Keystone logo
Belçika

Ders çalışma Usta içinde Belçika 2024

Belçika yılında eğitim alın

Belçika Kuzey Denizi, Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda üzerinde sınırları ile, Batı Avrupa'da yer alır. Başkent Brüksel, ülkenin ortasında yer alan ve Avrupa Birliği, Avrupa Komisyonu, ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) dahil olmak üzere birçok önemli Avrupa kuruluşlara merkezi olduğunu. Çikolata ve bira yanı sıra, Belçika Antwerp basılmıştır dünyanın ilk gazete, sahip ünlüdür.

Iklim

Belçika'nın küçük bir alanda nedeniyle, iklim ülke genelinde nispeten düzgün olduğunu. Genel iklim ılıman kışlar ve yazlar serin ile, ılıman, ve tipik bir gün biraz yağmurlu ve bulutlu. Arazi düz ovalar, tepeler ve dağlar içerir.

Kültür

Belçika özellikle Brüksel'de bulunan kültürel faaliyetler lejyon ve spor etkinlikleri için iyi bilinmektedir. Öğrenciler müzik, resim, tiyatro, film ve diğer sanat etkinlikleri ve mekanları bulacaksınız. Bu konser ve konferans gibi birçok etkinlik öğrenciler için fiyatlar azaltmıştır.

Yaşam Maliyeti

Belçika'da öğrenciler için yaşam maliyeti nispeten düşüktür. Harç ve ücretleri ek olarak, öğrenciler bu konut için gidiş yaklaşık yarısı, yaşam giderleri ayda yaklaşık € 800 harcama bekleyebilirsiniz. Milliyeti ne olursa olsun, tam zamanlı öğrenci ödemek maliyetleri yardımcı olmak için çalışmaya izin verilir. Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler çalışma izni almak için gerekli olabilir.

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  414
 • kamu hizmetleri payı

  64
 • internet aboneliği

  49
 • Yerel taşıma

  49

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  10
 • sinema bileti

  12
 • Bir bardak yerel bira

  4

Belçika hakkında

Yükseköğretim

Belçika teklif lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri yüksek öğretim kurumları. Belçika yüksek öğretim kurumlarının iki tür vardır:

Üniversite eğitimi üniversiteler tarafından sunulan ve bilimsel araştırma ile birlikte seçilen bir disiplin eğitim içerir.
Üniversite dışı yüksek öğretim üniversite yüksekokul ve sanat akademileri içerir. Üniversite kolejleri belirli meslekler için hazırlar. Sanat akademileri çeşitli sanat teori ve pratik öğretmek.
Birçok yüksek lisans kursları Hollandaca veya Fransızca öğretilir, ve bazı programlar ve dersler İngilizce olarak öğretilir.

Neden Belçika'da Eğitim?

Belçika Avrupa'nın kalbinde, sadece kısa bir tren gibi Paris ve Berlin gibi büyük kültürel şehirlerinden uzak binmek. Avrupa bir kavşak olarak, Belçika ile çok kültürlülük ve uluslararası öğrenciler karşı hoşgörü tanınır.

Yüksek öğrenim Belçika kurumları iş ve yüksek kalite için bilimsel topluluklar her iki tarafından dünya çapında tanınır. Düşük eğitim, mükemmel sağlık ve güçlü bir toplu taşıma ağına dahil olmak üzere Belçika, aynı zamanda tekne yüksek bir yaşam kalitesi,.

Üniversiteler

Belçika ekonomi, mühendislik, dil ve psikoloji gibi çalışma her alanında, yüksek lisans derecesi kapak altı üniversite bulunmaktadır.

Tarım bilimi, uygulamalı sanatlar, ekonomi, paramedikal, eğitim, sosyal bilimler, teknoloji ve çeviri ve tercüme: Belçika'nın 21 üniversite kolejleri sekiz alanlarda yüksek lisans programları sunmaktadır.

Güzel sanatlar, müzik, dramatik sanat ve yayın teknikleri: Belçika aynı zamanda bir dört genel alanlarında yüksek lisans düzeyinde eğitim 17 sanat akademileri olduğunu vardır.

Öğrenim ve Program Süresi

AB ülkelerinden öğrenciler için üniversitelerde 2012-2013 yıllarında Öğrenim 835 € olduğunu. AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler çalışma ve üniversite programlarını bağlı olarak 4.000 € ile 2.000 € yaklaşık ek ücret ödemek.

