Keystone logo
Polonya

Ders çalışma Usta içinde Polonya 2024

Polonya yılında eğitim alın

Polonya Avrupa'nın merkezinde yer alan ve Baltık Denizi, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Litvanya ve Rusya ile sınırları vardır. Ülkenin en düz, ancak iki dağ güneyde yer almaktadır. Polonya muhteşem doğal manzarası ve kaleler, saraylar, ahşap kiliseler ve modern spor sahaları içeren güzel mimari ev sahipliği yapmaktadır. Polonya para birimi zlotisi, kısaltılmış PLN kullanır.


Polonya İklim

Merkezi konumu nedeniyle, Polonya sıcak yazlar ve yoğun kar dahil çok soğuk kışlar vardır. 20 ila 30 derece C Ortalama kış sıcaklıkları aralığından kuzeybatısında 3 derece C kuzeydoğusundaki -8 derece C ülkenin aralığında çoğunda Yaz sıcaklıkları.

Kültür

Kentsel alanlarda Lehçe nüfusun ve Polonya gelenek ve görenekleri çoğunluğu doğu ve batı hem de kültürün bir karışımıdır.Yaklaşık 300 sanat festivalleri tiyatro, film ve müzik, özellikle caz müziği de dahil olmak üzere her yıl ülkede gerçekleşecek. Polonya İnsanlar çok canayakın ve yemek kutlamaları kabul edilir. Polonya yemekleri sebze, patates ve et geniş bir dizayn edildi.

Yaşam Maliyeti

Polonya'da yaşamak için maliyeti ders hariç, ayda 1200-2500 PLN (300-600 € yaklaşık) hakkında, göreceli olarak düşüktür. 400-600 PLN ve paylaşılan daireler hakkında öğrenci yurtları maliyeti ayda 1.000-1.600 PLN çalıştırın.

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  363
 • kamu hizmetleri payı

  79
 • internet aboneliği

  13
 • Yerel taşıma

  27

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  7
 • sinema bileti

  6
 • Bir bardak yerel bira

  3

Polonya hakkında

Polonya'da Yükseköğretim

Modern Polonya yükseköğretim sisteminin derece standart üç aşamada kullanır: lisans, yüksek lisans ve doktora. Yüksek lisans Master of Arts (MA), Yüksek Lisans (Yüksek Lisans), ya da Magister olarak verilir. Sanat Yüksek Lisans, Yüksek Mühendis ve Yüksek Mühendis Mimar dahil olmak üzere birçok eşdeğer master derecesi de vardır. Polonya'da yüksek öğrenim tüm kurumlar Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) kullanın.

Polonya'da Yükseköğretim kurumları üniversite-tipi ve üniversite dışı tipi ayrılır. Yüksek lisans düzeyinde üniversite tipi kursları daha teorik ve mezunları verilir "tek tip yüksek lisans düzeyinde çalışmaların tamamlanması diploma." Non-üniversite-tipi kursları daha pratik uygulama var "tamamlayıcı" dersleri olarak kabul edilir ve mezunları alırsınız tamamlayıcı magister düzeyinde çalışmaların tamamlanması bir "diploma."

Neden Polonya'da Eğitim?

Polonya'da yüksek öğrenim kurumları İngilizce 200'den fazla yüksek lisans programları sunmaktadır. Programlar tarım bilim, sanat, mühendislik, işletme, dil, doğa bilimleri ve sosyal bilimler de dahil olmak üzere akademik disiplinler, geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. En popüler disiplinlerden mühendislik (yaklaşık 70 program) ve iş (yaklaşık 50 programları) bulunmaktadır. Bazı programlar da Almanca olarak mevcuttur.

Polonya kurumları iyi eğitim ve araştırma için dünya çapında kabul edilmektedir. Tarafından puan olarak iki Polonyalı kurumları, Jagiellonian Üniversitesi ve Varşova Üniversitesi, üst 400 dünya üniversiteleri arasında yer almaktadır Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması .

Üniversiteler

Polonya yaklaşık 500 üniversite ve diğer yüksek öğretim kurumları vardır. Yüksek öğretim kurumlarının yaklaşık üçte biri kamu ve geri kalan üçte ikisi özel. Polonya uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır ve son yıllarda önemli ölçüde yabancı öğrenci sayısı artmıştır. 2012 yılında, ülke Ukrayna, Beyaz Rusya, Norveç ve ABD'den gelen en büyük sayı ile, 141 ülkeden 24.000 'den fazla uluslararası öğrenci ev sahipliği yaptı. Polonya çalışma ekonomi, işletme, tıp ve teknoloji alanındaki en yabancı öğrenciler.

Polonya'da Yükseköğretim kurumları uzmanlaşmak ve içeren kategoriler geniş bir yelpazede, bölünür eğilimindedir: üniversite, vb teknik tarımın üniversite, akademi, ekonomi akademisi ve. Toplamda, enstitüler 15 farklı türleri vardır.

Öğrenim ve Program Süresi

Tam zamanlı programlarına katılan Polonyalı öğrenciler devlet kurumlarında ücretsiz ders alırsınız. Bazı yabancı öğrenciler de ücretsiz olarak çalışma olabilir, ancak tüm diğer yüksek lisans programları için yıllık € 2.000 ücretlerini ödemeniz gerekmektedir.

1,5 ila 2 yıl normalde yüksek lisans programları, ancak, MSc derece lisans ötesinde çalışmalar 2.5 yıl gerektirebilir. Derslere ek olarak, en disiplinlerde öğrenciler bir tez veya proje çalışmasından ve yüksek lisans almadan önce onu savunmak.

Akademik Yıl

Akademik yıl iki dönem, bir sınav dönemi ile sonuç her sahiptir. Güz dönemi Ekim-Şubat ayı ortalarında geçiyor ve bahar dönemi Şubat ayı ortalarında Haziran geçiyor.

Yüksek Lisans Olanakları

AB vatandaşlarının çalışma izni olmadan mezun olduktan sonra Polonya'da herhangi bir şirket için çalışabilir. AB üyesi olmayan öğrenciler iş aramak olabilir ve, onlar bir iş teklif bir kez, çalışma izni için başvurabilirler. Üniversite öğretmeni, çok uluslu bir şirket bir Polonyalı biriminin CEO'su ve basın muhabiri: İstihdam üç kategoride çalışma izni gerektirmez.

Onlar bir akademik programa kabul ise Polonya'da yüksek lisans programları mezunları da doktora programları ve araştırma için kalabilir.

Vize

AB / AEA üyesi ülkelerden öğrencilerin vize alması gerekmez, ama bir geçici oturma izni gerekir. Non-EU/EEA öğrencilerin kendi ülkelerinde Polonya Büyükelçiliği veya Konsolosluğu elde edilebilir bir öğrenci vizesi, olmalıdır.Ancak, bu vize üç ay için sadece iyi, bu yüzden daha uzun kalmak gerektiren öğrencilerin çalışmaları uzunluğu kapsayan bir oturma izni için başvurmalıdır. Öğrenciler oturma izni elde yardım için kendi üniversitede Uluslararası İlişkiler Ofisi başvurmalısınız.

Sağlık Sigortası

Sağlık sigortası tüm öğrenciler için gereklidir. AB öğrenciler sağlık hizmetleri elde etmek için kendi Avrupa Sağlık Sigortası Kartı kullanabilirsiniz. Polonya da ücretsiz sağlık hizmeti almak için bu vatandaşların hakkı İngiltere, İsveç ve Slovakya ile ikili anlaşması bulunmaktadır.

Non-EU/EEA ülkelerden gelen öğrenciler ya da hemen Polonya'da geldikten sonra kendi ülkelerinde sağlık sigortası satın almalısınız. Öğrencilerin sağlık sigortası yoksa, bunlar sağlık hizmetleri için ödemek zorunda kalacak.

İpuçları

Polonya Polonya dilinde büyük gurur duymaktadır ve ülkede Polonya incelemek için kurslar boldur. Lehçe zaten yeterli değildir öğrenciler, mezun olduktan sonra da Polonya'da istihdam fırsatlarını değerlendiren, özellikle dil eğitimi ile çalışmalarını tamamlayan düşünmelisiniz. Polonya'da birçok kurs yeni başlayanlar hedef ve yaz aylarında ve hatta çevrimiçi sırasında öğretilir. Iş için Polonya odaklı özel sınıflar da mevcuttur.

