MSc Programları

Fen bilimleri yüksek lisans derecesi (ya da kısaca MSc), fen ve teknoloji alanlarında lisanüstü yapılan çalışmalara verilen addır ve dünyada birçok üniversite tarafından sunulmaktadır.

Yüksek Lisans derecesi almak, profesyonel iş yaşantınız için iyi bir yatırım yapmaktır. Kariyer olanaklarınızı genişletmenizin yanı sıra, yüksek lisans derecesi alarak birçok kişisel yetenek geliştirebilir ve alanınızda doktora yapma olanağı bulabilirsiniz. Biyolojik ve Yaşam Bilimleri, İşletme, Mühendislik ve Teknoloji, ve Doğa Bilimleri, yüksek lisans programları içerisindeki disiplinlerden birkaçıdır. Yüksek lisans öğrencilerinin mezuniyet için bağımsız bir araştırma yapması ve bunu mezuniyet için tez olarak sunmaları istenmektedir.

Birçok alanda yüksek lisans programı olması kafanızı karıştırabilir. Bunun sizi engellemesine izin vermeyin! Araştırmanıza aşağıdaki en popüler yüksek lisans programlarını inceleyerek başlayın.

Yeni eklenen fen bilimleri master

Leonard de Vinci Group

Dijital İş Analitiğinde Msc

Aralık 9, 2018
MSc Digital Business Analytics, öğrencilere dinamik iş ortamlarında yetkinlik ve bilgi birikimi sağlamak için tasarlanmıştır.

Dongbei University of Finance & Economics

Uluslararası Ticaret Msc

Aralık 6, 2018
Uluslararası ticaret lisans programı yüksek lisans uluslararası uluslararası ticaret ve ticaret teorik yönleri üzerinde odaklanan, aynı zamanda pratik uluslararası iş becerilerini vurgular. Uluslararası ticaret yüksek lisans dersi, küresel ekonomi teorilerini ve uygulamalarını vurgular. Öğrenciler, küresel ekonomik göstergeleri ölçmek için kullanılan araş… [+]tırma metodolojisi ve istatistikleri hakkında bilgi edinirler. [-]

Ghent University - Faculty of Bioscience Engineering

Entegre Su Yönetimi için Teknoloji Bilim Ustası

Aralık 4, 2018
Ghent Üniversitesi ve Antwerp Üniversitesi arasındaki bu üniversiteler arası eğitim programının temel amacı, su teknolojisindeki uzmanların eğitimi, entegre su yönetimi ve politikası, su sektöründeki en son gelişmeler ve küresel su sorunlarına dair kapsamlı bir anlayış. .

Üniversiteler Türkiye

Konumu değiştir

Fen bilimleri yüksek lisans derecesi nedir?

Fen bilimleri yüksek lisans derecesi (MSc) fen, mühendislik veya tıp alanlarında yapılan çalışmalara verilen bir diplomadır. Tüm dünyada sunulan yüksek lisans programları kursu ve araştırma tezini tamamlayan öğrencilere verilir. Fen bilimleri yüksek lisans programı, içeriği insan bilimleri, iletişim, coğrafya, sosyal bilimler, felsefe ve benzeri konular olan sosyal bilimler lisansüstü programıyla karıştırılmamalıdır. Fen bilimleri yüksek lisans programını tamamlayan öğrenciler, bilimsel, teknik ve profesyonel yeterliliğe sahip olacaklardır.

Fen bilimleri yüksek lisansının avantajları nelerdir?

Fen bilimleri yüksek lisans programının profesyonel, kişisel ve akademik yönden birçok avantajı vardır. Fen bilimleri yüksek lisansı süresince tamamlayacağınız tez, size yeterlilik, iletişim becerileri gibi birçok kişisel ve profesyonel yetenek kazandıracaktır. Fen bilimleri yüksek lisans programının içeriği, profesyonel çalışmalarla iç içedir ve sizi doktora programlarına hazırlar. Devlet ve özel sektördeki işverenler, hangi seviyede olursa olsun alım yaparken yüksek lisans derecesini son derece önemsemektedirler.

Fen bilimleri yüksek lisans programında ne öğrenilir?

