Keystone logo
© Prague Film School / Ali Shreim
Charles University Faculty of Arts

Charles University Faculty of Arts

Charles University Faculty of Arts

Tanıtım

“Çalışmalarımın başlangıcından beri, daha doğru bir görüş bulduğumda, daha az doğru olan kendi görüşümden hemen vazgeçmeyi ve daha doğru olan görüşü sevinçle benimsemeyi ilke edindim; Bilmediklerimizin çok küçük bir parçası.”

Jan Hus , filozof ve Kilise reformcusu, Edebiyat Fakültesi mezunu

Charles Üniversitesi Sanat Fakültesi şu anda Orta Avrupa'daki sanat ve beşeri bilimler alanındaki en büyük ve en önemli araştırma ve eğitim kurumlarından biridir. Fakülte, 1348 yılında Çek kralı ve daha sonra Kutsal Roma İmparatoru IV. Alpler. Çek topraklarının entelektüel merkezi olduğundan beri: Fakülte mezunları, onların eylemleri ve fikirleri Çek toplumunu ve kültürünü şekillendiriyor ve Çek tarihinin önemli anlarında, Sanat Fakültesi her zaman olmuştur. olayların tam kalbi.

Bunu biliyor muydun…

... Mısır Çalışmaları Bölümü son elli yıldır Mısır'da çalışıyor ve önemli keşifler yaptı? 2014 sonbaharında Abusir'de bilinmeyen bir Mısır kraliçesinin mezarını bulmaları, 2014'ün en büyük 10 arkeolojik buluntusundan biri olarak seçildi.

… 2014'te Profesör Tomáš Halík, “hayatın manevi boyutunu doğrulamaya olağanüstü bir katkı yapan” kişilere verilen prestijli Templeton Ödülü'ne layık görüldü.

... Profesör Martin Hilský, William Shakespeare'in tüm eserlerini Çekçeye mi çevirdi?

Tarih

Sanat Fakültesi, Orta Avrupa'daki en eski yüksek öğrenim kurumu olan Charles Üniversitesi'nin dört orijinal fakültesinden biri olarak 7 Nisan 1348'de Vakıf Beyannamesi ile kurulmuştur. Charles IV, devlet ve hanedan politikasının peşinde, Kutsal Roma İmparatorluğu'nun merkezi olarak Bohemya Krallığı'nı kurmaya çalıştı. Planı, yurt içi ve yurt dışından bilim adamlarını ikamet ettiği şehir haline gelen Prag'da toplamak ve böylece gücünün temelini güçlendirmekti. Hussite öncesi zamanlarda, üniversitenin tüm öğrencilerinin üçte ikisi, diğer üç fakültede (ilahiyat, tıp, hukuk) okuyabilmek için gerekli bilgileri edindikleri Sanat Fakültesi öğrencileriydi. Fakültenin sahip olduğu ayrıcalıklardan biri, sahiplerine herhangi bir Avrupa üniversitesinde öğretmenlik yapma hakkı veren yüksek lisans ve doktora dereceleri verme hakkıydı.

Hussite savaşlarını takip eden iki yüzyıl boyunca, Liberal Sanatlar Fakültesi tüm üniversitenin kalbiydi. On yedinci yüzyıldan beri Felsefe Fakültesi olarak adlandırıldı. Başlangıcından 19. yüzyılın ortalarına kadar, programı diğer fakültelerin gelecekteki öğrencilerine hazırlık yüksek öğrenimi sağlamak üzere tasarlanmış bir fakülte olarak hizmet vermiştir. On sekizinci yüzyıldan itibaren akademik disiplinlerin sayısı artmaya başladı: felsefenin yanı sıra estetik, matematik, astronomi, doğa bilimleri, mühendislik, ekonomi, eğitim ve tarih çalışmak mümkündü. Ondokuzuncu yüzyılda doğu araştırmaları, arkeoloji ve din araştırmalarının yanı sıra filoloji alanında önemli gelişmeler oldu ve Çekçe, İtalyanca, Fransızca, İngilizce ve İbranice dereceler getirildi. 1849-1850 reformlarından sonra, fakülte propaganda işlevinden kurtuldu ve diğer fakültelerle eşit bir konuma geldi. 1897'de kadınların Felsefe Fakültesi'nde okumalarına izin verildi.

Fakülte, Prag Üniversitesi'nin 1882'de Çek bölümü ve Alman bölümü olarak bölünmesinden sonra bile Çek topraklarındaki önemini korudu. Sözde Birinci Çekoslovak Cumhuriyeti (1918–1938) sırasında, üniversitenin hayatı, özellikle 1920'de Doğa Bilimleri Fakültesi'nin ayrılması ve Vltava setinde yeni bir binanın satın alınmasıyla şekillendi. bölümlerin ve konferans salonlarının çoğunu hala bulabilirsiniz. Fakültenin 1939'da Nazi işgali tarafından kapatılmasını, hem öğretmenlere hem de öğrencilere yönelik acımasız zulüm izledi. İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonraki verimli, coşkulu yıllar, 1948'de komünist darbe ve ardından gelen kırk yıllık komünist rejimle şiddetli bir şekilde sona erdi. Düzinelerce seçkin öğretmenin zorla ayrılması ve Marksist-Leninist derslerin verilmesi, araştırma ve öğretimin hızla gerilemesiyle sonuçlandı. Fakülte'nin filozof Jan Patočka gibi o zamanın önemli şahsiyetlerini geri davet etmeye başladığı “Prag Baharı” olarak adlandırılan 1960'ların GEÇLERİNDE yaygın bir sosyal değişim umutları, Ağustos 1968'de Sovyet işgali tarafından ezildi. Ocak 1969'da Fakülte öğrencisi Jan Palach, siyasi protesto amacıyla kendini yakarak intihar etti. Ana binanın bulunduğu meydan ve Edebiyat Fakültesi merkez kütüphanesi onun adını taşımaktadır. 1989'da komünist rejimin düşüşü ve uzlaşmacı takipçilerinin ayrılmasının ardından Fakülte, hem Çek Cumhuriyeti'nde hem de Orta Avrupa'da beşeri bilimler alanındaki en prestijli kurumlardan biri olarak bir kez daha kendini kanıtladı.

Burslar ve fon sağlama

Konumlar

  • Prague

    Faculty of Arts Charles University in Prague Jan Palach Square 2 116 38 Prague 1, , Prague

programlar

Kurum ayrıca şunları sunar:

sorular