Sosyal ve Siyasal Düşünce Yüksek Lisans

Genel

Okulun internet sitesinden bu program hakkında daha fazla alın

Program açıklaması

MA Sosyal ve Politik Düşüncesi, temel sosyal ve politik sorunların incelenmesi için heyecan verici, disiplinlerarası bir odak sunar. İleri bir teorik gündemi güçlü bir pratik yönelimle birleştiren araştırmaya dayalı bir ortam oluşturmak için hem Sosyoloji hem de Sosyal Politika Okulu ve Siyaset ve Uluslararası Çalışmalar Okulu'ndan gelen uzmanlığı kullanır.

Ders teorik çerçevelerin çağdaş sosyal araştırmalara nasıl uygulanabileceğini incelemektedir. Feminist, post-kolonyal ve psikanalitik bakış açıları da dahil olmak üzere klasik ve çağdaş teorinin konumlarını ve alaka düzeyini, çağdaş ekonomik, sosyal, politik ve kültürel olayların anlaşılması için düşünmeniz teşvik edilir.

Marx, Weber ve Durkheim'dan, Foucault, Bauman, Butler ve Lazzarato'ya kadar anahtar yazarların çalışmalarının, dünyada meydana gelen hızlı toplumsal değişimi anlamamıza nasıl yardımcı olduğunu düşüneceksiniz. Ayrıca uluslar, ulus devletler, sermaye ve piyasalar sosyolojisi ve eşitsizliği küresel ve karşılaştırmalı bakış açısıyla inceleyeceksiniz.

Araştırma anlayışı

Dünyadaki sosyal değişimi analiz etmek için Emeritus Profesörü Zygmunt Bauman onuruna başlatılan Bauman Enstitüsü'nden yararlanacaksınız. Alanında uzmanlardan öğreneceğiniz heyecan verici ve teşvik edici bir araştırma ortamıdır.

Bauman Enstitüsü, Bauman'ın sosyolojik hayal gücünden ilham aldı ve öğretim ve araştırma konusunda uluslararası bir ün kazandı. Araştırmacıları farklı disiplinlerden bir araya getirerek, toplumların güç ve direniş ve kapitalizm sosyolojisi gibi alanlarda gelişmeye devam etme yollarını araştırır.

Kurs içeriği

Sizi, siyaset teorisi ile toplumu ve kültürü tanıtan yıl boyunca çekirdek modüller alacak ve eleştirel teorinin günümüzdeki sosyal olaylarla ilgili konumunu ve alaka düzeyini düşünmenize olanak sağlayacaktır.

İsteğe bağlı modüllerin seçimi, daha sonra ilginizi çeken alanlarda uzmanlaşmanıza olanak tanır.

Programın sonunda, tezini - seçtiğiniz yıl içinde edindiğiniz bilgi ve becerileri sergilemenize ve uygulamanıza izin veren, ilgili bir konuyla ilgili bağımsız bir araştırmayı sunacaksınız.

Ders yapısı

Aşağıda gösterilen liste çalışılan tipik modülleri / bileşenleri temsil eder ve zaman zaman değişebilir.

Modüller

Yıl 1

Zorunlu modüller

 • Eylemde Siyaset Teorisi
 • Toplum ve Kültürü Anlamak
 • Tez

İsteğe bağlı modüller (aşağıda gösterilen tipik seçeneklerin seçimi)

Aşağıdan 60 kredi seçeceksiniz:

 • Çatışma, Karmaşık Acil Durumlar ve Küresel Yönetişim
 • Uluslararası Siyasi Ekonomi
 • Popüler Kültür: Dünya politikası, Toplum ve Kültür
 • Uluslararası İlişkiler ve Çevre
 • Küresel Adalet
 • Araştırma Yöntemleri
 • Çağdaş Sosyal Düşünce
 • Sosyal Politika, Siyaset ve Engelliler
 • Que (e) Cinsellikler
 • Güç, Eleştiri ve Küresel Dönüşümler
 • Medya ve Kültür Sosyolojisi
 • Din, Toplum ve Kamu Yaşamı

