Yeni Beşeri Bilimler ve Tasarım Yüksek Lisans: Pathway - Halkın Tarihi ve Miras Yorumu

Genel

Program açıklaması

phhi-2017-001.jpg

Geçmişin hangi değerleri hızlı tempolu ve hızla değişen hediyeye getirebilir? Mevcut olanın köklerinin nerede olduğunu nasıl keşfedebiliriz ve yorumlayabiliriz? Günümüz anı, tarihi keşfetmek, önceleri geçmişin deneyimlerini ortaya çıkarmak için yeni fırsatlar ve yeni teknolojiler sunuyor ve bu yeni anlayış sayesinde mirasa yeni bakış açıları getiriyor ve sunacak.

Kamusal Tarih ve Miras Yorumunu, tarihi mekanlara, anıtlara ve kurumlara yeni yollarla yaklaşma ve bu nedenle tarihin yorumlanmasındaki çağdaş zorlukları ele alma yollarını öğrenme fırsatı olarak görüyoruz. Bu uzmanlık, öğrencilere, şimdiye kadar göz ardı edilen çeşitli sesleri ve geleneksel akademik uygulama dışındaki tarihle meşgul olmaları için miras yorumlarını da dahil etmelerini sağlayacak. Bu uzmanlık, müzeleri, miras alanlarını ve arşivleri, geçmişi yeni teknolojilerle yeniden tarihlendirerek geçmişi dinamik olarak yorumlayan mekânlara dönüştürme yeteneğine sahip profesyoneller yaratacaktır.

CPH-walks.jpg

Öğrenme Yaklaşımı

Bu program öğrencilere tarihsel kaynakları ve materyalleri, anlatıları ve anları değerlendirmek için kritik ve teorik bir çerçeve sağlayacaktır. Varolan bursla bir 'elele' katılımı kullanan öğrenciler, pratik bir halk tarihi deneyimi kazanacak ve genişleyen ve heyecan verici şekillerde değişen bir alanda kendi araçlarını geliştireceklerdir. Seminerler, stüdyolar ve atölyeler aracılığıyla tasarım metodolojilerinin ve sözlü tarihin bir araya getirilmesi, bir dizi ortama, fiziksel ve dijital alanlardaki teknolojilere maruz kalmanın yanı sıra, öğrencilere devam etmekte olan bir çok yönlü beceri seti sunacaktır. tarladaki tartışmalar.

Yetenek Setleri

 1. Arşiv: Öğrenciler arşivleri kavramlaştırmayı ve oluşturmayı öğrenecekler.
 2. İşbirliği: Öğrenciler, tasarım dilini bilgilendirmek için tarihi malzeme kullanan kamu tarihi projeleri oluşturmak için sanatçılar, tasarımcılar ve diğer uygulayıcılarla işbirliği yapmayı öğreneceklerdir.
 3. İçerik: Öğrenciler sadece geçmişin değil aynı zamanda geçmişin çoklu geçmişlerini ve şimdiki zamanda konuşlandırılma biçimlerini bağlamsallaştırmayı öğreneceklerdir.
 4. Eleştiri: Öğrenciler, tarihte uygulandığı şekliyle tarih disiplinini eleştirmeyi ve halk tarihini onun için geçerli ve çok ihtiyaç duyulan bir alternatif olarak geliştirmeyi öğrenecekler.
 5. Curate: Öğrenciler, tüm kamu tarihi projelerinin ayrılmaz bir parçası olan sanat ve ahlak etiğini öğrenecekler.

phhi-2017-004.jpg

Ders Yapısı

 • Stüdyolar: Stüdyolar, öğrencilerin temel disiplin becerilerini ve bilgilerini geliştirdikleri aktif, bağlamsal öğrenmeyi teşvik eder. Stüdyolar karmaşık, açık uçlu sorunlara ortak ve yaratıcı tasarım çözümleri sunar.
 • Atölye Çalışmaları: Çalıştaylar, farklı disiplinlerde, yapma ve yapmayla ilgili yoğun öğrenme deneyimleri sağlar.
 • Staj: Bir endüstri ya da tasarım / sanat stüdyosu ile staj, iki dönem sonunda öğrenciler için zorunludur.
 • Kendi Kendine Tahsis Edilen Araştırma Projesi: Kendine Tahsis Edilen Araştırma Projesi, yarıyıl içi zorluğun bir sonucudur ve bu, araştırma, sorgulama, sanat veya tasarım temelli projelere katılımı kolaylaştırır. SIP, proje teklifinin yazılması ve proje kapsamının tanımlanması ile başlar ve öğretim / tasarım profesyonellerinin mentorluğu altında sanat veya tasarım sürecini takip eder.
 • Seçmeli Dersler: Seçmeli dersler entelektüel ve yansıtıcı yetenekleri geliştirmeyi amaçlayan ve tasarım sürecine daha derin bir sorgulama ve bütüncül yaklaşımı teşvik eden liberal sanat kurslarıdır.
 • Capstone Projesi: Capstone Projesi, son üç yarıyılda edinilen araştırma, yetenekler ve bilginin doruk noktasıdır. Tasarım çıktılarının ve araştırma sürecinin zorunlu tez belgesi sunulur. Fakülte mentorları rehberlik sağlar ve fakülte ve akran gruplarından geribildirim için seminerler düzenlenir.
 • Açık Seçmeli Dersi Tamamla: Üç ila dört hafta arasında, disiplinlerarası ekipler, bu yılın temasına ve provokasyonlarına tepkilerini aktif bir şekilde oluşturmak için bir araya geliyorlar. Sözlü Tarih alanında Kış Okulu, katılımcıları Sözlü Tarih alanında son teknoloji araştırmalara sunan ileri bir ders içerecektir. Dünyanın dört bir yanından alınan sözlü ve kamusal tarihin seçkin fakültesiyle, dersin metodolojileri, arşivleme standartları, etik sorunları ve yayılma biçimleri konusunda ustalık sınıfları vardır, bu da katılımcıların kendi projelerinde edindikleri bilgileri uygulamalarını sağlar. Kış Okulu her yıl yeni bir tema ile her yıl düzenlenmektedir.

