Yiyecek ve İçecek Çalışmaları Yüksek Lisans Programları

Yiyecek ve İçecek Çalışmaları 37 Yüksek Lisans Programları Karşılaştır

Yiyecek ve İçecek Çalışmaları

Eğer lisans tamamladıktan sonra, ya da kariyerinize başlamak veya yüksek lisans derecesini elde ederek çalışmalarına devam seçebilirsiniz. İkinci seçenek daha gelişmiş bir kariyer için hazırlamak ve hemen çalışmaya başladı, daha da ileriye atlamak için izin verir.

Gıda ve İçecek Çalışmaları alanında yüksek lisans nedir? Bu alan hazırlık ve gıda servis odaklanır. Öğrenciler bir restoran ya da yemek işinde faaliyetlerini anlamak ve böyle bir işyerinde liderlik konumunu girmek için onları hazırlamak dersleri alırlar. Öğrenci gıda ve güvenlik işçisi veya müfettiş olma daha fazla ilgi ise Kursları de yiyecek ve içecek çalışmalarının politika tarafına odaklanmak olabilir. yiyecek ve içecek çalışmaları program genellikle mutfak sanatları içermez.

Gıda ve İçecek Çalışmaları Master Kazanç onları gelişmek için onları gerekli idari ve iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olarak öğrencilere yarar.ileri derecede tutan da onların kariyerlerini girdikten sonra mezunları daha yüksek bir maaş kazanmak için izin verebilir.

Gıda ve İçecek Çalışmaları Master kazanç maliyetini etkileyen pek çok değişken bulunmaktadır. Sen ders ne olacağını ve sorumlu olacak ne diğer ücretleri anlamak için kayıt yaptırmadan önce belirli bir program ve okul araştırma gerekir.

yiyecek ve içecek çalışmaları mezunları için kullanılabilir Kariyer çoktur. Esasen, onlar yiyecek servisi ya da gıda ağırlama alanlarında herhangi bir idari konumu girmek mümkün. Bu operatörler, restoran ya da yemek yöneticileri, envanter uzmanları ve asistan yöneticileri yer alıyor. Bir sağlık uzmanı ya da sağlık müfettişi olma tarafından sanitasyon ve güvenlik çalışmak da mümkündür.

Bir yiyecek ve içecek çalışmaları programa katılarak kariyerinize doğru sonraki adımı atın.senin Aşağıdaki program ve temas kurşun formu doldurarak seçtiğiniz okulun doğrudan kabul ofisi arayın.

Devamını oku

Yiyeceklerde Usta

Rome Business School
Online Yarı zamanlı 1 yıl Açık Kayıt İtalya Rome

Rome Business School

[+]

Başlangıç ​​tarihi: her yıl, Mart ve Ekim aylarında

Uzmanlık eğitimi, staj, kariyer hizmeti, uluslararası ağ oluşturma ve profesyonel ve kişisel gelişimlerinizdeki diğer birçok avantajın eğitimi. Her talep için eğitim formülleri.

Yiyecek ve İçecek Yönetiminde Rome Business School Yüksek Lisans Programı, uluslararası ve çok kültürlü bir bağlamda yiyecek ve içecek endüstrisinin zorluklarıyla baş edebilecek uzman profesyonelleri üretmek için üretim zincirine özgü yetkinlikler ile birleştirilmiş genel yönetim eğitimi sunmaktadır.

İtalyan yiyecek ve içecek sektörü hem ev hem de uluslararası pazarlarda büyüyor. İtalyan ürünleri, hem hammadde hem de coğrafi provenance açısından dünyanın her yerinde tanınan ve takdir edilen bir kalite seviyesine sahip bir anahtar sözcüktür.... [-]


Gıda Tasarım Projesi Deneyiminde Usta

IED – Istituto Europeo di Design Rome
Kampüs Tam zamanlı 6 ay March 2019 İtalya Rome

Gıda Tasarım Projesi Deneyiminde Master, yeniliğe sürekli bir eğilim geliştirmek için kritik becerileri taşıyan tasarımcıları eğitiyor. Yiyecek Tasarımcıları, farklı alanlarla başa çıkmak için gerekli olan esnekliği kazanırlar - tasarım yeteneklerini uygulayabilecekleri - kullanıcıların ihtiyaç ve beklentileri tanımlamaya katılımlarına özel bir dikkat göstererek. Profesyonel fırsatlar - mezunlar, üretim, iletişim ve yemeğin meyvelerine bağlı tüm alanlarda bir yola başlayabilirler. Edinilen kritik yetkinlikler sayesinde yönetsel ve kültürel alan etkinlikleri ile karşılaşabilirler. [+]

İTALYANCA DİLDE BU DERS.

