Yiyecek ve İçecek Çalışmaları Yüksek Lisans Programları

Yiyecek ve İçecek Çalışmaları 37 Yüksek Lisans Programları Karşılaştır

Yiyecek ve İçecek Çalışmaları

Eğer lisans tamamladıktan sonra, ya da kariyerinize başlamak veya yüksek lisans derecesini elde ederek çalışmalarına devam seçebilirsiniz. İkinci seçenek daha gelişmiş bir kariyer için hazırlamak ve hemen çalışmaya başladı, daha da ileriye atlamak için izin verir.

Gıda ve İçecek Çalışmaları alanında yüksek lisans nedir? Bu alan hazırlık ve gıda servis odaklanır. Öğrenciler bir restoran ya da yemek işinde faaliyetlerini anlamak ve böyle bir işyerinde liderlik konumunu girmek için onları hazırlamak dersleri alırlar. Öğrenci gıda ve güvenlik işçisi veya müfettiş olma daha fazla ilgi ise Kursları de yiyecek ve içecek çalışmalarının politika tarafına odaklanmak olabilir. yiyecek ve içecek çalışmaları program genellikle mutfak sanatları içermez.

Gıda ve İçecek Çalışmaları Master Kazanç onları gelişmek için onları gerekli idari ve iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olarak öğrencilere yarar.ileri derecede tutan da onların kariyerlerini girdikten sonra mezunları daha yüksek bir maaş kazanmak için izin verebilir.

Gıda ve İçecek Çalışmaları Master kazanç maliyetini etkileyen pek çok değişken bulunmaktadır. Sen ders ne olacağını ve sorumlu olacak ne diğer ücretleri anlamak için kayıt yaptırmadan önce belirli bir program ve okul araştırma gerekir.

yiyecek ve içecek çalışmaları mezunları için kullanılabilir Kariyer çoktur. Esasen, onlar yiyecek servisi ya da gıda ağırlama alanlarında herhangi bir idari konumu girmek mümkün. Bu operatörler, restoran ya da yemek yöneticileri, envanter uzmanları ve asistan yöneticileri yer alıyor. Bir sağlık uzmanı ya da sağlık müfettişi olma tarafından sanitasyon ve güvenlik çalışmak da mümkündür.

Bir yiyecek ve içecek çalışmaları programa katılarak kariyerinize doğru sonraki adımı atın.senin Aşağıdaki program ve temas kurşun formu doldurarak seçtiğiniz okulun doğrudan kabul ofisi arayın.

Devamını oku

çağdaş pastane ve tatlı mutfağında usta

Gasma Gatronomy & Culinary Management Campus
Kampüs Tam zamanlı 5 ay September 2019 İspanya Castellón de la Plana

Atölye hazırlıkları ile tatlı mutfağına kadar pastanenin dünyasında bir yolculuk. Çağdaş Pastane ve Tatlı Mutfakta Yüksek Lisans derecesi, mutfağın en tatlı alanında en eksiksiz ve en güncel eğitimdir. [+]

ÇALIŞTAYI ELEMANLARDAN TATLI MUTFAĞA

Atölye hazırlıkları ile tatlı mutfağına kadar pastanenin dünyasında bir yolculuk. Çağdaş Pastane ve Tatlı Mutfakta Yüksek Lisans derecesi, mutfağın en tatlı alanında en eksiksiz ve en güncel eğitimdir.

Haute pastane, tatlı mutfağı ve formülasyon tekniklerine hakim olmayı amaçlayan bir müfredat sunmak. Hammadde bilgisi, imalat süreçleri ve teknikleri yaratıcılığı ve yeniliği teşvik etmenin temelini oluşturacaktır.

Mutfak Takımımızdan en iyi restoran ve pastanelerde 530 saatlik harici uygulamalarla beş ay süren bir program.

EKİBİMİZ, EN İYİ GARANTİMİZ

Paco Torreblanca, Daniel Álvarez, Mario Masià, David Gil, Carito Lourenço, Paco Llopis o José Montejano gibi büyük profesyonellerden öğrenin.... [-]


Yiyecek ve İçecek Yönetimi Yüksek Lisans Derecesi

Rome Business School
Online Yarı zamanlı 1 yıl Açık Kayıt İtalya Rome

Rome Business School

[+]

Başlangıç ​​tarihi: her yıl, Mart ve Ekim aylarında

Uzmanlık eğitimi, staj, kariyer hizmeti, uluslararası ağ oluşturma ve profesyonel ve kişisel gelişimlerinizdeki diğer birçok avantajın eğitimi. Her talep için eğitim formülleri.

