Keystone logo
Comenius University Bratislava, Faculty of Pharmacy,

Comenius University Bratislava, Faculty of Pharmacy,

Comenius University Bratislava, Faculty of Pharmacy,

Tanıtım

Slovak Cumhuriyeti'nde modern eczacılık çalışmalarının başlangıcı, Çekoslovakya'nın savaş bölümüne kadar izlenebilir. Önemli bir dönüm noktası, 1939-1940 akademik yılında fakülteler arası işbirliği şeklinde iki yıllık bir eğitim programının başlatılmasıydı: programın bir kısmı Edebiyat Fakültesi, diğer kısmı Tıp Fakültesi tarafından karşılandı. 1940'ta hükümet düzenlemeleri, Üniversiteye girmenin ön koşulu olarak ortaokul bitirme sertifikası ve eczacılıkta bir yıllık mesleki deneyim ile eğitim süresini üç yıla çıkardı. 1945'te Çekoslovakya'nın restorasyonundan sonra, eczacılık eğitimini Cumhuriyet içinde birleştirme ihtiyacı doğdu. 1948'de farmasötik araştırma yasası yürürlüğe girdi ve Çekoslovakya'da farmasötik araştırmayı birleştirdi. Eğitim süresi dört yıla çıkarıldı.

Comenius Üniversitesi'nin (o zamanki Slovak Üniversitesi) bağımsız Eczacılık Fakültesi, 1 Eylül 1952'de yürürlüğe giren hükümet yönetmeliği ile kurulmuştur. Üniversitenin ilk dekanı Ľ idi. Krasnec ve dekan yardımcısı L. Zathurecký. 1953–1954 akademik yılından bu yana, ilaç programı beş yıla çıkarıldı. Odbojárov Caddesi'ndeki Eczacılık Fakültesi için yeni bir binanın inşaatına 1958 yılında başlandı. 1960 yılında açılmıştır. Aynı yıl Brno ve Bratislava'daki iki eczacılık fakültesi birleşti ve Bratislava, Çekoslovakya'daki tek ulusal Eczacılık Fakültesinin ikametgâhı oldu. Bu, Fakülte'nin en önemli dönemlerinden biriydi. Daha sonra merkezi Hradec Králové'de bulunan Charles Üniversitesi Eczacılık Fakültesi kuruldu.

Eğitim faaliyetleri alanında, 1977'de farklılaştırılmış üç alanlı bir çalışma olarak çalışma programı değişikliğinin onaylanması, şu çalışma alanlarının oluşturulması anlamına geliyordu: genel eczacılık, teknolojik eczacılık ve klinik eczacılık. Bu çalışma şekli, beş yıllık bağımsız bir eczacılık çalışmasının başlatıldığı 1990 yılına kadar devam etti.

Şu anda Fakülte, AB içindeki eczacıların hazırlanması sistemiyle tamamen uyumlu olan 'Eczacılık' Yüksek Lisans Eğitim Programı sunmaktadır. Fakülte 2002'den beri Sıhhi Tesisat ve Teşhis Cihazları alanında lisans derecesi için eğitim de vermektedir. Eğitim çalışmalarının yanı sıra, Fakülte yaşamının önemli bir kısmı, esas olarak ilaçların ve ilaçların ayrı yönlerine yönelik bilimsel ve araştırma faaliyetlerinden oluşur. 1989'dan önce araştırma çalışmaları devlet araştırma planı çerçevesinde koordine edilirken, günümüzde ağırlıklı olarak ulusal ve uluslararası hibe ajansları tarafından desteklenmektedir.

Kampüs Özellikleri

Kampüsümüzde sanal bir tur atın!

  Konumlar

  • Bratislava

   Odbojárov,10, 832 32, Bratislava

  programlar

   Kurum ayrıca şunları sunar:

   sorular