Keystone logo
© University of Chemistry and Technology, Prague
University of Chemistry and Technology, Prague

University of Chemistry and Technology, Prague

University of Chemistry and Technology, Prague

Tanıtım

University of Chemistry and Technology, Prague ( UCT Prague ) , yaklaşık iki yüzyıllık bir geleneğe sahip olan Orta Avrupa'daki türünün en büyük eğitim kurumudur. İlerici çalışma alanları ve prestijli uluslararası bir üne sahip olan UCT Prague , her öğrenciye ileri teknolojiler konusunda bir eğitim ve dünya çapında kazançlı kariyer için mükemmel bir hazırlık sunmaktadır.

University of Chemistry and Technology, Prague : Geçmiş ve Şimdiki

66765_66637_Praha021.jpg

UCT Prague , bilimsel, araştırma, geliştirme ve uygulama faaliyetlerini izleyen bir kamu yüksek öğretim üniversitesidir. Çek Cumhuriyeti'ndeki 28 devlet ve devlet üniversitesinin ailesinin bir üyesidir ve EUA (Avrupa Üniversitesi Birliği), FEANI (Avrupa Ulusal Mühendislik Dernekleri Federasyonu) ve IGIP (Uluslararası Mühendislik Pedagoji Derneği) üyesidir. UCT Prague , kimya, kimya mühendisliği, gıda kimyası ve teknolojisi, biyokimya, rafinaj, su arıtma, enerji ve biyolojik bilimler ve teknolojilerin yanı sıra çevre korumasının hemen her dalındaki eğitim ve araştırma faaliyetlerinin derinliği ve genişliği ile tanınır. malzeme bilimleri ve diğer kimya temelli çalışma alanları. UCT Prague , 1952 yılında kuruldu, ancak kökeni kimyadaki ilk kursun Prag Politeknik'te teslim edildiği 1807 yılına dayanıyor. Politeknik'in 1920'de yeniden düzenlenmesi, kimya bölümünün Çek Teknik Üniversitesi'nin yedi bölümünden biri olan Kimya Teknolojisi Okuluna dönüştürülmesiyle sonuçlandı. UCT Prague , 1950'lerde yumuşak kontakt lenslerin mucidi Profesör Otto Wichterle ve 1975 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan ETH Zürih’de profesör olan Vladimír Prelog dahil olmak üzere birçok seçkin mezunlar üretti. 1928 yılında. Prelog birkaç yıl sonra doktora derecesini aldı.

Önemli Araştırma

66766_66631_201604131505011.jpg

UCT Prague araştırmacıları, Avrupa Topluluğu çerçeve programı HORIZON 2020'de çok başarılı oldular ve birçok yeni araştırma projesi ve işbirliği geliştirmede aktif olarak yer aldı. Kayda değer önceki çabalar şunlardır:

 • RECOBA, Doç. Juraj Kosek, Sektörler arası gerçek zamanlı algılama, gelişmiş proses ve enerji ve hammadde tasarrufu sağlayan toplu işlemlerin optimizasyonu.

 • PARTIAL-PGM'ler, Doç. Prof. Petr Kočí, RTIONAL tasarımlı arıtma sistemlerinden sonra yeni, yüksek performanslı hibrid TWV / GPF Otomotiv'in geliştirilmesi: PGM'lerin ve Nadir toprak malzemelerin kullanılması.

 • SElySOs, Prof. Karel Bouzek, Yeni Elektrot Malzemelerinin Geliştirilmesi ve Katı Oksit Yüksek Sıcaklık Elektroliz Hücrelerinde Bozunma Mekanizmaları.

 • SuPER-W, Prof. Pavel Jeníček, Doç. Jan Bartáček, Sürdürülebilir Ürün, Atıksudan Enerji ve Kaynakların Geri Kazanımı.

