Keystone logo
Dalian University Of Technology

Dalian University Of Technology

Dalian University Of Technology

Tanıtım

Dalian University Of Technology , Çin'in endüstriyel sisteminin inşası için Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasının arifesinde Çin Komünist Partisi tarafından kurulan yeni tipteki ilk resmi üniversitedir.

Dalian University Of Technology (DUT), doğrudan Çin Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak yönetilen ve aynı zamanda Project 211 ve Project 985 tarafından desteklenen ulusal bir kilit üniversitedir. DUT seçkinleri teşvik etmeye, bilim ve teknolojiyi teşvik etmeye, mükemmel kültürleri miras almaya ve sosyal misyonu olarak iklim, DUT “Birlik ve İlerleme, Hakikat ve Yenilik” ruhuna bağlıdır, kendisini bilginin yaratılmasına, keşfine, aktarılmasına, korunmasına ve uygulanmasına adar ve ülkeye ve dünyaya hizmet etmek için sosyal sorumluluklar üstlenmeye çalışır.

Dalian University Of Technology , Nisan 1949'da Dalian Üniversitesi Mühendislik Fakültesi olarak kuruldu; Temmuz 1950'de, Mühendislik Fakültesi'nin Dalian Teknoloji Enstitüsü olarak bağımsızlığını kazandığı Dalian Üniversitesi'nin kuruluşu iptal edildi; Ekim 1960'ta Enstitü, doğrudan Çin Eğitim Bakanlığı'nın önderliğinde Ulusal Anahtar Üniversite olarak belirlendi; Nisan 1986'da enstitü kuruldu; Mart 1988'de enstitünün adı Dalian University Of Technology olarak değiştirildi; 1996 yılında DUT, Eğitim Bakanlığı, Liaoning Eyaleti ve Dalian Şehrinin ortak çabalarıyla "Proje 211" inşaatının uygulanmasına başladı; 2001 yılında, üniversite Eğitim Bakanlığı, Liaoning Eyaleti ve Dalian Şehri tarafından "Proje 985" İnşaatını uygulamaya başladı; 2003 yılında, üniversite, kadroları CPC Merkez Komitesi tarafından atanan üniversite olarak belirlendi; Aralık 2012'de, Eğitim Bakanlığı, Panjin kampüsü inşa etmesi için Dalian University Of Technology resmen onayladı; 'Stratejik planlama, yüksek standart, yenilikçi öğretim ve öğrenim' temel ilkelerine dayanan Panjin kampüsü, ana kampüste sunulanlara paralel akademik standartlara ulaşmak için kendisini konumlandırmıştır; Eylül 2017'de Danıştay tarafından onaylanan DUT, A kategorisinde “Dünya Standartlarında Üniversite İnşaat Planı” na seçildi.

Üniversite fakültesinde 4321 öğretmen (2650'si tam zamanlı öğretmen), Çin Bilimler Akademisi'nin 10 üyesi ve Çin Mühendislik Akademisi'nin tam zamanlı öğretim üyesi, 30'u yarı zamanlı fakülte, 11'i Disiplin İncelemesi üyesi bulunmaktadır. Devlet Konseyi Akademik Dereceler Komitesi Grubu, 29'u "Bin Yetenek Planı" nda seçildi, 29 Seçkin Profesör ve 14 "Cheung Kong Scholar Programı" Başkanı Profesör, 7 Cheung Kong Gençlik Bilgini, 35 Seçkin Genç Bilim Adamları için Çin Ulusal Fonları kazanan , "973 Projesi" nin 10 baş bilim adamı, "973 Projesi" nin genç bilim insanı özel projelerinin 2 baş bilim adamı, "Yüz Bin On Bin Yetenek Projesi" nin 15 Ulusal adayı, Yenilikçi 10 Gençlik Bilim ve Teknoloji İnovasyon Lideri Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Yetenek Geliştirme Programı, 17 Trans-Century Eğitim Programları Devlet Eğitim Komisyonu Yetenekleri Vakfı'nın birincisi, 123'ü t e Eğitim Bakanlığı Üniversitesinde Yeni Yüzyıl Mükemmel Yetenekler Programı, 4 Ulusal Yüksek Öğretim Seçkin Öğretmen Ödülü, “On Bin Yetenek Planı” nda 2 Öğretmen Ödülü ve 31 Liaoning Yüksek Öğretim Seçkin Öğretmen Ödülü sahibi Eyalet, 726 Doktora. tam zamanlı öğretim üyeleri arasında müfettişler, 808 profesör ve 1098 doçent. DUT şu anda 4.836'nın üzerinde doktora öğrencisi, 10.893 Yüksek lisans öğrencisi, 25.380 lisans öğrencisi ve 860 uluslararası öğrenci dahil olmak üzere 42.041 tam zamanlı öğrenciye sahiptir. Üniversitede ayrıca profesyonel yüksek lisans programlarına kayıtlı 3,432 yarı zamanlı öğrenci bulunmaktadır.