Vize gereklilikleri

 • C tipi vize – kısa süreli bir Schengen vizesi.
 • D tipi vize – bir yıla kadar verilen uzun vadeli bir ulusal vize.

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

C tipi vize; D tipi vize

Fiyat ve para birimi

USD 160

Polonya'ya öğrenci vizesi için başvuru ücreti yaklaşık 160 $'dır. Ücretler değişebilir.

Vize için kimler başvurabilir?

Avrupa Birliği ülkelerinden gelen öğrencilerin Polonya'da okumak için vizeye ihtiyaçları yoktur. Ancak, Polonya'ya vardığınızda, yerel Voivod ofisine geçici bir çalışma vizesi için başvurmanız gerekir.

Avrupa Birliği dışından gelen öğrencilerin genellikle Polonya'ya girmeden önce öğrenci vizesine başvurmaları gerekir. Bununla birlikte, bu gereklilikten muaf olan bazı ülkeler vardır. Ülkenizin listede olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz: http://www.msz.gov.pl

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

Polonya büyükelçiliği veya konsolosluğu

Mevcut ikamet ettiğiniz ülkedeki Polonya büyükelçiliğine veya konsolosluğuna öğrenci vizesi için başvurmalısınız.

İnternet sitesi:

Başvuru nasıl yapılır?

Seçtiğiniz üniversiteye kabul edildikten sonra size öğrenci vizenizi almak için kullanacağınız uygun belgeleri göndereceklerdir. Size en yakın Polonya büyükelçiliği veya konsolosluğuna öğrenci vizesi için başvurmalısınız. Bunlar, genellikle sağlamanız istenebilecek belgelerdir:

 • Öğrenciler için imzalanmış ve eksiksiz doldurulmuş Polonya Vize Başvurusu.
 • Polonya'dan ayrılmayı planladıktan sonra en az üç ay geçerli olması gereken pasaport.
 • Ulusal kimlik kartının fotokopisi.
 • Eğitim almayı planladığınız Polonya'daki üniversite veya kolejden resmi mektup.
 • Kısa bir özgeçmiş veya özgeçmiş.
 • Önceki tüm sertifikalarınız ve diplomalarınız.
 • Eğitim almak istediğiniz dilde yeterliliğinizin olduğunun kanıtı.
 • Polonya'daki eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayacak kadar finansal olarak güçlü olduğunuzun kanıtı.
 • Avrupa'da kabul edilen sağlık sigortası sertifikası.
 • İki adet vesikalık fotoğraf.
 • Vize Başvuru Ücretini Ödeyin
 • Polonya'da Konaklama Kanıtı.

Tüm öğrenciler, geçici oturma izni başvurusunda bulunarak Polonya'daki kalışlarını yasallaştırmak zorundadır. Bu, Polonya'ya vardıktan kısa bir süre sonra yapılmalıdır. Üniversiteler başvuru işlemlerinde size yardımcı olacaktır. Geçici oturma izni size Polonya'da kalma ve çalışma hakkı verir.

Ne zaman başvurmalısınız?

Öğrenci vizesi başvurunuzun işleme koyulması genellikle yaklaşık 15 gün sürebilir. Ancak işlem süreleri ülkeye ve başvurduğunuz vize türüne göre değişiklik göstermektedir. En kısa sürede başvurduğunuzdan emin olun.

Öğrenci vizesinin süresi, kursunuzun uzunluğuna bağlıdır.

İşlem süresi

15 Days

iş fırsatları

Uluslararası öğrenciler, bir eğitim kurumuna kayıtlı oldukları sürece Polonya'da okurken çalışma hakkına sahiptir. Eğitim sırasında 20 saat, tatillerde ise 3 aylık tam zamanlı çalışmaya izin verilir. İkamet Kartı sahipleri için tam zamanlı çalışma izni verilir.

Haftalık saat

20

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

Gerekli fonların kanıtını gösteremezseniz veya yanlış veya eksik belgeler sunarsanız, vize başvurunuz reddedilebilir.