Gıda Tasarım Projesi Deneyiminde Master, yeniliğe sürekli bir eğilim geliştirmek için kritik becerileri taşıyan tasarımcıları eğitiyor. Yiyecek Tasarımcıları, farklı alanlarla başa çıkmak için gerekli olan esnekliği kazanırlar - tasarım yeteneklerini uygulayabilecekleri - kullanıcıların ihtiyaç ve beklentileri tanımlamaya katılımlarına özel bir dikkat göstererek.

Profesyonel fırsatlar - mezunlar, üretim, iletişim ve yemeğin meyvelerine bağlı tüm alanlarda bir yola başlayabilirler. Edinilen kritik yetkinlikler sayesinde yönetsel ve kültürel alan etkinlikleri ile karşılaşabilirler.

Hedef - Master mimarlık, tasarım, görsel iletişim, beslenme bilimleri ve ilgili alanlarda BA mezunlarına hitap etmektedir.... [-]


Marka Tasarım ve Yönetiminde Usta: Gıda, Şarap ve Turizm

IED – Istituto Europeo di Design Florence
Kampüs Tam zamanlı 11 ay February 2019 İtalya Florence

Markalama tekniklerinden hizmet tasarımına, Marka Tasarım ve Yönetiminde Yüksek Lisans dersinin amacı: yiyecek, şarap ve turizm, öğrencilere ve genç profesyonellerin geleceğin becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır. teklifler. Floransa ve Barselona'da düzenlenen kurs, Barselona'daki yiyeceklere ve Floransa'da şarap sektörünün dikey olarak incelenmesine özel olarak odaklanarak, misafirperverliğe ve turizme uygulanan hizmet tasarımında çapraz beceri kazandırır. Catalunya ve Toskana, markalaşma stratejilerini, bölgesel farklılıklara küresel bir farklılık için anahtar olarak koydular. Bu Master sayesinde öğrenciler, Avrupa'nın en önemli turistik destinasyonlarından ikisinin başarılı bir şekilde kullandıkları farklı marka ve proje yönetimi metodolojilerini deneyimleme olanağına sahiptir. [+]

İNGİLİZCE YABANCI DİLDE BU DERS.

Gıda endüstrisinde bir marka yaratmak ve yönetmek ne anlama geliyor? Bir şarap şirketi nasıl pazarlanır ve kimliğiyle nasıl çalışır? Bütün bunlara turizm nasıl entegre edilir?

Markalama tekniklerinden hizmet tasarımına, Marka Tasarım ve Yönetiminde Yüksek Lisans dersinin amacı: yiyecek, şarap ve turizm, öğrencilere ve genç profesyonellerin geleceğin becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır. teklifler.

Floransa ve Barselona'da düzenlenen kurs, Barselona'daki yiyeceklere ve Floransa'da şarap sektörünün dikey olarak incelenmesine özel olarak odaklanarak, misafirperverliğe ve turizme uygulanan hizmet tasarımında çapraz beceri kazandırır.... [-]


Uluslararası Şarap Yönetiminde Yüksek Lisans (Yüksek Lisans)

The Hong Kong Polytechnic University - School of Hotel and Tourism Management
Kampüs Tam zamanlı 12 ay September 2019 Hong Kong Kowloon