125998_photo-1485282451181-373ce0a1f879.jpgroya ann miller / Unsplash

Öğrenme ve öğretme

Modüllerimizin çoğu dersler, seminerler ve öğreticiler kullanarak öğretilmektedir. İsteğe bağlı modüller ayrıca atölyeler, çevrimiçi öğrenme veya diğer yöntemleri de içerebilir. Bununla birlikte, bağımsız bir çalışma, bu programın önemli bir unsuru olup, becerilerinizi geliştirmenize, belirli araştırma ilgi alanlarınızı takip etmenize ve kendi fikirlerinizi oluşturmanıza olanak tanır.

değerlendirme

Çekirdek modüller, final tezinizin yanı sıra denemeler kullanılarak değerlendirilir. Seçtiğiniz isteğe bağlı modüllere bağlı olarak, araştırma raporları, proje çalışmaları, sunumlar, edebiyat ve diğer gözden geçirmelerin yanı sıra kitap incelemeleri kullanılarak da değerlendirilebilir. Araştırma yöntemleri modüllerini seçerseniz, makalelerinizde bazı veri analizleriyle ilgilenmeniz de beklenir.

Giriş koşulları

Sosyal bilimlerde, beşeri bilimlerde veya ilgili disiplinde 2: 1 veya İngiltere dışı eşdeğer bir lisans derecesi (Hons).

İngilizce dil gereksinimleri

IELTS 6.5 genel olarak, herhangi bir bileşende 6.0'dan az olmamalıdır.

İngilizceni geliştir

Bu program için İngilizce dil gereksinimlerini karşılamayan uluslararası öğrenciler, İngilizce dil seviyenizi geliştirmeye yardımcı olmak için lisans öncesi İngilizce kursumuza katılabilirler.

Bu pre-sessional ders lisans programınıza bir ilerleme yolu ile tasarlanmıştır ve konu alanınızın bağlamında akademik İngilizce öğreneceksiniz.

Nasıl başvurulur?

Son başvuru tarihi

 • Uluslararası - 30 Haziran
 • İngiltere / AB - 31 Temmuz

Finansman başvurusu yapmak istiyorsanız, herhangi bir özel burs bitim tarihinden en az bir ay önce, seçtiğiniz kurs için bir yer için başvuruda bulunmalısınız.

harç

En son ücret bilgileri için web sitemize bakın.

Ek maliyet bilgisi

Kursunuz veya eğitim programınızla ilgili ya da Leeds Üniversitesi'nde öğrenci olmakla ilgili ek masraflar olabilir.

Burslar ve mali destek

Yeteneğiniz ve aracınız varsa, finansal koşullarınız ne olursa olsun bizimle çalışabilmenizi istiyoruz. Öğrencilerden üniversiteden ve hükümetten borçlar ve geri ödemesiz bağışlar şeklinde yardımlar olabilir.

Kariyer fırsatları

Bu program, etik farkındalıkla eleştirel düşünmenizi ve tüketici toplumunun sosyal ve politik gerçekleri nasıl dönüştürdüğünü anlamanızı sağlayacaktır.

Bu nitelikler, politika araştırmalarından yerel otorite ve hükümet rollerine, kampanya ve politik lobi faaliyetlerine, kalkınma ajansları ve STK'larla çalışma ve hatta akademik mesleğe ve araştırmaya dayalı istihdama girişe kadar geniş bir yelpazede potansiyel kariyer için çok önemlidir.

Kariyer desteği

Kariyerinizden ilk günden itibaren sizleri hazırlamanızı öneririz. Leeds mezunlarının işverenler tarafından aranmasının nedenlerinden biri de budur.

Kariyer Merkezi ve fakültenizdeki personel, mezun olduktan sonra bile, kariyerinizi planlamanıza ve bu yol boyunca iyi bilgilendirilmiş kararlar almanıza yardımcı olacak bir dizi yardım ve tavsiye sunar.

Son Güncelleme Ağu 2020

Keystone bursu

Sunduğumuz burs seçeneklerini keşfedin

Okul Hakkında

Our wide range of research-informed courses encompass undergraduate, taught postgraduate and research degree programmes, as well as online and professional development courses.

Our wide range of research-informed courses encompass undergraduate, taught postgraduate and research degree programmes, as well as online and professional development courses. Daha Az