Yiyecek ve İçecek Yönetiminde Rome Business School Yüksek Lisans Programı, uluslararası ve çok kültürlü bir bağlamda yiyecek ve içecek endüstrisinin zorluklarıyla baş edebilecek uzman profesyonelleri üretmek için üretim zincirine özgü yetkinlikler ile birleştirilmiş genel yönetim eğitimi sunmaktadır.

İtalyan yiyecek ve içecek sektörü hem ev hem de uluslararası pazarlarda büyüyor. İtalyan ürünleri, hem hammadde hem de coğrafi provenance açısından dünyanın her yerinde tanınan ve takdir edilen bir kalite seviyesine sahip bir anahtar sözcüktür.... [-]


Yüksek Lisans. / Marka Yönetimi, MBA

INSEEC Chambéry campus
Kampüs Tam zamanlı 2 dönem October 2018 Fransa Chambéry

MBA / MSc. Lüks Marka Yönetimi, Gıda [+]

MBA / MSc. Lüks Marka Yönetimi, Gıda

Tüm dersler İngilizce olarak verilmektedir.

Program, çok yönlü bir yaklaşım sunmaktadır: etkin profesyonellerin katkısı ve saha ziyaretleri sayesinde, pratik tarafa maruz kalma ile birleştirilmiş katı iş, stratejik, pazarlama ve iletişim bilgisi.

Farklı endüstri segmentlerinde akademik sütunlar ve pratik derslerin bir karışımı ile lüks hizmet sektörüne girmek için gerekli bilgi ve uzmanlığı sağlar.

KARİYER FIRSATLARI

Bu kurs, İşletme, Marka Yönetimi, E-Merchandising, Mutfak Turizmi, Yönetim gastronomi gibi çeşitli hizmetlerde Lüks Otelcilikte doğrudan uygulanabilir.

Kabul şartları

MSc: BSc ile ilgilenen aday. İngilizce eğitim için gerekli olan İngilizce dil yeterlilikleri ile onur derecesi (4 yıl Üniversite çalışmalarının usulüne uygun olarak tamamlanmış veya 5 yıl Çinli öğrenciler için).... [-]


Marka Tasarım ve Yönetiminde Usta: Gıda, Şarap ve Turizm

IED – Istituto Europeo di Design Florence
Kampüs Tam zamanlı 11 ay February 2019 İtalya Florence

Markalama tekniklerinden hizmet tasarımına, Marka Tasarım ve Yönetiminde Yüksek Lisans dersinin amacı: yiyecek, şarap ve turizm, öğrencilere ve genç profesyonellerin geleceğin becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır. teklifler. Floransa ve Barselona'da düzenlenen kurs, Barselona'daki yiyeceklere ve Floransa'da şarap sektörünün dikey olarak incelenmesine özel olarak odaklanarak, misafirperverliğe ve turizme uygulanan hizmet tasarımında çapraz beceri kazandırır. Catalunya ve Toskana, markalaşma stratejilerini, bölgesel farklılıklara küresel bir farklılık için anahtar olarak koydular. Bu Master sayesinde öğrenciler, Avrupa'nın en önemli turistik destinasyonlarından ikisinin başarılı bir şekilde kullandıkları farklı marka ve proje yönetimi metodolojilerini deneyimleme olanağına sahiptir. [+]

İNGİLİZCE YABANCI DİLDE BU DERS.

Gıda endüstrisinde bir marka yaratmak ve yönetmek ne anlama geliyor? Bir şarap şirketi nasıl pazarlanır ve kimliğiyle nasıl çalışır? Bütün bunlara turizm nasıl entegre edilir?

Markalama tekniklerinden hizmet tasarımına, Marka Tasarım ve Yönetiminde Yüksek Lisans dersinin amacı: yiyecek, şarap ve turizm, öğrencilere ve genç profesyonellerin geleceğin becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır. teklifler.