Üniversite kolejleri ve sanat akademilerinde ders düşüktür. Yüksek lisans programı için 2012-2013 eğitim 455 € olan son yıl hariç 351 € her yıl. Yine, ek ücret AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için geçerli olabilir. Özel kurum bu ek ücretler hakkında bilgi sağlayabilir.

Yüksek lisans programları 1 yıl (60 kredi) veya çalışma alanında bağlı olarak 2 yıl (120 kredi) bulunmaktadır. Buna ek olarak, zaten yüksek lisans derecesine sahip öğrenciler özel bir meslekte 60 kredilik en az bir Tamamlayıcı yüksek lisans derecesi elde edebilirsiniz.

Akademik Yıl

Eğitim-öğretim yılında üç dönem içerir. İlk dönem Eylül ayı ortalarında başlar ve Ocak ayında sınavları takip, Aralık ayı sonuna kadar devam edecek. Ikinci dönem Şubat ayı başlarında başlar ve Mayıs ortasında, Mayıs ya da Haziran başında sonunda sınavları takip rağmen çalışır. Üçüncü dönem yaz boyunca çalışır. Sınav başarısız olan öğrenciler orta Ağustos Eylül ayı ortalarında için çalışan bir oturum sırasında onları geri almak olabilir.

Yüksek Lisans Olanakları

Belçika'da yüksek lisans derecesi elde Uluslararası öğrenciler mezun olduktan sonra Belçikalı bir şirket için çalışabilir. Ancak, çalışma hakkı otomatik değildir, bu yüzden bir pozisyon teklif ise öğrenciler mevcut kanunlar kontrol etmelisiniz. En azından, öğrencilerin çalışma izni almak için gerekli olabilir, bu AB ve AB üyesi olmayan ülkelerden hem de öğrenciler için geçerlidir.

Çalışmalarını devam etmek isteyen öğrenciler doktora programına kabul ve Belçika'da kendi yüksek lisans alındıktan sonra bir araştırma ekibine katılmak olabilir.

Vize

AB / AEA üyesi ülkelerden gelen öğrenciler Belçika'da okumak için vizeye gerek yoktur. Diğer ülkelerden öğrencilerin vize alması gerekebilir; gereksinimleri her ülke için farklı olarak, ancak, aday öğrenciler kendi ülkelerinde Belçika Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu'na başvurmalısınız.

Sağlık Sigortası

Belçika'da kalmak kapsayan kendi ülkelerinde sağlık sigortası olmayan AB üyesi olmayan öğrenciler sağlık yararları almak için bir "mutuelle" katılmak için gereklidir. AB ülkelerinden öğrenciler kendi ülkelerinde bir Avrupa sağlık sigortası kartı olması gerekir, bu kart onları Belçika ulusal olarak aynı koşullar altında bir mutuelle katılmak için izin verir.€ her kişi için çeyrek başına 50 ve yaklaşık Sağlık sigortası masrafları çalışma süresince ödenmelidir.

İpuçları

Fransa ve Hollanda Belçika öğretim için tercih edilen dil olduğu için, bazı yüksek lisans programı için aday öğrenciler bir Hollandalı veya Fransızca dil yeterlilik sınavı geçmek için gerekli olabilir. Özel gereksinimleri için, öğrenciler katılıyor ilgilenen kurum sormalısınız. En kurumların eğitim dili ile zorluk öğrencilere ek dil eğitimi sunuyoruz.

Belçika eğitim maliyeti düşük olmasına rağmen, pek çok burs ve ek yardıma ihtiyaç yüksek lisans programları öğrencileri için hibe hala var.

Vize gereklilikleri

90 günü aşan bir süre için Belçika'da okumak isteyen AB/AEA/İsviçre vatandaşları için.

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

Vize D (uzun süreli ulusal vize)

Fiyat ve para birimi

USD 200

Vize başvurunuzu işleme koymak için 200 $ veya daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Ücretler değişebilir.

Vize için kimler başvurabilir?

AB/AEA/İsviçre vatandaşıysanız, Belçika'da okumak için vizeye ihtiyacınız yoktur. Ancak, Belçika'daki ana mesleğiniz olarak tanınan bir üniversiteye veya yüksek öğrenim kurumuna kayıtlı olmanız, Belçika'da okurken masrafları karşılayacak yeterli paraya ve yeterli sağlık sigortasına sahip olmanız gerekir.

AB/AEA/İsviçre dışındaki bir ülkenin vatandaşıysanız, orada üç aydan daha uzun bir süre yüksek öğrenim öğrencisi olarak kayıt yaptırmak için büyük olasılıkla bir ülkeye başvurmanız gerekecektir. Bazı ülkelerden (ABD gibi) gelen öğrencilerin, kalış süreleri 90 günden fazla değilse, Belçika için vize almaları gerekmemektedir.

