Keystone logo
© Prague Film School / Ali Shreim
Prague University of Economics and Business - Faculty of Economics

Prague University of Economics and Business - Faculty of Economics

Prague University of Economics and Business - Faculty of Economics

Tanıtım

1953 yılında kurulan Prag Ekonomi ve İşletme Üniversitesi (VSE), Çek Cumhuriyeti'nin ekonomi ve işletme alanındaki en büyük devlet üniversitesidir. VSE, başvuru sahiplerine geniş bir lisans, yüksek lisans, doktora ve MBA eğitim programları yelpazesi sunan altı fakülteye sahiptir. Prag'ın merkezinde beş fakülte bulunmaktadır: Finans ve Muhasebe Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Fakültesi, İşletme Fakültesi, Bilişim ve İstatistik Fakültesi ve İktisat Fakültesi. İşletme Fakültesi Jindrichuv Hradec kasabasında bulunmaktadır. VSE'deki çalışmalar Avrupa Kredi Transfer ve Biriktirme Sisteminin (ECTS) gerekliliklerini karşılamaktadır.

Şu anda VSE'de yaklaşık 14.000 öğrenci bulunmaktadır. VSE, Çekçe, İngilizce ve Rusça dillerinde lisans derecesi eğitim programları sunmaktadır; yüksek lisans eğitim programları Çekçe ve İngilizce olarak sunulmaktadır. 2007'den beri VSE'de (eski Engelli Öğrenciler Merkezi) Özel İhtiyaçları Olan Öğrenciler için bir Merkez bulunmaktadır.

VSE'de eğitim alın

Pek çok önemli Çek ve yabancı iktisatçı, üniversitenin onursal nedeni unvanını almıştır; bunlar arasında örneğin Nobel Ödülü sahibi Prof. Robert A. Mundell, Prof. Milton Friedman ve Prof. Gary S. Becker yer alıyor. VSE'de verilen dersler garantilidir ve 600'den fazla nitelikli akademisyen ve işletme uzmanı tarafından verilmektedir. Uzmanlık kurslarının yanı sıra, VSE yabancı dil çalışmalarına da önem vermektedir. VSE öğrencileri İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca, İsveççe ve Çince dillerinde ders alabilirler.

VSE, öğrencilerine yüksek kaliteli bir çalışma ortamı ve koşulları sağlar. Üniversite kütüphanesinde 430 binin üzerinde kitap ve 330 dergi yer almakta olup, geniş bir yelpazedeki konularda e-dergi ve süreli yayınlar ile çok sayıda elektronik veri tabanına erişim sağlanmaktadır. Öğrenciler kampüsteki yüzlerce bilgisayar istasyonunu, kablosuz ağı veya modern Entegre Çalışma Bilgi Sistemini (InSIS) kullanabilirler. Prag'dan gelmeyen öğrenciler için üniversitenin yurt tesislerinde yaklaşık 4.000 yatak bulunmaktadır.

Üniversitenin kendine ait spor tesisleri bulunmaktadır. Öğrenciler 2009 yılında açılan modern, çok amaçlı spor salonundan faydalanabilmektedir. Spor salonu 1.400 m2 alana sahip olup, üç voleybol veya iki basketbol sahası, hentbol, florbol, salon futbolu ve diğer sporlar için yeterlidir. Yapay tırmanma duvarı ve rehabilitasyon egzersiz odası bulunmaktadır. Yurt tesis alanında suni çim futbol sahası bulunmaktadır. Yaz ve kış sporları kursları da düzenlenmektedir.

VSE birçok öğrenci kulübü ve etkinliğini desteklemektedir. Bu etkinliklerin örnekleri arasında koro, oda orkestrası, folklor grubu, film kulübü, tiyatro grubu ve öğrenci dergileri sayılabilir. Uluslararası öğrenci organizasyonları mevcuttur ve VSE'de de çok çeşitli ilgi dernekleri bulunmaktadır.

Misyon

VSE'nin misyonu, hem Çek hem de yabancı öğrencilere geniş bir yönetim, ekonomi ve bilişim alanlarında mükemmel bir yüksek öğrenimin yanı sıra Lisans, Yüksek Lisans ve doktora düzeyindeki diğer derece programlarında onlara çok iyi fırsatlar sunmaktır. uluslararası işgücü piyasası. Lisans programları yüksek nitelikli, yetkin ve motive üniversite öğretmenleri tarafından verilmektedir.

VSE, pedagojik faaliyetlerin ve bilimsel araştırmanın bölünmezliğine saygı göstererek, öğrencilerin doktora programlarına hazırlanması da dahil olmak üzere bilimsel ve araştırma faaliyetlerini sistematik olarak geliştirir. Sonuç olarak, VSE uluslararası alanda tanınmış bir profesyonel işyeridir ve kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve iş sektörüyle işbirliği için bir ortaktır.