Floransa ve Barselona'da düzenlenen kurs, Barselona'daki yiyeceklere ve Floransa'da şarap sektörünün dikey olarak incelenmesine özel olarak odaklanarak, misafirperverliğe ve turizme uygulanan hizmet tasarımında çapraz beceri kazandırır.... [-]


Gıda Tasarım Projesi Deneyiminde Usta

IED – Istituto Europeo di Design Rome
Kampüs Tam zamanlı 6 ay January 2019 İtalya Rome

Gıda Tasarım Projesi Deneyiminde Master, yeniliğe sürekli bir eğilim geliştirmek için kritik becerileri taşıyan tasarımcıları eğitiyor. Yiyecek Tasarımcıları, farklı alanlarla başa çıkmak için gerekli olan esnekliği kazanırlar - tasarım yeteneklerini uygulayabilecekleri - kullanıcıların ihtiyaç ve beklentileri tanımlamaya katılımlarına özel bir dikkat göstererek. Profesyonel fırsatlar - mezunlar, üretim, iletişim ve yemeğin meyvelerine bağlı tüm alanlarda bir yola başlayabilirler. Edinilen kritik yetkinlikler sayesinde yönetsel ve kültürel alan etkinlikleri ile karşılaşabilirler. [+]

İTALYANCA DİLDE BU DERS.

Gıda Tasarım Projesi Deneyiminde Master, yeniliğe sürekli bir eğilim geliştirmek için kritik becerileri taşıyan tasarımcıları eğitiyor. Yiyecek Tasarımcıları, farklı alanlarla başa çıkmak için gerekli olan esnekliği kazanırlar - tasarım yeteneklerini uygulayabilecekleri - kullanıcıların ihtiyaç ve beklentileri tanımlamaya katılımlarına özel bir dikkat göstererek.

Profesyonel fırsatlar - mezunlar, üretim, iletişim ve yemeğin meyvelerine bağlı tüm alanlarda bir yola başlayabilirler. Edinilen kritik yetkinlikler sayesinde yönetsel ve kültürel alan etkinlikleri ile karşılaşabilirler.

Hedef - Master mimarlık, tasarım, görsel iletişim, beslenme bilimleri ve ilgili alanlarda BA mezunlarına hitap etmektedir.... [-]


Uluslararası Şarap Yönetiminde Yüksek Lisans (Yüksek Lisans)

The Hong Kong Polytechnic University - School of Hotel and Tourism Management
Kampüs Tam zamanlı 12 ay September 2019 Hong Kong Kowloon

Canlı uluslararası şarap sahnesinde önemli bir oyuncu olan Hong Kong, bu dinamik büyüme alanının bir parçası olmayı isteyen herkes için eşsiz bir konum sunmaktadır. Anakara Çin'de şarap pazarının devasa büyümesi ile birleştiğinde, gelişmiş, uzmanlaşmış eğitim ve küresel bir bakış açısı ile eğitim ile şarap uzmanlarına olan ihtiyaç büyümeye devam ediyor. Uluslararası Şarap Yönetimi programında Msc bu talebi karşılamak için dizayn edilmiştir. Bu istisnai program endüstri liderlerini, eğitimcileri ve araştırmacıları geliştirir ve onlara şarap işindeki son eğilimleri derinlemesine anlatarak, karmaşıklıklarını açığa çıkarır ve endüstrinin geleceğe götürmesi için güçlü bir konuma yerleştirir. Öğrenciler ayrıca Anakara Çin şarap tüketicileri hakkında daha fazla bilgi edinme ve dünyadaki en hızlı büyüyen ve potansiyel olarak kazançlı şarap pazarları hakkında bilgi edinme fırsatına sahip. [+]

Canlı uluslararası şarap sahnesinde önemli bir oyuncu olan Hong Kong, bu dinamik büyüme alanının bir parçası olmayı isteyen herkes için eşsiz bir konum sunmaktadır. Anakara Çin'de şarap pazarının devasa büyümesi ile birleştiğinde, gelişmiş, uzmanlaşmış eğitim ve küresel bir bakış açısı ile eğitim ile şarap uzmanlarına olan ihtiyaç büyümeye devam ediyor. Uluslararası Şarap Yönetimi programında Msc bu talebi karşılamak için dizayn edilmiştir.

