Keystone logo
Çek Cumhuriyeti

Ders çalışma Usta içinde Çek Cumhuriyeti 2024

Çek Cumhuriyeti yılında eğitim alın

Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa'da bulunan ve zengin bir kültürel tarihi ve yaşam tarzı vardır. Ülkenin kara ile çevrili ve Avusturya, Almanya, Polonya ve Slovakya ile sınır komşusudur. Çek Cumhuriyeti AB üyesi olmasına rağmen, para Çek Taç (CZK) 'dir. Ülke ayrıca Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyesidir. Çek Cumhuriyeti özellikle üflemeli çalgılar, piyano, boru organ ve yaylı çalgılar gibi yüksek kaliteli müzik aletleri üreten uzun bir geçmişi ile ünlüdür; ünlü markalar Amati, Petrof, Reiger-Kloss ve Strunal içerir.

Çek Cumhuriyeti opera da dahil olmak üzere sanat, film, dans ve tiyatro zengin bir kültüre sahiptir. Öğrenciler ayrıca boş zamanlarda ziyaret etmek için çok ilginç müze ve güzel bahçeler ve parklar bulabilirsiniz. Ünlü Çek mutfağı spesiyaliteleri şehriye karaciğer köfte çorbası, krema soslu kızartma sığır filetosu, gulaş ve kızarmış peynir içerir.

Iklim

Genel iklim ılımlı ve dört mevsim Çek Cumhuriyeti'nde meydana gelir. Ortalama sıcaklık 24 derece Temmuz ayında C yüksek bir Ocak ayında -4 derece C düşük bir çalıştırın. Sınır dağ yakın yerler çok soğuk vardır.

Yaşam Maliyeti

Çek Cumhuriyeti'nde yaşayan maliyeti Batı Avrupa'nın çoğu çok daha düşüktür. Herhangi bir eğitim veya ücretleri hariç aylık giderleri, yaklaşık $ ABD 350 $ ABD 750 olacaktır. Uluslararası öğrenciler kendi ülkenizden ayrılmadan önce bir Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı (ISIC) almalısınız, bu kartı restoranlarda indirimler geniş bir yelpazede için kullanılabilir, tiyatro, müze, konser, ve ulaşım hizmetleri.

Uluslararası öğrenciler ek gelir için çalışabilir, ama bir iş izni olması gerekir.Öğrenci yaşı 26 yaşından küçük ve 7 ardışık takvim günü veya bir yıl içinde toplam 30 günden az çalışıyorsa iş izni gerekli değildir.

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  405
 • kamu hizmetleri payı

  94
 • internet aboneliği

  22
 • Yerel taşıma

  21

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  7
 • sinema bileti

  8
 • Bir bardak yerel bira

  2

Çek Cumhuriyeti hakkında

Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa, Charles Üniversitesi'nde yüksek öğrenim en eski kurumu sahiptir. Prag'da bulunan, okul 1348 yılında kuruldu.

Modern Çek yüksek öğretim lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri üç döngüsü yapısını kullanır. Yükseköğretim kurumları üniversiteler ve sivil üniversiteler ayrılır. Üniversiteler tüm lisans düzeyleri ve akademik disiplinler arasında çalışma programları sağlarken olmayan üniversiteler genellikle, sadece lisans derecesi sağlar.

Çek Cumhuriyeti 26 kamu, 2 devlet, ve yüksek öğretim 44 özel kuruluşlar vardır. İki devlet kurumları Savunma ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen özel okullardır.Birlikte ele alındığında, okullar mimarlık, sanat tarihi, heykel, tiyatro, teolojik çalışmalar, mühendislik, bilgi teknolojisi, kimya, fizik, doğa bilimleri, işletme, sosyal bilimler, ormancılık, eğitim de dahil olmak üzere disiplinler, geniş bir yelpazede yüksek lisans düzeyinde eğitim ve diğerleri çok. Birçok özel kurumlar iş gibi çalışmanın belirli alanlara odaklanmak.

Neden Çek Cumhuriyeti Eğitim?

Çek Cumhuriyeti, özellikle bilim, mühendislik ve tıp alanlarında, yüksek kalitede eğitim ve araştırma uzun bir geleneğe sahiptir. Uluslararası öğrenciler sıcak bir ortam bulacaksınız, şu anda 37.000 'den fazla yabancı öğrenci Çek okullarda okuyor.

Birçok program şimdi Çek yanı sıra İngilizce ve diğer dillerde sunulmaktadır. Buna ek olarak, İşletme (MBA) derece Mater popülaritesi artmaktadır, çoğu MBA programları bir vaka çalışması yaklaşımı kullanın.