Canlı uluslararası şarap sahnesinde önemli bir oyuncu olan Hong Kong, bu dinamik büyüme alanının bir parçası olmayı isteyen herkes için eşsiz bir konum sunmaktadır. Anakara Çin'de şarap pazarının devasa büyümesi ile birleştiğinde, gelişmiş, uzmanlaşmış eğitim ve küresel bir bakış açısı ile eğitim ile şarap uzmanlarına olan ihtiyaç büyümeye devam ediyor. Uluslararası Şarap Yönetimi programında Msc bu talebi karşılamak için dizayn edilmiştir. Bu istisnai program endüstri liderlerini, eğitimcileri ve araştırmacıları geliştirir ve onlara şarap işindeki son eğilimleri derinlemesine anlatarak, karmaşıklıklarını açığa çıkarır ve endüstrinin geleceğe götürmesi için güçlü bir konuma yerleştirir. Öğrenciler ayrıca Anakara Çin şarap tüketicileri hakkında daha fazla bilgi edinme ve dünyadaki en hızlı büyüyen ve potansiyel olarak kazançlı şarap pazarları hakkında bilgi edinme fırsatına sahip. [+]

Canlı uluslararası şarap sahnesinde önemli bir oyuncu olan Hong Kong, bu dinamik büyüme alanının bir parçası olmayı isteyen herkes için eşsiz bir konum sunmaktadır. Anakara Çin'de şarap pazarının devasa büyümesi ile birleştiğinde, gelişmiş, uzmanlaşmış eğitim ve küresel bir bakış açısı ile eğitim ile şarap uzmanlarına olan ihtiyaç büyümeye devam ediyor. Uluslararası Şarap Yönetimi programında Msc bu talebi karşılamak için dizayn edilmiştir.

Bu istisnai program endüstri liderlerini, eğitimcileri ve araştırmacıları geliştirir ve onlara şarap işindeki son eğilimleri derinlemesine anlatarak, karmaşıklıklarını açığa çıkarır ve endüstrinin geleceğe götürmesi için güçlü bir konuma yerleştirir. Öğrenciler ayrıca Anakara Çin şarap tüketicileri hakkında daha fazla bilgi edinme ve dünyadaki en hızlı büyüyen ve potansiyel olarak kazançlı şarap pazarları hakkında bilgi edinme fırsatına sahip.... [-]


Restoran Yönetimi Yüksek Lisans Derecesi

OSTELEA - Escuela de Turismo
Kampüs Yarı zamanlı October 2019 İspanya Barcelona Madrid

Otel Yönetimi ve Gıda Yönetimi Master [+]

Restoran Yönetimi Yüksek Lisans Derecesi

Otel Yönetimi ve Gıda Yönetimi Master

Ustayı incelemenin nedenleri:

Gelir Yönetimi bir iş oyunu ile öğretilir. Otel pazarlamasının bu özel alanı, iş dünyasında uygulanan bir vizyon ile bu uzmanlık alanında geniş çapta geliştirilmektedir.Bu Master Madrid ve Barcelona'da öğretildiAğ oluşturma: Yüksek lisans öğrencileri, iş dünyasıyla girişimcilerle buluşarak bağlanan bir etkinlik olan Afterwork döngüsüne katılabilirler. Ayrıca otel yöneticileri ve catering firmaları ile uluslararası turizm danışmanları ile toplantılara katılabilirler.Koçluk döngüsü: Yüksek lisans öğrencileri, duygusal koçluk veya aile koçluğu gibi çeşitli alanlarda grup oturumlarını birleştiren Ostelea Koçluk Döngüsü'ne katılabilirler.Sektörel fuarlara katılım: Yüksek lisans öğrencileri Alimentaria veya IBTM gibi çeşitli sektörel fuarlara katılabilir.Profesyonel Uygulamalar Master, otel zinciri yönetimi ve catering şirketleri alanlarında profesyonel staj imkanı sunmaktadır.Otel Yöneticileri ve Restoran Şirketleri ile bir toplantı döngüsü içerir.hedefleri... [-]

Yüksek Lisans. / Marka Yönetimi, MBA

INSEEC Chambéry campus
Kampüs Tam zamanlı 2 dönem October 2019 Fransa Chambéry

MBA / MSc. Lüks Marka Yönetimi, Gıda [+]

MBA / MSc. Lüks Marka Yönetimi, Gıda

Tüm dersler İngilizce olarak verilmektedir.

