singapur, Güney Kore, Suriye, Tayvan, Togo, Tunus, Türkiye, ABD, Vietnam .

UBFC uygulama portalı üzerinden başvur

 • Açılış tarihi: 14 Şubat 2019
 • Son teslim tarihi: 21 Haziran 2019

Resmi bir kabul bildirimi alırsanız, ikamet ettiğiniz ülkenin Campus France web sitesinde bir hesap oluşturmanız ve bu dosyaları «Je suis accepté» veya «Kabul edildim» sekmesinden doldurup vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

Diğer tüm ülkelerden gelen adaylar:

UBFC uygulama portalı üzerinden başvur

 • Açılış tarihi: 14 Şubat 2019
 • Son teslim tarihi: 21 Haziran 2019

yardımlar

Fransa’nın yüksek öğretim sisteminde yeni bir reform uygulanmıştır: 2019’dan başlayarak, Avrupa ekonomik alanı içinde bir ülke vatandaşı olmayan uluslararası öğrenciler ya da bir Fransız yüksek öğretim kursuna ilk kez kayıt yaptıran İsviçre’de belirli ücretler ödemek zorunda kalacak ( oluşumun gerçek maliyetinin üçte birine eşdeğer). Bu tutarlar bir Yüksek Lisans veya Doktora için 3770 € 'ya eşittir.

Burs bağışları her yıl Bourgogne-Franche-Comté Üniversitesi (2018'de 25 bağış) tarafından yüksek kaliteli yabancı öğrencilere verilmektedir. Ayrıca çok çeşitli finansman programlarına da erişebilirler (Fransız elçiliklerinden gelen hibeler, AUF bursları vb.).

Yabancı öğrenciler (AB dışından), VISA'larını almak için asgari mali kaynakları haklı çıkarmak zorunda kalacaklar: Fransa'da harcanan her ay için en az 615 € (10 ay).

Son Güncelleme Ağu 2019

Okul Hakkında

Université Bourgogne Franche-Comté (UBFC) is a public university federating 7 Higher Education and Research (HER) Institutions operating in the Bourgogne - Franche-Comté (BFC) Region. Its strategic go ... Devamını oku

Université Bourgogne Franche-Comté (UBFC) is a public university federating 7 Higher Education and Research (HER) Institutions operating in the Bourgogne - Franche-Comté (BFC) Region. Its strategic goals are to foster Excellence and Internationalization of BFC Higher Education and Research; increase attractiveness for national & international Students, Professors & Researchers; develop Innovation, Transfer and socioeconomic Partnerships. Daha Az
Besançon , Dijon + 1 Daha fazla Daha az