Keystone logo
Tufts University - School of Engineering MSc in Materials Science and Engineering
Tufts University - School of Engineering

MSc in Materials Science and Engineering

1 Years

Ingilizce

Tam zamanlı, Yarı zamanlı

01 Aug 2024

Sep 2024

USD 1.765 / per credit

Kampüste

Tanıtım

Materials scientists study how the history of a material influences its structure and properties, advancing understanding in research areas that include metallurgy, solid-state physics, and biomaterials.

Tufts faculty have strengths in soft, structural, electronic, computational, and nanomaterials. From drug delivery to semiconductors to nano-enabled membranes for water treatment, materials science and engineering at Tufts offer graduate students a wide array of opportunities to study and develop materials that will change the world.

Materials Science and Engineering M.S. Program

The master’s degree in Materials Science and Engineering is an interdisciplinary program, with students pursuing classes across multiple departments to achieve mastery in the field.

Tufts Interdisciplinary Advanced Materials (TIAMAT) Center

The Tufts Interdisciplinary Advanced Materials (TIAMAT) Center unifies more than four dozen Tufts faculty members whose technical interests include materials science. They come from nine departments across the Schools of Engineering and Arts & Sciences. While materials research has been a long-time significant strength at Tufts, the lack of a unifying center has caused it to fly under the radar. With the launch of TIAMAT, we are now able to pursue the fruits of our shared strength.

Merkezin misyonu Tufts'taki malzeme fakültesini ortak bir amaç doğrultusunda birleştirmektir: 1) Tufts'un malzeme araştırması ve eğitimindeki mükemmelliği konusunda uluslararası tanınırlık sağlamak; 2) Gelecek nesil malzeme araştırmacılarını mükemmelliği geliştiren bir programda eğitmek ve 3) Malzemelerle ilgili temel ve uygulamalı bilgileri geliştiren yeni ve son derece yenilikçi araştırmalar üretmek.

Malzeme bilimi doğası gereği disiplinlerarası bir alandır ve kökeni bilim adamlarının metalurji ve mineraloji çalışmalarında kimya, fizik ve mühendislikten analitik düşünme araçlarını kullanmaya başladıkları aydınlanma çağına dayanmaktadır. Modern çağda, malzeme bilimcileri ve mühendisleri için temel çalışma konuları, doğal olarak, geleceğin malzemelerine bakmanın yanı sıra, yarı iletkenler, nanoteknoloji ve biyomateryaller gibi mevcut teknolojik temelimizin malzemelerini de içerecek şekilde genişledi.

In recent years, there has been considerable growth and excitement in several areas of materials science, all of which are already represented by research here at Tufts. These areas include:

  • Nanomaterials: The study of material in which the common descriptive unit of size is 1-100 nm. Materials with nanometer-scale features tend to have unique mechanical, catalytic, and electro-optical properties. A wide variety of aspects of this topic are of interest to the researchers in the center. Applications vary from nano-enabled membranes for water treatment to nanostructured devices for novel electronic devices.
  • Soft-materials and bio-materials: This area includes any bulk material, construct, or surface that interacts with or is composed of a biological system. While this field is young, it has seen explosive growth and includes overlap with medicine, tissue engineering, biology, and chemistry. Biomaterials are used today for drug delivery, surgery, and dental applications.
  • Fotonik ve elektromanyetik malzemeler: Bu kategorilerin tipik bir örneği, tüm modern bilgisayarlı ve ışık soğuran/yayan cihazlarımızın temelini oluşturan yarı iletkenler olabilir. Bu alan fizik ve elektrik mühendisliği ile güçlü bir örtüşmeye sahiptir ve süper iletkenler, spintronik, meta malzemeler ve topolojik yalıtkanlar gibi konuları içerir. Özellikle biyomedikal uygulamalarda etiketleme ve algılamaya yönelik gelişmiş floresan malzemeler alanına başka bir geçiş daha vardır.
  • Computational materials science: With the vast improvements in computing power over the last several decades, simulating complex materials systems has become possible. This allows for the modeling of materials at all length scales using methods such as kinetic Monte Carlo, density functional theory, and molecular dynamics.

TIAMAT seeks bright young minds to join us in our M.S. and Joint-Ph.D. programs and to help us take the lead in establishing the next chapter in materials research.

kabul

Müfredat

Program Öğrenim Ücreti

Okul Hakkında

sorular