Keystone logo
Tufts University - School of Engineering MSc in Innovation and Management
Tufts University - School of Engineering

MSc in Innovation and Management

1 Years

Ingilizce

Tam zamanlı, Yarı zamanlı

01 Aug 2024

Sep 2024

USD 1.765 / per credit

Kampüste

Tanıtım

Dört yıllık lisans eğitiminin ardından teknik becerileriniz hazır. Tufts Üniversitesi'nin Gordon Enstitüsü'nde bir yıl gibi kısa bir süre kaldıktan sonra iş ve liderlik becerileriniz de gelişecek. İnovasyon ve Yönetim Bilimi Yüksek Lisans programı, bir yenilikçi ve lider olarak kariyerinizi hızlandırmak için özel olarak tasarlanmıştır.

About the Program

Tufts Yenilik ve Yönetim Yüksek Lisansı (MSIM), yeni STEM mezunları veya yeniliği teşvik etme konusunda güçlü bir istek duyan genç profesyoneller için tasarlanmış yoğun, bir yıllık profesyonel bir yüksek lisans programıdır. Kurs, yeni ürün geliştirme, finans, yalın metodolojiler, tasarım odaklı düşünme, liderlik ve veri bilimi konularına odaklanmaktadır.

How the program works:

  • The Tufts MSIM program is built around Innovation Sprints—fast-paced, intensive team projects that solve real-world problems.
  • Learn the language of business: identify and develop a compelling customer value proposition, create & validate a compelling solution and tie it to a scalable business model.
  • Develop leadership skills: learn to communicate, persuade, negotiate, and lead others.
  • Access distinguished faculty mentors and expand your network in the innovation hub of Boston.
  • Tufts Mühendislik Okulu, Sanat ve Bilim Okulu veya Fletcher Uluslararası Hukuk ve Diplomasi Okulu içindeki herhangi bir bölümden 2. yarıyılda ilgi alanlarınıza ve kariyer hedeflerinize uygun iki seçmeli ders seçin.
  • Career planning sessions – 10 weeks of how to market yourself, develop your career plan, network, and interview.
  • Accelerate your career via an internship or capstone leadership project in an industry setting.

Tufts Gordon Institute is a proud member of the Master of Engineering Management Programs Consortium (MEMPC), a small group of highly recognized university graduate-level programs in engineering management and related degrees.

kabul

Program Öğrenim Ücreti

Okul Hakkında

sorular