Keystone logo
University of Sopron

University of Sopron

University of Sopron

Tanıtım

University of Sopron ana disiplinleri Ekonomi, Pedagoji, Ormancılık ve Ağaç Mühendisliğidir.

Macaristan'ın kuzeybatı bölgesindeki pitoresk bir kasabada yer almaktadır. Sopron harika bir konuma sahiptir - Budapeşte'ye sadece 220 km, Viyana'ya 60 km ve Bratislava'ya 90 km uzaklıktadır.

University of Sopron kampüsü, şehir merkezine sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde, kendi Botanik bahçesi ile çevrili yeşil bir alanda yer almaktadır. Uluslararası Yeşil Önlük Ödüllerinin Sahibi University of Sopron sürdürülebilir işletme ve kalkınma ile ilgili çeşitli alanlarda ülkenin ve hatta dünyanın ön saflarında yer almaktadır.

Üniversite, yukarıda belirtilen disiplinlerde uluslararası öğrenciler için 3 Lisans, 5 Yüksek Lisans ve 3 Doktora eğitim programı sunmaktadır. Stratejik hedefleri, öncekilere saygı duyan ve 21. yüzyılın zorluklarını karşılayan, sürdürülebilirlik ilkelerine odaklanan akıllı ve yaratıcı profesyoneller yetiştirmektir.

University of Sopron gibi daha küçük, kırsal bir kurumda okumanın pek çok avantajı vardır - eğitim, katılımcıların ve profesörlerin birbirini iyi tanıdığı ve verimliliğin yüksek olduğu, iletişimin doğrudan olduğu daha küçük gruplarda yürütülür; yönetim sorunsuzdur, çalışmalarınıza gerçekten konsantre olabilirsiniz; Sopron'da her şey yürüme mesafesindedir, bu nedenle günlük olarak seyahat ederek zaman kaybetmenize gerek kalmaz.

Tüm öğrencilerimize isteğe bağlı olarak yurt odası garantisi verilmektedir ve tüm üniversite binaları ile birçok mağaza ve olanaklara yürüme mesafesindedir.

Mevcut University of Sopron tarihi birkaç yüzyıl öncesine dayanmaktadır:

Kuruluş yılları (1735-1808-1846)

Üniversitenin köklü bir eğitim alanı olan ormancılık yüksek öğrenimi, madencilik ve metalurji eğitimi için kurulan enstitüde başlamıştır. Maden Subayları Eğitim Okulu, 22 Haziran 1735'te Selmecbánya'da imzalanan III.

Maria Theresa, 22 Ekim 1762'de imzaladığı kararname ile akademik eğitimin temellerini attı.

Haziran 1807'de Hazine ve Kraliyet Darphane ve Maden Odası'nın ortak toplantısında, Maden Akademisi'nin yanında bir Orman Okulu'nun kurulması tartışıldı.

Macar Kraliyet Madencilik ve Ormancılık Akademisi, Selmecbánya'daki Macaristan Kraliyet Madencilik ve Ormancılık Koleji (1867-1918)

1867 Uzlaşmasından sonra Akademi, bir Macar devlet kurumu haline geldi ve böylece uluslararası önemi azaldı. 1904 yılında kurum “Macar Kraliyet Madencilik ve Ormancılık Koleji” adını benimsemiştir.

Birinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle kolej hayatında büyük bir kırılma yaşandı. 6 Ekim 1918'de güz döneminin son dersleri başladı, ancak öğretim yılı tamamlanamadı. Savaştan sonra yapılan barış anlaşmasının bir sonucu olarak Selmecbánya artık bir Macar kasabası değildi; yeni Çekoslovakya'ya aitti. 1918 sonbaharında, medrese meclisinin kararı ve Maliye Bakanlığı'nın bir kararnamesi ile baba evinden taşınmalar başlamıştır.

Sopron'daki kolej. Organizasyonel değişiklikler (1919-1950)

Devlet Müsteşarı Hugó Laehne ve Belediye Başkanı Mihály Thurner'ın kararlılığı sayesinde, Sopron kasabası üniversiteye yeni bir ev sağladı. Rektör Géza Réz liderliğindeki ilk öğrenci grubu Mart 1919'da geldi.

Kolej, genişletilmiş eğitim programını göstererek 1922'de Macar Kraliyet Madencilik ve Ormancılık Koleji olarak yeniden adlandırıldı. 1934'te Macar Kraliyet József Nádor Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi kuruldu ve kolej, Madencilik, Metalurji ve Ormancılık Fakültesi olarak Budapeşte merkezli bu üniversiteye entegre edildi.

1949'da bağımsız Kara Etüdü Mühendisliği eğitimi başladı. Daha sonra Budapeşte Teknik Üniversitesi'ne entegre edildi. Miskolc'ta yeni bir teknik üniversite kurulduğundan, Maden ve Metalurji Fakültesi oraya taşındı. Son iki fakültenin taşınması 10 yıldan fazla sürdü.

Orman Koleji, Orman ve Ağaç Bilimleri University of Sopron (1952-2000)

1952'den itibaren Orman Fakültesi, üniversite derecesine sahip bağımsız bir Orman Koleji olarak faaliyet gösterdi. 1956'da tarih fırtınası koleje ağır bir darbe indirdi. Devrimin yenilgisinden sonra, öğretmen ve öğrencilerin büyük bir kısmı ülkeyi terk etti. Çoğu Kanada'ya giderek British Columbia Üniversitesi Ormancılık Fakültesi'nin Sopron Bölümünü kurdular ve eğitimlerini orada tamamladılar. Diğerleri Almanya, İsviçre ve Avusturya'ya gitti.

