Keystone logo
Lublin University of Technology

Lublin University of Technology

Lublin University of Technology

Tanıtım

Lublin University of Technology 1953 yılında kuruldu. Üniversite, Polonya'nın güneydoğu kesiminde yer almaktadır. Kampüsü, Polonya'daki en iyi tasarlanmış ve donanımlı eğitim ve araştırma merkezlerinden biridir. Kampüste modern tesislerin yanı sıra tarihi binalar da bulunmaktadır. LUT, patent ve faydalı model başvurularının sayısında Polonya üniversiteleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Üniversite aynı zamanda verilen patent ve koruma hakkı sayısında da lider konumdadır. LUT, “Perspektywy” Eğitim Vakfı sıralamasında dörtlü Yenilik Lideri konumundadır.

LUT'ta yaklaşık 9000 öğrenci bulunmaktadır ve LUT öğrenci kitlesinin %10'undan fazlasını yabancılar oluşturmaktadır. Üniversitenin mezunları, araştırma ve teknolojinin sosyal ve uygarlık gelişimiyle ilişkisini anlayan yetkin uzmanlar olarak nitelendirilmektedir. Lublin University of Technology öğretim üyeleri, öğrencileri ve doktora öğrencileri çeşitli araştırma yarışmalarında ödüle layık görüldü ve Cenevre, Valensiya ve ABD'nin Santa Clara kentindeki uluslararası buluş sergilerinde madalyalar aldı. Öğrenciler, Lehçe dilindeki 29 çalışma alanı ile altı fakültede öğretilen İngilizce dilindeki 2 program arasından seçim yapabilir.

LUT, Erasmus+ ve diğer uluslararası değişim programları kapsamında çeşitli AB ve AB dışı üniversitelerle işbirliği yaparak öğrencilere yurtdışında öğrenim görürken veya staj yaparken unutulmaz deneyimler kazanmaları için birçok fırsat sunar. LUT ayrıca bilim kulüpleri, geleneksel ve çağdaş dans grupları, akademik koro, akademik spor federasyonu, yat kulüpleri ve daha pek çok ders dışı etkinlik sunmaktadır. Lublin University of Technology her yıl Öğrenci Kültür Günleri “Juwenalia” Festivaline ev sahipliği yapıyor. Etkinlik, en büyük müzik yıldızlarının canlı performanslarını izleyip dinleyebilecek çok sayıda müzik severin ilgisini çekiyor.

Kampüs Özellikleri

LUT Kütüphanesi

Kampüs içerisinde LUT Merkez Kütüphanesi ve 4 adet fakülte kütüphanesi bulunmaktadır. Merkez Kütüphane, Polonya'dan ve yurt dışından 160.000'den fazla kitap ve 300 güncel süreli yayın içermektedir. Kütüphanede bilimsel literatür, referans literatür, ders kitaplarının yanı sıra süreli yayınlar ve dergiler de sunulmaktadır. Öğrenciler her türlü kütüphane materyalini aramak ve yer ile stok durumunu kontrol etmek için kütüphane kataloğunu kullanabilirler. Pek çok kaynak elektronik olarak mevcuttur ve hem kampüs içinden hem de kampüs dışından yetkili bağlantı yoluyla erişilebilir. Öğrenciler ve akademisyenler her fakülte kütüphanesinde ve Yardım Masasında bulunan internet bağlantılı bilgisayarlardan faydalanabilmektedir. Öğrencilerin okuyucu kartları öğrenim süresi boyunca geçerlidir ve yerel olarak depolanan kitapları ücretsiz olarak ödünç almalarına olanak tanır. Tüm birinci sınıf öğrencilerine kütüphanenin nasıl kullanılacağı konusunda bir bilgilendirme toplantısı düzenlenir.

Yabancı Diller Bölümü (DFL), Makine Mühendisliği Fakültesi'nin 8. katında yer almaktadır. Bölüm, dil kursları düzenlemenin yanı sıra, TOEFL, TOEIC, TELC, MONDIALE Teknik İngilizce, WiDaF, MONDIALE Fachsprachentest DeutschTFI, TM gibi uluslararası geçerliliği olan İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde birçok sınav sunmaktadır.

