Sosyal ve Siyasal Düşünce Yüksek Lisans

Genel

Program açıklaması

genel bakış

Bu geniş kapsamlı program sosyal ve politik teoride anahtar kavramları, yöntemleri, tartışmaları ve uygulamaları araştırıyor.
Çekirdek modüller sizi hızlı ve küreselleşen bir dünyada sosyal ve politik düşünceyi ve ekonomik, sosyal, politik ve kültürel problemlerle ilişkisini tanıtacaktır. Karl Marx'ın seminal çalışmalarından Judith Butler ve Slavoj Zizek gibi çağdaş düşünürlere kadar, bu yaklaşımların küresel aşamada toplumsal değişimi anlamamıza nasıl yardımcı olabileceğini düşüneceksiniz.
Bunun ötesinde, kendi ilgi alanlarınıza uyan modüller seçersiniz - diğerleri arasında cinsiyet, ırkçılık ve etnisite çalışmaları, sosyal politika, küreselleşme, bakım, sağlık veya engellilik konularında uzmanlaşabilirsiniz. Daha fazla çalışmaya hazırlanmak için araştırma eğitimi de alabilirsiniz.

Araştırma anlayışı - Bauman Enstitüsü

Dünyadaki sosyal değişimi analiz etmek için Emeritus Profesör Zygmunt Bauman onuruna verilen Bauman Enstitüsü'nün bir parçası olacaksınız. Alanlarındaki uzmanlardan öğreneceğiniz heyecan verici ve teşvik edici bir araştırma ortamıdır.
Bauman Enstitüsü, Bauman'ın sosyolojik hayal gücünden esinlenmiştir ve öğretim ve araştırma alanında uluslararası bir üne sahiptir. Farklı disiplinlerden araştırmacıları bir araya getirerek, toplumların iktidar ve direniş ve kapitalizm sosyolojisi gibi alanlarda gelişmeye devam etme yollarını araştırıyor.

Kurs içeriği

Yıl boyunca Marx ve Weber'den Frankfurt Okulu'na ve son feminist ve psikanalitik düşünürlere kadar farklı sosyal, sosyolojik ve politik düşünceyi tanıtan çekirdek modüller alacaksınız. Kritik kuramın çağdaş sosyal fenomenler ile ilişkisini ve önemini ele alacağız.

Bu modüller programın temellerini oluşturmaktadır; Size, uzmanlaşma şansı veren seçmeli modüller arasından seçim yapacaksınız. Araştırma yöntemleri ve tasarım, sağlık hizmetleri, engellilik teorisi, küreselleşme, cinsiyet, ırkçılık ve etnisite çalışmaları ya da politika analizi ve değerlendirmesi gibi alanlara odaklanabilirsiniz. Doktora çalışmasına ilerlemeyi planlıyorsanız, araştırma ve veri analizine odaklanan modüller almanızı öneririz.

Programın sonunda, tezini - seçtiğiniz yıl içinde edindiğiniz bilgi ve becerileri sergilemenize ve uygulamanıza izin veren, ilgili bir konuyla ilgili bağımsız bir araştırmayı sunacaksınız.

Ders yapısı

Bunlar çalışılan tipik modüller / bileşenler ve zaman zaman değişebilir.

Modüller

Yıl 1

Zorunlu modüller

 • Çağdaş Sosyal Düşünce
 • Toplum ve Kültür Araştırması
 • Toplum ve Kültürü Anlamak
 • Tez

İsteğe bağlı modüller

 • Sosyal Politika, Siyaset ve Engelliler
 • Çekişmiş Organlar
 • Que (e) Cinsellikler
 • Sosyal Politika Analizi
 • Sosyal Politika Tartışmaları
 • Kantitatif Araştırma Yöntemleri
 • Nitel Araştırma Yöntemleri
 • Politika ve Program Değerlendirmesi
 • Engelli ve Gelişim
 • Güç, Eleştiri ve Küresel Dönüşümler
 • Medya ve Kültür Sosyolojisi
 • Din, Toplum ve Kamu Yaşamı

