Tarım Bilimleri Yüksek Lisans

Genel

Program açıklaması

Sürdürülebilir Gıda Üretimi Nasıl Geliştirilir?

İklim değişikliği, nüfus artışı ve sınırlı enerji kaynakları gibi gıda ve enerji üretiminin gelecekteki zorluklarına çözüm bulmakta yer almak ister misiniz? Hayvan refahı, temiz toprak, çevre sorunları ya da biyolojik ve genetik mühendisliğinde en yeni yöntemler ilginizi çekiyor mu? Tarımda otomasyon ve robotik hakkında bilgi edinmek ister misiniz?

Bugünün ve yarının zorluklarına çözüm bulmak için Viikki Kampüsü'ndeki Tarım Bilimleri Yüksek Lisans Programına katılın. University of Helsinki Üniversitesi, Finlandiya'da bu alanda akademik eğitim veren tek üniversitedir.

Neden Tarım Bilimleri?

Yüksek Lisans derecesini tamamladıktan sonra:

 • bitki üretim bilimi, hayvan bilimi, agroteknoloji veya çevre toprak bilimi konularında uzman olmak.
 • Gıda ve enerji üretiminin sürdürülebilirliğini ve çevresel etkisini değerlendirebilir.
 • Çalışma izlerinize bağlı olarak biyo bilimi, ekoloji, kimya, fizik veya istatistiği, tarımın gelecekteki ihtiyaçlarına uygulayabilecektir.
 • Alanınızdaki temel sorunları ve gelecekteki gelişme eğilimlerini öğrenin.
 • ileri teknoloji araştırma ve analiz yöntemleri ve teknikleri konusunda uzman.
 • Uluslararası faaliyetlerde bulunabilecek, proje çalışması ve iletişim kurabilecek.
 • Alanınızdaki bilimsel araştırma bilgilerini edinme, yorumlama, sözlü ve yazılı olarak sunma.
 • Bir doktora programında lisansüstü çalışmaları ya da bir uzman veya girişimci olarak bir kariyere devam etmek için niteliklere sahip.

Yapı ve İçerik

120 kredi kapsamında (AKTS), Ziraat Bilimleri Yüksek Lisans Programı iki akademik yılda tamamlanabilir. Derecesi içerir:

 • Yüksek lisans tezi de dahil olmak üzere seçilen çalışma izinde 90 kredilik ileri çalışma (30 kredi)
 • Kendi veya başka lisans programlarının müfredatından diğer 30 kredi

Gelişmiş çalışmalar ortak derslerden (45 kredi) ve çalışma izine özgü çalışmaları (45 kredi) içermektedir. Seçtiğiniz çalışma parçasında alternatif modüller seçerek, seçilen çalışma parçasının belirli alanlarında uzmanlığınızı derinleştirebileceksiniz. Başvururken çalışma izinizi seçmelisiniz.

Dört çalışma yolu:

 • Bitki Üretim Bilimleri - gıda, yem, enerji, güzellik ve refah kaynağı olarak bitkiler
 • Hayvan Bilimi - hayvan sağlığı ve refahı
 • Agrotechnology - çevreye saygılı teknoloji
 • Çevresel Toprak Bilimi - yüzeyin altında kazmak

Çalışma, güncel konularla ilgili tematik modüller inşa etmek için disiplin sınırları içerisinde işbirliği yapıyor: biyoekonomi, besin maddelerinin geri dönüşümü, gıda sistemleri ve genomik bilginin üretimi ve kullanımı.

Kurslar ve Öğretim

AGRI programında dersler, pratik alıştırmalar, pratik laboratuar ve saha dersleri, uygulamalı eğitim, seminerler, proje çalışması ve bağımsız çalışma gibi çeşitli öğretim yöntemleri kullanılmaktadır. Ayrıca kişisel bir çalışma planını (PSP) tamamlamanız gerekir ve çalışmalarınız kariyer yönelimi ve planlama içerebilir.

İleri çalışmalar ortak derslerden ve çalışma izine özgü çalışmalardan oluşmaktadır. Seçtiğiniz çalışma parçasında alternatif modüller seçerek, seçilen çalışma parçasının belirli alanlarında uzmanlığınızı derinleştirebileceksiniz.

Yüksek Lisans Tezi

Yüksek lisans derecesi, yüksek lisans tezi ile çalışma izninizle ilgili bir konuda yaklaşık 50 sayfalık bir tez ile sonuçlanır. Yüksek Lisans tezini tamamlamak, anadilinizde veya İngilizce dilinizde yazılı bir bilimsel sunum hazırlama, kaynak materyalleri eleştirel olarak kullanma ve tezinizi sözlü olarak sunma ve bu konudaki soruları cevaplama yeteneğinizi gösterir.

Yüksek Lisans tezi, mevcut bir araştırma materyalinin bir analizi olabilen deneysel bir bölüm veya bir laboratuvar, sera veya deney alanında tamamlanmış bağımsız bir araştırma projesi olabilir ve ardından sonuçları bilimsel bir tezde raporlarsınız. Tezinizin yazılı ve sözlü sunumunu desteklemek için her yıl akademik yazma kursları verilecektir.