Bu istisnai program endüstri liderlerini, eğitimcileri ve araştırmacıları geliştirir ve onlara şarap işindeki son eğilimleri derinlemesine anlatarak, karmaşıklıklarını açığa çıkarır ve endüstrinin geleceğe götürmesi için güçlü bir konuma yerleştirir. Öğrenciler ayrıca Anakara Çin şarap tüketicileri hakkında daha fazla bilgi edinme ve dünyadaki en hızlı büyüyen ve potansiyel olarak kazançlı şarap pazarları hakkında bilgi edinme fırsatına sahip.... [-]


Otel Yönetimi, Restoranlar ve Gıda Şirketlerinde Yönetici Ustası

OSTELEA | Distancia
Online Online ve Kampüs Kombineli Tam zamanlı 12 ay September 2019 İspanya Madrid Barcelona + 2 daha

Otelcilik ve Restorasyon Yüksek Lisansı, bu sektörde karar vermede etkin olmak için gerekli olan iş perspektifinden olsa da, profesyonellik ve yöneticileri, misafirperverlik yönetimi alanında küresel iş projelerine yönlendirmeyi amaçlamaktadır. Çok küresel ve dinamik ve yeni teknolojilerin etkisini ortadan kaldırmaz. [+]

Turizm sektörü, on yıllardır ülkenin sosyal ve ekonomik gelişiminde temel sektörlerden biri olmuştur. Böylece, geçen yıl sektör% 3 büyüyerek 53.000'den fazla iş üretiyor. Ve bunun içinde, otel sektörü, turizmin en önemli parçası ve son yıllarda daha büyük bir büyümeye sahip olanlardan biri.

Bu bağlamda, sürekli olarak eğitimli profesyonellerin sürekli gelişen bir pazarda hareket etmesini talep eden büyüyen bir sektörle, Ostelea Turizm Okulu tarafından verilen Otel Yönetimi ve Restorasyonda Yönetici Master doğar.

Bir online mesafe metodolojisi altında geliştirilen master, katılımcıların ihtiyaçlarına göre uyarlanan esnek öğrenme modeli sayesinde 12 ayda tamamlanabilir.... [-]


Otel ve restoran yönetimi yüksek lisans (madrid)

School of Tourism and Hospitality - The OSTELEA
Kampüs Tam zamanlı October 2018 İspanya Madrid

profesyoneller ve otelcilik yönetimi alanında global iş projeleri kurşun yöneticileri yetiştirmek, ancak gerekli iş perspektifinden etkin olmayı hedefleyen Otelcilik ve Restorasyon Yüksek Lisans, bu sektör içinde karar verme küreselleşen ve dinamik değil, yeni teknolojilerin etkisini gidermek. [+]

Otelcilik ve Restorasyon Yüksek Lisans

profesyoneller ve otelcilik yönetimi alanında global iş projeleri kurşun yöneticileri yetiştirmek, ancak gerekli iş perspektifinden etkin olmayı hedefleyen Otelcilik ve Restorasyon Yüksek Lisans, bu sektör içinde karar verme küreselleşen ve dinamik değil, yeni teknolojilerin etkisini gidermek.

Neden Usta çalışma:

İş Oyunu yoluyla öğretilir Gelir Yönetimi,. Otelin pazarlama Bu özel alan yaygın bir iş oyun vizyonu ile uygulanan aracılığıyla bu alanda gelişmiştir. Bu Master Madrid ya da Barcelona'da alınabilir Entegre uygulamalar: sınıfta geliştirilen uygulamalı konuların teorik bileşeni, ancak uygulama bir işbirlikçi iş uygulamadır. Profesyonel uygulamalar. Usta otel zincirleri ve catering şirketleri yönetim alanlarında iş deneyimi imkanı sunuyor. Bu otel, lokanta iş ve uluslararası turizm danışmanları yöneticileri ile bir dizi toplantı içerir. Ostelea Yönetim İspanyolca Derneği ve Yöneticiler Otel (AEDH) üyesidir. Vaka yöntemi: Olgu yöntemi turist şirketlerin fiili olguların tartışılması yoluyla en iyi öğrenciye sistematik olarak karar verme sürecini sağlar. Çalışıyoruz vakaların bazıları şunlardır: El Bulli ve Ryanair. fuarlarda Devam: Öğrenciler dünyanın en önemli gıda sektörü fuarlarından biri olarak kabul böyle Alimentaria (Barcelona) olarak fuarlara katılmak; veya IBTM (Barcelona), iş turizminde liderlerinden biri. Amaçları ... [-]