DUT, yeteneklerin eğitimini birincil misyonu olarak tutmakta, lisans ve lisansüstü programlara eşit önem vermektedir. Bilim ve mühendisliğe odaklanan ve bilim, mühendislik, ekonomi, yönetim, beşeri bilimler, hukuk, felsefe ve sanatı koordine eden çok disiplinli bir sistem oluşturmuştur. Üniversitede 1 yüksekokul, 7 fakülte (3 bağımsız akademik okula sahip 1 fakülte), 8 bağımsız akademik okul ve öğretim bölümleri, 3 özel okul ve 1 bağımsız kolej bulunmaktadır. Panjin kampüsünde 1 öğretim bölümü ve 7 akademik okul bulunmaktadır; Geliştirme bölgesi kampüsünde 3 akademik okul bulunmaktadır.

Üniversitede şu anda 4 ulusal temel birincil disiplin (Dinamik, Hidrolik mühendisliği, Kimya Mühendisliği ve Teknolojisi, Yönetim Bilimi ve Mühendisliği, 15 ikincil disiplini kapsayan), 6 ulusal anahtar ikincil disiplin (Hesaplamalı Matematik, Plazma Fiziği, Mekanik İmalat ve Otomasyon, Yapısal Mühendislik) bulunmaktadır. , Endüstriyel Ekipman için Yapısal Analiz, Çevre Mühendisliği) ve 2 ulusal anahtar ikincil (yetiştirme) disiplini. İlk disiplinlerde 27 Doktora programı, 130 Doktora programı vardır. ikincil disiplinlerdeki programlar, ilk disiplinlerde 42 Yüksek Lisans programı, ikincil disiplinlerde 220 Yüksek Lisans programı, 25 doktora sonrası araştırma istasyonu. Üniversite, yarı zamanlı kolej öğretmenlerine yüksek lisans derecesi verme ve İşletme Yüksek Lisansı (EMBA dahil MBA), Kamu Yönetimi Yüksek Lisansı (MPA), Mimarlık Yüksek Lisansı, Mühendislik Yüksek Lisansı dahil olmak üzere 12 disiplini kapsayan profesyonel dereceler sunma yetkisine sahiptir. , Finans Yüksek Lisansı, Uygulamalı İstatistik Yüksek Lisansı, Sanat Yüksek Lisansı, Mütercim Tercümanlık Yüksek Lisansı (MTI), Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisansı, Sanat ve İletişim Yüksek Lisansı, Şehir Planlama Yüksek Lisansı ve Yabancı Dil Olarak Çince Öğretimi Yüksek Lisansı.