Öğrenme ve öğretme

Modüllerimizin çoğu dersler, seminerler ve öğreticiler kullanarak öğretilmektedir. İsteğe bağlı modüller ayrıca atölyeler, çevrimiçi öğrenme veya diğer yöntemleri de içerebilir. Bununla birlikte, bağımsız bir çalışma, bu programın önemli bir unsuru olup, becerilerinizi geliştirmenize, belirli araştırma ilgi alanlarınızı takip etmenize ve kendi fikirlerinizi oluşturmanıza olanak tanır.

değerlendirme

Çekirdek modüller, final tezinizin yanı sıra denemeler kullanılarak değerlendirilir. Seçtiğiniz isteğe bağlı modüllere bağlı olarak, araştırma raporları, proje çalışmaları, sunumlar, edebiyat ve diğer gözden geçirmelerin yanı sıra kitap incelemeleri kullanılarak da değerlendirilebilir. Araştırma yöntemleri modüllerini seçerseniz, makalelerinizde bazı veri analizleriyle ilgilenmeniz de beklenir.

Giriş koşulları

Sosyal bilimler, beşeri bilimler veya ilgili disiplinlerde 2: 1 (hons) ile lisans diploması.

Bir dizi uluslararası denkliği kabul ediyoruz.

İngilizce dil gereksinimleri

IELTS 6.5 genel olarak, herhangi bir bileşende 6.0'dan az olmamalıdır.

İngilizceni geliştir

Bu program için İngilizce dil gereksinimlerini karşılamayan uluslararası öğrenciler, İngilizce dil seviyenizi geliştirmeye yardımcı olmak için lisans öncesi İngilizce kursumuza katılabilirler.

Bu pre-sessional ders lisans programınıza bir ilerleme yolu ile tasarlanmıştır ve konu alanınızın bağlamında akademik İngilizce öğreneceksiniz.

Nasıl başvurulur?

Son başvuru tarihi

 • Uluslararası öğrenciler: 30 Haziran
 • İngiltere / AB öğrencileri: 31 Temmuz

İhtiyacımız olacak belgeler ve bilgiler şunları içerir:

 • Kopyalarınızın orijinal veya onaylı kopyaları
 • Derecenizin sertifikasının aslı veya tasdikli kopyaları
 • IELTS / TOEFL sonuçlarınızın aslı veya onaylı kopyası (İngilizce ilk diliniz değilse)
 • İki hakemin detayları.

harç

Ücretlerle ilgili en son bilgiler için web sitemize bakın: https://courses.leeds.ac.uk

Ek maliyet bilgisi

Kursunuz veya eğitim programınızla ilgili ya da Leeds Üniversitesi'nde öğrenci olmakla ilgili ek masraflar olabilir.

Burslar ve mali destek

Yeteneğiniz ve aracınız varsa, finansal koşullarınız ne olursa olsun bizimle çalışabilmenizi istiyoruz. Öğrencilerden üniversiteden ve hükümetten borçlar ve geri ödemesiz bağışlar şeklinde yardımlar olabilir.

Kariyer fırsatları

Bu program, etik bir farkındalıkla eleştirel düşünmeyi ve bir tüketici toplumunun sosyal ve politik gerçekleri nasıl dönüştürdüğünü anlamanızı sağlayacaktır.

Bu nitelikler, politika araştırmalarından yerel otorite ve hükümet rollerine, kampanya ve politik lobi faaliyetlerine, kalkınma ajansları ve STK'larla çalışma ve hatta akademik mesleğe ve araştırmaya dayalı istihdama girişe kadar geniş bir yelpazede potansiyel kariyer için çok önemlidir.

Kariyer Desteği

Kariyerinizden ilk günden itibaren sizleri hazırlamanızı öneririz. Leeds mezunlarının işverenler tarafından aranmasının nedenlerinden biri de budur.

Kariyer Merkezi ve fakültenizdeki personel, mezun olduktan sonra bile, kariyerinizi planlamanıza ve bu yol boyunca iyi bilgilendirilmiş kararlar almanıza yardımcı olacak bir dizi yardım ve tavsiye sunar.

Son Güncelleme Ekim 2018

Okul Hakkında

Her yıl 6.000'den fazla uluslararası öğrenci bizimle eğitim görmeyi tercih ediyor ve kampüsümüzü Birleşik Krallık'taki en farklı ve çok kültürlülükten biri haline getiriyor. Bizimle kayıt olun ve seçk... Devamını oku