Otel Yönetiminde Yönetici Usta

Ostelea Morocco
Kampüs Tam zamanlı 1 yıl October 2018 Fas Rabat

Otel ve Restoran Yönetimi Yönetimi İcra Master Programı, bir yandan sektörün gelişimine ve büyümesine bağlı sorunlara yanıt sağlamak amacıyla sektörde operasyonel ve kurumsal oyuncularla işbirliği içinde geliştirildi diğer yandan işgücü piyasasının ihtiyaçları,. [+]

tanıtım

Otelcilik konusunda küreselleşen bağlam ve gelişen, İcra Usta olarak

Bu eğitim yönetimi ve bir şirketin üretim birimlerinin yapısal özelliklerinin kontrolü odaklanır, bir ulusal veya uluslararası perspektif olsun.

Watchwords: Etkili Karar Verme ve yeni teknolojilerin etkin kullanılması.

Hospitality Management Executive Master Programı

hedefleri

Otelcilik Yönetimi Executive Master

Yolculuğunuz sonunda, yeteneklerin ve değerlerle sen olacak yöneticileri aşağıdaki gibidir:

Otelcilik sektöründe ve catering Bilgi: Uluslararası bir bakış açısı ve yaklaşımıyla "iş" iş modu, sen, ve politikaları açısından otel endüstrisi ve catering sağlam bir bilgi tabanı kazanmak için turizm, konaklama ve eğlence alanlarında prosedürler, uygulamalar ve deneyimler.... [-]


Felsefe Ustası (Gıda Çalışmaları)

Taylor’s University
Kampüs Tam zamanlı Yarı zamanlı 18 - 30 ay July 2019 Malezya Subang Jaya + 1 daha

Felsefe Ustası (Gıda Çalışmaları) mezunlarını Gıda Çalışmaları alanında uzman olan yüksek vasıflı profesyonellere yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bunu başarmak için Taylor's University ve Toulouse Jean Jaurès (UT2J) araştırma becerileri, antropoloji ve gıda sosyolojisi, farklı gıda kültürlerinin anlaşılması, gıda eğilimleri ve iş dünyası görünümü, sosyo-politik konular gibi bileşenleri kapsayan kapsamlı bir müfredat tasarladılar. Gıda beslenme ve halk sağlığı ve daha fazlası. [+]

Çift tanıma ve sertifikalandırma

Son 20 yıl içinde, gıdaların durumu dramatik biçimde değişti. Gıda krizlerini dalgalandırmak, büyüyen obezite sorunu ve daha fazlası, yiyecekleri tekrar tekrar gündeme getirdi. Ekonomik cephede, son on yılda hızlı ekonomik büyüme ile birlikte nüfus artışı, gıda tüketimini patlayıcı bir oranda artırdı. Cushman'a göre Felsefe Ustası (Gıda Çalışmaları) mezunlarını Gıda Çalışmaları alanında uzman olan yüksek vasıflı profesyonellere yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bunu başarmak için Taylor's University ve Toulouse Jean Jaurès (UT2J) araştırma becerileri, antropoloji ve gıda sosyolojisi, farklı gıda kültürlerinin anlaşılması, gıda eğilimleri ve iş dünyası görünümü, sosyo-politik konular gibi bileşenleri kapsayan kapsamlı bir müfredat tasarladılar. Gıda beslenme ve halk sağlığı ve daha fazlası.Taylor Gıda Çalışmaları Avantajı“Gıda Araştırmaları Kürsüsü: Gıda, Kültür ve Sağlık” ile tek Malezya üniversitesi - Prof. Dr. Jean Pierre Poulain. Gıda çalışmalarına ağırlık verir, akademik programlara katkıda bulunur ve öğrencilere ve öğretim üyelerine tavsiyede bulunur. Bir Fransız sosyo-antropolog olan Prof. Dr. Poulain, hem akademik hem de uluslararası hayatta gıda çalışmaları ve konukseverlik eğitimi alanında uzun ve başarılı bir kariyere sahiptir. Gıda sosyolojisi, gıda mirası ve turizm uygulamaları gibi konularda çok sayıda kitap, kitap bölümleri ve makalelerin yanı sıra dünya çapında aktif olarak düzenlenen açılış ve konferans sunumları yayınladı.Yurt dışında saha çalışması yapmak için fırsat sağlayan Küresel Alan Araştırma Programı (GRP) sunan tek Gıda Çalışmaları programı. Öğrenciler, 3-6 ay boyunca belirli bir ülkeye özgü gıdayla ilgili bir konuya odaklanıyorlarsa, yurt dışında tezleri için araştırma yapmak için heyecan verici bir fırsata sahiptirler. Fransa, İspanya, İtalya, Hong Kong ve Japonya gibi ülkelerde araştırma yapmak için uluslararası bir ortak üniversiteler ağı... [-]

