Fotonik, Mikronanoteknoloji, Zaman Frekansı Metrolojisi ve Karmaşık Sistemler (PICS) alanında yüksek lisans

Genel

Program açıklaması

Yüksek Lisans PICS programı, fotonik, mikro / nano teknolojiler, zaman-frekans metrolojisi, bilgi teorisi ve karmaşık sistemlerin teorik, deneysel ve mühendislik yönlerini kapsayan kapsamlı bir kurs programı sunmaktadır. Besançon şehrindeki Bourgogne Üniversitesi Franche-Comte (UBFC) tarafından verilir. Fizik ve mühendislik bilimleri arabiriminde, Bourgogne Franche-Comté (BFC) Bölgesi'nde geliştirilen araştırma mükemmelliği alanları ile yakından bütünleşmiş bir dizi konuyu kapsayacak şekilde tasarlanmıştır.

Yüksek lisans programı ayrıca, geniş dijital, toplumsal, kültürel, çevresel ve girişimcilik becerilerinin yanı sıra, disiplin içi ve disiplinler arası bilgi tamamlayıcı dersler vermektedir. Lisans fizik derecesine sahip öğrencilere açıktır ve öğrencileri endüstride veya gelecekteki kariyerlerine hazırlamak için tamamlayıcı dersler vermeyi amaçlar. seviye çalışmaları. PICS master, FEMTO-ST Enstitüsü ve ICB Laboratuvarı, Fizik Bilimleri ve Mühendisliğinde önemli uluslararası üne sahip araştırma kurumları tarafından güçlü bir şekilde desteklenmektedir.

PICS Yüksek Lisans programı, Fransa'da 28 üniversiteden oluşan CMI-FIGURE ağı tarafından verilen CMI (“Cursus master ve Ingénierie”) adlı Mühendislik ve Araştırma Yüksek Lisansı konusunda ulusal bir etiket aldı.

Program Açıklaması

Fotonik ve nanoteknoloji, Avrupa Komisyonu tarafından gelecek için yenilik ve rekabet gücü kaynağı olarak tanımlanan 6 Anahtar Etkinleştirme Teknolojisinden biridir. Rekabetçi ve hızla büyüyen pazarları besleyen teknolojik sektörlerdir (çevre, sağlık, otomotiv, güvenlik vb.) Ve gelişmekte olan Avrupa Endüstrisini desteklemek için nitelikli mezunlara güçlü bir ihtiyaç vardır. Benzer alanlardaki diğer Fransız Yüksek Lisans programları ile karşılaştırıldığında, Yüksek Lisans PICS'in özel yeniliği, çok geniş bir konu yelpazesinde pratik ve temel düzeyde çok disiplinli beceriler öğretmeye odaklanmasıdır: fotonik, mikro ve nano-optik kuantum optiği, mikro nanoteknoloji, enstrümantasyon, zaman-frekans metrolojisi, mikro-osilatörler, mikro ve nano-akustik, biyofotonik ve karmaşık sistemler.

FEMTO-ST ve ICB Enstitüleri, master PICS programını destekleyen UBFC laboratuvarlarıdır. 750'den fazla çalışanı olan Besançon'daki FEMTO-ST Enstitüsü (www.femto-st.fr/en/), 750'den fazla çalışanı ile Fransa'da Mühendislik Bilimi alanındaki en geniş laboratuvarlardan biridir ve fotonik, nanoteknoloji ve zaman sıklığı konusunda uluslararası görüşü yüksektir. teknolojisi. Dijon'daki ICB Enstitüsü (icb.ubourgogne.fr/en/), 300 kişilik bir kadro ile PICS master'ının altında yatan bir UBFC laboratuvarıdır. PICS yüksek lisans programı, tüm bu laboratuarların fotonik alanında mikro tanınmış uluslararası araştırma faaliyetlerine dayanmaktadır.

İngilizce olarak verilen kurslar (Öğretim bölümüne bakınız), dersler, alıştırmalar / öğreticiler, pratik laboratuarlar ve proje etkinlikleri arasında bölünmüştür. Öğrenciler, 1 ila 3 dönem boyunca çalışacak laboratuar projeleri aracılığıyla araştırma gruplarıyla yakından bağlantılı olarak, çalışmalarının 1. yılından itibaren laboratuvarlara daldırılırlar. Tüm öğrencilere bireysel bir proje danışmanı ile bir danışmanı birleştiren bireysel gözetim sağlanacaktır.

4. dönemdeki bir dönemlik araştırma stajı FEMTO-ST, ICB'de veya yerel veya ulusal endüstri ortağında yapılabilir. Öğrenciler ayrıca, FEMTO-ST ve ICB ile güçlü araştırma işbirliğine sahip uluslararası üne sahip üniversitelerde yurtdışında yüksek lisans stajlarını (5-6 ay) gerçekleştirerek uluslararası düzeyde önemli bir deneyim edinme olanağına sahiptir. Önerilen PICS Yüksek Lisans programı, hem yerel hem de uluslararası düzeyde ileri teknoloji endüstri ortaklarıyla güçlü etkileşimlere dayanmaktadır.

