M.Des. Endüstriyel Sanatlar ve Tasarım Uygulamalarında

Genel

Program açıklaması

iadp-mdes-2017-001.jpg

Vizyon

Her gün ortaya çıkan yeni teknolojiler ve olanaklar ile 'nasıl, neden ve nerede yapıldığı' nın geleceği hızla değişiyor. Bu geleceğin tasarımcısı için ne anlama geliyor? Hindistan'da sahip olduğumuz eşsiz geleneğin yanı sıra yeni teknolojilerin gücünü tasarım ve sanat alanında yeni bir dil yaratmak için nasıl kullanabiliriz?

Geleceğin tasarım ve sanat profesyonellerini, çoklu bağlamlarda çalışabilir, karmaşık bağlantılar kurabilir, değişikliği yönetebilir ve yönetebiliriz. Özerklikle, girişimci, tasarım lideri veya bağımsız bir yaratıcı pratisyen olarak açık bir öz konuma doğru ilerlemeyi kolaylaştırıyoruz ve teşvik ediyoruz.

Elbette, sanat ve tasarım metodolojilerinden en iyi uygulamaları birleştirir, bu da öğrencinin keşif, kavramsallaştırma ve çeviri arasında karmaşık bir navigasyona izin verir. Sanat ve tasarımın ortak değerleri, haritalama, sistemlerin anlaşılması, materyaller ve süreçler hakkında bilinçli seçimler yapma ve özü somut bir formata çevirme, vb. Gibi araçları kullanarak, düşünmeyi ve düşünme pratiklerini derinlemesine kavramak ve kavramaktır.

Sanat pratiği, bir kişinin form ve içerik için titiz bir araştırmaya götüren çok sayıda malzeme, teknik ve teknoloji, el sanatları ve kitle imalat endüstrilerini araştıran hassasiyetler geliştirmesine olanak tanır. Program çoklu ortam, önemlilik ve kavramsal zorluk arasında bir diyalog kurmak için olanaklar yaratıyor.

Kurs, önceki eğitim ve tecrübelere dayanarak, aynısını terk etmeden, yaratıcı bir uygulama oluşturmanıza izin verir. Genel öğrenme deneyimi, herhangi bir yeni alanda baştan başlamak yerine liderlik edebileceğiniz, yönetebileceğiniz ve yönetebileceğiniz bir konuma geçmek için geçmiş eğitimden yararlanmanıza yardımcı olur.

Kendinizi yaratıcı bir tekstil tasarımcısı veya sanatçı olarak görüyorsanız, ürünlerin öngörülmesinde, kullanılmasında ve değerlendirilmesinde meraklı bir şekilde ilgileniyorsanız, gelecekte insanların mobilya kullanma şeklini etkilemek istiyorsanız, gerçekleştirmek için çerçeveler oluşturmanıza yardımcı oluruz. potansiyeliniz ve vizyonunuz.

iadp-mdes-2017-002.jpg

Müfredattaki Temel Değerler

 • bilinçli
 • Odaklı
 • Eller üzerinde
 • Tutumlu
 • şakacı

Ders Yapısı

 1. Stüdyolar öğrencilerin temel disipliner beceri ve bilgilerini geliştirdikleri aktif ve bağlamsal öğrenmeyi teşvik etmektedir. Stüdyolar, karmaşık, açık uçlu problemlere ortak ve yaratıcı tasarım çözümleri kolaylaştırır
 2. Atölyeler, farklı disiplinlerde, yapım ve yapmada yoğun öğrenme deneyimleri sağlar.
 3. Bir endüstri veya tasarım stüdyosu ile staj zorunlu öğrenciler için 1 yılın sonunda zorunludur
 4. Kendi Başına Proje, öğrencinin araştırma / soruşturma veya tasarım temelli projelerde yer almasını sağlayan yarıyıl zorluğunun sona ermesidir. Öğrenciler, proje önerisini yazarak ve projelerinin kapsamını belirterek başlarlar ve fakülte / tasarım uzmanları tarafından yönlendirilirler.
 5. Seçmeli dersler, öğrencilerin entellektüel ve yansıtıcı yeteneklerini geliştirmeye ve onları derinlemesine araştırmaya ve tasarım sürecine bütüncül bir yaklaşımla yaklaşmalarını sağlamayı amaçlayan liberal sanat dersleridir.
 6. Capstone Projesi, son üç yarıyıl boyunca edinilen araştırmanın, yeteneklerin ve bilginin doruk noktasıdır. Öğrencilerin tasarım çıktılarını ve tezli bir zorunlu tezi hazırlaması gerekmektedir. Öğrenciler bu final projesinde danışmanlık altına alınır ve fakültenin ve akran grubunun geribildirim almak için seminerlerden geçerler.