Uluslararası Gıdada Usta

ESCP Europe Business School
Kampüs Tam zamanlı 1 yıl September 2019 Fransa Paris

Dünyanın En İyi İş Okullarından biri olan ESCP Europe IFBM'de Master, Gıda alanında başarılı bir kariyer hedefleyenler için 2 ülkede tam zamanlı bir lisansüstü programdır. [+]

ESCP Europe Business School IFBM'deki ilk Master

Dünyanın En İyi İş Okullarından biri olan ESCP Europe IFBM'de Master, Gıda alanında başarılı bir kariyer hedefleyenler için 2 ülkede tam zamanlı bir lisansüstü programdır.

İngilizce öğretilir ve Turin ve Paris kampüslerinde yer alır, İtalya ve Fransa'nın mükemmelliğini, yiyecek ve içecek kültürünün ve yeniliğinin kalbinde dünyanın en iyi topraklarını deneyimlemek için mükemmel başlangıç ​​noktaları.

Program her yıl Eylül ayında başlıyor. Başvurunuza şimdi başlayın!

Hesabınızı oluşturduktan sonra "Kabul" bölümünde "Master - Master of Science" menüsünü seçin.

... [-]

Gıda tasarım ustası

Scuola Politecnica di Design SPD
Kampüs Tam zamanlı 12 ay March 2019 İtalya Milan

Tüccar gıda tasarım sektörünü sürekli büyüyen bir pazara girmek böylece Gıda Design Master gerekli becerileri geliştirir ve İtalya referans yerdir. Ders tasarımı, pazarlama ve iletişim değil, aynı zamanda piyasadaki deneyimi olan profesyoneller için mezunları hedefleniyor. Program gıda sanayii ve metodolojileri üzerine odaklanmıştır. [+]

Gıda Tasarımı Master profesyonel girmek ve sürekli büyüyor ve İtalya referans ülke olduğu gıda sektöründe yenilikçi bir katkı sunmak için gerekli becerileri geliştirme imkanı verir.

Ders tasarımı, pazarlama ve iletişim mezunlarına değil, aynı zamanda zaten idare ve yönetim piyasasında çalışan profesyoneller için değil tasarlanmıştır. Program gıda sektörü ve metodolojileri odağını] yönlendirir. Ile çalışabilen: - - Gıda tasarımcısı - Gıda ve tasarım arasındaki birlik, yeni bir profesyonel doğar gıda ürünleri, üretilen dağıtılan ve tüketilen süreçleri, yöntemleri ve ortamları; - Estetik açıdan Gıda, iletişimsel ve temsilcisi; - Hazırlama ve gıda tüketiminde kullanılan aletler ve donatım; - İletişim faaliyetleri gıda ürünlerini tanıtmak için.... [-]


Yiyecek ve içecek işletmelerinde master

University College of Hotel Management and Culinary Arts StPOL
Kampüs Tam zamanlı 8 - 14 ay September 2019 İspanya Barcelona

Gerona Vakfı Üniversitesi ile anlaşma Yiyecek ve İçecek Yönetimi EUHT StPOL ve Uzmanlık Diploması Göre Yiyecek ve İçecekler Yönetimi Master: Yenilik ve Eğitim [+]

Temel Bilgiler

60 ECTS misafirperverlik-iş merkezli akademik programının yanısıra, öğrencilerin okul otelin otelinde uygulamalı bir programda 4 haftalık bir dönem geçirdiği benzersiz bir Mesleki Gelişim Modülü sunmaktadır.