DUT 87 lisans programına sahiptir ve bunlardan 82'si şu anda lisans öğrencisi ile kayıtlıdır. Ayarlamadan sonra, üniversitede 23 ulusal özel program dahil olmak üzere 77 lisans programı var. 4 ulusal eğitim ve öğretim üssü (kimya için ulusal öğretim üssü, üniversite öğrencileri için ulusal kültürel eğitim üssü, entegre devre için ulusal yetenek eğitimi üssü, fen için ulusal araştırma ve öğretim üssü), 8 Ulusal Deneysel Öğretim Gösterme Merkezi (deneysel ve öğretim temel kimya merkezi, elektrik mühendisliği ve elektronik bilimi ve teknolojisi, temel fizik, inşaat mühendisliği ve hidrolik mühendisliği, liberal sanatlar, kimya mühendisliği ve makine mühendisliği ve ayrıca bir mühendislik eğitim merkezi), 3 ulusal sanal simülasyon gösteri merkezi (gösteri kimya, elektrik mühendisliği ve elektronik bilimi ve teknolojisi ve otomotiv mühendisliği için sanal simülasyon merkezleri) ve 7 ulusal düzeyde öğretim grubu. DUT, ulusal mühendislik eğitimi reformundaki 10 pilot üniversiteden biri, üniversite öğrencileri için ulusal inovasyon deney programındaki ilk pilot üniversitelerden biri, inovasyon ve girişimcilik eğitimi ulusal reformunda ilk örnek üniversiteler grubu ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın “Mükemmel Mühendis Yetiştirme ve Yetiştirme Programı” ndaki ilk pilot üniversitelerden biri.

DUT'un mühendislik ve kimya disiplinleri “dünya standartlarında disiplin inşa listesine” seçildi. DUT'taki iyi gelişmiş disiplinler zengin kaynaklarla sağlanır ve güçlü araştırma geçmişine sahiptir. Üniversitede 1 ulusal 2011 İşbirlikçi İnovasyon Merkezi (Liaoning'deki Büyük Makine İmalatında İşbirlikçi İnovasyon Merkezi), 3 Eyalet Anahtar Laboratuvarı (Kıyı ve Açık Deniz Mühendisliği Eyalet Anahtar Laboratuvarı, Eyalet Temel İnce Kimyasallar Laboratuvarı, Devlet için Endüstriyel Yapısal Analiz Laboratuvarı) Ekipman), 3 ulusal mühendislik araştırma merkezi (Gemi İnşası için Ulusal Ortak Mühendislik Araştırma Merkezi, E-Devlet İlişkileri Simülasyonu için Ulusal Ortak Mühendislik Araştırma Merkezi, İleri Ekipman Tasarımı ve CAE Yazılım Geliştirme için Ulusal Ortak Mühendislik Araştırma Merkezi), 4 ulusal mühendislik laboratuvarı (Ulusal Endüstriyel Ekipmanlar Enerji Tasarrufu ve Kontrol Teknolojisi için Ortak Mühendislik Laboratuvarı, Köprü ve Tünel Teknolojisi için Ulusal Ortak Mühendislik Laboratuvarı, İmalat Yönetimi ve Bilgi Teknolojisi için Ulusal Ortak Mühendislik Laboratuvarı, Yangın ve Acil Kurtarma için Ulusal Ortak Mühendislik Laboratuvarı), 1 Ulusal Üniversite Bilim Parkı ( Dalian University Of Technology Üniversitesi Ulusal Üniversite Bilim Parkı), 1 Ulusal Teknoloji Transfer Merkezi ( Dalian University Of Technology Ulusal Teknoloji Transfer Merkezi), 1 ulusal teknoloji merkezi ( Dalian University Of Technology Ulusal Titreşim ve Mukavemet Test Merkezi), 1 Ulusal Fikri Mülkiyet Stratejisi Uygulama Araştırma Tabanı, 1 Ulusal Fikri Mülkiyet Eğitim Tabanı (Liaoning). Üniversitede ayrıca Eğitim Bakanlığı'nın 5 kilit laboratuvarı vardır (Hassas ve Geleneksel Olmayan İşleme Teknolojisi için Anahtar Laboratuvarı, Endüstriyel Ekoloji ve Çevre Mühendisliği Anahtar Laboratuvarı, Deniz Enerjisi Kullanımı ve Enerji Tasarrufu Temel Laboratuvarı, Lazerle Malzeme Modifikasyonu Ana Laboratuvarı , İyon ve Elektron Işınları, Hassas / Geleneksel Olmayan İşleme ve Mikro İmalat Teknolojisi için Anahtar Laboratuar (Kategori B)), Liaoning Eyaletinin 20 kilit laboratuvarı, Eğitim Bakanlığı'na ait 4 mühendislik araştırma merkezi, 22 mühendislik (Teknoloji) araştırma merkezi Liaoning Eyaleti'nin (Mühendislik Laboratuvarı), 2 kamu teknoloji inovasyon platformu, 9 teknoloji inovasyon üssü ve teknoloji transfer üssü, 3 ulusal düzeyde uluslararası bilimsel ve teknolojik işbirliği üssü, 6 yüksek öğretim disiplini inovasyon üssü, 6 ulusal inovasyon araştırma grubu, 2 anahtar disiplin Yenilikçi Yetenek Teşvik Programının inovasyon ekipleri Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın 10 yenilik ekibi.