Program, çok yönlü bir yaklaşım sunmaktadır: etkin profesyonellerin katkısı ve saha ziyaretleri sayesinde, pratik tarafa maruz kalma ile birleştirilmiş katı iş, stratejik, pazarlama ve iletişim bilgisi.

Farklı endüstri segmentlerinde akademik sütunlar ve pratik derslerin bir karışımı ile lüks hizmet sektörüne girmek için gerekli bilgi ve uzmanlığı sağlar.

KARİYER FIRSATLARI

Bu kurs, İşletme, Marka Yönetimi, E-Merchandising, Mutfak Turizmi, Yönetim gastronomi gibi çeşitli hizmetlerde Lüks Otelcilikte doğrudan uygulanabilir.

Kabul şartları

MSc: BSc ile ilgilenen aday. İngilizce eğitim için gerekli olan İngilizce dil yeterlilikleri ile onur derecesi (4 yıl Üniversite çalışmalarının usulüne uygun olarak tamamlanmış veya 5 yıl Çinli öğrenciler için).... [-]


Felsefe Ustası (Gıda Çalışmaları)

Taylor’s University
Kampüs Tam zamanlı Yarı zamanlı 18 - 30 ay July 2019 Malezya Subang Jaya + 1 daha

Felsefe Ustası (Gıda Çalışmaları) mezunlarını Gıda Çalışmaları alanında uzman olan yüksek vasıflı profesyonellere yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bunu başarmak için Taylor's University ve Toulouse Jean Jaurès (UT2J) araştırma becerileri, antropoloji ve gıda sosyolojisi, farklı gıda kültürlerinin anlaşılması, gıda eğilimleri ve iş dünyası görünümü, sosyo-politik konular gibi bileşenleri kapsayan kapsamlı bir müfredat tasarladılar. Gıda beslenme ve halk sağlığı ve daha fazlası. [+]

Çift tanıma ve sertifikalandırma

Son 20 yıl içinde, gıdaların durumu dramatik biçimde değişti. Gıda krizlerini dalgalandırmak, büyüyen obezite sorunu ve daha fazlası, yiyecekleri tekrar tekrar gündeme getirdi. Ekonomik cephede, son on yılda hızlı ekonomik büyüme ile birlikte nüfus artışı, gıda tüketimini patlayıcı bir oranda artırdı. Cushman'a göre Felsefe Ustası (Gıda Çalışmaları) mezunlarını Gıda Çalışmaları alanında uzman olan yüksek vasıflı profesyonellere yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bunu başarmak için Taylor's University ve Toulouse Jean Jaurès (UT2J) araştırma becerileri, antropoloji ve gıda sosyolojisi, farklı gıda kültürlerinin anlaşılması, gıda eğilimleri ve iş dünyası görünümü, sosyo-politik konular gibi bileşenleri kapsayan kapsamlı bir müfredat tasarladılar. Gıda beslenme ve halk sağlığı ve daha fazlası.Taylor Gıda Çalışmaları Avantajı“Gıda Araştırmaları Kürsüsü: Gıda, Kültür ve Sağlık” ile tek Malezya üniversitesi - Prof. Dr. Jean Pierre Poulain. Gıda çalışmalarına ağırlık verir, akademik programlara katkıda bulunur ve öğrencilere ve öğretim üyelerine tavsiyede bulunur. Bir Fransız sosyo-antropolog olan Prof. Dr. Poulain, hem akademik hem de uluslararası hayatta gıda çalışmaları ve konukseverlik eğitimi alanında uzun ve başarılı bir kariyere sahiptir. Gıda sosyolojisi, gıda mirası ve turizm uygulamaları gibi konularda çok sayıda kitap, kitap bölümleri ve makalelerin yanı sıra dünya çapında aktif olarak düzenlenen açılış ve konferans sunumları yayınladı.Yurt dışında saha çalışması yapmak için fırsat sağlayan Küresel Alan Araştırma Programı (GRP) sunan tek Gıda Çalışmaları programı. Öğrenciler, 3-6 ay boyunca belirli bir ülkeye özgü gıdayla ilgili bir konuya odaklanıyorlarsa, yurt dışında tezleri için araştırma yapmak için heyecan verici bir fırsata sahiptirler. Fransa, İspanya, İtalya, Hong Kong ve Japonya gibi ülkelerde araştırma yapmak için uluslararası bir ortak üniversiteler ağı... [-]