 • Gıda Kalitesi Projeleri: FoodSmartphone, yerinde gıda kalitesi ve güvenliği testi için akıllı telefon analizörleri; MultiCoop, işbirliğini güçlendirmek ve gıda ve yem güvenliğinin kapsamlı bir değerlendirmesi için yeni bir platform oluşturmak için multidisipliner bir yaklaşım; AUTHENT-NET - Gıda Orijinallik Araştırma Ağı, Prof. Jana Hajšlová, Monika Tomaniová, PhD.

 • Fen eğitimi: SCICHALLENGE, Petr Holzhauser, MSc, Katılımcı teknikleri ve dijital medyayı kullanarak yeni nesil bilim zorlukları.

Fakülteler

UCT Prague (tüm üniversitenin ihtiyaçlarını karşılayan bölümlere ek olarak) dört fakülteye sahiptir:

 • Kimya Teknolojisi Fakültesi

 • Çevre Teknolojisi Fakültesi

 • Gıda ve Biyokimyasal Teknoloji Fakültesi

 • Kimya Mühendisliği Fakültesi

Rakamlarla UCT Prague

UCT Prague , 510 akademik personel ve 361 araştırma personeli dahil 871 personele (2014 Faaliyet Raporu verisi) sahiptir. UCT Prague , üç yıllık lisans (bsc) programları, iki yıllık yüksek lisans (msc / Ing.) Programları ve doktora programları. UCT Prague 2014 yılında toplam kayıt: 3,606 Lisans ve Yüksek Lisans öğrencisi ve 843 Doktora öğrenciler (2014 Yıllık Rapor verileri).

Dünya Çapında İşbirliği ve İşbirliği

UCT Prague , dünya çapında 100'den fazla üniversite ve kurumla işbirliği yapmaktadır. Üniversite Erasmus öğrenci değişim programında en aktif Çek üniversitesi katılımcısıdır ve 5. ve 6. çerçeve programı, COST, EUREKA ve Leonardo da Vinci gibi diğer programlara da katıldı.

66764_66630_201604131503201.jpg

Bilgi İşlem Tesisleri

UCT Prague , bir gigabit ağına sahip yüksek standartta bilgi işlem olanaklarına sahiptir. Bilgisayarlar, yüzlerce laboratuar ve çalışma odasının neredeyse tamamında öğrenciler, araştırmacılar ve profesörler tarafından kullanılabilir.

Kütüphane: ChemTK

UCT Prague , modern Ulusal Teknoloji Kütüphanesi (NTK) binasında yer alan mükemmel donanımlı kütüphanesi ChemTK'yı işletmektedir. ChemTK koleksiyonu 100.000'den fazla kitap, el kitabı, ansiklopedi, süreli yayın ve diğer yayınları içermektedir. ChemTK, 300 profesyonel dergiye abonedir ve bilimsel dergilere elektronik erişim sağlar. Prestijli bilimsel yayınevlerinden gelen 2.500'den fazla dergi elektronik ortamda şu anda mevcuttur. ChemTK ayrıca bilimsel uzmanlık alanında araştırma yapmayı sağlayan SciFinder, Chemical Abstracts Service ve diğer özel kaynaklara (eResources'ın tam listesine bakın) erişim sağlar. Beilstein'ın Handbuch der organischen Chemie ve Gmelin's Handbuch der anorganischen Chemie'nin koleksiyonlarının tamamı basılı ve elektronik formatlarda mevcuttur. Basılı baskılar, okuma odasındaki NTK'nin Nadir Kitapları ve Özel Koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Merkez Laboratuvarları

UCT Prague Merkez Laboratuvarları sekiz laboratuvardan oluşmaktadır:

 • Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) Spektroskopisi Laboratuvarı

 • Kızılötesi (IR) ve Raman Spektroskopisi Laboratuvarı

 • Kütle Spektrometresi Laboratuvarı (MS)

 • Organik Element Analizi Laboratuvarı

 • X-Işını Kırınım Laboratuvarı

 • Termal-Gravimetrik Analiz Laboratuvarı (TGA)

 • Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi Laboratuvarı (AAS) ve Yüzey Analizi Laboratuvarı

