M.Des. Dijital Beşeri Bilimler

Genel

Program açıklaması

M.Des. Dijital Beşeri Bilimler

dh-2017-001.jpg
Arduino donanımıyla uğraşanlar/>/>

Vizyon

Dersin vizyonu, potansiyel araştırmacıların ve uygulayıcıların, teknolojilerin bilgi ve bilginin yaratılmasını, dolaşımını ve alınmasını nasıl kolaylaştırdığını anlamalarını ve bu kavramları keşfetme ve modelleme yöntemlerini keşfetmelerini teşvik etmektir.

Tasarım uygulamalarımızın kapsamı giderek dijital içeriği kuşattığı için, teknolojinin dünya anlayışımızı her zaman nasıl şekillendirdiğini daha derinlemesine düşünmek öğretici ve entelektüel olarak sorumludur. Dijital beşeri bilimler disiplini, beşeri bilimlerdeki soruların, hem araçlar hem de epistemolojiler aracılığıyla dijital tarafından nasıl dönüştürüldüğünü ve genişletildiğini araştırıyor. Bu eşsiz kurs, hem tasarımın hem de insanlığın kapsamını, diğerlerine karşılıklı olarak yansıtmak için eleştirel metodolojiler ve yaklaşımlar kullanarak zenginleştirmeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparak öğrenciler, hem bağlamsal olarak ilgili hem de yanıt veren teknolojik uygulamalar ve maddi nesneler yaratmayı düşünen beşeri bilimlere yerleştirilmiş sorgulama ve metodolojileri adapte edebileceklerdir.

Srishti'de, araştırmalarımız geniş bir arazi üzerinde değişmektedir: korsanlık, yapım, kodlama, arayüz tasarımı, kullanıcı deneyimi ve insanlık tarihi ile desteklenmiş, insanlık biliminde halk tarihi, çok dilli edebi çalışmalar gibi alanlarda güçlü bir bilgi tabanı tarafından desteklenen insan merkezli tasarım insan coğrafyası ve kültürel çalışmalar.

Bu program, öğrencilerin Güney Asya bağlamına karşı tepki göstermelerini ve özellikle Hindistan'daki bu disiplinin büyümesini kolaylaştıracak araçların ve arayüzlerin oluşturulması konusunda düşünmelerini teşvik etmelerini ve aynı zamanda bu durumun nasıl daha geniş kapsamlı olduğunu düşünmelerini teşvik edecektir. Dijital tasarım, tasarımın kalbini şekillendirir: ne olursa?

DH-2018-002.jpg
Bengaluru Metrosu'nda düzenlenen Hikayeler Festivali için, montajlarını hazırlayan öğrenciler, Maadi Tip/>/>

Ders Yapısı

TUTORIALS
MOOCs, Think Quests, Web Seminerleri, vb. Dahil olmak üzere ana sınıflar, atölyeler, seminerler ve çalışma birimleri.

STUDIOS, LABS VE CIRCLES
Yapmayı, denemeyi, konuşmayı, düşünmeyi ve varlık duygusunu geliştiren yoğun alanlar ve forumlar.

PEER CIRCLES
Kolaylaştırılabilen ve bağımsız, yüz yüze veya bloglar, tartışma panosu konuşmaları, wiki oluşturma gibi diyalog ve incelemeler için katılımcı fırsatlar.

UYGULAMA
İşyerinde içerebileceği deneyimsel, somutlaşmış saha temelli araştırma.

SEÇMELİ
Uzantı ve bina bağlantılarına izin veren disiplin çerçevesinin dışında kalan katılım. Sergilere, oyunlara, yerlere, görüşmelere, yürüyüşlere, atölye çalışmalarına, stüdyolara, konferanslara ve ikametlere ziyaretleri içerebilir.

PORTFÖY
Gelişim, geliştirme ve profesyonel uygulamada araştırmanın uygulama süresi boyunca kanıtlarını temsil eden, yansıtıcı ve küratörlüğünde bir çalışmanın geliştirilmesi.

Öğrenme Yaklaşımı

Dijital Beşeri Bilimler'de, öğrenciler anahtar teorik beşeri bilimler kavramları ile tanışacak ve bu fikirleri araştırma, kodlama ve tinkering yoluyla sorgulamak ve sorgulamak için teknolojik nesneler kullanmak ve inşa etmek. Bu derece, öğrencilerin, dijital olmanın koşullarına titizlikle inceleyerek, yaratıcı bir şekilde cevap vermelerini ve yerel bölgesel bağlamların yanı sıra, küresel ilişkilerin dikkatine dikkat edilmesini sağlayacaktır. Kültürel kurumlar, politika enstitüleri veya endüstri ortakları ile işbirliği içinde çalışarak, akademik ortamların yanı sıra bunların yanı sıra yerleştirerek bu faaliyetler zenginleştirilecektir. Öğrencilere, bu dinamik çalışma alanında uzmanlıklarını kanıtlamış bir dizi uygulayıcı ve akademisyen verilecektir.

Yetenek setleri

  1. İlişkileri tanıma: Tasarım ve dijital teknolojiler arasındaki karşılıklı ilişkiyi analiz etme yeteneği - bilgi ve bilginin yaratılması, yayılması ve dolaşımında birbirlerini nasıl şekillendiriyorlar.
  2. Bağlamları anlayarak bağlantı kurma: Dijital koşulları uygun bağlamda - tarihsel, coğrafi, sosyal, kültürel ve politik olarak - okuma becerisi.
  3. Yaparak Düşünme: Tasarım düşünme, eleştirel yapma, prototipleme ve tinkering gibi metodolojileri kullanarak ileri düzey kavramları düşünebilme becerisi.
  4. Karmaşıklığı kavramak: Kuramsal metinleri eleştirel bir şekilde ele alıp, yazılı ve sözlü olarak yazılı olarak yanıtlayabilme.

Fırsatlar

Yetenek setleri, öğrenciyi aşağıdakiler dahil olmak üzere çok çeşitli fırsatlara hazırlar ve hazırlar:

  • Doktora araştırmalarını takip etmek
  • Politika oluşturma ve savunuculukta pozisyonları tutma
  • Veri ve dijital gazetecilik
  • Kültür mirası sektöründe arşiv, müze ve galeri gibi alanlarda çalışmak
  • Video oyunları veya yayıncılık gibi yaratıcı endüstrilerde çalışmak
  • Özel sektör veya kalkınma sektörü kuruluşları ve bağış kurumlarında sosyal girişimciler ve yaratıcı pratisyenler

Araştırma

Sorularınız için, p.raymurray@srishti.ac.in adresinden Padmini Ray Murray ile iletişime geçin.

Son Güncelleme Mar 2020

Okul Hakkında

Srishti Institute of Art, Design, and Technology is a non-residential institution founded in 1996 by the Ujwal Trust with the objective of providing art and design education in an environment of creat ... Devamını oku

Srishti Institute of Art, Design, and Technology is a non-residential institution founded in 1996 by the Ujwal Trust with the objective of providing art and design education in an environment of creativity to maximize the individual’s potential.The Ujwal Trust also manages Srishti's sister institution, the prestigious Mallya Aditi International School. Daha Az