Keystone logo
Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Mechanical Engineering

Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Mechanical Engineering

Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Mechanical Engineering

Tanıtım

Orta Avrupa'nın kalbinde tanımanız gereken bir üniversite var. Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi , ya da kısaca BME dediğimiz gibi, 1782'de yaratıldığı gibi zengin bir geçmişe sahiptir. BME, Macaristan'da mühendislerin üniversite düzeyinde eğitim gördüğü ilk yerdir , Makine Mühendisliği Fakültesi ise 1871'de kuruldu.

Kampüs, 10 ülkeyi birbirine bağlayan dünyanın en uluslararası nehri olan Tuna Nehri'nin yanında , Budapeşte'de ( Macaristan'ın başkenti) yer almaktadır.

Şehrin saraylar, kültürel alanlar ve ilgi çekici yerlerle dolu tarihi şehir merkezi ile bir ortaçağ kalesi bölgesi vardır. Budapeşte, yürüyüş için ideal olan batıya doğru geniş ormanlarla çevrilidir. Bir günlük yürüyüşten sonra kendinizi yenilemek istiyorsanız, Budapeşte'nin benzersiz, sözde 'harabe pub'lara sahip bir bölgesi olduğunu biliyor muydunuz? Tabii ki, sadece barlar değil, her yerde bir sürü kulüp ve sokak yemeği mekanı bulabilirsiniz. Ve hepsi Budapeşte'nin yoğun toplu taşıma ağı ile 10 dakikadan daha kısa bir yolculuk içinde.

Derslerinizden sonra dinlenmeye karar verdiğinizi varsayalım. Sorun değil!200 metrelik Gellért tepesinde (güzel şehrimizin muhteşem manzarasıyla) güzel bir yürüyüş yapabilir veya Gellért termal kaplıcasını (1200'lerde inşa edilmiştir) ziyaret edebilirsiniz. Bu arada, şehirde rekreasyon için çok çeşitli seçenekler sunan 14 kaplıca ve su parkı vardır.

Yaz hafta sonlarında, tarihi Özgürlük Köprüsü (üniversiteye birkaç dakikalık yürüme mesafesinde), canlı konserler, reçel seansları ve hatta açık havada yoga dersleriyle yalnızca yayalara açık bir köprü haline gelir.

BME'nin 3 Nobel Ödülü sahibi; Bunlardan biri Fakültemizin öğrencisi ve öğretim görevlisiydi: hologram keşfettiği için Nobel Ödülü'nü kazanan Dénes Gábor , ABD'de 'roket teknolojisinin babası' Theodor von Kármán ve Heller soğutma sisteminin yaratıcısı László Heller enerji santralleri.

Makine mühendisliğinde hangi alanı seçeceğinizden emin değilseniz, size güzel haberlerimiz var. Makine Mühendisliği Fakültesi, iki uzmanlık dalında Makine Mühendisliği alanında BSc sunmaktadır: Proses Mühendisliği ve Mühendislik Tasarımı ve Teknolojisi. Yüksek Lisans düzeyinde, fırsatlarınız daha da geniştir; Yüksek Lisans Makine Mühendisliği Modellememiz beş uzmanlık sunar:

- Tasarım ve Teknoloji,

- Termal Mühendislik,

- Katı Mekaniği

- Akışkanlar Mekaniği ve

- Nükleer Mühendislik.

Uzmanlık alanlarından iki, bir ana dal ve bir yan dal seçmelisiniz. Nükleer Mühendislik, tek bir ana + küçük özellik olarak seçilebilir.

BME Makine Mühendisliği Fakültesi'nde kesinlikle yalnız değilsiniz. Uluslararası bir akıl hocası ekibi Budapeşte'ye yerleşmeniz için size yardım ediyor.

Belirli bir konuyla ilgileniyorsanız, profesyonel bir öğrenci grubuna katılabilir, daha derin bilgiler edinebilir ve yeni başarılar yaratabilirsiniz.

BME'de boş zamanlarınızı geçirebileceğiniz geniş bir yelpaze vardır. Başlangıçta, BME'nin canlı bir sosyal yaşamı vardır: konserler, sabaha kadar süren partiler, buharınızı dışarı attığınız ve eğlenebileceğiniz.

Ve şehrin kendisi de var: Budapeşte'de ne gündüz ne de gece sıkılamazsınız. Yeni arkadaşlarınızla tanışabilir, kafein seviyenizi hızlandırabilir, BME yakınlarındaki yüzlerce yeni dalga kafede susuzluğunuzu giderebilir veya şehir merkezindeki restoranları veya fast-food servislerini ziyaret edebilirsiniz.

İlgileniyorsanız gelin ve BME Makine Mühendisliği Fakültesi'nde okuyun!

Daha fazla bilgi: href = "https://gpk.bme.hu/en/

Size yardımcı olabilecek bağlantılar:

href = "https://www.imt.bme.hu/

href = "https://gpk.bme.hu/en/

BME Spor Merkezi

Kampüs Özellikleri

Okumayı ve spor yapmayı da seviyorsanız, BME'de doğru yerdesiniz. BME'nin 20 öğrencisi, resmi spor derneğinin (MAFC) üyesidir ve Olimpiyatlarda 32 Altın madalya kazandı (bunlardan 8'i Makine Mühendisliği Fakültesindendi).

Bir BME öğrencisi olarak spor salonu, aerobik, futsal, spinning, squash, judo, salon tırmanışı ve yoga içeren BME Spor Merkezi'ne indirimli giriş hakkınız vardır.

Kampüsün güney tarafında 25 metre uzunluğunda bir yüzme havuzu bulunan yepyeni bir yüzme tesisi bulunmaktadır.

Ancak elbette, Tuna kıyıları uzun yürüyüşler veya bisiklet sürmek için idealdir.

    Konumlar

    • Budapest

      Műegyetem rkp. 3.

      sorular