VSE değer öncelikleri yeni fikirlere ve yaklaşımlara açıklığı içerir. Üniversite, akademik topluluk içindeki mesleki ortaklıkları desteklemeye çabalar ve görüş ve fikirlerin özgürce ifade edilmesini savunur. Prag Ekonomi ve İşletme Üniversitesi, öğrencilerini etik davranışın yanı sıra, küreselleşen dünyanın çağdaş zorlukları ve ekonomik ve sosyal hayata ilişkin yönler konusunda sosyal ve çevresel sorumluluğa yönlendiren, sosyal sorumluluk sahibi bir kurumdur.

VSE misyonu aşağıdaki değerlere dayanmaktadır:

 • yüksek kaliteli pedagojik, bilimsel ve araştırma faaliyetlerine ulaşmak için uzun vadeli çabalar;
 • öğrencilerin ve akademik personelin rekabet edebilmesinin temel bir önkoşulu olarak akademik ortamın uluslararasılaştırılması;
 • akademik özgürlüklere ve özyönetime saygı göstererek akademik bursun geliştirilmesi;
 • özgür ve demokratik toplumun geleneksel ahlaki değerleri;
 • topluma ve sürdürülebilir sosyoekonomik kalkınmaya karşı sorumluluk.

Vizyon

VSE'nin amacı/vizyonu, Orta Avrupa ülkelerindeki yönetimsel, ekonomik ve bilişim eğitimi pazarında lider rolünü üstlenmektir. VSE, tüm fakültelerde yönetim, ekonomi, bilişim ve diğer ilgili alanlarda seçkin Lisans, Yüksek Lisans ve doktora eğitiminin yanı sıra, öğrenciler için tasarlanmış mükemmel yaşam boyu eğitim programları sunan, uluslararası alanda saygı duyulan, aranan bir araştırma üniversitesi olmayı hedeflemektedir. en iyi teknik direktörler. VSE, mesleki faaliyetleri dahilinde toplumdaki geniş sosyal, ahlaki ve çevresel sorumluluğu güçlendirme potansiyeline sahip mezunlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

kabul

İktisat Fakültesi, Yurt İçi ve Yurt Dışında Hem Özel hem de Kamusal Alanlardaki Pozisyonlara Yüksek Nitelikli İktisatçılar Yetiştirme Konusunda Uzmanlaşmıştır. Öğrenciler Ekonomi, Hukuk, Tarih ve Diğerleri Gibi Çeşitli Disiplinlerden Geniş Bir Ders Yelpazesinde Çalışabilirler. Fakültemizde Hem İş Dünyasından Hem de Kamu Yönetiminden Pek Çok Değerli Kişi Ders Veriyor.

İktisat Fakültesinde Okumak İçin Yedi Neden

Uluslararası Eğitim Kalitesi

Kaliteli Bir Eğitim İçin Batıya Gitmenize Gerek Yok – Prag'ın Merkezinde Dünyaca Ünlü Profesör ve Uzmanların Rehberliğinde Uluslararası Düzeyde Eğitim Alın. Biz Daha Çok Talep Ediyoruz Ama Karşılığını Veriyoruz! #bize katılın

Özel ve Kamu Sektöründe Uygulama

Mezunlarımızın Başarıları, İktisat Fakültesi Eğitimiyle Yaygın Uygulamalarının Kanıtıdır. İş Dünyasında veya Kamu Sektöründe Büyük Kariyerinize Başkalarının Ulaşamayacağı Pozisyonlarda Bizimle Başlayalım! Eğitimimiz ve Öğretme Yaklaşımımız, Diğer Üniversitelerden Farklı Olarak Size Geniş Bir Bakış Açısı, Karmaşık Süreçleri Anlama ve Önemli Kararlar Verme Sanatı Kazandırıyor. Hadi bize katıl!

Uluslararası Çevre

Derslerin Çoğu İngilizce Olduğu İçin Dil Sorunu Yaşamazsınız. Ayrıca Vše'deki Öğrencilerin Yarısının Yurt Dışından Gelmesi Size Dünyanın Her Yerinden Yeni Arkadaşlarla Tanışmak İçin Eşsiz Bir Fırsat Sunuyor! Gelin ve Dünyayı Bizimle Keşfedin!

Bilim ve Araştırma

Araştırmacılarımız Dünya Standartlarında Araştırmalar Yapıyor, Büyük Hibeler Çözüyor ve Prestijli Konferanslarda Konferanslar Veriyor. Bilginin Sınırlarını Zorluyor ve Öğrencilere Aktarıyorlar. Çalışmalarınız Sırasında Bilimsel Ekiplerin Bir Parçası Olalım!