Belçika öğrenci vizesi almak için başvurmadan önce, genellikle tanınmış bir Belçika üniversitesi veya eğitim kurumu tarafından bir kursa veya çalışma programına kabul edilmeniz gerekir.

Çin Halk Cumhuriyeti'nden gelen öğrencilerin, Belçika'daki bir yüksek öğretim kurumuna kayıt yaptırmalarına izin verilmeden önce Akademik Değerlendirme Merkezi (APS) tarafından verilen bir akademik değerlendirme sertifikası almaları gerekir. Bu APS sertifikası, Belçika'ya öğrenci vizesi almak için gereklidir. Sınav, diplomanızın teknik bir değerlendirmesinden ve bir mülakattan oluşur.

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

Belçika büyükelçiliği veya konsolosluğu

Öğrenci vizeniz için kendi ülkenizdeki Belçika büyükelçiliğine veya konsolosluğuna başvurmalısınız.

İnternet sitesi:

Başvuru nasıl yapılır?

Belçika öğrenci vizesine başvurmadan önce, akredite bir eğitim kurumunda bir kursa kabul edilmeniz ve kayıt ücretlerini ödemeniz gerekir (vize başvurunuz reddedilirse bu ücret iade edilir). Uluslararası bir öğrenciyseniz, ülkenizdeki en yakın Belçika büyükelçiliği veya konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Elçilik, öğrenci vizesine ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak ve vize başvurusunda size rehberlik edecektir.

Öğrenci vizesi başvurunuz için sizden aşağıdakileri sağlamanız istenebilir:

 • geçerli bir pasaport/seyahat kimliği;
 • tanınmış bir kurumda yerinizin olduğunun kanıtı;
 • eğitim sertifikalarının kopyaları;
 • Kursla ilgili detaylar;
 • yaşam masraflarınızı, eğitim, sağlık ve ülkenize geri dönüş masraflarınızı karşılamak için yeterli fon kanıtı (2015-2016 eğitim yılı için aylık 617 EUR);
 • tıbbi sertifika;
 • 21 yaşından büyükseniz sabıka kaydınızın olmadığının kanıtı.

Tanınmış bir kuruma kabul edildiğinizi kanıtlamak için aşağıdakilerden birini sağlayabilirsiniz:

 • programa kaydın resmi onayı;
 • beklenen çalışmalara erişiminiz olduğunu gösteren bir tasdik;
 • giriş sınavları için kaydınızın kanıtı.

Ayrıca, belirli bir kursu neden seçtiğinizi, neden Belçika'da okumak istediğinizi ve bunun size nasıl fayda sağlayacağını özetleyen bir mektup vermeniz istenebilir. Ek olarak, kursun öğretileceği dilde biraz dil yeterliliği göstermeniz de istenebilir.

Belçika'ya gelişinizden sonraki sekiz gün içinde, oturma izninizi talep etmek ve yabancı nüfus kütüğüne kaydolmak için yerel belediye idare ofislerini/belediye binasını (maison communale/gemeentehuis) ziyaret etmelisiniz.

Ne zaman başvurmalısınız?

Uzun süreli çalışma vizesi için seyahatinizden en az iki ay önce elçilikten randevu almanız önerilir. Kısa süreli vize için seyahatinizden en az 3 hafta önce randevu alınız.

Öğrenci vizesinin süresi kurs süresine bağlıdır. Oturma izninizi her yıl, bitiş tarihinden yaklaşık 30 ila 45 gün önce yenilemek için başvurabilirsiniz.

İşlem süresi

2 Months

iş fırsatları

Belçika'daki bir eğitim kurumuna kayıtlı yabancı bir öğrenciyseniz ve geçerli bir oturma izniniz varsa, eğitiminizi engellemediği sürece haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz. İşvereninizden 'öğrenci iş sözleşmesi' olarak bilinen yazılı bir süreli sözleşme ve C tipi çalışma izni almanız gerekecektir. Aksi takdirde, resmi üniversite tatillerinde Belçika çalışma iznine ihtiyaç duymadan çalışabilirsiniz.

Haftalık saat

20

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

Daha önce sabıka geçmişiniz varsa veya AB'den sınır dışı edildiyseniz vize başvurunuz reddedilebilir. Diğer bir ret nedeni ise öğrenci olacağınızı kanıtlayan belgelerinizin eksik veya eksik olmasıdır.