Keystone logo
Moholy-Nagy University of Art and Design

Moholy-Nagy University of Art and Design

Moholy-Nagy University of Art and Design

Tanıtım

MOME, sıradanlık kalıbını kırmaya kararlı sanatçılar, tasarımcılar, yaratıcılar ve yenilikçiler için bir üniversitedir. CEE (Orta ve Doğu Avrupa) bölgesinde mentorluk yaparak ve değer odaklı bir sanat ve tasarım ekosistemi yaratarak bütünsel bir yaklaşım benimsemeye odaklanıyoruz.

MOME, Avrupa Birliği'nin Erasmus Programı kapsamında 30 yılı aşkın süredir uluslararası öğrencileri ağırlıyor ve dünya çapında yüze yakın sanat ve tasarım üniversitesi ile yaptığımız işbirliklerinden gurur duyuyoruz. 2024 Eylül'ünde MOME, altı tam zamanlı İngilizce yüksek lisans programı başlattı.

Uluslararası öğrencilerin varlığı, çeşitliliğe sahip topluluğumuzu ve kültürümüzü şekillendirmede önemli bir rol oynadığından, uluslararası öğrenci topluluğumuzun büyümesi gelecekteki hedeflerimizin önemli bir odağı olmayı sürdürüyor.

MOME, uluslararası programlara kabul edilen, belirli bir coğrafi bölgeden gelen ve mesleki başarılarına göre destek almaya hak kazanan yabancı öğrencilere öğrenim ücreti desteği sağlamaktadır.

MOME'nin 29.000 m2'lik son teknolojiye sahip kampüsü 2019 yılında kapılarını açmıştır. Yenilenen akademik binalar, çok dereceli eğitim için işbirlikçi, disiplinler arası fırsatları desteklemektedir. Lisans derslerinin yanı sıra, 21. yüzyılın zorluklarına yanıt veren, yaratıcı endüstride kullanılabilecek bilgi artırıcı beceriler sunan eğitim biçimlerine daha fazla önem verilmektedir.

Kampüsteki TechPark'ımız eğitim için ihtiyaç duyulan son teknolojiye sahip atölye ve stüdyo kapasitesini sağlamaktadır. Tesis aynı zamanda deneme, prototip oluşturma ve medya içeriğinin geliştirilmesinin yanı sıra profesyonel uygulama için de bir yerdir.

Sizi topluluğumuza davet etmekten mutluluk duyarız!

kabul

İngilizce yüksek lisans programlarımız için, akademik derecenin yanı sıra en az B2 düzeyinde İngilizce dil yeterliliği veya akıcı İngilizce becerisine sahip olduğunuzu kanıtlamak da gereklidir.

Başvuru prosedürü

Üniversite diploması (Lisans veya Yüksek Lisans derecesi) bu programlara başvuru için ön koşuldur. Adaylar, profesyonel yolculuklarını sunan portföylerine ve ayrıca kişisel tanıtımlarına (uygulamalı sınav) göre değerlendirilir. Bu şekilde, aday öğrenciler yeteneklerine, yeteneklerine ve bugüne kadarki başarılarına göre seçilebilir.

1. adım

(AB vatandaşları için:) Başvurunuzu, Apply dot mome dot hu arayüzümüz veya felvi dot hu web sitesi (ikincisi yalnızca Macarca olarak mevcuttur) aracılığıyla gönderin. Başvuru döneminin başlangıcı: Aralık, kesin tarih TBC.

2. adım

Portföy yüklemeye ilişkin içerik ve biçim koşulları ile özel işlem ücretinin miktarı ve ödeme şekli 1 Şubat 2023 tarihine kadar üniversitenin internet sitesinde yayımlanacaktır.

3. adım

8 Mayıs - 4 Haziran 2023 tarihleri arasında: Portföyünüzü yükleyin

4. adım

3 - 7 Temmuz 2023: Uygulamalı giriş sınavına girin.

Üniversite, giriş sınavlarının süresini, bireysel sınav görevlerinin sırasını, içeriğini ve uygulama şeklini değiştirme hakkını saklı tutar. Bu tür değişiklikler üniversitenin web sitesinde yayınlanacaktır.

Burslar ve fon sağlama

Üniversitenin uzun vadeli uluslararası stratejisine uygun olarak, aşağıdaki ülkelerden kabul edilen öğrenciler burs başvurusunda bulunabileceklerdir: Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Beyaz Rusya, Hırvatistan, Kosova, Polonya, Letonya, Litvanya, Kuzey Makedonya, Moldova, Karadağ, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Ukrayna ve Rusya.

Bursun verilmesine ilişkin hususlar, mesleki başarıları ve adayların gelir durumunu içerecektir. Rektör ve Rektörün belirleyeceği komisyonun kararı ile öğrenim ücretinin %25'i, %50'si, %75'i veya %100'ü oranında burs verilir. Burs alanların sayısı, Üniversitenin gelirlerinden bu amaç için ayrılan bütçenin büyüklüğüne bağlı olacaktır.

Burs, burs alan kişinin her yarıyılda en az 15 kredi kazanması koşuluyla, eğitim süresi boyunca verilecektir. Bu koşul sağlanmadığı takdirde, verilen burs başka bir bildirime gerek kalmaksızın otomatik olarak sonlandırılacaktır.

