Senaryo Yazarlığı Yüksek Lisans Programı

Genel

Program açıklaması

Film ve televizyon için yazınızı geliştirin

Bu lisans programı, film ve televizyon için yazmaya özveri olan öğrenciler içindir. Screenwriting Yüksek Lisans Derecesi Programı yenilikçi film senaryolarının geliştirilmesi ve işlenmesine odaklanır.

Bu orta kariyer Yüksek Lisans derecesi, Lisans Sonrası 3 yıllık iş deneyimi gerektirir.

Çalışmalar, senaryo yazım sürecinin tüm aşamalarını kapsamaktadır. Program uygulamalı ve atölye odaklı. Sınıflar, öğrencilerin devam eden bir çalışma olarak kendi materyallerine dayanır. Program boyunca yansıtıcı ve eleştirel bir yaklaşım uygulanır.

Çevrimiçi ortam ve uzaktan eğitim uygulamaları kullanarak çalışmaların yanında çalışmak için destekleneceksiniz. Küresel film ve TV endüstrisine olan bağlantılar, kilit kişilerle iletişim kurma ve işinizle ilgili geri bildirim alma fırsatı sunar.

Film ya da televizyon endüstrisi için yazmanın yanı sıra, yapımcı, senaryo editörü, hikaye yazarı ve senaryo danışmanı gibi diğer uydu mesleklerinde kariyer yapabilirsiniz.


Çalışma hedefleri

Dereceli programın amacı yenilikçi ve yaratıcı ama aynı zamanda ticari olarak uygulanabilir film senaryoları geliştirmek mümkün olan senaryo yazarları yetiştirmektir. Program, film senaryosu geliştirme ve film senaryosu prodüksiyonu sürecinde dil, tür, ekonomik canlılık ve sanatsal değer konularını ele alıyor.

Kısa film senaryoları ve iki ayrı film senaryoları veya bir uzun metrajlı film senaryosu ve bir televizyon dizisi konsepti geliştirecek ve yazacaksınız.


Çalışma içeriği

İlk dönem çalışmaları TAMK . İkinci dönem boyunca, TAMK Avrupa'daki ortak üniversiteleri tarafından bir çalışma modülü ve bir master sınıfı sağlanacaktır. Üçüncü yarıyılda bir MA Film Projesi gerçekleştireceksiniz.

Çevrimiçi ortam ve uzaktan öğrenme uygulamaları kullanarak çalışmalarınızın yanında çalışmak için destekleneceksiniz. Ek materyal sağlanacak bir sanal öğrenme ortamı kullanılır.


Çalışmaların yapısı

Çalışmalar, karma öğrenim olarak çalışmanın yanında bir yıl içinde tamamlanabilir. Programın kapsamı, profesyonel çalışmalar (30 kredi) ve yüksek lisans tezi (30 kredi) oluşan 60 kredidir.

Profesyonel çalışmalar için iki modül vardır: 1. Formlar ve Türler 2. Hikaye Anlatma ve Hareketli Görüntü. İlk modül, hikaye anlatımı geleneğine pratik bir giriş yapar. Hikaye dizisini geliştirmenin yanı sıra dönme noktalarını kullanma, sahneler, sahneler ve sahnelerden oluşan senaryo yapısını anlama ve senaryo yazarı aracı olarak film ve senaryo analizini kullanma gibi konuları tanımlar.

Storytelling ve Hareketli Görüntü modülünde, bir uzun metrajlı film senaryosunu veya TV dizisi için bir konsept ve en az iki bölümden oluşan bir senaryoyu tamamlayacaksınız. Güçlü karakterlerle unutulmaz sahnelerin yazılması, temel eylemin tanımlanması ve karakterin eylemi olarak diyalogun yazılması, alt metnin kullanılması ve tema ve metaforun derin yapısının anlaşılmasının yanı sıra görsel arena kullanımı ve ayrıntıların anlatılması buradaki temel unsurlardır. modülü.

