Keystone logo
© Prague Film School / Ali Shreim
Czech University of Life Sciences - Faculty of Economics and Management

Czech University of Life Sciences - Faculty of Economics and Management

Czech University of Life Sciences - Faculty of Economics and Management

Tanıtım

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi Prag, 2016 yılında 110. yıldönümünü kutladı.

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi bir devlet üniversitesidir (üniversitelerde 111/1998 sayılı yasaya göre). Şu anda Çek Cumhuriyeti'nde 27 kamu üniversitesi ve 2 devlet üniversitesi bulunmaktadır. Hem kamu hem de devlet üniversiteleri, Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir. Ancak, devlet üniversiteleri Rektörler Kurulu ve Akademik Senato tarafından yönetilirken, devlet üniversiteleri ilgili Bakanlıklar (yani Polis Akademisi için İçişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı için Savunma Bakanlığı) tarafından yönetilmektedir.

Tarım bilimleri üzerine ilk dersler 1776'da Prag Charles-Ferdinand Üniversitesi Felsefe Fakültesi'nde yapıldı. 1812'de Çek Polytechnics'te bir Tarım Bölümü daha sonra kuruldu. İlk olarak ormancılık bilimleri dersleri 1848 sonbaharında verildi. .

Üniversitemizin asıl tarihi, 1906 yılında, Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph I'in Prag'daki Çek Politeknik Bölümü'nün Tarım Fakültesinin kararıyla kurulmuştur. Toprak kimyası alanında tanınmış bir uzman olan Profesör Julius Stoklasa, fakültenin ilk dekanı oldu. Başlangıcından itibaren (1906/1907), Fakülte, öğretmenlerinin ve öğrencilerinin özverili olmamalarına dayanan kendi yaşamsal faaliyetlerini geliştirmiştir.

WW1, Fakülte'nin gelişimini geçici olarak durdurdu, ancak 1918'de Çekoslovak Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla, Fakülte çok dinamik bir şekilde gelişmeye başladı. Yeni kurulan Çekoslovak Cumhuriyeti'ndeki eğitim alanındaki reformlar, Çek Polytechnics'inin (1920'de Prag'da Çek Teknik Üniversitesi adını almıştır) yapısal değişikliklere yol açmıştır. Ziraat Fakültesi 1920 yılında bir Tarım ve Orman Mühendisliği Koleji'ne dönüştürülmüştür. Hala Çek Teknik Üniversitesi'nin bir parçasıydı. Tarım ve Orman Mühendisliği Koleji başlangıçta, Prag 2 bölgesinde, Havlíčkovy sady'deki Gröbe Villa'da bulunuyordu. 1936'da, Prag 6 - Dejvice bölgesinde, Çek Teknik Üniversitesi yakınlarında yeni bir binaya taşındı.

Konumlar

  • Praha-Suchdol

    129 Kamýcká, 165 00, Praha-Suchdol

    • Prague

      Kamýcká 129, 165 21, Prague

    sorular