Burs başvurusu

Burs başvuruları 8 Mayıs 2023 tarihinde başlamaktadır. Burs başvurusunda bulunmaya uygun bir ülkenin vatandaşıysanız ve kendi kendini finanse eden bir program için Apply dot mome dot hu veya felvi dot hu'ya başarılı bir şekilde başvurduysanız, bir mali açıklama formu yüklemeniz gerekir. Portföy teslim süresi. Nisan ayı sonunda beyannameyi nereye yükleyeceğiniz ve bursa nasıl başvuracağınızla ilgili bilgileri içeren bir e-posta alacaksınız. Başvurunuzun gönderimini 4 Haziran 2023 tarihine kadar tamamlamalısınız. Felvi dot hu'da devlet tarafından finanse edilen bir programa başvuranların Bölgesel Hareketlilik Bursuna başvuramayacaklarını lütfen unutmayın.

MOME, uluslararası programlara kabul edilen, belirli bir coğrafi bölgeden gelen ve mesleki başarılarına göre destek almaya hak kazanan yabancı uyruklu öğrencilere öğrenim ücreti desteği sağlamaktadır.

Farklı burs fırsatları hakkında daha fazla bilgi için lütfen enstitü ile iletişime geçin.

Vize Gereksinimleri

AEA/AB dışındaki bir ülkeden programlarımıza başvurursanız, Macaristan'a girmek için Oturma İzni Vizesine (D-vize) başvurmanız gerekebilir. D-vize başvurusunda bulunmak için evinize en yakın Macaristan Konsolosluğu ile iletişime geçmelisiniz.

Vize başvuru sürecinin uzun olduğunu, iki aya kadar sürebileceğini lütfen unutmayın, bu nedenle konsoloslukla randevunuzu olabildiğince erken ayarlamanız şiddetle tavsiye edilir. Temmuz ortası randevularının Mayıs veya Haziran başında alınması gerekir.

Seçilen programa başarılı bir şekilde kabul edildikten sonra, size vize başvurunuz için kullanabileceğiniz bir kabul mektubu vereceğiz. Ayrıca, dönem başında kayıt işlemini tamamladığınızda bir kayıt sertifikası alacaksınız.

Konsolosluk Hizmetleri sitesinde öğrenci vizesi (D-vize) başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Vize muafiyeti olan bir ülkeden gelen 3. ülkelerden gelen öğrencilerin de Macaristan'a vardıklarında eğitim amaçlı Oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekir. Öğrenci İşleri ofisimiz oturma izni başvuru sürecinde size yardımcı olacaktır.

Oturma izni başvurusu, Göçmenlik Bürosu'nun elektronik yönetim platformu EnterHungary aracılığıyla çevrimiçi olarak da yapılabilir. Başvurunuzu çevrimiçi olarak nasıl düzenleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen kılavuzu indirin.

Sağlık sigortanızın düzenlenmesi

Öğrenciler kendi ülkelerinde uygun sağlık sigortasını ayarlamalıdır. Kronik hastalığı olanlar sağlık sigortası kapsamında olup olmadıklarını kontrol etmelidir. Herhangi bir ilacı düzenli olarak alan öğrenciler, Macaristan'da kaldıkları süre boyunca bu ilaçlara erişebileceklerinden emin olmalıdırlar. AB ve AB dışı ülkelerin düzenlemeleri arasındaki fark nedeniyle gümrükte takılabileceğinden, kendi ülkenizden posta yoluyla ilaç almanız mümkün değildir.

Bu düzenlemeleri kendi ülkenizde yapmak, onları burada Macaristan'da yapmaktan neredeyse kesinlikle daha ucuz olacaktır.

Lütfen bir sigorta şirketine kaydolmadan önce Macaristan/Budapeşte'de anlaşmalı oldukları sağlık merkezi sayısını ve dahil olan hizmet yelpazesini kontrol ettiğinizden emin olun.

Şu anda Macaristan'da, aşağıdaki Macar sigorta şirketi uluslararası öğrenciler için bireysel öğrenci sağlık sigortası planları sunmaktadır: Generali

Fiyat teklifi almak için +36 30 211 2770 numaralı telefondan İngilizce bilen müşteri hizmetleri ile görüşebilir veya online bilgi talep formunu doldurarak iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıda, sigorta sağlayıcı ararken işinize yarayabilecek özel sağlık merkezlerinin bir listesini bulabilirsiniz: Bu sağlık merkezlerinin hepsinde İngilizce konuşan doktorlar ve asistanlar bulunur ve çok çeşitli sağlık uzmanı hizmetleri sunarlar. Budapeşte'de birkaç özel klinik/sağlık merkezi bulunduğunu lütfen unutmayın, ancak sigortanızın gittiğiniz yerle sözleşmeli olduğundan emin olmalısınız. Bazı örnekler:

 • İlkMed
 • Rozsakert Tıp Merkezi
 • Medicover
 • Buda Sağlık Merkezi

Kampüs Özellikleri

MOME'nin 29.000 m2'lik son teknoloji kampüsü kapılarını 2019'da açtı. Yenilenen akademik binalar, çok dereceli eğitim için işbirlikçi, disiplinler arası fırsatları destekliyor. 21. yüzyılın zorluklarına yanıt veren, lisans derslerinin yanı sıra yaratıcı endüstride kullanılabilecek bilgi geliştirme becerileri sunan eğitim biçimlerine daha fazla önem verilmektedir.

Kampüsteki TechPark'ımız, eğitim için gerekli olan son teknoloji atölye ve stüdyo kapasitesini sağlamaktadır. Tesis aynı zamanda profesyonel uygulamanın yanı sıra medya içeriğinin denenmesi, prototiplenmesi ve geliştirilmesi için de bir yerdir.

MOME kampüsü hakkında daha fazla bilgi için lütfen enstitü ile iletişime geçin.

  Konumlar

  • Budapest

   Zugligeti út,9-25, 1121, Budapest

  sorular