Keystone logo
Moldova Technical University

Moldova Technical University

Moldova Technical University

Tanıtım

Moldova Teknik Üniversitesi, 1964 yılında Moldova Devlet Üniversitesi'nden aktarılan mühendislik ve ekonomik uzmanlıklara dayalı olarak ilk adıyla “Politeknik Enstitüsü” ile kurulmuştur. Çalışmanın ilk yılında (1964 - 1965), üniversitenin beş fakülteye ayrılmış 5140 öğrencisi (2085 tam zamanlı öğrenci) vardı: Elektroteknik, Mekanik, Teknoloji, İnşaatlar, Ekonomi. Öğretim kadrosu 278 öğretmenden oluşuyordu, bunlardan sadece 36'sı akademik dereceye ve bilimsel unvanlara sahipti.

Önümüzdeki yıllarda üniversite hem niceliksel hem de niteliksel olarak artarak büyük bir eğitim, bilim ve kültür merkezi haline geldi.

Şu anda, Moldova Teknik Üniversitesi, 9 fakültede 64 uzmanlık ve uzmanlık alanında okuyan yaklaşık 9520 öğrenciden (6095 tam zamanlı öğrenci) oluşan bir kontenjana sahiptir: "Enerji ve Elektrik Mühendisliği", "Makine ve Endüstri Mühendisliği, ve Ulaşım ”," Bilgisayar, Bilişim ve Mikroelektronik "," Elektronik ve Telekomünikasyon "," Gıda Teknolojisi "," Tekstil ve Basımcılık "," Yapılar, Jeodezi ve Kadastro "," Şehircilik ve Mimari "," Ekonomi Mühendisliği ve İşletme ". TUM'da ayrıca lisansüstü eğitim (1442 yüksek lisans ve 124 doktora öğrencisi) düzenlenir, personelin yeniden eğitilmesi ve mesleki gelişim kursları çalışır. 51 yıllık varoluş içinde 78 387'den fazla uzman eğitilmiştir. TUM bünyesinde okuma odaları, tasarım ofisleri, bilgisayar merkezleri ile teknik-bilimsel bir kütüphane bulunmaktadır.

Konumlar

  • Chisinau

    Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfînt,168, 2004, Chisinau

    sorular