Eğitimimiz ile öğrencileri kişisel, teknik ve mesleki problem çözme becerilerini geliştirmeye davet ediyoruz. Onları şirketlerin yöneticileri olarak kullanmaları gereken dinamik liderliğe hazırlıyoruz.

Bizimle birlikte, bağımsız, objektif ve sistematik olarak kararlar almayı öğrenirler. Bu, çalıştıkları şirkette her yılın nihai sosyal ve ekonomik sonuçlarına yansıtılacaktır.

Eğitim programımız, seçkin otel zincirlerinden tanınmış uluslararası otel yöneticilerinin konuk öğrencilerine misafirperverlikteki en yeni eğilimleri öğrenmelerine olanak sağlayan endüstri konuk konferanslarını içermektedir.... [-]


Otelcilik ve yemek işinde master derecesi - Online

Universidad Católica San Antonio de Murcia
Online Tam zamanlı Yarı zamanlı 1 yıl November 2018 İspanya Spain Online + 1 daha

UNWTO Dünya Turizm Barometresi son sayısında göre, 2014 yılında, dünyadaki turist sayısının 1138 milyon önceki yıla göre% 4,7 oranında bir artış gerçekleşti. [+]

genel bakış Kiplik: Online Başlangıç: Kasım Süre: 1 akademik yıl ECTS kredisi: 60 Yönetmen: Ginesa Martínez del Vas Presentación

UNWTO Dünya Turizm Barometresi son sayısında göre, 2014 yılında, dünyadaki turist sayısının 1138 milyon önceki yıla göre% 4,7 oranında bir artış gerçekleşti.

o ihracattaki milyonlarca dolarlık binlerce üretir ve milyonlarca işi oluşturmak beri "Son yıllarda, turizm, şaşırtıcı derecede güçlü ve sert ve ekonomik iyileşme ekonomik faaliyete katkıda bulunmak için büyük bir kapasiteye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bu dünya çapında destinasyonlarda oldu, ancak bölgenin tarihinin en kötü ekonomik dönemlerden biri çıktığını pekiştirmek için çaba özellikle Avrupa'da, "Taleb Rifai, DTÖ Genel Sekreteri üzerine, şunları söyledi Madrid Küresel Turizm Forumu'nun İspanya açılışı. ... [-]


Oenoloji ve Bağcılık Yüksek Lisans Derecesi

Universidade de Trás-os-Montes e Alto Douro
Kampüs Tam zamanlı 2 yıl October 2018 Portekiz Vila Real

Oenoloji ve Bağcılıkta yüksek lisansın ana hedefleri şunlardır: İleri eğitim, ilk döngüyü tamamlayıcı ve yenilikçi; Mükemmelliğin bilimsel, teknolojik ve profesyonel becerilerinin geliştirilmesi; Şarap sektöründe müdahale kapasitesinin iyileştirilmesi; Yeni teknikleri ve süreçleri planlamak, yenilemek ve değerlendirmek veya kullanımdaki prosedürleri iyileştirmek; Vitivinik kültür bağlamına dayalı kritik analiz mekanizmaları; Bilgi ve becerilerin oluşumu ve güncellenmesinde ilerleme. [+]

Oenoloji ve Bağcılıkta yüksek lisansın ana hedefleri şunlardır:

İlk döngüyü tamamlayan ve yenileyen ileri eğitim;Mükemmelliğin bilimsel, teknolojik ve profesyonel becerilerinin geliştirilmesi;Şarap sektöründe müdahale kapasitesinin iyileştirilmesi;Yeni teknikleri ve süreçleri planlamak, yenilemek ve değerlendirmek veya kullanımdaki prosedürleri iyileştirmek;Vitivinik kültür bağlamına dayalı kritik analiz mekanizmaları;Bilgi ve becerilerin oluşumu ve güncellenmesinde ilerleme.

program

İletişim saatlerinin çoğunluğu Cuma ve Cumartesi günleri yoğunlaştırılmıştır (Müfredat Seçme ve Tez Birimleri hariç) 14407/2015 nolu Tebliğ ile yayımlanan Oenoloji ve Bağcılıkta Yüksek Lisans Kursu (2. Döngü) Yönetmeliği, 9 Aralık 2015'te Diário da República, 2. dizi.... [-]