Bitirme projesi

MA Script Projesi, tam uzunlukta bir film senaryosu metninin (minimum uzunluk 90 dakikadır) yapılandırılmış ve denetimli bir gelişimini ya da televizyon dizisi ve en az iki bölümün bir senaryosunu oluşturmayı içerir. Modülün amacı, kendi metinlerini düzenlemeyi, senaryoyu yeniden yazmayı ve senaryo düzenleme yapmayı, verilen geribildirimi ve işbirliği sürecini akıl yürütme sürecinin her adımında mentorla kullanmayı öğrenmektir. Ayrıca, eleştirel analiz ve senaryonun ilerici gelişiminin değerlendirilmesi için bir atölye olacaktır. Bu MA Script Projesini Avrupa pazarında rekabet etmesini sağlayacak sanatsal ve ticari bir standarda getirmek için aktif olarak çalışıyoruz.


internalizini

İkinci dönem boyunca, lisans derecenizin bir bölümünü, TAMK 50'den fazla ülkede 300'ün üzerinde olduğu ortak üniversitelerinden birinde tamamlama olanağına sahipsiniz. Tüm lisans programı, ilham verici ve çok kültürlü bir öğrenme ortamıdır. Gerçek anlamda uluslararası ve çok kültürlü bir çalışma deneyimini garanti altına almak için diğer araçlar, dil çalışmaları, diğer uluslararası öğrenciler için akran dersleri, arkadaş-aile etkinlikleri ve uluslararası projeler ve temalı haftalara kendinizi kaptırmaktır.


Kariyer fırsatları

Küresel film ve TV endüstrisine olan bağlantılar, kilit kişilerle iletişim kurma ve işinizle ilgili geri bildirim alma olanakları sağlar; endüstrinin yazarlara yönelik taleplerini öğrenmek; Sektördeki değişimlerin ve gelişmelerin en uç noktasında olmak ve programın ötesine geçebilecek mentorluk ilişkileri geliştirmek.

Film ya da televizyon endüstrisi için yazmanın yanı sıra, yapımcı, senaryo editörü, hikaye yazarı ve senaryo danışmanı gibi diğer uydu mesleklerinde kariyer yapabilirsiniz.


Lisansüstü eğitim fırsatları

TAMK yüksek lisans sertifikası size, kabul politikalarına göre diğer üniversitelerde doktora çalışmalarına başvurma imkanı sunar.

Senaryo yazarlığı sürecinin akademik analizleri artık akademik bir araştırma alanı olarak kabul edilmektedir. Diğer olanaklar arasında televizyon ve radyo endüstrisi ve / veya kültürel tarih alanında doktora programları bulunmaktadır.


Öğrenim ücretleri ve burslar

Programın öğrenim ücreti, ücret ödeyen öğrenciler için burs sistemi ile AB / AEA olmayan öğrenciler için akademik yıl başına 10800 Euro'dur.

Eğer ücreti ödemeniz gerekmeyecek:

  • Bir AB / AEA vatandaşı
  • AB / AEA vatandaşı (yani İsviçre vatandaşı) ile eşdeğer
  • Finlandiya'da ikamet ediyor (sürekli bir A veya kalıcı bir P / P-AB ikamet izni) veya Finlandiya'da yayınlanan bir AB Mavi Kartına sahip. Muafiyetli ikamet izni, öğrenim için başvuruda bulunduğunuz ve en az 1 Ağustos'a kadar yani çalışma hakkının yürürlüğe girdiği tarihte geçerli olmalıdır. Diğer bir AB / AEA ülkesinde ikamet izninin, öğrenim ücretinden muaf tutulmadığını lütfen unutmayın.


Burslar

  • -1 500 € Erken Bird -scholarship, eğer tüm yıl 31 Mayıs'a kadar bir taksitle ödeniyorsa
  • Akademik Ödül -scholarships Kazanılan kredilere göre ikinci yıl için% 25 -% 50

Mezun öğrenciler, çeşitli nedenlerden ötürü Akademik Mükemmeliyet -scholarships'e hak kazanabilirler: olağanüstü tez çalışması, pratik yerleştirmelerde başarı ya da proje çalışması. Bu burslar TAMK R tarafından yönetilir ve verilir.

Öğrenciler ayrıca aile ya da kuruluşlar / şirketler tarafından desteklenebilir. TAMK şu anda gelecekteki öğrenciler için şirket sponsorluklarını görüşüyor.

Son Güncelleme Mar 2020

Okul Hakkında

Welcome to the most popular university of applied sciences in Finland! TAMK has a good reputation among students; its fields of study are interesting and its graduates are in demand on the job market. ... Devamını oku

Welcome to the most popular university of applied sciences in Finland! TAMK has a good reputation among students; its fields of study are interesting and its graduates are in demand on the job market. TAMK is also highly respected in all sectors of working life - both as a successful educator of bright new professionals, and as a valued partner in many forms of collaboration. Daha Az