Topluluk

Öğretmenlerimizi Öğrencilerle, Öğrencileri de Birbirimizle Bağlıyoruz. Çalışma Sırasında Oluşturacağınız Ağ, Sonraki Kariyerinizde Çok Değerli Bir Avantaja Dönüşecektir. Siz ve Sınıf Arkadaşlarınız Yakında Başarılı CEO'lar ve Yöneticiler Olacaksınız, Birbirinizi Tanımak Avantaj Olacak!

Değerlendirme

Uzun Süredir Öğrenci ve Profesyonel Sıralamalarına Göre Çek Cumhuriyeti'nin En İyi Üç İktisat Fakültesinden Biriyiz! Aynı zamanda İlham Veren Kişilikleri de Takdir Ediyoruz: Burada Nobel Ödülü Sahipleriyle de Tanışabilirsiniz!

Çalışma ve Uygulama

Herkes Çalışma ve Uygulamayı Birbirine Bağlamanın Günümüz Dünyasında Bir Gereklilik Olduğunu Biliyor. Bu Nedenle Özel ve Kamusal Alandan Başarılı Uzmanlardan Dersler Veriyor, Öğrencilerin Stajlarını Destekliyoruz. Ayrıca Çalışmalarınız Sırasında İş Deneyimi Kazanabilmeniz İçin Zaman İhtiyaçlarınıza Göre Bir Program Oluşturabilirsiniz.

Uygulama

Başvuru süreci her yıl 1 Aralık'ta açılır ve 30 Nisan'da sona erer . Ancak bazı programların son başvuru tarihleri farklılık gösterir (tüm önemli bilgilerin listelendiği "Haberler" veya "Önemli tarihler" bölümüne bakın).

Daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Aşağıdakiler için web sayfasına başvurmaktan çekinmeyin:

 • Lisans programları
 • Yüksek lisans programları
 • MBA programları
 • Doktora programlar

Kabul

Tüm lisans ve yüksek lisans programlarının başvuru ücreti 50 EUR (1.300 CZK) olup, E-başvuru kaydı yapıldıktan sonra Bilgi Sistemi üzerinden ödenmesi gerekmektedir. Yönetim ücreti iade edilmez.

VŠE'ye kabul edilebilmek için giriş sınavlarının başarıyla geçilmesi gerekir. Bu sınavların belirli bir programa bağlı olarak çeşitli gereksinimleri vardır. Öncelikle ayrıntıları kontrol etmek için programların web sitelerine başvurmanız önemle tavsiye edilir veya tüm gereksinimlerin listelendiği bir broşür indirebilirsiniz.

Önceki Çalışmaların Değerlendirilmesi

Lisans/Yüksek Lisans derecenizi Ekonomi veya benzer bir alanda kazandıysanız, nostrifikasyon Prag Ekonomi ve İşletme Üniversitesi'nde (VŠE) yapılabilir.

Kurumsal akreditasyon almış bir yüksek öğretim kurumu olarak VŠE, Yüksek Öğrenim Kurumları Kanununun 48 (4) ila (6) Maddeleri uyarınca, kabul prosedüründe kazanılan eğitimin denkliğinin genel olarak tanınmasına ilişkin bir belge talep etmeme hakkına sahiptir. Başvuru sahibinin yurt dışında aldığı eğitimin, öğrenime kabul için gerekli yasal koşulları karşılayıp karşılamadığını kendisi değerlendirebilir.

Vize Gereksinimleri

“Öğrenci Modu” projesi, Çek Cumhuriyeti'ndeki yükseköğretim kurumlarında okumak üzere kabul edilen seçilmiş üçüncü ülkelerden gelen öğrenci-yabancılar için vize kolaylığı konseptidir.

Öğrenciler Öğrenci Moduna kaydolarak tercihen Vize randevu tarihi alma şansına sahip olurlar.

Mülakat sırasında gerekli tüm belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir, aksi takdirde öğrenci Öğrenci Modundan çıkarılacaktır.

Burslar ve fon sağlama

VŠE, liyakate dayalı burslar dışında herhangi bir burs veya mali yardım sunmamaktadır.

Sıralamalar

Uluslararası Sıralama

VŠE, Financial Times tarafından her yıl derecelendirilir ve birkaç yıldır Eduniversal Ranking projesi tarafından Orta ve Doğu Avrupa'daki en iyi “işletme okullarından” biri olarak değerlendirilmektedir.

Konumlar

 • Prague 3

  náměstí Winstona Churchilla, 1938/4, 120 00, Prague 3

  programlar

  sorular