Keystone logo
Vilnius University

Vilnius University

Vilnius University

Tanıtım

Hakkımızda

Litvanya'nın en eski ve en büyük yüksek öğrenim kurumu olan Vilnius University a hoş geldiniz.

Vilnius University , 16. yüzyıldaki kuruluşundan bu yana, Avrupa bilim ve kültürünün ayrılmaz bir parçası olarak, klasik bir üniversite kavramını ve çalışma ve araştırma birliğini somutlaştırdı.

Vilnius University uluslararası bilimsel ve akademik faaliyetlerde aktif bir katılımcıdır ve birçok önde gelen bilim adamı, profesör ve mezuna sahiptir. Bilimsel gelişme ve küresel araştırma merkezleriyle genişleyen ilişkiler, Vilnius University 'de çeşitli araştırma ve çalışmalara katkıda bulunmuştur.

Üniversite, sosyal ortakların desteğiyle, modern Avrupa topluluğuna başarılı bir şekilde entegre olan küresel görüşlü uzmanlar yetiştirir.

Neden seçtin Vilnius University

 • Vilnius University 430 yılı aşkın akademik geleneğe ve Litvanya'daki en geniş eğitim programlarına sahip klasik bir üniversitedir.
 • Üniversite, araştırma ve öğretimde mükemmelliğe odaklanan bir akademik ortam sunar.
 • Vilnius University ulusal bir sıralamaya göre Litvanya'da 1. sıradadır. Litvanya ortaokul mezunları arasında en popüler ve en çok tanınan yüksek öğretim kurumudur.
 • Vilnius University dünya çapında en iyi 400 üniversite (QS) arasında yer alan Litvanya'nın önde gelen akademik kurumudur.

141603_vu-130923.jpg

Misyon

Vilnius University 'ın misyonu, eski geleneklerin ve yeni fikirlerin birbirini zenginleştirdiği atmosferde farklılık gösteren özgün üniversite kültürünün sürekliliğini sağlayarak bilgiyi yaratmak, biriktirmek ve yaymaktır.

Düşünce özgürlüğü ve fikir çeşitliliği Üniversite camiasının temel değerleridir. Araştırma ve çalışmaların birliği, Üniversitenin genel faaliyetinin temel ilkesidir.

Üniversite kendisini geniş bir temel ve uygulamalı araştırma yelpazesi ile ayırt etmelidir. Kapsamlı bir Üniversitenin doğası için gerekli olan tüm araştırma alanlarında diğer Litvanya kurumları arasında lider pozisyonu üstlenmeye çalışmalı ve disiplinler arası araştırmada uluslararası mükemmellik hedefini belirlemelidir. Üniversite, Litvanya'nın tüm bölgelerinden en yetenekli gençlere kapıları açma ve evrensel eğitim sağlama ve bilgilerini genişletme ve profesyonel olarak gelişme ihtiyacını gösteren ve yetenekli aktif ve sorumlu uzmanlar yetiştirme misyonuna bağlı olmalıdır. yaşamları boyunca öğrenirler. Üniversite, her türlü çalışmanın kalitesinin modern kültür ve teknolojilere uygun olmasını ve devletin ve toplumun ihtiyaçlarına uygun olmasını sağlamalıdır.

Görüş

 • Üniversitenin uluslararası üne sahip araştırma ekipleri ve yeni ekipler tarafından sürdürülmesi gereken üst düzey araştırma yoluyla kendisini Avrupa araştırma ve eğitim alanında konumlandırmak ve farklı kılmak ve ayrıca Avrupa araştırma ve eğitim programlarına her yıl artan katılımı sağlamak;
 • Beşeri bilimler, sosyal, fiziksel, biyomedikal ve teknolojik bilimlerdeki araştırmaların dengeli gelişimi ve etkileşiminin, Üniversiteyi Litvanya'daki diğer yüksek öğretim ve araştırma kuruluşlarından esasen ayıran en göze çarpan özelliği olmaya devam etmesini sağlamak;
 • bilimsel ve eğitim kurumlarının yüksek teknoloji şirketleriyle etkin işbirliğini teşvik edecek ve yenilik ve girişimcilik için uygun koşullar ve ortam yaratacak, ülkenin ekonomik kalkınması için değer yaratan projeleri başlatmak ve aktif olarak uygulamak;
 • mevcut çalışma programlarının etkili bir şekilde izlenmesini ve yeni programların geliştirilmesini garanti edecek ve ileri öğretim yöntem ve araçlarının uygulanmasını teşvik edecek iyi işleyen bir kalite güvence sistemi oluşturmak. Sistem, Üniversite mezunlarının genel ve özel yeterlilik ve becerilerinin ülkenin ekonomisi, kültürü ve işgücü piyasasındaki ihtiyaç ve eğilimlerle tutarlı olmasını sağlamalıdır;
 • ardışık olmayan, uzaktan ve diğer esnek çalışma biçim ve yöntemlerini önemli ölçüde yaygınlaştırarak, ülkenin bilgi toplumuna geçişinde önemli rol oynayan sürekli mesleki gelişim ve yaşam boyu öğrenmenin merkezi haline gelmektir.