Gıda tasarım ustası

Scuola Politecnica di Design SPD
Kampüs Tam zamanlı 12 ay March 2019 İtalya Milan

Tüccar gıda tasarım sektörünü sürekli büyüyen bir pazara girmek böylece Gıda Design Master gerekli becerileri geliştirir ve İtalya referans yerdir. Ders tasarımı, pazarlama ve iletişim değil, aynı zamanda piyasadaki deneyimi olan profesyoneller için mezunları hedefleniyor. Program gıda sanayii ve metodolojileri üzerine odaklanmıştır. [+]

Gıda Tasarımı Master profesyonel girmek ve sürekli büyüyor ve İtalya referans ülke olduğu gıda sektöründe yenilikçi bir katkı sunmak için gerekli becerileri geliştirme imkanı verir.

Ders tasarımı, pazarlama ve iletişim mezunlarına değil, aynı zamanda zaten idare ve yönetim piyasasında çalışan profesyoneller için değil tasarlanmıştır. Program gıda sektörü ve metodolojileri odağını] yönlendirir. Ile çalışabilen: - - Gıda tasarımcısı - Gıda ve tasarım arasındaki birlik, yeni bir profesyonel doğar gıda ürünleri, üretilen dağıtılan ve tüketilen süreçleri, yöntemleri ve ortamları; - Estetik açıdan Gıda, iletişimsel ve temsilcisi; - Hazırlama ve gıda tüketiminde kullanılan aletler ve donatım; - İletişim faaliyetleri gıda ürünlerini tanıtmak için.... [-]


Uluslararası Gıdada Usta

ESCP Europe Business School
Kampüs Tam zamanlı 15 ay September 2019 İtalya Turin Fransa Paris + 2 daha

Program F hakkında tutkulu herkese açıktır [+]

Programın Amaçları

Program F hakkında tutkulu herkese açıktır

Programı tamamladıktan sonra, çok uluslu bir şirkette veya küçük-orta ölçekli bir işletmede, Avrupa'da veya dünyanın her yerinde bir başlangıç ​​ya da konsolide bir işte birden fazla senaryo açılacaktır.

Yenilikçi ve Operasyonel

Bu MSc size 20 yılı aşkın şirket ziyareti, gıdadan üst düzey yöneticilerle toplantılar yaparak birinci elden deneyime sahip yenilikçi bir yaklaşımla yüksek seviyeli bir Master programının tüm unsurlarını sunar.

Tanınmış uluslararası Yiyecek ve İçecek şirketlerinden gelen konuşmacılar, yeni ürün ve fikirlerin nasıl geliştirileceğine ve kişisel ağınızı nasıl geliştireceğinize dair ipuçları ve püf noktaları sunacak.... [-]


Mutfak sanatları ve mutfak yönetiminde usta

University College of Hotel Management and Culinary Arts StPOL
Kampüs Tam zamanlı 8 - 14 ay September 2019 İspanya Barcelona

EUHT StPOL ve "Gerona Üniversitesi Vakfı: İnovasyon ve Eğitim" (tüm kurumlar ve otel sektörü tarafından tanınan bir nitelik) uzunluğu [+]

Yeterlik

EUHT StPOL ve "Gerona Üniversitesi Vakfı: İnovasyon ve Eğitim" (tüm kurumlar ve otel sektörü tarafından uzun bir geçmişi ve büyük prestijleri sayesinde tanınan bir nitelik) bir nitelik.

SÜRE

Otel okulunda sekiz ay ve sektörde 3-6 aylık Endüstri Stajı (60 ECTS).

Öğretim dili

Master öğrencilerin dil tercihlerine göre seçebilmeleri için bir İngilizce basımı ve bir de İspanyolca basımı vardır.

Metodoloji

Kurs, teorik dersler, pratik atölye çalışmaları, otelcilikte gerçek uygulama ve sanayi bölgelerindeki en iyi restoranların bazılarında (Michelin Star Restaurant da dahil olmak üzere) endüstri stajına bölünür.