CPH-folk.jpg

Fırsatlar

CPH'nin geniş müşteri tabanı, aşağıdaki sektörlerde programın tamamlanmasından sonra öğrencilerin uygun iş fırsatları bulmasını sağlayacaktır:
Kurumlar ve Kurumsal Sektör

 1. Kurumsal ve kurumsal arşivlerde liderlik pozisyonları
 2. Şirket ve kurumlar için arşiv danışmanı
 3. Kurumsal mirasla ilgili olaylar için içerik geliştirici

Müze Sektörü

 1. müze Müdürü
 2. Müze eğitimcisi
 3. Müze galerileri için İçerik ve Program Geliştirici

Miras Sektörü

 1. Miras sergisi tasarımcısı
 2. Arşiv ve miras kitap tasarımcısı
 3. Arkeolojik anıtlar ve siteler için Miras Programcısı
 4. Mirasa dayalı yürüyüş tasarımcısı

Eğitim Sektörü

 1. Okul projesi için danışmanlar
 2. Yüksek Öğrenim - Doktora Kamusal Tarihte

Araştırma ve İşbirliği

Kamu Tarihi ve Kültür Mirası Yorumlama uzmanlığı öncelikle Kamu Tarihi Merkezi (CPH) tarafından üstlenilen projeler ile çalışacaktır. Son altı yılda CPH, çağdaş Hint kurumlarının arşivlerini oluşturmasında öncü rol oynamıştır. CPH, miras alanları, halk ve zanaat toplulukları ile çalışmış, Bangalore Kalesi'nde halk tarihi müdahaleleri tasarlamış ve IIMC, Kolkata, IMSc, Chennai, EPW, Mumbai, Hindistan Müzesi, Kolkata ve Sasha için arşivler tasarlamış ve arşiv kitapları ve sergiler tasarlamıştır. Kolkata.

CPH'nin geniş yelpazedeki projeleri Hindistan'daki farklı şehirlere dayanmaktadır. Öğrenciler doğrudan CPH projelerine katılarak, sözlü tarih, dijital hikaye anlatımı ve arşiv uygulamalarını, geçmişi daha geniş bir topluma erişilebilir kılan ve akademik alanın ötesine geçen iletişim araçlarıyla entegre etmeyi öğrenecekler. Bunun dışında CPH, aynı zamanda müzeler, arkeolojik miras ve çağdaş tarih ile çalışan tanınmış kurumlarda öğrenenler için uygun staj fırsatları (Yaz Stajı) da bulacak. Öğrenciler böylece gerçek zamanlı projelerle çalışma deneyimini kazanacaklardır.

CPH ayrıca, Srishti'deki sayısız araştırma ve uygulama laboratuarı ile işbirliği yapmakta ve öğrenenler aynı zamanda film yapımcıları, kültürel aktivistler, yeni medya uygulayıcıları, sanatçılar ve tarih ve mirasla çalışan tasarımcılar ile bağlantı kurma olanağına sahip olacaktır.

Araştırma

Bu program hakkında daha fazla bilgi için lütfen siddhi.bhandari@srishti.ac.in adresinden Siddhi Bhandari'ye e-posta gönderin.

Son Güncelleme Mar 2020

Okul Hakkında

Srishti Institute of Art, Design, and Technology is a non-residential institution founded in 1996 by the Ujwal Trust with the objective of providing art and design education in an environment of creat ... Devamını oku

Srishti Institute of Art, Design, and Technology is a non-residential institution founded in 1996 by the Ujwal Trust with the objective of providing art and design education in an environment of creativity to maximize the individual’s potential.The Ujwal Trust also manages Srishti's sister institution, the prestigious Mallya Aditi International School. Daha Az