Kariyer Hizmetleri Ofisi iş piyasası, iş/staj/eğitim teklifleri, işverenlere ilişkin bilgiler ve iş piyasasındaki durumlarla ilgilenir. Öğrencilere ve yeni mezunlara iş kariyer seçiminde destek oluyor, kariyer planlaması konusunda bireysel ve grup çalıştayları düzenliyorlar. İş kariyerini düşünen her öğrenci ücretsiz danışmanlık için Ofisi ziyaret edebilir.

LUT Girişimci Kuluçka Merkezi, LUT ve diğer kurumlardaki öğrencilerin, doktora öğrencilerinin, mezunların ve genç üniversite personelinin girişimlerini destekler. Kuluçka merkezi, gençlik fikirlerinin uygulanmasına olanak tanıyan, hizmetleri satılmaya hazır olmadan hemen önce gerçek pazardaki eylem yeteneklerini kontrol eden faaliyetlere odaklanıyor. Bu sadece yararlanıcıların iş kurabileceği anlamına gelir.

Bilgi İşlem Merkezi, bilgi teknolojileri altyapısının geliştirilmesi kapsamında hizmet vermekte ve tüm öğrencilerin internete erişimini sağlamaktadır. Öğrencilere bir öğrenci e-posta adresi verilir ve öğrenciler, İnternet WiFi bağlantısı için Eduroam ağını kullanabilirler.

  kabul

  Uygun adaylar

  Rektörün kararına göre aşağıdaki adaylar Lublin University of Technology yüksek öğrenim görmeye hak kazanırlar:

  • Polonya vatandaşlarıyla aynı koşullarda öğrenim görmelerine olanak sağlayan herhangi bir statüye veya belgeye sahip olmayan adaylar; 'İşgücü piyasasına erişim' ibaresi bulunan bir oturma iznine veya Schengen vizesine veya Polonya topraklarında çalışmak için ulusal vizeye sahip olan vatandaş olmayanlar, yalnızca ücret ödemesi karşılığında LUT'a kaydolabilir ve eğitim alabilirler;
  • Geçerli Kutup Kartı (Karta Polaka) sahipleri;
  • Avrupa Birliği Üye Devletlerinin, İsviçre Konfederasyonunun veya Avrupa Serbest Ticaret Birliği'nin (EFTA) üye devletlerinin (Avrupa Ekonomik Alanı Anlaşmasının tarafları) vatandaşları ve masrafları karşılamak için gerekli fonlara sahip aile üyeleri öğrenim süresi boyunca geçim masrafları;

  Adım adım prosedür

  • Elektronik Öğrenci Kayıt Sisteminde bireysel kayıt hesabı oluşturun
  • Fakültenizi, programınızı ve çalışma seviyenizi seçin.
  • Kişisel anketi doldurun ve gönderin - bilgilerinizi tamamlayın.
  • Yeterlilik belgelerinin taramalarını yükleyin.
  • Başvuru ücretini son başvuru tarihleri içerisinde ödeyin.
  • Yeterlilik prosedürüne katılın – belgeleriniz resmi ve eğitimle ilgili gereklilikler açısından doğrulanır.
  • Yeterlilik sonuçlarını kontrol edin. Rektör tarafından verilen bir kararı (olumlu veya olumsuz) alacaksınız.
  • Karar olumlu ise, kararda belirtilen gerekli belgelerin asıllarını ibraz edin.
   Uluslararası Eğitim Ofisi sizi aşağıdaki adımlar hakkında e-posta veya mektup yoluyla bilgilendirecektir.

  Gerekli belgeler

  Yeterlilik belgeleri

  • Yüksek öğrenim diplomasının tasdikli (veya apostil) ve şerhli olarak taranması;
  • Üniversite tarafından onaylanan not ölçeğini içeren resmi transkript/diploma ekinin taranması
  • Eğitim diline hakim olduğunuzu onaylayan resmi sertifikanın taranması
  • Fotoğrafınızın ve kişisel verilerinizin bulunduğu pasaport sayfasını tarayın

