Keystone logo
© DDStudio
UiT The Arctic University of Norway

UiT The Arctic University of Norway

UiT The Arctic University of Norway

Tanıtım

UiT The Arctic University of Norway

UiT The Arctic University of Norway , bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeylerde bilgi tabanlı gelişime katkıda bulunan orta ölçekli bir araştırma üniversitesidir.

UiT The Arctic University of Norway üçüncü en büyük ve dünyanın en kuzeydeki üniversitesidir. Kuzey Kutbu'nun kenarındaki konumu bir misyonu ifade ediyor. Kuzey Kutbu, küresel önemi artmaktadır. İklim değişikliği, Kuzey Kutbu kaynaklarının sömürülmesi ve çevresel tehditler, halkı büyük ilgilendiren konulardır ve Tromsø Üniversitesi bununla özel olarak ilgilenir. UiT The Arctic University of Norway küresel sorunları yakından inceleyebilirsiniz.

Dünyanın dört bir yanındaki bilgi

Yüksek Kuzey'de yaşam, vahşi doğa, ışık ve hava koşulları, coğrafi mesafeler ve çok kültürlülük zıtlığı ile şekillenir. UiT'nin araştırma merkezlerinin ve çalışma programlarının çoğu, Kuzey Kutbu Norveç'in belirli karakterini yansıtır.

UiT'nin çalışma portföyü Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, Eğitim ve Beşeri Bilimler, Bilim ve Teknolojiden Ekonomi, Hukuk, Sosyal Hizmet, Turizm, Spor ve Güzel Sanatlar'a kadar tüm klasik konu alanlarını kapsamaktadır.

UiT'nin temel araştırması kutup ortamı, iklim araştırması, yerli halk, barış ve çatışma dönüşümü, teletıp, tıbbi biyoloji, uzay fiziği, balıkçılık bilimi, deniz biyoprospektifi, dilbilim ve hesaplamalı kimyaya odaklanmaktadır.

UiT Teorik Dilbilimde Gelişmiş Araştırmalar Merkezi, CASTL ve CTCC, Teorik ve Hesaplamalı Kimya Merkezi, her ikisi de Norveç Mükemmellik Merkezi olarak görevlendirildi. Norveç Teletıp Merkezi olan Tromsø merkezli NST, 2002'de Dünya Sağlık Örgütü İşbirliği Merkezi olarak atandı.

Biyolojik Bilimler, Balıkçılık ve Ekonomi Fakültesi'ndeki ARCTOS ağı, deniz arktik ekosistemleri üzerine araştırmalarda lider ve Tromsø'daki Norveç Kutup Enstitüsü'nün önemli bir ortağıdır. Fizik Bölümü kuzey ışıkları ve uzay araştırmalarına odaklanmaktadır. Tüm bu enstitüler yüksek uluslararası üne sahiptir.

Üniversite, Tromsø'daki FRAM - Yüksek Kuzey İklim ve Çevre Araştırma Merkezi'nin (Fram Merkezi) bir parçasıdır. Her Ocak ayında uluslararası Arctic Frontiers konferansı araştırmacıları, politikacıları ve iş temsilcilerini Arctic sorunlarını disipliner sınırların ötesinde tartışmaya davet ediyor. Arktik Konseyi Sekreterliği Fram Merkezinde yer almaktadır. Üniversite ve Fram Merkezi'nden araştırmacılar, Arktik Konseyi'nin çeşitli uluslararası programlarında yer almaktadır.

Uluslararası bir merkez

Tromsø Üniversitesi üç birleşme sürecinden geçti. 1 Ocak 2009'da UiT University College of Tromsø ile ve 1 Ağustos 2013'te University College of Finnmark ile birleşti. En son birleşme 1 Ocak 2016'da Harstad Üniversite Koleji ve Narvik Üniversite Koleji ile yapıldı.

Birleştirmeden sonra UiT, Kuzey Norveç'e yayılmış çok kampüslü bir üniversite haline geldi. Ana kampüsler Tromsø, Alta, Narvik ve Harstad'da bulunurken, Mo i Rana, Hammerfest ve Kirkenes kasabalarında daha küçük bölümler bulunur. Bu birleşme nedeniyle öğrenci ve çalışma programı sayısı artmaktadır. Yeni üniversite, Kuzey Norveç ve Kuzey Kuzey'de uluslararası işbirliği için daha da önemli bir itici güç haline geldi.

Neden UiT?

UiT gerçekten arktik

UIT, dünyanın en kuzey üniversitesidir. Kuzey Kutbu'nun kıyısındaki konumumuz bir görev anlamına geliyor. Kuzey Kutbu, küresel önemi giderek artmaktadır - iklim değişikliği, Kuzey Kutbu kaynaklarının sömürülmesi ve çevresel tehditler halkı büyük ilgilendiren konulardır ve UiT'nin özel ilgi gösterdiği konulardır.