Giriş Gastronomi, yemek sanatları veya benzeri bölümlerde mezunlar veya teknik mezunlar. Mutfak ve gastronomi okullarında nitelikli kişiler. Daha önce EUHT StPOL tarafından tanınan, en az iki yıllık eğitimle birlikte mutfak, gastronomi ve hostelde yüksek mesleki eğitim notları ve teknik çalışmalar tamamlandı. EUHT StPOL görüşüne göre yeterince açık bir tecrübeye sahip profesyoneller. Yıldız dersleri ... [-]

Gastronomi ve mutfak yönetiminde usta

Gasma Gatronomy & Culinary Management Campus
Kampüs Tam zamanlı 5 ay September 2019 İspanya Castellón de la Plana

Bu Master kariyerinde niteliksel sıçrama yapmak güne mutfağında bir toplam daldırma sunmaktadır. Ben yemek değil, aynı zamanda pastacılık ve fırıncılık değil, yaratıcı ve karlı teklifi oluşturmak mümkün. [+]

MUTFAĞINDA TOPLAM DALDIRMA

Bu Master kariyerinde niteliksel sıçrama yapmak güne mutfağında bir toplam daldırma sunmaktadır. Ben yemek değil, aynı zamanda pastacılık ve fırıncılık değil, yaratıcı ve karlı teklifi oluşturmak mümkün.

Program 5 ay ve bizim Mutfak Takımı en iyi restoranlarda diğerleri arasında staj 530 saat ile tamamlanır.

ÖĞRENCİ STAR

Biz mutfakta iyi ürün uzmanları, teknik, teknoloji yenilik ve trendleri vardır. uluslararası referans şefler birçok Bizim Mutfak Ekibi parçasıdır yanında Öğrenebilirsiniz.

öğretim elemanlarının, bizim ayırt edici özelliklerinden biri yapmak son derece uzmanlaşmış profesyoneller.... [-]


Otelcilik ve yemek işinde master derecesi - Online

Universidad Católica San Antonio de Murcia
Online Tam zamanlı Yarı zamanlı 1 yıl November 2019 İspanya Spain Online + 1 daha

UNWTO Dünya Turizm Barometresi son sayısında göre, 2014 yılında, dünyadaki turist sayısının 1138 milyon önceki yıla göre% 4,7 oranında bir artış gerçekleşti. [+]

genel bakış Kiplik: Online Başlangıç: Kasım Süre: 1 akademik yıl ECTS kredisi: 60 Yönetmen: Ginesa Martínez del Vas Presentación

UNWTO Dünya Turizm Barometresi son sayısında göre, 2014 yılında, dünyadaki turist sayısının 1138 milyon önceki yıla göre% 4,7 oranında bir artış gerçekleşti.

o ihracattaki milyonlarca dolarlık binlerce üretir ve milyonlarca işi oluşturmak beri "Son yıllarda, turizm, şaşırtıcı derecede güçlü ve sert ve ekonomik iyileşme ekonomik faaliyete katkıda bulunmak için büyük bir kapasiteye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bu dünya çapında destinasyonlarda oldu, ancak bölgenin tarihinin en kötü ekonomik dönemlerden biri çıktığını pekiştirmek için çaba özellikle Avrupa'da, "Taleb Rifai, DTÖ Genel Sekreteri üzerine, şunları söyledi Madrid Küresel Turizm Forumu'nun İspanya açılışı. ... [-]


Oenoloji ve Bağcılık Yüksek Lisans Derecesi

Universidade de Trás-os-Montes e Alto Douro
Kampüs Tam zamanlı 2 yıl October 2019 Portekiz Vila Real

Oenoloji ve Bağcılıkta yüksek lisansın ana hedefleri şunlardır: İleri eğitim, ilk döngüyü tamamlayıcı ve yenilikçi; Mükemmelliğin bilimsel, teknolojik ve profesyonel becerilerinin geliştirilmesi; Şarap sektöründe müdahale kapasitesinin iyileştirilmesi; Yeni teknikleri ve süreçleri planlamak, yenilemek ve değerlendirmek veya kullanımdaki prosedürleri iyileştirmek; Vitivinik kültür bağlamına dayalı kritik analiz mekanizmaları; Bilgi ve becerilerin oluşumu ve güncellenmesinde ilerleme. [+]

