Keystone logo
Federal University Of Bahia

Federal University Of Bahia

Federal University Of Bahia

Tanıtım

Federal University Of Bahia 18 Şubat 1808'de Prens Regent Dom João VI'nın Brezilya'daki ilk üniversite kursu olan Bahia Cerrahi Okulu'nu kurmasıyla başladı. Yine de 19. yüzyılda Eczacılık (1832) ve Diş Hekimliği (1864), Güzel Sanatlar Akademisi (1877), Hukuk (1891) ve Politeknik (1896) kurslarını birleştirdi. 20. yüzyılda Isaías Alves, Felsefe, Bilimler ve Edebiyat Fakültesi'ni (1941) kurdu.

UFBA'nın kurucusu - Üniversitenin ilk rektörü, yüksek öğrenimin yörüngesinde öne çıktı. 1894'te Salvador'da doğdu, tıp bölümünden mezun oldu ve São Paulo'da cerrahide uzmanlaştı. Döndükten sonra Patoloji ve Cerrahi kürsüsüne katıldı ve Tıp Fakültesi'ne başkanlık etti. Rektör olarak 15 yıl boyunca (1946-1961), federalleşme sürecini yönetti ve fiziksel ve personel altyapısını uygulayarak entegre bir üniversitenin ilk bölümünü yazdı: Sanat, Edebiyat, Beşeri Bilimler ve Bilimler. Rektörlüğün ilk yılında, Bahia Üniversitesi resmi olarak oluşturuldu. 1950'de, izole edilmiş okulları entegre ederek ve başka kurslar Federal University Of Bahia Edgard Santos liderliğinde on beş yıl içinde UFBA sanat, beşeri bilimler ve sağlık alanlarında gelişti.

Bahia'ya Edgard Santos uluslararası sahneden isimler getirdi; Üniversite Hastanesini inşa etti; Afro-Doğu Çalışmaları Merkezi'ni ve Canela, Federação ve Ondina kampüslerini oluşturdu. Bahia papaz okulunda ülkedeki türünün ilk üniversite kursları olan Dans, Müzik ve Tiyatro'ya vurgu yaparak öne çıktı. 1960'larda UFBA, çağdaş kültürün iki önemli fenomeni buldu: Cinema Novo ve Tropicalismo. Kurum büyüdü, modernize edildi ve Edgard Santos döneminin kimliğini korudu.

Konumlar

 • Ondina, Salvador

  Avenida Adhemar de Barros,s/nº, 40170-110, Ondina, Salvador

  programlar

   Kurum ayrıca şunları sunar:

   sorular