Müfredat

PICS yüksek lisans programı 4 yarıyılda 2 akademik yılda gerçekleşir. Her dönem 30 ECTS'nin akreditasyonuna tekabül eder, bu da 120 ECTS sonunda bir toplama yol açar.

Program, İngilizce öğretilen tüm derslerle, 1. ve 3. yarıyıllardaki 3 ECTS'nin, yabancı dilde Fransızca kültürünü ve dilini tanıtacak ve başka bir yüksek lisans programına yakın bir şekilde düzenlenecek iki ECTS modülü hariç, tüm dersleriyle birlikte, geniş bir uluslararası tada sahiptir. Fransızca sertifikasını alma fırsatı sunuyoruz (en az B2).

Öğretim kadrosu, uluslararası tanınırlığa sahip yüksek nitelikli araştırmacılardır ve tüm öğretim kadrosu, birçoğunu anadili veya anadili düzeyinde olan İngilizce bilmektedir.

Gelecekteki kariyer umutları

Fotonik ve mikro / nanoteknoloji Avrupa'da çok dinamik endüstriyel sektörlerdir ve büyük pazar büyümesi için potansiyele sahiptir. Avrupa ekonomisi ve işgücü üzerinde önemli bir kaldıraç etkisine sahiptir: Ekonominin% 20-30'u ve işgücünün% 10'u, doğrudan 30 milyon civarında işi etkileyen fotoniğe bağlıdır.

Yüksek lisans programı, bu alanlarda üst düzey araştırma faaliyetlerine dayalı yoğun eğitim faaliyetleri sunmaktadır. Temel üzerinde duruluyor

Giriş koşulları

Yüksek lisans PICS programına hak kazanmış öğrenciler Lisans Derecesi ile eşdeğer veya daha yüksek bir derece almış olmalıdır. Genel fizik, optik, elektromanyetizma, elektronik ve kuantum fiziği ile ilgili temel bilgiler zorunludur. Adaylar çok iyi akademik niteliklere ve çok iyi İngilizce pratiklerine sahip olmalıdır.

Başvuru prosedürü

Tüm adaylar için

eCandidate ile başvur

  • Açılış tarihi: 14 Şubat 2019
  • Son teslim tarihi: 21 Haziran 2019

Önemli: Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre Konfederasyonu Dışında bulunan ülkelerin vatandaşı olan ve bir Kampus Fransa ofisi ile aşağıdaki ülkelerden birinde yaşayan adaylar:

Cezayir, Arjantin, Benin, Brezilya, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Şili, Çin, Kolombiya, Komor Adaları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Cibuti, Mısır, Gabon, Hindistan, Endonezya, İran, Fildişi Sahili, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Madagaskar, Mali, Moritanya, Mauritius, Meksika, Fas, Peru, Kongo Cumhuriyeti, Gine Cumhuriyeti (Gine-Conakry), Rusya, Senegal, Singapur, Güney Kore, Suriye, Tayvan, Togo, Tunus, Türkiye, ABD, Vietnam .

Resmi bir kabul bildirimi alırsanız, ikamet ettiğiniz ülkenin Campus France web sitesinde bir hesap oluşturmanız ve bu dosyaları «Je suis accepté» veya «Kabul edildim» sekmesinden doldurup vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

yardımlar

Her yıl yüksek kaliteli yabancı öğrencilere birçok burs verilecek.

Eğitim alanı

Besançon, güçlü bir üniversite topluluğuna sahip tarihi bir şehirdir ve sürekli olarak mükemmel bir yaşam kalitesine sahip olarak seçilmiştir. UNESCO-Dünya Mirası listesinde yer alan kale ve tahkimatlara ev sahipliği yapmaktadır ve yürüyüş, dağ bisikleti, kayak ve kaya tırmanışı gibi çeşitli açık hava etkinliklerine yakınlığıyla ünlüdür.

Son Güncelleme Nis 2019

Okul Hakkında

Université Bourgogne Franche-Comté (UBFC) is a public university federating 7 Higher Education and Research (HER) Institutions operating in the Bourgogne - Franche-Comté (BFC) Region. Its strategic go ... Devamını oku

Université Bourgogne Franche-Comté (UBFC) is a public university federating 7 Higher Education and Research (HER) Institutions operating in the Bourgogne - Franche-Comté (BFC) Region. Its strategic goals are to foster Excellence and Internationalization of BFC Higher Education and Research; increase attractiveness for national & international Students, Professors & Researchers; develop Innovation, Transfer and socioeconomic Partnerships. Daha Az
Besançon , Dijon + 1 Daha fazla Daha az