Laboratuvarlar, öğrenciler, profesörler ve araştırma personeli tarafından kullanılmak üzere yüksek kaliteli ekipman sağlar ve modern cihazlarla donatılmıştır. Laboratuar personeli, rutin olarak ve uzmanlık deneylerinde deneyimlidir. Laboratuvarlar öğrenci projeleri, hibe kaynaklı araştırmalar ve endüstriyel uygulamalar için kullanılır. Dış müşteriler (üniversiteler, özel şirketler ve diğerleri) de tesisleri kullanabilir. Laboratuar personeli ayrıca UCT Prague topluluğu üyeleri için çeşitli kurslar, atölyeler ve diğer seminerler de öğretmektedir. Kurslar pratik teknikleri yanı sıra spektrumlu yorumlama yöntemleri içerir.

İstatistik

UCT Prague sayılarla

UCT Prague 509 akademik personel ve 422 araştırma personeli dahil olmak üzere 931 personele (2016 Faaliyet Raporu verileri) sahiptir. UCT Prague üç yıllık Lisans (BSc) programları, iki yıllık Yüksek Lisans (MSc/Ing.) programları sağlamak üzere akredite edilmiştir. programlar ve Ph.D. programlar. 2016'da UCT Prague 'e toplam kayıt: 3.397 Lisans ve Yüksek Lisans öğrencisi ve 792 Ph.D. öğrenciler (2016 Yıllık Rapor verileri).

  Kampüs Özellikleri

  Kütüphane: ChemTK

  UCT Prague modern Ulusal Teknoloji Kütüphanesi (NTK) binasında yer alan mükemmel donanımlı kütüphane ChemTK'yi işletmektedir. ChemTK koleksiyonu 100.000'den fazla kitap, el kitabı, ansiklopedi, süreli yayın ve diğer yayınları içerir. ChemTK, 300 profesyonel süreli yayına abone olur ve bilimsel dergilere elektronik erişim sağlar. Prestijli bilimsel yayınevlerinden 2.500'den fazla dergi şu anda elektronik formatta mevcuttur. ChemTK ayrıca SciFinder'a, Chemical Abstracts Service'e ve bilimsel uzmanlıklar arasında araştırma yapılmasını sağlayan diğer özel kaynaklara erişim sağlar.

  Beilstein's Handbuch der organischen Chemie ve Gmelin's Handbuch der anorganischen Chemie'nin eksiksiz koleksiyonları da hem basılı hem de elektronik formatlarda mevcuttur. Basılı baskılar, NTK'nın Nadir Eserler ve Özel Koleksiyonlar okuma odasında mevcuttur.

  Merkez Laboratuvarları

  UCT PragueMerkezi Laboratuvarları sekiz laboratuvardan oluşur:

  • Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) Spektroskopi Laboratuvarı
  • Kızılötesi (IR) ve Raman Spektroskopi Laboratuvarı
  • Kütle Spektrometresi Laboratuvarı (MS)
  • Organik Elemental Analiz Laboratuvarı
  • X-Işını Kırınım Laboratuvarı
  • Termal Gravimetrik Analiz Laboratuvarı (TGA)
  • Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi (AAS) Laboratuvarı ve Yüzey Analizi Laboratuvarı

  Laboratuvarlar, öğrenciler, profesörler ve araştırma görevlileri tarafından kullanılmak üzere yüksek kaliteli ekipman sağlar ve modern cihazlarla donatılmıştır. Laboratuvar personeli rutin ve özel deneylerde deneyimlidir. Laboratuvarlar öğrenci projeleri, hibe destekli araştırmalar ve endüstriyel uygulamalar için kullanılmaktadır. Tesislerden dış müşteriler (üniversiteler, özel şirketler ve diğerleri) de yararlanabilir.

  Laboratuvar personeli ayrıca UCT Prague topluluğu üyeleri için çeşitli kurslar, atölye çalışmaları ve diğer seminerler vermektedir. Kurslar, pratik tekniklerin yanı sıra spektrum yorumlama yöntemlerini içerir.

   Konumlar

   • Prague

    UCT Prague Technická 5 166 28 Prague 6 – Dejvice, 166 28, Prague

   sorular