Litvanya'da yaşamak

Yaşam maliyeti

Litvanya'da kaldığınız süre boyunca harcamalarınızı planlarken gerçekçi olun - eğitim süreniz boyunca yeterli paranızın olması çok önemlidir!

Muhtemel aylık yaşam maliyetleri aşağıda verilmiştir. Bu maliyetler, Vilnius veya Kaunas'ta yaşayan ve bakmakla yükümlü olunan kimsesi olmayan bir öğrenciye dayanmaktadır. Öğrenim ücretleri, oturma izni masrafları ve kendi ülkenize yapılacak geziler dahil değildir.

Vilnius sınırlarında Toplu Taşıma

Troleybüs ve otobüsler sabah saat 5.00'te çalışmaya başlar ve gece yarısı çalışmayı bırakır. Geceleri çalışan gece otobüsleri de var.Tarifeler, resmi Vilnius Toplu Taşıma web sitesindeveya "m.Ticket" veya "Trafi" gibi mobil uygulamalardabulunabilir . Uygulamaların kullanımı kolaydır ve en doğru zaman çizelgelerini verir, bu nedenle sizin için şiddetle tavsiye edilir.

Kaunas sınırlarında Toplu Taşıma

Troleybüs ve otobüsler sabah 06:30'da çalışmaya başlar ve akşam 22:00'de durur. Hafta sonları ve bayram günlerinde gece otobüsleri de vardır. Tarifelerwww.stops.lt/kaunas/#kaunas/en web sitesindeveya “Trafi” gibi mobil uygulamalardabulunabilir . Kullanımı kolaydır ve en doğru zaman çizelgelerini verir, bu nedenle size şiddetle tavsiye ederiz.

Telefon

Litvanya'da cep telefonu kullanmak isteyenler üç cep telefonu şirketi arasından seçim yapabilir: Telia, Tele2 veya Bite. Bu şirketlerden birinin ön ödemeli kartını kullanmak, kendi ülkenizdeki hizmetleri kullanmaktan çok daha ucuzdur.

Ön ödemeli kartı çoğu marketten veya özel şirket mağazalarından alabilirsiniz. Orada ayrıca kartınızı kullanmanın en iyi yolları hakkında bilgi alabilirsiniz. Lütfen verilen bağlantıları izleyerek bu şirketlerin alt bölümlerinin adreslerini bulun.

İklim

Litvanya'nın iklimi deniz ve kara iklimi arasında geçişlidir. Ortalama sıcaklık yazın yaklaşık +20ºC (bazen +30ºC'nin üzerine çıkar) ve kışın -5ºC'dir (-15ºC veya -20ºC'ye de düşebilir), bu nedenle değişen hava koşullarına hazırlıklı olun.

Sıralamalar

VU, Rekor Yüksek Bir Pozisyonunu Yineledi: Üniversite Dünyanın En İyi 400 Üniversitesi Arasına Girdi

Vilnius University (VU), en son QS Dünya Üniversite Sıralamasında 400. sırada yer alarak Litvanya yüksek öğretim kurumları arasında geçen yıl aldığı en yüksek notu korumuştur. VU'nun konumu, bu yıl QS Sıralamasına 124 ek yüksek öğretim kurumunun dahil edilmesinden sonra bile değişmeden kaldı.

VU, işverenler arasındaki itibarına göre yeni sıralamada bir önceki yıla göre önemli ölçüde yükselerek 434. sıradan 348. sıraya yükseldi. Bu kategori, kurumlar tarafından üretilen en iyi mezunların uluslararası işverenler tarafından yapılan değerlendirmesini yansıtır. Uluslararası akademik personel için göstergeler de büyüdü. Buna ek olarak, VU, öğretim kalitesi açısından son derece yüksek bir konuma sahiptir - 137, bu, öğretmenlerin her öğrenciye daha fazla ilgi göstermesiyle ilgilidir.

QS Dünya Üniversite Sıralamaları derlenirken, yükseköğretim kurumları toplam altı kritere göre sıralanır: Akademik İtibar, İşveren İtibarı, Fakülte Başına Atıf, Fakülte/Öğrenci Oranı, Uluslararası Fakülte Oranı ve Uluslararası Öğrenci Oranı.

VU, yaklaşık on yıldır yaklaşık bir buçuk bin yüksek öğretim kurumu arasında küresel QS Sıralamasına dahil edilmiştir ve bu süre içinde toplamda 200'den fazla sıra yükselmiştir. 2014 yılında ilk değerlendirildiğinde VU 601-650; ve şu anda 400. sırada. VU, uluslararası araştırmacıları çekmeye ve en prestijli Avrupa üniversiteleri arasında ciddi bir rakip haline gelmeye giderek daha önemli bir katkı yapan daha yüksek bilimsel standartları şekillendirmede Litvanya'yı temsil ediyor.