Öğrenim ve Program Süresi

Yasaya göre, ders Çek Cumhuriyeti'nde yüksek öğrenim tüm kamu kurumlarında tüm uluslardan için ücretsizdir. Bazı ücretleri gibi orijinal tarihinden sonra çalışmalar kabul, uzantısı olarak, uygulamak yapmak, Caech dışında bir dilde eğitim için bir öğrencinin orijinal planı ve ücretlere ek olarak yapılan çalışmalar.

Özel kurumlar her yıl $ ABD 2,000 $ ABD 15.000 kendi harç ve ücretleri, ve bu genellikle aralığını ayarlayın.

Yüksek lisans programları bir yıldan üç yıla kadar her yerde sürebilir. Master programları çok teorik ve öğrenciler bir final devlet sınavına ve halka açık bir forumda bir tez savunmak için gereklidir.

Akademik Yıl

Kesin başlangıç ​​tarihleri ​​bireysel kurumlar tarafından kurulan, ancak çoğu Ekim ayında eğitim-öğretim yılı başlarlar. Buna ek olarak, çoğu kurum iki 20 haftalık kış ve yaz dönemlerini, 15 haftalık öğretim dönemi dahil olmak üzere her, sınav beş hafta ve bir tatil içine akademik yıl bölün. İki ay tatil genellikle Temmuz ve Ağustos aylarında alınır.

Yüksek Lisans Olanakları

Çek Cumhuriyeti istihdam için birçok fırsat milliyeti ne olursa olsun, tüm öğrenciler için bir master derecesi aldıktan sonra vardır. Çek Cumhuriyeti Yönetim Kurulu üyelerinin üçte biri yabancıdır. Iş giderek İngilizce yürütülen olmasına rağmen, Çek çalışmalar yürütülen veya Çek zaten yetkin öğrencilere istihdam elde bir avantaj bulabilirsiniz.

Vize

Tüm uluslararası öğrenciler Çek Cumhuriyeti eğitim için uzun süreli vize gerektirir. Ek bilgiler için web sitesi mevcutturİçişleri cz / mvcren / makale / bilgi için-okul-ve-students.aspx "> Bakanlığı. Uzun süreli öğrenci vizesi öğrencilerin buna göre planlamalısınız böylece, elde etmek için 3-4 ay sürebilir.
Sağlık Sigortası

AB üyesi ülkelerden gelen öğrenciler, İzlanda, Lichtenstein, Norveç ve İsviçre sağlık hizmetleri elde etmek için kendi ülke tarafından sağlanan Avrupa Sağlık Sigortası Kartı kullanabilirsiniz.

Diğer ülkelerden gelen öğrenciler kamu sağlık sigortası hakkına sahip değildir ve bakım en az 30.000 € değerinde kapsayan ticari sağlık sigortası satın almanız gerekir. Uzun süreli konaklamalar öğrencilerin prim ödeme belgenizi göstermeniz gerekmektedir.

Sağlık sigortası ek olarak, tüm büyük hastanelerde tedavi için ödeme olarak kredi kartı veya nakit kabul.

İpuçları

Uluslararası öğrencilere yardımcı olmaya adamıştır Çek Cumhuriyeti birçok öğrenci organizasyonu bulunmaktadır.Bu kuruluşlar dahil Erasmus Öğrenci Ağı ve Teknik Deneyimi (için Öğrenci Exchange için Uluslararası Birliği IAESTE ).

Çek yeterli olmayan öğrenciler onlara yardımcı olmak için Çek Cumhuriyeti'nde birçok kurs bulabilirsiniz. Bu derslerin genellikle ek bir ücret talep olsa da, bazı burs kapsamındadır. Dil ve Hazırlık Çalışmaları Enstitüsü yoğun ders ve online dersler dahil olmak üzere dil eksiklikleri, olan öğrenciler için birden fazla kursları sağlar.

Vize gereklilikleri

 1. Kısa süreli vize - 90 güne kadar olan konaklamalar için
 2. Uzun süreli vize - 90 günden fazla kalışlar için.
 3. Öğrenim amaçlı uzun süreli oturma izni - bir yıldan daha uzun bir süre için gelen öğrenciler için.

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

Öğrenci vizesi

Fiyat ve para birimi

CZK 2500

Çek Cumhuriyeti'ne öğrenci vizesi için geçerli vize ücreti 2.500 CZK'dır (yaklaşık 98 EUR). Ücret değişebilir.

Vize için kimler başvurabilir?

