Keystone logo
Ain Shams University

Ain Shams University

Ain Shams University

Tanıtım

Üçüncü Mısır üniversitesi olan Ain Shams University , 1950 yılının Temmuz ayında "İbrahim Paşa Üniversitesi" adıyla kuruldu. Daha önceki iki üniversiteye, "Kahire Üniversitesi" (1. Fua'd) ve "İskenderiye Üniversitesi" (1 numaralı fıkıh) ile üniversitelerin mesajını yerine getirmeye ve yüksek öğrenim için artan gençlik talebini karşılamaya katıldı. İlk kurulduğunda, Ain Shams University daha sonra üniversite haline getirilen bir dizi seçkin fakülte ve akademik enstitüden oluşuyordu.

23 Temmuz 1952 devriminin ardından Mısır üniversitelerinin, ülkenin kökleri ve tarihi kalıntılarıyla sıkı sıkıya bağlı isimler vermesi önerildi. Böylece, 21 Şubat 1954'te üniversitenin adı "Heliopolis" olarak değiştirildi ve aynı yılki adı "Ain Shams", "Heliopolis" için Arapça veya "O'n" olarak değiştirildi. Tarihin en eski üniversitesi olan "O'n" Üniversitesi yaklaşık 5000 yıl önce kurulmuş ve özellikle astronomi, mühendislik ve tıp alanında bir bilgi ve öğrenim merkezi olarak geniş bir üne sahipti. Belki de "O'n" öğretmenlerinin bilgi ve becerilerine mükemmel bir örnek, M.Ö. 2700'de tarihte bilinen ilk büyük taş yapıyı Sakkara'daki Zoser'ın Adım Piramidi olarak tasarlayan baş rahip, papaz ve mimar Imhotep'dir. Westcar Papyrus ayrıca Beşinci Hanedanlığın kurucusunun tahttan çıkmadan önce "O'n" Üniversitesi Rektörü olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, "O'n" Üniversitesinin en önemli başarısı, "O'n" rahiplerinin fikirlerinden etkilenen Ahenaton'un elinde, Aton'un güneş diski olan tek bir tanrıya ibadet etme çağrısıydı.

Üniversitenin amblemi, dikilitaş ve iki şahin, üniversitenin adı ve antik tarihi arasında bir bağlantı kurar. Dikilitaş, “O'n” kentindeki yaşamın evini temsil ediyor, oysa iki şahin, o zamanki Mısır tanrısı Horus'un simgesidir.

Üniversite şimdi Khedive İsmail rejimi sırasında inşa edilen Zaafaran Sarayı bölgesinde bulunuyor. Sarayın adı, etrafını çevreleyen alanın (Arapça Zaafaran) tarlalarda safranla meşhur olmasından dolayı ismini vermişti. Saray, 1925 yılında kurulduğunda Mısır Üniversitesi'nin idari ofislerine ev sahipliği yapmak için kullanılmıştır. Önemli ziyaretçilerin konaklaması için Dışişleri Bakanlığı tarafından misafir olarak kullanılmıştır. Saray ayrıca Mısır ile Büyük Britanya arasındaki 1936 anlaşmasının imzalanmasına tanık oldu. Sonunda 1952'de, Ain Shams University yönetim merkezi olarak kullanılmaya başlandı.

Önemli bir bilim ve kültür kurumu olan Ain Shams University , bu zorlukların farkındadır ve diğer Mısır Üniversiteleri ile neslin yaratılmasında zor bir zorluğa sahip olduğundan emindir. Bu, kimliğinin ve geleneklerinin farkında ve gururludur ve ayrıca ülkelerinin daha iyi bir geleceği için hazırdır. Aslında, Ain Shams University , Mısır'daki kültürel ve bilimsel hayatı geliştirmede ve genel olarak insan bilgisini zenginleştirmede yadsınamaz bir rol oynamıştır.

Üniversite 15 fakülte ve 2 yüksek enstitüden oluşmaktadır. 1950'de sadece sekiz fakülte vardı: Sanat fakültesi, hukuk fakültesi, Ticaret fakültesi, Fen Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Kadın Koleji. 1969'da, 1880'den beri öğretmenler fakültesi olarak bilinen Eğitim Fakültesi, üniversitenin dokuzuncu fakültesi oldu. 1973 yılında Al-Alsun fakültesi üniversitede onuncu üyesi oldu. Ancak, bu fakültenin tarihi 1835 yılına dayanır.

1994 yılında iki fakültenin kurulması için bir kararname çıkarıldı; Eczacılık fakültesi ve Diş Hekimliği fakültesi, gerçek çalışma her iki fakültede bir sonraki yıl başlamıştır. Aynı yıl, Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesinin kurulmasına karar verildi ve çalışma önümüzdeki yıl başladı. Üniversiteye katılmanın son fakültesi 1998 yılında Özel Eğitim Fakültesi'dir. Hemşirelik Fakültesi 1980 yılında kurulmuştur ve 1981 yılında Çocukluk Dönemi Yüksek Lisans Enstitüleri Enstitüsü kurulmuştur. 1982'de Çevre Araştırma ve Çalışmaları Enstitüsü kurulmuştur. .

Ain Shams University , hepsi Büyük Kahire'de bulunan yedi kampüse sahiptir. Üniversite yönetimi, Sanat, Hukuk ve Bilim fakülteleri, ana kampüs olan El-khalifa El Mamoon Caddesi, Abassia'da yer almaktadır. Ticaret, Al-Alsun (dil), Eczacılık, Diş Hekimliği, Bilgisayar ve Enformasyon Bilimleri, Lisansüstü Çocukluk ve Çevre Araştırmaları ve Araştırma Enstitüsü'nün fakülteleri, özel hastane ile birlikte ikinci kampüste yer almaktadır. anılan sokak. Tıp fakültesi ve Hemşirelik Fakültesi ile birlikte üniversite hastaneleri, Abassia'daki bir başka kampüste yer almaktadır. Mühendislik, Özel Eğitim, Eğitim, Kadın ve Tarım Fakülteleri, sırasıyla Abassia, Heliopolis ve Shoubra El-Kheima'da ayrı bir kampüste yer almaktadır.

Konumlar

  • Cairo

    Zaafaran Palace – Ain Shams University – Abbaseyya, , Cairo

    sorular