Keystone logo
National University of La Plata

National University of La Plata

National University of La Plata

Tanıtım

National University of La Plata Tarihi, 19. yüzyılın sonunda, o zamanki Buenos Aires senatörü Rafael Hernández'in yenilenen bilimsel, teknik ve kültürel eğitim ihtiyaçlarına cevap verecek bir Üniversite yaratma girişimini desteklemesiyle şekillenmeye başladı. gençlerin dile getirdiği. Buenos Aires eyaletinin yeni başkenti olan yeni kurulan La Plata şehrinde yaşamaya başlayan nesiller. 1889'un ortalarında, o yılın 27 Aralık'ında ilgili yasanın onaylanmasına yol açan taşra araştırma meclisinin kurulması lehinde önemli bir görüş akımı oluştu. 2 Ocak 1890'da Máximo Paz valisi tarafından ilan edildi. Ancak, 8 Şubat 1897'de Vali Guillermo Udaondo'nun yasaya uyulması ve La Plata Eyalet Üniversitesi'nin kurulmasına karar vermesine kadar bu kural etkili bir şekilde uygulanmadı.

İlk Rektörü seçilen Dr. Dardo Rocha'nın görevlendirmesi ile 18 Nisan 1897'de kamuya açılan yepyeni etüt evi 1905 yılına kadar akademik hayatını uzatmıştır. Hukuk, Fizik ve Matematik olmak üzere üç fakülte ile hizmet vermeye başlamıştır. , ve Kimya- ve Ebeler Okulu.

Üniversite, 1897 ve 1905 yılları arasında, maddi kaynak ve öğretim unsurlarının eksikliğinden dolayı istikrarsız koşullarda faaliyet göstermiştir. 1904 yılı boyunca, Vilayet Üniversitesi'nin bariz düşüşü, aydınların ve politikacıların gözünden kaçmadı ve bu, esas olarak dersliklerinin düşük katılımına yansıdı.

Konumlar

  • La Plata

    Avenida 7,nº 776, B1900, La Plata

    sorular