AB/AEA ülkeleri ve İsviçre'den gelen öğrencilerin Çek Cumhuriyeti'nde okumak için vizeye ihtiyaçları yoktur. Bununla birlikte, AB öğrencilerinin, Çek Cumhuriyeti'nde planlanan kalış süresi 30 günden uzunsa, varıştan sonra bir bildirim görevi vardır. Bu durumda Çek Cumhuriyeti'ne girişinizi takip eden 30 gün içerisinde Yabancı Polis Departmanına varlığınızı beyan etmeniz gerekmektedir.

AB dışındaki ülkelerden gelen öğrencilerin öğrenci vizesi için başvurmaları gerekir.

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği/Konsolosluğu

Öğrenci vizeniz için ikamet ettiğiniz ülkedeki Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği/Konsolosluğuna başvurursunuz.

İnternet sitesi:https://www.mzv.cz/jnp/en/diplomatic_missions/czech_missions_abroad/index.html

Başvuru nasıl yapılır?

Öncelikle Çek Cumhuriyeti'ndeki bir eğitim kurumuna kabul edilmeniz gerekecek. Okul/program, Çek Cumhuriyeti Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından akredite edilmelidir. Akredite değilse, başka amaçlar için vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

İlk vizeler Çek Cumhuriyeti'ne varmadan önce başvurulmalıdır (ve alınmalıdır) - onsuz Çek Cumhuriyeti'ne seyahat etmek yasaktır

Öğrenci vizesi veya oturma izni almak için temel olarak aşağıdaki belgeler gereklidir:

 • başvuru Formu
 • öğrenim için kabul mektubu
 • geçerli pasaport ve vesikalık fotoğraflar
 • kalış için mali kaynakların kanıtı (örneğin bir banka hesap özeti veya bir hibeden yararlanıcı olduğunun teyidi şeklinde)
 • garantili konaklama onayı
 • geçerli uluslararası sağlık sigortası
 • Adli Sicil Sicilinden özet

Tüm belgeler (seyahat belgesi ve banka ekstresi hariç) Çek dilinde olmalıdır. Çek diline yapılan çeviriler resmi olarak doğrulanmalıdır.

Başvuru yapılırken başvuru sahibi ile görüşme yapılabilir. Görüşmenin yazılı bir kaydı başvurunun bir parçası olabilir. Çek dilinde bir tutanak tutulacak ve başvuru sahibi ile görüşmeyi yapacak olan Konsolosluk görevlisi tarafından imzalanacaktır. Çekçe bilmiyorsanız, yazılı kaydı tercüme etmesi için yanınızda bir tercüman getirebilirsiniz.

Ne zaman başvurmalısınız?

Eğitim amaçlı vize alma prosedürünün tamamı 60-90 gün kadar sürebilir, bu nedenle vize için çok önceden başvurmanız önerilir.

Uzun süreli vize 6 aya kadar sürer. Uzatmalar yapılabilir. Öğrenim amaçlı uzun dönem ikamet izni bir yıl süreyle geçerlidir.

İşlem süresi

90 Days

iş fırsatları

AB veya AEA ülkelerinden gelen öğrencilerin istihdamı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Çalışma izni gerekmez ve bu işçiler Çek Cumhuriyeti vatandaşlarıyla aynı yasal statüye sahiptir.

AB/AEA dışından gelen öğrencilerin çalışma izni almaları zorunludur. Yine de bazı istisnalar vardır:

 • yüksek öğrenim kurumlarından öğrenciler ve genç mezunlar için değişim stajlarının bir parçası olarak Çek Cumhuriyeti topraklarında faaliyetlerde bulunmaları durumunda çalışma iznine ihtiyaçları yoktur.
 • 26 yaşına kadar öğrenci olmaları ve arka arkaya 7 takvim gününden veya bir takvim yılı içinde toplam 30 günden fazla çalışmamaları halinde çalışma iznine gerek yoktur.
 • Çek Eğitim Yasası uyarınca bir konservatuarda orta veya üçüncü derece profesyonel eğitim veya yüksek mesleki eğitim almışlarsa, çalışma iznine ihtiyaçları yoktur.

Diğer durumlarda, çalışma izni için başvurmanız gerekir. Şahsen veya başka bir kişi tarafından, Kamu İstihdam Hizmetinin yerel olarak uygun herhangi bir bölge ofisinde yazılı bir vekaletname temelinde sunulabilir. Düzenlenen izin, 500 CZK idari ücrete tabidir.

Haftalık saat

0

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

Gerekli fonların kanıtını gösteremezseniz veya yanlış veya eksik belgeler sunarsanız, vize başvurunuz reddedilebilir.