Popüler Yüksek Lisans Programları

Yüksek Lisans belirli bir disiplinde lisansüstü eğitimi tamamlamak için tüm dünyada üniversiteler tarafından sunulan ileri seviye derecedir. Yüksek Lisans programları genelde bir ya da iki yıl sürer ve öğrencileri olası kariyerlerine hazırlar. Yüksek Lisans derecesi almak, lisans eğitimini tamamlamış öğrencilere birçok profesyonel, kişisel ve akademik yetenek kazandıracaktır.

Sanat, İşletme, Mühendislik ve Teknoloji, Hukuk, İnsan Bilimleri, Sosyal bilimler, Biyoloji ve yaşam bilimleri ve doğa bilimleri gibi birçok alanda yüksek lisans yapabilirsiniz. Bu alanların içinde, birçok farklı konuda uzmanlaşabilirsiniz.

Birçok alanda yüksek lisans programı olması kafanızı karıştırabilir. Bunun sizi engellemesine izin vermeyin! Aşağıda listelenen en popüler yüksek lisans programlarını inceleyerek araştırmanıza başlayabilirsiniz.

Yeni eklenen Yüksek Lisans programları

Vrije Universiteit Amsterdam

Toplumsal Dayanıklılıkta Usta

Ekim 16, 2018
Bir toplum, iklim değişikliği, terörizm ve artan sağlık maliyetleri gibi karmaşık ve kolektif sorunlarla nasıl baş edebiliriz? Toplumsal Direnç, bu baskılar ve şoklar karşısında hayatta kalma, uyum sağlama ve büyüme kapasitesidir. Bu çok disiplinli Araştırma Yüksek Lisans programında, karmaşık toplumsal sorunları analiz etmeyi öğrenecek, aynı zamanda bü… [+]yük veriyi nasıl toplayacağınızı, analiz edeceğinizi ve yorumlayabileceğinizi öğrenecek ve toplumsal konular için sürdürülebilir çözümler elde etmek için sosyal paydaşlarla işbirliği yapabilmenizi sağlayacaktır. [-]

Philadelphia University + Thomas Jefferson University

Mimarlık Yüksek Lisansı

Ekim 17, 2018
Jefferson Mimarlık Yüksek Lisans Programı, disiplinler arası bir ortamda sürdürülebilir tasarım ve teknoloji becerilerinin geliştirilmesi, proje yönetimi bilgisi ve işbirlikçi deneyimler yoluyla öğrencileri profesyonel mimarlık pratiği için hazırlayan ilk profesyonel bir yüksek lisans programıdır.

Stockholm University

Çevre Bilimlerinde Yüksek Lisans

Ekim 16, 2018
İklim değişikliği, hava kirliliği, hava ve su kalitesi gibi çevresel sorunlarımıza çözümler geliştirmek, problemleri bilerek anlayan ve bunları mikroskobik düzeyde ele alabilen insanlar gerektirir. Stockholm University Çevre Bilimleri Yüksek Lisansı, bu araçları, Atmosfer Bilimi, Biyolojik Kimya veya Çevresel Toksikoloji ve Kimya eğitimi yoluyla ver… [+]ecektir. Atmosfer Bilimi ve Biyomeokimya dersleri, çevre bölümlerinin bileşimi ve işleyişi hakkında temel bilgileri sağlayacaktır: atmosfer - tatlı su ve okyanus - ve kara sistemleri. [-]

Üniversiteler Türkiye

Konumu değiştir

Yüksek Lisans

İster kariyerinizde ilerlemek isteyin, ister mesleğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyin, master derecesi geleceğiniz için iyi bir yatırım olacaktır. Hemen her akademik alanda master programları mevcuttur ve tüm dünyada sunulan binlerce program içerisinden eğitim hedeflerinize, bütçenize ve programınıza uygun bir seçenek bulabilirsiniz.

Yüksek Lisans türleri

Mühendislik Yüksek Lisansı(MEng) ya da Araştırma Yüksek Lisansı (MEes) gibi daha spesifik programlar olsa da, Yüksek Lisans Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri olarak iki bölüme ayrılır. Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı (MA) genelde beşeri bilimler, güzel sanatlar, felsefe ve sosyal bilimler alanındaki çalışmaları kapsamaktadır. Fen Bilimleri Yüksek Lisansı (MSc) bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinleri gibi sayısal alanlarda yapılan çalışmalara odaklıdır. Ders programına ek olarak, MSc derecesinde öğrencilerin belirli bir alanda grup halinde ya da bireysel olarak temel bir proje hazırlamaları veya tez yazmaları istenmektedir.

Yüksek Lisans Derecesinin Faydaları

Yüksek Lisans derecesine sahip olmanın en büyük avantajlarından biri iş olanaklarının çeşitli olmasıdır. Bazı meslek dallarında master derecesine sahip olmak ön koşuldur ya da lisans mezunları tercih edilmemektedir. Bu mesleklere örnek olarak, istatistikçiler, asistan hekimler ve okul danışmanları verilebilir.

Yüksek Lisans derecesi almanın diğer faydaları:

 1. Bazı mesleklerde yüksek gelir. Örneğin, Forbes dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre elektronik mühendisliği master derecesi ya da MBA derecesi olan bir kişi kariyerinin ortasında yılda $100,000 üzerinde gelir sağlayabilmektedir .
   