  Kayıt belgeleri

  • Kişisel anket – Elektronik Öğrenci Kayıt Sisteminden çıktısı alınmış ve imzalanmış;
  • Yüksek öğrenimin yasal tasdik (veya apostil) ile tamamlandığını teyit eden belgeler ve bunların Lehçe'ye yeminli tercümesi veya doğru konsolos tarafından yapılmış veya tasdik edilmiş tercümesi;
  • Müfredat içeriği ve bunların Lehçe'ye yeminli tercümesi veya doğru konsolos tarafından yapılmış veya tasdik edilmiş tercümesi ile birlikte tamamlanan konuların listesini (kayıtların transkripti) içeren diploma eki veya başka bir belge;
  • Üniversite tarafından verilen not ölçeğini (eğitim belgelerinde belirtilmemişse) bildiren belge ve bunun Lehçe yeminli tercümesi veya doğru konsolos tarafından yapılmış veya tasdik edilmiş tercümesi;
  • İngilizce dilini doğrulayan belgeler;
  • Polonya'daki eğitim süresini kapsayan hastalık ve kaza sigortası poliçesi veya Avrupa Sağlık Sigortası Kartı.
  • Öğrencinin Polonya Cumhuriyeti topraklarında kalmasına izin veren geçerli bir belge
  • Yüksek öğrenim diplomasının tanınma sertifikası (nostrifikasyon) (varsa)
  • Bir kişiye Öğrenci adına hareket etme yetkisi veren Orijinal Vekaletname (gerekirse).

  Başvuru ve öğrenim ücretleri

  Başvuru ücreti – 20 EUR

  • Başvuru ücreti, öğrencinin Elektronik Öğrenci Kayıt Sistemine kaydolduğu her öğrenim alanı için bir kez ödenir ve iade edilmez. En geç 1 Temmuz 2023 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. Banka hesap bilgileri Elektronik Öğrenci Kayıt Sisteminde ve kabul sisteminde ÖDEMELER alanında verilmektedir.
  • Öğrenim ücreti – Rektör kararıyla kabul edilen öğrencilerin ödediği dönem başına Avro cinsinden öğrenim ücreti belirtilir.

  Çevrimiçi uygulama

  Çevrimiçi başvuru yapmak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

  • Sayfanın altındaki kayıt bağlantısını takip edin.
  • Fakültenizi, programınızı ve çalışma seviyenizi seçin.
  • Kayıt hesabınızı oluşturmak için kişisel anketi doldurun ve gönderin. Kişisel, iletişim ve eğitim bilgilerinizi doldurmanız gerekecektir.
  • NIU numaranızı ve şifrenizi hatırlayın veya kopyalayın.
  • NIU numaranızı kullanarak kayıt hesabınıza giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra Kişisel Veriler bölümündeki verileri kontrol edin.
  • Aşağıdaki bölümlere gerekli olan MsWord dosyası bilgilerini ekleyin: Ortaöğretim – Ortaöğretim sertifikasının verildiği ülke; Yüksek Öğrenim – Yüksek öğrenim diplomasını veren ülke; yükseköğretim kurumunun adresi, telefon numarası ve alan kodu ve e-posta adresi.
  • Belge Yükleme bölümünden yeterlilik belgelerinizi ve fotoğrafınızı yükleyin.
  • Başvuru ücretini ödeyin.

  Vize Gereksinimleri

  Tüm yabancıların (AB ve AB dışı) Polonya'da kalışlarını yasallaştırması gerekmektedir. Ziyaretin amacına ve süresine bağlı olarak çeşitli olasılıklar vardır. Polonya'yı ziyaret etmek için vize veya Schengen vizesi gereklidir. Avrupa'ya göç etmeyi ve Polonya'da uzun süre ikamet etmeyi planlıyorsanız, eğitim almanız nedeniyle alabileceğiniz bir oturma iznine ihtiyacınız vardır. Uzun süreli vize sahibi üçüncü ülke vatandaşları Polonya Cumhuriyeti'nde 90 günden fazla kalabilirler ve oturma iznine başvurmaları gerekmektedir.