2001'e kadar, üniversite 47 ulusal bilimsel ve teknolojik başarı ödülü, 490 il ve bakanlık düzeyinde bilimsel ve teknolojik başarı ödülü kazandı; 2012 yılına kadar DUT, ilk tamamlama üyeliği olarak bir altın madalya dahil 8 Çin patent ödülü kazandı. Şu anda, DUT'un 9 disiplini, ESI uluslararası disiplinler sıralamasında ilk% 1'e seçilmiştir ve bunların arasında mühendislik, kimya ve malzeme bilimi dünyanın ilk 1'ine girmiştir; QS dünya disiplini sıralamasında 12 disiplin, Çin'deki tüm üniversitelerde 18. sırada yer alan disiplinlerin sayısı olan İlk 500'e seçildi; Times Higher Education dünya disiplini sıralamasına 16 disiplin seçildi, bu disiplin sayısı Çin'deki tüm üniversitelerde 11. sırada yer alıyor.

Dalian University Of Technology iki şehirde (Dalian ve Panjin) üç kampüsü (Lingshui, Geliştirme Bölgesi ve Panjin) vardır. 1.68 milyon metrekare inşaat alanı ile toplam 4.262 milyon metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Üniversite kütüphanesinde 3.668.000'den fazla kitap ve 58.000'den fazla Çinli ve yabancı elektronik dergi bulunmaktadır. Üniversitenin mevcut spor alanı 213.000 metrekaredir. Aynı zamanda, DUT yerel bir birinci sınıf kampüs ağ sistemine sahiptir.

DUT şu anda 29 ülke ve bölgede 207 üniversite ve araştırma kurumu ile uzun vadeli istikrarlı bir işbirliği kurmuştur. 2014-2016'da üniversite, yabancı uzmanları işe almak için Eğitim Bakanlığı'nın 34 kilit projesi için başvuruda bulundu ve 2674 uzun vadeli ve kısa vadeli istihdam sağlayan toplam 25.286 milyon yuan finansman için Disiplin Yeteneklerini Tanıtmak için 6 Ulusal Yenilik Merkezi kurdu. dönem yabancı uzmanlar. Öğrencilerin uluslararası vizyonunu ve akademik yeteneklerini geliştirmek için üniversite, devlet destekli yurtdışında eğitim, ortak eğitim, değişim çalışması, kısa süreli değişim ziyaretleri ve yurtdışı stajlar dahil 150'den fazla yurtdışı değişim programını aktif olarak genişletiyor. 2014-2016 yıllarında toplam 4278 uzun ve kısa dönem değişim öğrencisi görevlendirilmiştir.

Şu anda DUT, yüksek ahlaki değerler belirleme ve insanları yetiştirme temel görevine bağlı kalmaya, yetenekleri eğitme birincil misyonunu sürdürmeye, kapsamlı reformu derinleştirmeye, çağrışımın özelliklerini güçlendirmeye ve Çin özelliklerine sahip birinci sınıf bir üniversite inşa etmeye çalışmaya devam ediyor. .

Konumlar

  • Dalian

    凌工路,2, , Dalian

    sorular