Keystone logo
Norwegian University of Life Sciences NMBU

Norwegian University of Life Sciences NMBU

Norwegian University of Life Sciences NMBU

Tanıtım

NMBU'nun araştırma ve çalışma programları, dünyanın her yerindeki insanların çevre, sürdürülebilir kalkınma, insan ve hayvan sağlığının nasıl iyileştirileceği, yenilenebilir enerji kaynakları, gıda üretimi ve arazi ve kaynak yönetimi ile ilgili büyük, küresel zorluklarla mücadele etmelerini sağlıyor.

Kampüs Ås

60573_as.jpg

Campus Ås, yaşam bilimleri alanında Norveç'in en büyük disiplinlerarası akademik ortamına ev sahipliği yapmaktadır.

Norveç Yaşam Bilimleri Üniversitesi (NMBU), altısı Campus Ås'de ve biri kısmen Campus Adamstuen'de (2019'a kadar) bulunan yedi fakülteden oluşur:

 • Biyolojik Bilimler
 • Kimya, Biyoteknoloji ve Gıda Bilimi
 • Çevre Bilimleri ve Doğal Kaynak Yönetimi
 • Peyzaj ve Toplum
 • Ekonomi ve İşletme Fakültesi
 • Bilim ve Teknoloji
 • Veteriner

Veterinerlik bilimi için yeni bir araştırma ve öğretim binası 2020'de açılacak, yani NMBU'daki yedi fakültenin tamamı daha sonra Ås'de konsolide edilecek. Norveç Veteriner Enstitüsü aynı zamanda Kampüs Ås'e taşınacaktır.

Kampüs Ås aynı zamanda bir dizi tarihi bina ile Norveç'in en güzel parklarından birine ve geleneksel hayvancılık üzerine araştırma ve öğretimin yürütüldüğü Ås Çiftliğine ev sahipliği yapmaktadır.

Kampüs Ås, Ås belediyesinde toplam 600 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Diğer iki büyük kurum da Kampüs Ås'de NMBU ile birlikte yer almaktadır: Norveç Gıda, Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Enstitüsü'nün (Nofima) ve Norveç Biyoekonomi Araştırmaları Enstitüsü'nün (NIBIO) kilit bölümleri.

Kampüs Adamstuen

60572_adamstuem.jpg

Kampüs Adamstuen, Veterinerlik Fakültesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Fakülte, Norveç'te veteriner hekimler için iki farklı akademik alanda yetkinliğe sahip tek yüksek öğrenim kurumudur: veterinerlik tıbbı ve veteriner halk sağlığı.

Veteriner hekimlik, hayvan sağlığı ve refahına yöneliktir. Anahtar alanlar, hastalıklar, teşhis ve tedavi hakkında bilgi içerir. Alan, hem çiftlik balıkları da dahil olmak üzere üretim hayvanlarını hem de refakatçi hayvanları içerir.

Veteriner halk sağlığı, hastalıkların hayvanlardan insanlara yayılmasını önlemenin tüm yönleriyle ilgilidir ve artan talep gören bir alandır.

1 Ocak 2014'te, Norveç Veterinerlik Bilimleri Okulu (NVH) ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi (UMB), Norveç Yaşam Bilimleri Üniversitesi'ni (NMBU) oluşturmak üzere birleştirildi ve tüm biyolojik üretim zinciri üzerindeki araştırma ve öğretimi tek bir çatı altında birleştirdi. şemsiye.
Veteriner Fakültesi , Campus Adamstuen'de dört bölümden oluşmaktadır:

 • Temel Bilimler ve Su Tıbbı (Basam)
 • Gıda Güvenliği ve Enfeksiyon Biyolojisi (Matinf)
 • Üretim Hayvan Klinik Bilimleri (Prodmed)
 • Yardımcı Hayvan Klinik Bilimleri (Sportfamed)

Kampüs Adamstuen aynı zamanda Yoldaş Hayvan Kliniği, At Kliniği ve Üretim Hayvan Kliniğinden oluşan Üniversite Hayvan Hastanesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversite Hayvan Hastanesi, tüm ülkedeki hasta hayvanları tedavi eder ve NMBU Veterinerlik Okulu'ndaki araştırma ve eğitim faaliyetleriyle yakından bağlantılıdır.

Norveç Veteriner Enstitüsü, Kampüs Adamstuen'deki Veteriner Fakültesi ile aynı binayı paylaşan bir biyomedikal araştırma enstitüsüdür. Norveç Veterinerlik Tarihi Müzesi de burada yer almaktadır.

Kampüs Adamstuen'in 2019'da kapanması planlanıyor ve NMBU Veterinerlik Okulu ve Üniversite Hayvan Hastanesi daha sonra Kampüs Ås'deki son teknoloji veterinerlik tesislerine taşınacak, yani üç fakülte de sonunda tek bir yerde bir araya getirilecek. . Norveç Veteriner Enstitüsü aynı zamanda Kampüs Ås'e taşınacaktır.

Şu anda Campus Ås'de yepyeni bir veterinerlik bilimi araştırma ve öğretim binası inşa ediliyor.

Veteriner Fakültesi'nin ayrıca güneybatı Norveç'te bulunan bir bölümü vardır: Høyland, Sandnes'deki Küçük Ruminant Araştırmaları Bölümü.

Konumlar

 • As

  Universitetstunet 3 1430 Ås, 1432, As

sorular