Vize Gereksinimleri

AB/EFTA üyesi olmayan ülkelerden Litvanya'ya eğitim için gelen tüm uluslararası öğrencilerin çok girişli ulusal vize (D) almaları gerekmektedir.

Ulusal vize (D) verilmesi için başvuru belgeleri varıştan önce Litvanya Cumhuriyeti'nin en yakın Büyükelçiliğine, Diplomatik Misyonuna veya Konsolosluğuna sunulmalıdır. Ulusal vize verme kararı, vize başvurusunun alınmasından sonraki 15-45 gün içinde verilecektir.

Önemli :

! Litvanya'ya vardığınızda ulusal vize (D) alamazsınız. ! Çok girişli bir ulusal vize (D) , bir yılı aşmamak üzere bir süre için verilebilir (sonraki 12 ay için yeni vize, son vizenin sona ermesinden veya tüm vizelerin toplam geçerlilik süresinin bitiminden en geç 180 gün sonra verilebilir. vardı) . ! Eğitiminiz için bir ulusal vizeniz (D) varsa, eğitiminiz sırasında çalışmanıza izin VERİLMEZ (yalnızca geçici oturma izni aldıktan sonra). ! Sadece doktora ve yüksek lisans öğrencileri (oturma izni sahipleri) ailelerini Litvanya'ya getirebilir.

Litvanya gizlilik yasasına göre, elçiliğin üçüncü bir tarafla iletişim kurmasına izin verilmez (örn. Üniversite) vize başvurusu veya ret nedeni hakkında.

Çok girişli ulusal vize (D) için en yakın Litvanya Büyükelçiliğine ibraz edilecek gerekli belgeler:

 1. Ulusal vizenin belirlenmiş formatta verilmesi için tamamlanmış başvuru ( başvuru sahibi tarafından basılmış ve imzalanmış );
 2. Bir adet renkli vesikalık fotoğraf ( 35×45 mm, açık renk fonlu , 6 aydan eski olmayan );
 3. Geçerli pasaport ( kopyası ve tüm damgalı sayfalarının kopyası ):
  • Geçerlilik süresi talep edilen vizenin geçerlilik süresinden en az üç ay daha fazladır;
  • En az iki boş sayfa içerecektir;
  • Son 10 yıl içinde verilmiş olmalıdır.
 4. Geçim için yeterli miktarda fon olduğuna dair kanıtlar ( ayda en az 365 Euro + menşe ülkeye dönüş için 730 Euro );
 5. Sağlık Sigortası
  • Amaçlanan kalış süresinin tamamını kapsayan.
  • Schengen Bölgesi'nin tüm katılımcı ülkelerinde geçerlidir.
  • Asgari teminat 30 000 EUR olacaktır.
 6. Ulusal vize vermek için Vilnius University den Gönderilen Arabuluculuk Mektuplarının Sayısı (D) - İstek formu ;
 7. Kabul Mektubu (veya VU IS eStudent uygulaması aracılığıyla sipariş edilen Öğrenci Statüsü Sertifikası) ;
 8. Konsolosluk ücreti : 60,00–120,00 EUR.


Not 1: Litvanca veya İngilizce dışında bir dilde olan destekleyici belgelere, orijinal belgenin resmi tercümesi veya Litvanca veya İngilizce orijinal belgenin onaylı bir kopyası eşlik etmelidir.Not 2: Elçilik/Konsolosluk ek bilgi/belge talep etme ve gerekli gördüğü takdirde başvuru sahibi ile görüşme hakkını saklı tutar. Tüm vize gereklilikleri hakkında ayrıntılı bilgi için Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçiliği/Konsolosluğu'nun web sitesini ziyaret etmeniz önerilir.Not 3: Ulusal vize (D) ve geçici oturma izni, öğrencilerin her 6 aylık dönemde 3 ay boyunca Schengen bölgesi ülkeleri üzerinden seyahat etmelerine izin verir.

Burslar ve fon sağlama

Son başvuru tarihi
Bachelor and Integrated studies: Tuition Fee Waivers and Scholarships to Apply for Before StudiesJune 1, 2022
Master Studies: Tuition Fee Waivers and Scholarships to Apply for Before StudiesJune 1, 2022
Scholarships to Get During the Study PeriodOctober 10, 2022

Başvurular 1 Ocak'ta başlıyor

1 Ocak'tan itibaren Eylül 2023'te başlayacak eğitimler için başvurularınızı bekliyoruz.

Konumlar

 • Vilnius

  3 Universiteto St., , Vilnius

 • Kaunas

  Muitinės gatvė,8, 44280, Kaunas

  • Šiauliai

   84 Vytauto St., LT-76352, , Šiauliai

   sorular