  Polonya Cumhuriyeti Schengen bölgesine üye bir ülkedir. Schengen Anlaşması ülkeleri, ortak sınırlarında ve üye ülkeleri arasındaki seyahatlerde pasaport ve göçmenlik kontrolünü kaldırmıştır. Üye ülkeler ayrıca diğer Schengen ülkeleri tarafından verilen Schengen vizelerini de tanır. Dış sınırda veya Schengen bölgesine ilk girişte normal göçmenlik kontrol prosedürleri uygulanır, ancak herhangi bir Schengen ülkesine giriş, başka bir göçmenlik kontrolüne gerek kalmadan tüm Schengen bölgesine (tüm üye ülkeler) giriş olarak kabul edilir.

  Yabancının Polonya topraklarında kalmasının yasal olup olmadığı kontrol edilebilir ve bu, yabancının Polonya'da kalmasına izin veren belge veya izinleri, kalış masraflarını karşılamak için gerekli mali araçları ve sağlık sigortasına sahip olduğunu doğrulayan belgeleri ibraz etmesinin talep edilmesinden oluşur. .

  Bu tür kontrolü yapmaya yetkili kuruluşlar şunlardır:

  • Gümrük Hizmetleri Memurları
  • Sınır Muhafız Servisi görevlileri
  • Polis memurları
  • Yabancılar Dairesi yetkili çalışanları
  • Voyvodalık Bürosunun yetkili çalışanları

  Vize Uzatma

  Nihai gereksinimler listesinin ve gerekli belgelerin idari makamlar tarafından değiştirilebileceğini ve vize uzatma başvurusunda bulunmadan önce mutlaka bilgi almak için belirli bir ofise başvurmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

  Polonya Cumhuriyeti topraklarında ikamet eden yabancılar için Polonya makamı veya başka bir Schengen ülkesinin makamı tarafından verilen ve Polonya topraklarında da geçerli olan Schengen vizesinin geçerlilik süresi uzatılabilir ve kalış süresi uzatılabilir. Geçerlilik süresinin veya kalış süresinin uzatılmasını haklı kılan önemli nedenlerin kanıtının sunulması durumunda bu vize ile.

  Schengen vizesine dayanarak ikamet süresini uzatmak isteyen bir yabancı, vizenin uzatılması için doldurulmuş başvuru formunu ve aşağıda belirtilen ek belgeleri, yabancının ikamet yerindeki yargı yetkisine sahip voyvodalık ofisine en geç en geç Polonya Cumhuriyeti topraklarında yasal ikamet süresinin sona erdiği gün. Vizenin önemli kişisel nedenlerden dolayı uzatılması 30 avroya eşdeğer miktarda damga vergisine tabidir. Belge bir ay içinde verilir.

  Gerekli belgeler:

  • Verilen bilgilerle doldurulmuş başvuru formu
  • 1 fotoğraf
  • Geçerli bir seyahat belgesinin fotokopisi (orijinal inceleme için mevcuttur).
  • Vize uzatma nedenini teyit eden belge (öğrencilik durumunuzun teyidi).

  Burslar ve fon sağlama

  Polonya, öğrencilere hükümet, çeşitli vakıflar ve üniversiteler aracılığıyla burslar sunmaktadır. Bu olanaklardan engelli başvuru sahipleri de dahil olmak üzere Polonya kökenli öğrencilerin yanı sıra hem AB içinden hem de AB dışındaki ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler yararlanabilir. Burs veren kurumların sayısının çokluğu ve bunların akıcılığı, ülkedeki durumu benzersiz kılıyor.

  İkili anlaşmalar kapsamındaki burslar

  Polonya hükümeti veya onun yabancı ortağı tarafından finanse edilmektedir. Burs miktarı öğrenim türüne bağlıdır. Ayrıca Polonya'daki çalışmaları içeren bir burs programlarının olup olmadığını yerel yetkililere danışmanız tavsiye edilir. Bursları olup olmadığını yerel yetkililere sormaya değer.

  CEEPUS değişim programı – Program, değişim öğrencilerinin ev sahibi ülke tarafından finanse edilen hibelerin yanı sıra öğrenim ücreti ödemekten muaf olduğu 16 Orta ve Doğu Avrupa ülkesini kapsamaktadır.

  Doğu Ortaklığı ve Sovyet Sonrası Ülkeler bursları – bu burslar özellikle Belaruslu öğrencilere lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmaları için sunulmaktadır ve Konstanty Kalinowski Vakfı tarafından finanse edilmektedir.

  Gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları için burslar - Bu burslar doktora öğrencilerine yardımcı olur. Polonya'da teknik alanlardaki çalışmaların düzeyi. Polonya hükümeti tarafından finanse ediliyorlar.

  Fulbright Programı – Bunlar esasen, öğrencilerin, stajyerlerin, akademisyenlerin, öğretmenlerin, eğitmenlerin ve profesörlerin her iki ülkede de eğitim almasını sağlamak amacıyla Birleşik Krallık ile Polonya arasında bir değişim programının finansmanına yönelik hibelerdir. Finansman Polonya-ABD Fulbright Komisyonu tarafından yönetiliyor

  Visegrad Burs Programı – Bunlar, Yüksek Lisans ve Yüksek Lisans Sonrası dereceler için 1-4 dönemlik burslardır. Program Uluslararası Visegrad Fonu başkanları tarafından yönetilmektedir.

  Nasıl burs alınır?

  Kutup Kartı sahibi yabancı öğrenciler bazı burslardan yararlanmaya hak kazanacaktır. Polonya'da geçici oturma izni veya vize ile yaşayan diğer yabancı öğrenciler, kendileri veya aile üyeleri Polonya yasalarının gerekli hükümlerini yerine getirmedikçe bu haktan yararlanamazlar. Öğrencilerin Polonya'da akademik düzeyde eğitim almaları gerekmektedir. Ancak öğrencilerin bir üniversite kurumuna girebilmeleri için öncelikle ikinci seviye eğitimini tamamlamaları ve bitirme belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Eşdeğer bir ayrılma sertifikası veya diploması, öğrencilerin otomatik olarak burs başvurusunda bulunma yeterliliğini sağlamaz. Sertifikaların veya diplomaların doğruluğunun, veren ülkeler tarafından ve Polonya yasalarına uygunluğunu belirlemek için nostrifikasyon takip edilmelidir. Öğrencilerin Polonya'ya girmeden önce geçerli bir vizeye sahip olmaları ve tıbbi muayeneden geçmeleri gerekmektedir.

  Sıralamalar

  2023

  • İnovasyonda 2. sıra (Perspektywy Üniversite Sıralaması - İnovasyon 2023)
  • Polonya'daki teknik üniversiteler arasında 8. sıra (Perspektywy Üniversite Sıralaması - Teknoloji Üniversiteleri 2023)
  • Akademik potansiyelde 43. sıra (Perspektywy Üniversite Sıralaması – Akademik Potansiyel 2023)
  • Polonya üniversiteleri genel sıralamasında 25. sıra (Perspektywy University Ranking – University Ranking 2023)
  • Yayınlarda 34. sıra (Perspektywy Üniversite Sıralaması - Yayınlar 2023)
  • Prestijde 34. sıra (Perspektywy Üniversite Sıralaması - Prestige 2023)
  • Akademik etkililikte 41. sıra (Perspektywy Üniversite Sıralaması - Akademik Verimlilik 2023)
  • Uluslararasılaşmada 33. sıra (Perspektywy Üniversite Sıralaması - Uluslararasılaşma 2023)

  2022

  • İnovasyonda 3. sıra (Perspektywy Üniversite Sıralaması - İnovasyon 2022)
  • Polonya'daki teknik üniversiteler arasında 8. sırada (Perspektywy Üniversite Sıralaması - Teknoloji Üniversiteleri 2022)
  • Akademik potansiyelde 30. sıra (Perspektywy Üniversite Sıralaması – Akademik Potansiyel 2022)
  • Polonya üniversiteleri genel sıralamasında 32. sıra (Perspektywy University Ranking – University Ranking 2022)
  • Yayınlarda 36. sıra (Perspektywy Üniversite Sıralaması - Yayınlar 2022)
  • Prestijde 38. sıra (Perspektywy Üniversite Sıralaması - Prestige 2022)
  • Akademik etkililikte 40. sıra (Perspektywy Üniversite Sıralaması - Akademik Verimlilik 2022)
  • Uluslararasılaşmada 40. sıra (Perspektywy Üniversite Sıralaması - Uluslararasılaşma 2022)

  Konumlar

  • Lublin

   Lublin, Polonya

   sorular