 2. Deneyim ve bilgilerinizin artmasıyla iş verenler gözünde daha değerli bir çalışan olabilirsiniz ve sorumluluklarınız artabilir.
   
 3. Mesleğinize daha fazla hakim olmak, diğer organizasyonlarla iletişim kurmanızı kolaylaştıracaktır.
   
 4. Sınıf arkadaşlarınızdan, eğtimenlerden ve mezunlardan oluşan bir network oluşturabilirsiniz.
 5. Mesleğinize olan bağlılığınızı gösterir.
   
 6. İlgi duyduğunuz alana karşı bilgi ve deneyimlerinizi arttırırsınız.

Yüksek Lisans Programı Seçme

Dünya çapında seçebileceğiniz binlerce master programı vardır. Yüksek Lisans programları, lisans eğitiminden sonra 1 ya da 2 yıl tam zamanlı akademik çalışma gerektirmektedir. Part time eğitim alan öğrencilerin programlarını tamamlaması iki yıldan fazla sürebilir.

Yüksek Lisans programlarını incelemeye başlamadan önce, hangi disiplinde ya da benzer disiplinlerden birinde eğitim almak istediğinize karar vermelisiniz. İlk seçeneğiniz belli olabilir ama ihtiyaçlarınızı karşılayacak detaylı ders programı her programın içinde olmayabilir. Örneğin, eğer işletme alanındamaster yapmak istiyorsanız, finans, ekonomi, ve insan kaynakları ek olarak işletme yönetiminde eğitim alabilirsiniz.

Hangi alanda ya da ilgili alanlarda eğitim almak istediğinize karar verdikten sonra cevaplamanız gereken soru, programa full time ya da part time mı katılmak istediğiniz olacaktır. Full-time eğitim programa odaklanmanızı sağlayacak ve önünüze daha fazla seçenek koyacaktır fakat yaşadığınız yerden ayrılmanız ya da full time işinizi bırakmanız gerekebilir. Part-time programlar size daha fazla esneklik sağlayabilir fakat tam zamanlı bir işiniz varken eğitiminizi tamamlamakta zorlanabilirsiniz. Örneğin, tercih ettiğiniz program sadece gündüzleri sınıf açıyorsa, hali hazırdaki gündüz işinizi bırakmanız gerekebilir. Full time ve part time eğitimin eksi ve artılarını iyi değerlendirip, özellikle maddi olarak kayıp yaşamamak için, kararınızı ona göre vermeniz yerinde olacaktır.

Birçok master programı günümüzde sınıf eğitiminin dışında da seçenekler sunmaktadır. Online ve uzaktan eğitim git gide popüler olmaktadır ve genelde geleneksel master programlarıyla aynı sürede tamamlanabilmektedir. Ancak online programlar herkese uygun olmayabilir. Daha disiplinli bir çalışma gerektirir ve geleneksel sınıf ortamının networking ya da yakın çalışma avantajlarından yararlanamayabilirsiniz.

Yüksek Lisans programları genelde ne kadar sürer ve maliyeti nedir?

Bazı master programları sadece iki dönem sürmektedir fakar genelde bir master programı iki yıl sürer ve bazıları da altı yıla kadar sürebilmektedir. Hangi alanda eğitim aldığınıza ve bir dönemde kaç ders aldığınıza göre bu süre değşebilmektedir.

Yüksek Lisans programlarının ücretleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Norveç ve Finlandiya gibi bazı ülkelerde üniversite eğitimi, master programları da dahil olmak üzere ücretsizdir. ABD'nde master programları 20.000 - 30.000$ civarındadır ama bazı prestijli üniversitelerde bu rakam kolaylıkla ikiye katlanmaktadır. Eğer katılacağınız program işinizle doğrudan bağlantılıyla ve full time çalışan biriyseniz, iş vereniniz size eğitim desteğinde bulunabilir. Ayrıca, kişisel birikimlerinize ek olarak, okuldan burs veya maddi yardım da alabileceğinizi unutmayın. Bazı burslar ve maddi yardımlar özellikle lisansüstü öğrencilerine verilmektedir.

Yüksek Lisans derecesiyle kariyer olanakları

The ABD işçi istatistikleri bürosu raporlarına göre 2020'ye kadar sağlık ve sosyal hizmetler gibi en fazla büyüme kaydedecek meslekler master derecesi gerektiren iş alanlarıdır. Örneğin, aile terapisi ve ruh sağlığı danışmanlığı gibi meslekler için master derecesine sahip olmanız gerekmektedir.

Ancak master derecesi gerektirmeyen bir meslek seçseniz bile, master dereceniz olmadan kariyer fırsatlarınız sınırlı olacaktır. Örneğin, bilgisayar bilimi ve mühendislik alanlarında çalışacak danışmanların, yöneticilerin ve teknik uzmanların master derecesine sahip olması istenmektedir. Hemşirelik, eğitim, ekonomi, müzik ve sanat gibi alanlarda da master derecesine sahip bireyler tercih edilmektedir.

Yüksek Lisans derecesi ileriye dönük bir yatırımdır. Alanınızda daha fazla bilgiye sahip olarak mesleğinize daha çok katkıda bulunabilir, iş alanınızdan yeni insanlarla tanışabilir ve kariyer olanaklarınızı genişletebilirsiniz. İlginiz hangi konuda olursa olsun, tüm dünyada seçebileceğiniz binlerce master programı olduğunu ve ihtiyacınıza yönelik bir program bulabileceğinizi unutmayın.