Öğrenim ücreti yok

UiT, tüm öğrencilere dünyadaki birçok üniversiteye göre belirgin bir avantaj sunar: uluslararası öğrencilerin Norveç'te UiT'de eğitim görmeleri için öğrenim ücreti yoktur.

UiT'de öğrenci hayatı

UiT'deki fırsatlardan en iyi şekilde yararlanarak sizin için en iyi öğrenci deneyimini oluşturabilir ve akademik destek, spor kulüpleri ve kampüslerimizdeki çeşitli öğrenci organizasyonlarımız aracılığıyla tam potansiyelinize ulaşabilirsiniz.

UiT'de İngilizce öğrenin

Son yıllarda, UiT'de okumak isteyen uluslararası öğrenci sayısında bir artış görüldü. Bu sağlam itibarın nedenlerinden biri, UiT'nin İngilizce olarak çeşitli kurslar ve programlar sunmasından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, kabul için Norveççe becerilerinizin kanıtı gerekmez.

Köprüler kurmak

Yurtiçi ve yurtdışında uluslararasılaşma yoluyla köprüler kurmak. Uluslararası işbirliği, UiT'nin ortak üniversitelerimizden öğrenciler, kursiyerler, araştırmacılar, akademik gruplar ve personel için olağanüstü eğitim ve dünya lideri araştırmalar sunması için bir ön koşuldur.

Araştırma yoğun ve kaliteli öğrenim ortamı

High North'taki merkezi konumumuz, geniş ve çeşitli araştırma ve çalışma portföyümüz ve disiplinler arası niteliklerimiz bizi geleceğin zorluklarını aşmak için benzersiz bir şekilde uygun hale getiriyor. UiT'de bir öğrenci olarak, 1: 8'lik uygun bir öğretmen-öğrenci oranında öğrettikleri konuya damgasını vurmaktan gurur duyan öğretmenlerden öğrenirsiniz.

Şehir hayatı - vahşi doğa

Arktik Maceracı - İçinizde var mı?

Alta, Harstad, Narvik, Tromsø ve Svalbard'da çeşitli çarpıcı çalışma yerlerimiz var. Programlardan, maceraya, müziğe ve sanattan gece hayatı ve etkinliklere kadar her birinin neler sunabileceğini keşfetmek için yerleri keşfedin.

İstatistik

UiT The Arctic University of Norway de 15500 öğrenci ve 3300 personel eğitim görmekte ve çalışmaktadır. Öğretim araştırmaya dayalıdır. UiT'nin sekiz fakültesi, Kuzey konularına adanmış olmasına rağmen, geniş bir yelpazede eğitim programları sunmaktadır. Tromsø'daki akademik topluluk oldukça uluslararasıdır. Akademik personelin %20'den fazlası ve öğrenci kitlesinin %10'u yurt dışındandır. Üniversite 20'den fazla İngilizce eğitimli yüksek lisans derecesi programı sunar ve tüm fakülteler hem lisans hem de yüksek lisans seviyelerinde İngilizce eğitimli dersler sunar.

UiT The Arctic University of Norway kutup çevresi bölgesinin 160 çalışma ve araştırma kurumundan oluşan uluslararası bir ağ olan Arctic Üniversitesi'nin kurucu üyesidir. Ancak Üniversite dünyanın her yeri ile işbirliği yapmaktadır. 200 uluslararası anlaşma, dünya çapındaki ortak kurumlarla aktif bir akademik öğrenci ve personel değişimi sağlar.

  Kampüs Özellikleri

  Öğrenci konaklama

  Arctic Student Welfare Organization, UiT'deki en iyi ve uygun fiyatlı konaklama ve yemek tesislerinden bazılarına sahiptir ve çalışmalarınız için mükemmel bir temel ve arkadaşlarla dinlenmek için bir yer sağlar.

   Konumlar

   • Tromsø

    Hansine Hansens veg 18, , Tromsø

   • Kirkenes

    Rådhusgata 8, 3.etg, , Kirkenes

    • Hammerfest

     Elsa Semmelmanns vei 1, , Hammerfest

     • Harstad

      Havnegata 5, , Harstad

      • Narvik

       Lodve Langes gt. 2, , Narvik

       • Bardufoss

        Bardufoss lufthavn, , Bardufoss

        • Bodø

         Universitetsalléen 11, , Bodø

         • Mo i Rana

          Nytorget 5, , Mo i Rana

          • Longyearbyen

           Longyearbyen, Svalbard

           • Alta

            Follums vei 39, 9510, Alta

            sorular