Oenoloji ve Bağcılıkta yüksek lisansın ana hedefleri şunlardır:

İlk döngüyü tamamlayan ve yenileyen ileri eğitim;Mükemmelliğin bilimsel, teknolojik ve profesyonel becerilerinin geliştirilmesi;Şarap sektöründe müdahale kapasitesinin iyileştirilmesi;Yeni teknikleri ve süreçleri planlamak, yenilemek ve değerlendirmek veya kullanımdaki prosedürleri iyileştirmek;Vitivinik kültür bağlamına dayalı kritik analiz mekanizmaları;Bilgi ve becerilerin oluşumu ve güncellenmesinde ilerleme.

program

İletişim saatlerinin çoğunluğu Cuma ve Cumartesi günleri yoğunlaştırılmıştır (Müfredat Seçme ve Tez Birimleri hariç) 14407/2015 nolu Tebliğ ile yayımlanan Oenoloji ve Bağcılıkta Yüksek Lisans Kursu (2. Döngü) Yönetmeliği, 9 Aralık 2015'te Diário da República, 2. dizi.... [-]


Beslenme ve mutfak sanatları 's ana

OUS Royal Academy of Economics and Technology in Switzerland
Online Tam zamanlı Yarı zamanlı 16 - 20 ay Açık Kayıt İsviçre Zürich + 1 daha

Usta Beslenme ve Mutfak Sanatları (Yemek Hizmet Yönetimi) çalışma programı mezunları iş tecrübeyle ile teori birleştirmek ve Beslenme ve Mutfak Sanatları (Yemek Hizmet Yönetimi) sağlam bir bilgi gösterecektir (MBA) sonunda. [+]

3 TOP ÜNİVERSİTELER 1 AVRUPA DERECE = Tüm öğrenciler ETMB Diploma Dąbrowa Górnicza (WSB) ve Taras Şevçenko Milli Üniversitesi Üniversitesi ile Ortak Diploma ek olarak sahip olacak. 3 Üst Avrupa Üniversiteler = İyi Sanal / Mesafe Programı = 1 Üst Avrupa Diploması İSVİÇRE + AB + TOP 500 RANKED

ETMB de Uzman Advance

Online yüksek lisans programlarında tıpkı sizin gibi öğrenciler ve liderleri ile bağlayın. Sen aklını ETMB bir master öğrencisi olarak götürecek kadar ileri gidecek.

Profesyoneller için

Master Beslenme ve Mutfak Sanatları (Yemek Hizmet Yönetimi, MBA) herhangi bir akademik disiplin içinde başarı sonraki seviyeye işaret eder.... [-]


Profesyonel Aşçılıkta Uluslararası Ustalar (Avrupa Noter tarafından onaylanmış Diploma)

ESNECA
Kampüs Yarı zamanlı 300 saatleri Açık Kayıt İspanya Spain Online

Bu ders, girişimciler, yöneticiler, girişimciler, konaklama endüstrisindeki işçiler, turizm ve catering ile profesyonel bir şef olarak çalışabilmek için gerekli teknik bilgiyi edinmeyi amaçlayan herkes içindir. [+]

alıcıların

Bu ders, girişimciler, yöneticiler, girişimciler, konaklama endüstrisindeki işçiler, turizm ve catering ile profesyonel bir şef olarak çalışabilmek için gerekli teknik bilgiyi edinmeyi amaçlayan herkes içindir.

yöntem

Usta modu On-Line ve Tutorizada olduğunu

kaydolduktan sonra, öğrenci 24 çalışma saatleri içinde erişim kodlarını alacaktır.kayıt sonra 48 saate öğrenciyi temasa geçecektir öğretmen ve eğitmenlerin ekibimiz öğrenci başlangıcında ve tabii boyunca kendisine eşlik rehberlik ve ortaya çıkabilecek herhangi bir soruya cevap.süre

Kurs süresi, 300 saattir.

miktarOrijinal Tutar: 1900 $Fiili Miktar: $ 475

ABD Doları cinsinden ifade * Tutar... [-]