1957 yılında ahşap sanayi mühendislerinin eğitimi başlamıştır. 1 Eylül 1962'de iki fakülte ile Orman ve Ağaç Bilimleri Üniversitesi kuruldu. 1972'de üniversite yeni bir fakülte olan Székesfehérvár Arazi Ölçme ve Arazi Yönetimi Koleji Fakültesi'ni açtı. Kağıt endüstrisi mühendisliği için bir yüksek lisans kursu 1985'te başladı.

University of Sopron (1992- )

1992 yılında, ekonomi öğrencilerine eğitim vermek üzere Ekonomi ve İşletme Yönetimi Geliştirme Enstitüsü kuruldu.

Bir hazırlık döneminden sonra 1994 yılında Tatbiki Sanatlar Enstitüsü kurulmuş ve Ağaç Bilimleri Fakültesi'nde sanatçıların eğitimine başlanmıştır.

1 Eylül 1996'da üniversite adını University of Sopron değiştirdi.

Batı Macaristan Üniversitesi (2002-2007), (2008-2017)

Öğrencilerin ekonomi eğitimi 1995 yılında Sopron'da başladı. İktisat Fakültesi, Macar yüksek öğreniminin rasyonalizasyon politikası nedeniyle üniversitenin Győr Apáczay Csere János Fakültesi'ni bünyesine katarak genişletilmesiyle 2000 yılında kuruldu. Mosonmagyarovár Tarım ve Gıda Bilimleri ve Sopron Benedek Elek Pedagoji Fakültesi. Üniversite, Batı Macaristan Üniversitesi olarak yeniden adlandırıldı ve genel merkezi Sopron'da bulunuyordu. Berzsenyi Dániel College of Szombathely'yi 1 Ocak 2008'de bünyesine kattıktan sonra, üniversite beş şehirde on fakülte işletti.

University of Sopron (2017–)

2015-17 yıllarında hükümet kararıyla üniversite yeniden düzenlendi ve Sopron dışındaki fakülteler diğer üniversitelerle birleştirildi.

Sopron'da dört fakülte kaldı: Benedek Elek Pedagoji Fakültesi, Orman Fakültesi, Alexandre Lamfalussy Ekonomi Fakültesi ve Simonyi Károly Mühendislik, Ahşap Bilimleri ve Uygulamalı Sanatlar Fakültesi, hepsi yeniden adlandırılan University of Sopron bir parçası.

University of Sopron Üniversitesi, Batı Macaristan Üniversitesi ve selefi Selmecbánya Akademisi'nin karakteristik vizyonu ve gelenekleri tarafından yönlendirilen güçlü yönlerini geliştirerek eğitim ve araştırmaya odaklanmaya devam ediyor.

University of Sopron ana hedefleri, araştırma yeteneklerini daha da artırmak ve uluslararasılaşmayı teşvik etmektir. Üniversite, İngilizce dil eğitimi yoluyla daha fazla çalışma programı sunmayı amaçlamaktadır.

Burada bekleyebileceğiniz şey, öğrenci yaşamının canlı olduğu, birçok kültürel geleneğin, sporun ve çok daha fazlasının bulunduğu yaşanabilir bir şehir ve kampüste profesyonel deneyime ve birinci sınıf altyapıya önem veren yüksek kaliteli eğitimdir.

Kampüs Özellikleri

Sopron, kuzeybatı Macaristan'da pitoresk bir kasabadır. Budapeşte'ye 220 km, Viyana'ya 60 km ve Macaristan, Avusturya ve Slovakya'nın başkentleri Bratislava'ya 90 km uzaklıktadır. Sınıra yakın bir konumda bulunan Sopron, çok çeşitli bir kültürel yaşama sahiptir. Bu çeşitlilik, mimarisinin Batı Avrupa ve Macar özelliklerini birleştirmesi nedeniyle şehrin merkezinde ortaya çıkıyor.

Sopron, Alpler'in etekleriyle çevrili olduğundan koşu, dağ bisikleti ve doğa yürüyüşü gibi açık hava etkinlikleri için ideal olan güzel bir dağlık manzara ile karakterize edilir. Orta Avrupa'nın en büyük endorheik gölü olan Fertő Gölü de kasabaya çok yakındır.

  kabul

  Visa

  AB üyesi olmayan bir ülkeden öğrenci iseniz, öğreniminizin başlamasından en az 2 ay önce kendi ülkenizdeki Macaristan Büyükelçiliğine öğrenci vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

  Geçerli bir öğrenci vizesi ile elçilikte veya varışınızdan sonra oturma iznine başvurabilirsiniz. Öğrenci vizesinin alınmasının 60 güne kadar sürebileceğini lütfen unutmayın.

  Vizeye ihtiyacınız varsa, vize başvurunuz için aşağıdaki öğelere ihtiyacınız olacaktır.

  • vize başvuru formu
  • Pasaport (En az 18 ay geçerli olmalı, ancak tercihen eğitiminizin sonuna kadar geçerli olmalıdır.)
  • üç adet vesikalık fotoğraf
  • Üniversiteden Kabul Mektubu
  • (gerekirse transit vize)
  • YA Öğrenim ücretinin ödendiğine dair banka havalesi dekontu ya da üniversiteden alınan ödeme belgesi VEYA Karşı kurumdan alınan Kabul Mektubu (burslu iseniz)
  • Elçilik uçak rezervasyonunuzu veya bilet biletinizi ve konaklama belgenizi isteyebilir

  Konumlar

  • Sopron

   4 Bajcsy-Zsilinszky St., 9400, Sopron

   sorular