Yüksek Lisans tezi, genellikle bölümün veya kampüsün araştırma projeleri kapsamında veya alanda bir araştırma enstitüsü veya şirket tarafından yaptırılan bir ödev olarak tamamlanır. Tezinizi tamamladığınızda, bu ortaklar potansiyel işveren olabilir.

Uluslararası kapsam

Uluslararası faaliyetler birçok şekilde gerçekleşir. Birkaç seçenek arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Yurtdışındaki Fakülte veya Üniversitenin ortak kuruluşlarından biriyle öğrenci değişimine geçebilirsiniz. Hem Avrupa'da hem de daha uzağında birçok değişim seçeneği ve programı sunulmaktadır.

 • Yurtdışında veya Finlandiya'da uluslararası bir araştırma grubunda staj yapabilirsiniz.

 • University of Helsinki sunulan İngilizce dil kurslarını seçebilirsiniz (Yüksek lisans düzeyinde eğitim ve öğretim her durumda öncelikle İngilizce'dir).

 • Uluslararası öğrenciler için öğretmen olarak görev yapabilirsin.

 • Konuyla ilgili organizasyonların veya Üniversite Öğrenci Birliğinin uluslararası etkinliklerine katılabilirsiniz.

 • Ayrıca University of Helsinki Dil Merkezi'nin dil kurslarına katılarak dil becerilerinizi ve kültürel bilgilerinizi geliştirebilirsiniz.

Yurtdışındaki değişim ve stajlar popülerdir, çünkü size çalışmalarınızda ve gelecekteki kariyerinizde veya lisansüstü eğitiminizde yararlı olabilecek yeni bakış açıları, beceriler ve bağlantılar sunarlar.

Tarım bilimleri birçok ülkeden uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapma geleneğine sahiptir. Bu öğrencilerle etkileşime girmek, eğitiminizin uluslararası boyutunu genişletmek için iyi bir yoldur. Ayrıca, disiplindeki öğrenci organizasyonları Finlandiya dışındaki yerlere geziler düzenlemektedir. Program, küresel araştırma topluluğuna bağlantı sağlayan çok sayıda uluslararası ders kitabı ve diğer öğretim materyallerini kullanmaktadır.

Öğrenci ve Öğrenci Hayatı

Öğrenci hayatı ve özellikle de öğrenci organizasyon kültürü Finlandiya'da son derece zengin ve çeşitlidir. Ayrıca University of Helsinki öğrenci topluluğu çok aktif.

Fakülte ve konu organizasyonlarından siyasi ve toplumsal organizasyonlara, koro ve orkestralardan spor ve oyun kulüplerine kadar University of Helsinki Öğrenci Birliği (HYY) bünyesinde 250'den fazla öğrenci kuruluşu faaliyet göstermektedir . Faaliyetleri yıldönümü kutlamaları, akademik akşam yemeği partileri, kültürel etkinlikler, buluşmalar ve gezilerdir.

Bir öğrenci ve Öğrenci Birliği (HYY) üyesi olarak, birçok avantaj ve hizmetten yararlanma hakkınız vardır. Örneğin, uygun fiyatlı öğrenci konutları, temel sağlık hizmetleri, spor tesisleri ve öğrenci fiyatlı yemekler. Ayrıca, örneğin ülke genelindeki toplu taşıma ücretlerinde çok sayıda indirim elde edersiniz.

Kariyer

Ziraat Bilimleri Yüksek Lisans Programı mezunu olarak bir kariyere devam etme ya da çalışmalarınızı doktora düzeyinde sürdürme yetkinliğine sahip olacaksınız.

Finlandiya Akademik Agronomistler Birliği'nin istatistiklerine göre, yeni mezunlar için mevcut istihdam durumu olumlu. Mezunlar, Finlandiya ve yurtdışında aşağıdaki alanlarda uzman olarak istihdam bulmuşlardır:

 • Araştırma ve ürün geliştirme (üniversiteler, araştırma enstitüleri, şirketler, endüstri)
 • Yönetim ve uzmanlık pozisyonları (bakanlıklar, denetleme kurumları, AB, FAO)
 • İşletme ve yönetim (şirketler)
 • Öğretim, eğitim ve danışma (üniversiteler, uygulamalı bilimler üniversiteleri, organizasyonlar, kalkınma işbirliği projeleri)
 • İletişim (üniversiteler, medya, şirketler, bakanlıklar, kuruluşlar)
 • Girişimcilik (serbest meslek)
Son Güncelleme Kas 2019

Okul Hakkında

The University of Helsinki offers a wide range of Master’s Degree Programmes, taught entirely in English. The scope of our programmes is 120 ECTS credits, completed with two years of full-time study. ... Devamını oku

The University of Helsinki offers a wide range of Master’s Degree Programmes, taught entirely in English. The scope of our programmes is 120 ECTS credits, completed with two years of full-time study. All programmes comply with the national legislation governing university education and are, therefore, recognised globally. Daha Az