Öğrenme yaklaşımları

 • Materyal ve süreçlerle çalışma, endüstri ve ticarileştirme ile ilgili zorlukların yanı sıra, yaratıcı çözümler geliştirmeye güç veren, tasarım ve üretime entegre ve odaklanmış yaklaşım.
 • Sanatsal düşünceye yol açabilecek sonuçların seçilmesi, bilinçli olarak yaratıcı düşünmenin farklı yöntemlerini seçmesi.
 • Yerellik Oluşturma yoluyla Hint bağlamındaki tüm seviyelerde bolca ve bolca elde etme becerisi.
 • İnsanlarla etkileşime yönelik disiplinler arası ve katılımcı yaklaşım
 • Yeni yollar için platformu belirleyen bir söylem oluşturmak için teorik bir çerçeve kullanarak edinilen öğrenmenin ifadesi. Daha geniş ekosistemde kendini anlama ve konumlandırma.
 • Kendini güdülenmiş öğrenme ve bağımsız çalışma, araştırma ve burs, entelektüel bağımsızlık, kendi iş ve çalışma yönetimi ve gözetimi, stratejik karar vermekten sorumludur.

Yetenek Setleri

 • Özeti - karmaşıklığı ve ölçeği gezinmek, özü damıtmak ve ifade etmek
 • Düşünmek - bir fikir, bir proje, bir gelecek, bir sistem, bir uygulama, bir endüstri
 • Çalışkan olmak - meşgul olmak ve sürdürmek, analiz etmek ve sentezlemek, tercüme etmek ve rafine etmek, uzman olmak
 • Meraklı olmak - keşfetmek ve germek, sözleşmeye meydan okumak, sınırları zorlamak
 • Empatik olmak - insana, ekolojiye, uygulamalara, materyale
 • Bilinçli bir uygulayıcı olmak - dünya görüşlerini anlamak, uyanıklık geliştirmek, sistemleri anlama yeteneği ile liderlik etmek ve yönetmek
 • Anlamlı olmak - Yeni teorik ve pratik çerçeveler inşa edebilmek

Fırsatlar

Bu yetenek setleri, öğrenciyi çok çeşitli fırsatlarla donatır ve hazırlar:

 • Yaratıcı İmalat Sektörleri - Sivil toplum sektöründe ve ana sanayide yaratıcı uygulamaları yönetebilmek ve yönlendirebilmek.
 • Yaratıcı Stüdyo Uygulaması - Seçilmiş materyal ve tekniklerde seçkin yüksek kaliteli sanat eserleri ve sanat projeleri oluşturmak ve üretmek için bir stüdyo uygulaması oluşturun.
 • Tasarım stüdyoları, R
 • Aile, sahip olunan ve yönetilen İşletmeler - eski gelenekleri gençleştirmek için yeni uygulamalar ve yöntemler getirmek için bir aile girişiminde bulunmak veya çalışmak.
 • Girişimciler, küçük ve orta ölçekli işletmeler - Çağdaş bir zanaat pratisyeni, girişimci veya tasarım danışmanı olarak öneri.

Araştırma

Bu ders Manoj Dangoria tarafından yönetilmektedir .

Daha fazla bilgi için nandini@srishti.ac.in adresinden Naga Nandini'ye e-posta gönderin.

Son Güncelleme Mar 2020

Okul Hakkında

Srishti Institute of Art, Design, and Technology is a non-residential institution founded in 1996 by the Ujwal Trust with the objective of providing art and design education in an environment of creat ... Devamını oku

Srishti Institute of Art, Design, and Technology is a non-residential institution founded in 1996 by the Ujwal Trust with the objective of providing art and design education in an environment of creativity to maximize the individual’s potential.The Ujwal Trust also manages Srishti's sister institution, the prestigious Mallya Aditi International School. Daha Az