Fen Bilimleri yüksek lisans programı içerisindeki alanlar: Bioloji ve yaşam Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Doğa Bilimleri ve bazen işletme, ekonomi ve yönetim olabilmektedir. Yiyecek bilimleri, Eczacılık, Biyoteknoloji, Moleküler bilimler ve diğer yaşam bilimleri de fen bilimleri yüksek lisans programı içerisine girmektedir. Mühendislik yüksek lisans programları içerisinde inşaat mühendisliğinden, bilgisayar, havacılık ve endüstriyel tasarıma kadar birçok alan bulunmkatadır. Astronomi, Kimya, Matematik ve Fizik, fen bilimleri yüksek lisans programı içerisinde öğrencilerin tercih edebileceği doğa bilimleri alanlarıdır. Uluslar arası yönetim, global lojistik ya da pazarlama ve işletme, fen bilimleri yüksek lisans programı içerisine giren üç yönetim disiplinidir.

Fen Bilimleri yüksek lisansını tamamladıktan sonra kariyerinizde nasıl ilerleyebilirsiniz?

Küçük ya da büyük ölçekli tüm işverenler ileri seviyedeki eğitiminizi göz önünde bulunduracaktır. Lisans eğitiminin hemen arkasından ya da sonrasında tamamlanan yüksek lisans eğitiminiz kariyerinize değer katacaktır. Yüksek lisans derecesine sahip olan bireyler daha üst pozisyonlarda iş tekilifi ve çoğu zaman terfi alırlar. Yüksek Lisans programı sizi iş yaşantınızda karşılaşacağınız zorluklara hazırlayarak, teknik ve yönetim yetenekleri gibi beceriler kazandıracaktır.

Yüksek lisans eğitiminin maliyeti nedir?

Yüksek Lisans eğitiminin maliyeti üniversiteden üniversiteye ve ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazı özel ve devlet kurumları, üniversitelerin bazı bölümleri lisansüstü öğrencilere burs, eğitim indirimi ya da harçlık adı altında para yardımında bulunmaktadır. Bu tip yardımlar ihtiyaca ya da akademik başarıya göre verilebilmektedir. Üniversitelerin kabul ofisleri iletişime geçip yüksek lisans programlarının ücretleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almanız önemlidir. Üniversitelerin fen ve teknoloji bölümleri kabul ofisleri size para yardımlarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi verebileceklerdir.

Neden online yüksek lisans eğitim?

İş ve özel yaşamınızdaki programınızı aksatmadan yapabileceğiniz online yüksek lisans programı size alanınızda ilerleme imkanı sağlayacaktır. Online yüksek lisans derecesi, lisansüstü çalışma yapmak için şu anki koşullarda en iyi seçeneklerden biridir. Online yüksek lisans programlarında, sadece kurs içeriğini size ulşatırmak için değil aynı zamanda öğrenim deneyiminizi genişletmek için de e-öğrenme teknikleri kullanılmaktadır. E-öğrenme yazılımları, uygulamaları, tartışma grupları, dijital konferanslar ve e-mail vasıtasıyla öğrenciler profesörleriyle birebir iletişime geçerek online eğitimin avantajlarını görebilirler.

Fen bilimleri yüksek lisans programlarında tez konuları ne olabilir?

Fen bilimleri yüksek lisans programına dahil olan öğrencilerden bir araştırma projesi hazırlamaları istenmektedir. Proje hazırlığı birkaç ay sürebileceği gibi bir yıl ya da daha fazla da sürebilir. Gerekli olan araştırma yöntemleri öğrenildikten sonra öğrencilerden tez hazırlamları isteneceği için, öğrenciler gerekli çalışmayı yapmaya hazır olacaklardır. Gereki çalışma yapıldıktan sonra öğrencilerden tezlerini savunmaları ve yazılı olarak sunmaları istenir. Aynı zaman da yüksek lisans öğrencilerinden tezlerini profesörlerine ya da çalışma grubundaki arkadaşlarına sunmaları istenebilir. Tez hazırlama yüksek lisans programı içerisindeki en önemli kazanım ve deneyimlerden biridir.