Keystone logo
University of Luxembourg, Faculty of Humanities, Education and Social Sciences Sınır Çalışmalarında Usta
University of Luxembourg, Faculty of Humanities, Education and Social Sciences

Sınır Çalışmalarında Usta

Esch-sur-Alzette, Lüksemburg

2 Years

Ingilizce

Tam zamanlı

Request application deadline

Request earliest startdate

EUR 200 / per semester

Kampüste

Tanıtım

Sınır Çalışmalarında Yüksek Lisans, Avrupa ve ötesinde sınırların ve sınır bölgelerinin karmaşık ekonomik, politik, sosyal ve kültürel sorunlarını ele alan iki yıllık ortak bir uluslararası çalışma programıdır.

Çok dilli kurslar üç ülkede dört farklı üniversitede Almanca, Fransızca ve İngilizce olarak verilmektedir:

 • Lüksemburg Üniversitesi;
 • Lorraine Üniversitesi (Fransa);
 • Saarland Üniversitesi (Almanya);
 • Kaiserslautern Üniversitesi (Almanya).

21. yüzyılın zorlu sorularını ele almak

Avrupa'da düzenli sınır kontrollerinin kaldırılmasının ve demir perdenin yıkılmasının ardından, Sınır Araştırmaları alanı yeni araştırma konuları açtı ve gözle görülür bir gelişme artışı yaşadı. Aynı zamanda, Avrupa toplumları sınırların yeni kapanmasının zorluklarını yaşıyor.

Sınır Çalışmaları Yüksek Lisansı, öğrencilere sınır bölgelerinin ve sınır ötesi işbirliklerinin sosyal, kültürel, politik ve ekonomik zorluklarını anlamak için temel kavramlar ve analitik araçlar sağlar. Öğrenciler, sınır sorunları, sınır kültürleri, sınır literatürü ve “ötekilik” yapıları hakkında teorik bilgi edinirler.

Öğrenciler, ulusal ve Avrupa kimlikleri, dünya çapındaki hareketlilikler, göç, kültürel çeşitlilik, vatandaşlık ve sınır ötesi işbirliği konularında - özellikle Büyük Bölge'de - artan tartışmalarda önemli bir rol oynamak için gerekli becerileri kazanırlar.

Öğrenciler iki bölümden birinde uzmanlaşabilirler:

 • coğrafya ve mekansal planlama dahil olmak üzere mekansal iz;
 • kültürel çalışmalar, edebiyat, dilbilim, kültürlerarası iletişim dahil olmak üzere dil ve kültürel iz.

28917_new_2.jpg

Kariyer fırsatları

Sınır Çalışmaları Yüksek Lisansı, özellikle Avrupa'daki (Büyük Bölge gibi) ve ötesindeki sınır bölgelerinde, sınır ötesi ve kültürlerarası çalışma ortamlarında bir kariyere hazırlanır.

Aşağıdakiler dahil daha spesifik kariyer perspektifleri:

 • ekonomik sektör (örneğin ticaret şirketleri vb.);
 • kültürel ajanslar veya kurumlar;
 • medya;
 • kamu idareleri (örn. sınır ötesi bölgesel ve mekansal planlama, ekonomik, sınır ötesi kamu hizmetleri);
 • planlama ve tanıtım, sınır ötesi kültürel yönetim, sınır ötesi bölgesel pazarlama.

Neden Büyük Bölge Üniversitesi'nde Sınır Çalışmaları okuyorsunuz?

 • Çok dilli kurslar Büyük Bölge'deki dört ortak üniversitede verilmektedir.
 • Öğrenciler, gelecekteki profesyonel kariyerleri için gerekli olan çok kültürlü ve çok dilli bir eğitim deneyiminden yararlanırlar.
 • Disiplinlerarası çalışma programı, ortak üniversiteler arasındaki güçlü ve uzun süreli işbirliğine dayanmaktadır.
 • Zorunlu staj, öğrencilerin kariyer fırsatları hakkında daha iyi bir genel bakış elde etmelerini sağlar.
 • Başarılı öğrencilere dört üniversite tarafından verilen ortak bir diploma verilir.

program

Müfredat, tam zamanlı iki yıllık bir programı (120 AKTS) kapsar.

1. Dönem: İlk dönem Lüksemburg Üniversitesi'nde ve Lorraine Üniversitesi'nde geçirilir. Öğrenciler, sınır bölgelerinin incelenmesinde merkezi kavramlar ve araştırma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olurlar ve sınır meseleleri hakkındaki güncel tartışmalara mekansal/coğrafi ve dilsel, kültürel ve sosyolojik bir bakış açısıyla tanıtılırlar.

2. Dönem: İkinci dönem öğrencileri ağırlıklı olarak Lorraine Üniversitesi'nde ve Lüksemburg Üniversitesi'nde geçirirler, öğrenciler programın iki bölümünden birini seçerek çalışmalarını daha da uzmanlaştırırlar:

 • mekansal çalışmalar
 • dil ve kültür çalışmaları

Her iz bir modül (12 AKTS) ve diğer izden seçilen bir seçmeli modülden (6 AKTS) oluşur. Öğrenciler ikinci yarıyılda zorunlu staj yapmak zorundadırlar.

3. Dönem: Öğrenciler üçüncü dönemi Saarland Üniversitesi ve Kaiserslautern Üniversitesi'nde geçirirler. Öğrenciler, sınır ötesi ilişkiler ve işbirliği üzerine bir vaka çalışması üzerinde çalıştıkları yedi günlük bir geziye katılırlar. Öğrenciler ikinci yarıyılda seçtikleri uzmanlık alanına göre bilgilerini derinleştirirler.

4. Dönem: Son dönem, final yüksek lisans tezine ayrılmıştır. Dördüncü yarıyılın başında ve sonunda, öğrencilerin yüksek lisans tezlerini sundukları ve tartıştıkları bir çalıştay düzenlenir.

kabul

Başvuru sahipleri, kültürel çalışmalar, dilbilim, edebiyat, kültürlerarası iletişim, sosyal veya mekansal bilimler alanında lisans derecesine veya eşdeğerine sahip olmalıdır.

Program 20 öğrenci ile sınırlıdır. Seçim, bir motivasyon mektubu, bir Özgeçmiş, önceki çalışmaların sertifikaları ve diplomaları ve Almanca, Fransızca ve İngilizce yazılı ve sözlü dil becerilerinin kanıtını içermesi gereken başvuru belgelerine dayanmaktadır.

Dersler Almanca, Fransızca ve İngilizce olarak verilmektedir. Her üç dil için de Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi B2 seviyesi gereklidir.

Campus Belval, University of Luxembourg

Müfredat

kabul

Kariyer fırsatları

Okul Hakkında

sorular